Постанова № 55622762, 08.02.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
08.02.2016
Номер справи
569/16564/15-а
Номер документу
55622762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/16564/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2016 року

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Тимощука О.Я.,

при секретарі Андрощук О.Я.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

10 грудня 2015 року ОСОБА_2 звернулася до Рівненського міського суду із адміністративним позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м. Рівне та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

В обґрунтування вимог ОСОБА_3 зазначила, що перебуваючи з 03.08.2010 року на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 81% заробітної плати.

01.12.2015 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою-проханням здійснити перерахунок пенсії включивши до заробітної плати для її обчислення суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди державного виконавця та індексації заробітної плати, винагороди державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної служби відповідно до довідки від 16.11.2015 року № 14-45/156.

Листом від 10.12.2015 року № 429/10 управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне було відмовлено в проведенні перерахунку з посиланням на те, що порядок та умови визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії», відповідно до п. 5 якої форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. Установа, яка видає довідку про для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні колонки «Інші виплати» несе відповідальність за достовірність та обґрунтованість видачі довідки.

Згідно зі статтею 33 зазначеного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок.

Відтак, Відповідач вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода державного службовця та індексація заробітної плати не входять в структуру складових заробітної плати при обчисленні пенсії.

Позивач вважає дані дії Відповідача протиправними і такими, що грубо порушують норми чинного законодавства. Просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійногофонду України в м. Рівне щодо відмови в перерахунку та виплаті їй пенсії пояинаючи із 20.05.2015 року, з врахуванням одержаних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум виплат, пов»язаних з індексацією заробітної плати, винагороди державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної служби згідно постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, на які нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 16.11.2015 року № 14-45/156, виходячи із розміру 81% заробітної плати; зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії їй як державному службовцю починаючи із 20.05.2015 року, з врахуванням одержаних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум виплат, пов»язаних з індексацією заробітної плати, винагороди державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної служби згідно постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, на які нараховані страхові внески на загальнообв»язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 16.11.2015 року № 14-45/156, виходячи із розміру 81% заробітної плати.

Позивачка в судове засідання не з»явилася, повідомлялась про час та дату розгляду справи належним чином. В поданому адміністративному позові просить суд розглядати справу у її відсутність.

В судовому засіданні представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову з підстав викладених в запереченнях проти позову.

Заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 03.08.2010 року ОСОБА_2 перебуває на обліку у управління Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», виходячи із 81% її заробітної плати.

01.12.2015 року ОСОБА_2 звернулася до Відповідача із заявою-проханням здійснити перерахунок пенсії включивши до заробітної плати для її обчислення суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди державного службовця та індексації заробітної плати, винагороди державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної служби відповідно до довідки від 16.11.2015 року № 14-45/156. Листом від 10.12.2015 року № 429/10 управління Пенсійного фонду України в м. Рівне ОСОБА_4 відмовило в проведенні перерахунку.

При цьому, на думку управління Пенсійного фонду України в місті Рівне, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими частинами заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», а тому не були включені до заробітку, який враховується при обчисленні пенсій позивачу як державному службовцю.

Такі дії відповідача суд визнає протиправними.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновки управління Пенсійного фонду в місті Рівне про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 XII.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Рівне зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, винагороди державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної служби відповідно до Закону України «Про державну службу» є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд вважає, що перерахунок та виплата позивачу пенсії у вказаному розмірі мають бути проведені з дня її звернення до відповідача, тобто з 01 грудня 2015 року, а не з 20.05.2015 року.

Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Так, з більш раннього строку, але у визначених часових межах з дня звернення, призначаються пенсії за віком, по інвалідності та у разі втрати годувальника. Перерахунок призначеної пенсії у випадках, передбачених статтею 35, статтею 47 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42, частиною п'ятою статті 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», провадиться із строків, зазначених у цих статтях.

Судом встановлено, що жоден із зазначених випадків не поширюється на правовідносини сторін, а тому відсутні і підстави для проведення перерахунку пенсії позивача за період до її звернення до відповідача (до 01 грудня 2015 року), в тому числі і з 20 травня 2015 року.

Відповідно до статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи вимоги статті 45 Закону № 1058-IV та приймаючи до уваги те, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 01 грудня 2015 року, перерахунок її пенсії має бути проведений з 01 грудня 2015 року.

Згідно вимог частини другої статті 161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11.

Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-61, 71, 158-163, 167, 186, 256 КАС України суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2, з урахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди державного службовця, винагороди за сумлінну, безперервну працю в органах державної служби та сум виплат, пов»язаних з індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 16.11.2015 року №14-45/156, виходячи із 81% заробітної плати, починаючи з 01.12.2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2, з врахуванням одержаних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди державного службовця, винагороди за сумлінну, безперервну працю в органах державної служби та сум виплат, пов»язаних з індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 16.11.2015 року №14-45/156, виходячи із 81% заробітної плати, починаючи з 01.12.2015 року.

Постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Тимощук О. Я.