КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2016 року 810/5268/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київфарм" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Київфарм" (далі – позивач, Товариство, ТОВ "Київфарм") з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі – відповідач, Броварська ОДПІ), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.05.2015 №0001282205.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві та пояснив, що касова скринька реєстратора розрахункових операцій, що знаходиться в аптеці ТОВ "Київфарм" за адресою: м. Фастів, вул. Кірова, 5, являється касою в розумінні Постанови Національного банку України "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" та місцем проведення розрахунків в розумінні ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", в той час, грошові кошти в розмірі 8493,00 гривні були знайдені в сейфі, який не являється касою ТОВ "Київфарм", а тому, застосування до ТОВ "Київфарм" штрафних санкцій на підставі абзацу 3 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за неоприбуткування у касі готівки у вигляді штрафу у п’ятикратному розмірі не оприбуткованої суми є неправомірним. Просив позов задовольнити.
17.11.2015 від відповідача до суду надійшло заперечення на адміністративний позов, в якому він заперечив проти позову і просив розгляд справи здійснити без участі представника відповідача в порядку письмового провадження.
14.01.2016 у судовому засіданні представник позивача заявив клопотання, в якому просив здійснити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №21398463 від 09.11.2015, Товариство зареєстроване як юридичну особу та присвоєно ідентифікаційний код: 30270526.
23.04.2015 Головним управлінням ДФС у Київській на підставі наказу від 30.03.2015 №111 та направлень на перевірку від 23.04.2015 №2161, від 23.04.2015 №2162, виданих Головним управлінням ДФС у Київській області, згідно ст. 75, п.п. 80.2.6 п. 80.2 ст. 80, ст. 81 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.10.2010 №2755-VІ (із змінами та доповненнями), Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями), Закону України від 01.06.2000 №1775-ІІІ "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (із змінами та доповненнями), Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями), Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, проведено фактичну перевірку.
За результатами перевірки Головним управлінням ДФС у Київській області складено Акт фактичної перевірки від 23.04.2015 реєстраційний №0967/1000/22/30270526 (далі – Акт перевірки).
У ході проведення вищезазначеної перевірки відповідачем встановлено порушення податкового законодавства, а саме, перевіркою встановлено факт невідповідності готівкових коштів та місця проведення розрахунків на суму 3,99 грн., а також, в сейфі каси (кабінеті завідуючої аптекою) знаходились готівкові кошти в сумі – 8493,00 грн. (вісім тисяч чотириста дев’яносто три грн. 00 коп.), які не були відображені в касових документах, неоприбутковані, чим порушено п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями) та п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637.
На підставі Акту перевірки Броварською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.05.2015 №0001282205, відповідно до якого до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 42465,00 грн.
Товариство в порядку адміністративного оскарження 28.05.2015 звернулось із скаргою від 22.05.2015 №282 до Головного управління ДФС у Київській області, проте, згідно рішення від 22.07.2015 №1995/10/10-36-10-01-04 про результати розгляду скарги, податкове повідомлення рішення від 05.05.2015 №0001282205 – залишено без змін, а скаргу – без задоволення.
Не погоджуючись із вищезазначеним рішенням Головного управління ДФС у Київській області Товариство 10.08.2015 звернулось до Державної фіскальної служби України із скаргою.
24.09.2015 Державною фіскальною службою України прийнято рішення №20223/6/99-99-10-01-02-25 про результати розгляду скарги, відповідно до якого податкове повідомлення-рішення від 05.05.2015 №0001282205 та рішення прийняте за розглядом першої скарги – залишено без змін, а скаргу – без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
В Акті перевірки Головного управління ДФС у Київській області встановлено, що в сейфі каси (кабінеті завідуючої аптекою) знаходились готівкові кошти в сумі – 8493,00 грн. (вісім тисяч чотириста дев’яносто три грн. 00 коп.), які не були відображені в касових документах, неоприбутковані, чим порушено п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями) та п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637.
Враховуючи вищезазначене та приписи п. 2.6 та п. 7.19 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, відповідач прийшов до висновку, що ним правомірно застосовано до позивача штрафну (фінансову) санкцію (штраф) в сумі 42465,00 грн., а тому, прийняте податкове-повідомлення рішення від 17.06.2015 №0001253903 є правомірним.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначає "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (далі – Положення №637), затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1.2 глави 1 Положення №637, готівка (готівкові кошти) – грошові знаки національної валюти України - банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні монети, які є дійсними платіжними засобами.
Абзацом п’ятим пункту 1.2 глави 1 Положення №637 встановлено, що готівкова виручка (виручка) – сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження.
З положень абзацу шостого пункту 1.2 глави 1 Положення №637 випливає, що готівкові розрахунки – платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
Згідно з абзацом десятим пункту 1.2 глави 1 Положення №637, каса – приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.
Абзацом чотирнадцятим пункту 1.2 глави 1 Положення №637 закріплено, що касові операції – операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.
Оприбуткування готівки – проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій (абзац двадцять чотири пункт 1.2 глави 1 Положення №637).
Положеннями пункту 2.2 глави 2 Положення №637 закріплено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.
Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Відповідно до пункту 2.6 глави 2 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно з пунктом 3.1 глави 3 Положення №637, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону (пункт 3.2 глави 3 Положення №637).
Відповідно до пункту 7.12 глави 7 Положення №637, особлива увага під час перевірки має приділятися встановленню повноти та своєчасності оприбуткування в касах готівкових надходжень, одержаних підприємством (за реалізовану продукцію, продані товари, виконані роботи, надані послуги і за позареалізаційні операції тощо).
Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення (пункт 7.15 глави 7 Положення №637).
Згідно з пунктом 7.16 глави 7 Положення №637, під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.
Пунктом 7.19 глави 7 Положення №637 встановлено, що під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається неоприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг закріплені в Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №266/95-ВР (далі – Закон України від 06.07.1995 №266/95-ВР).
Відповідно до абзацу двадцять восьмім статті 2 Закону України від 06.07.1995 №266/95-ВР, місце проведення розрахунків – місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Положеннями пункту 13 стаття 3 Закону України від 06.07.1995 №266/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Позивач в додаткових письмових поясненнях зазначив, що згідно з доводами, викладеними в Акті фактичної перевірки від 23.04.2015 під час даної перевірки, у сейфі, який знаходився у кабінеті завідуючої аптекою було знайдено грошові кошти у розмірі 8493,00 гривні, які на думку перевіряючих не були оприбутковані, оскільки не відображалися у касових документах. При цьому представники фіскальної служби зазначили в акті, що сейф у якому знаходились дані кошти являється касою аптеки. Відповідно, на думку представників фіскальної служби, згідно з п. 7.19 Положення №637, під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається не оприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства. ТОВ "Київфарм" звертає увагу, що сейф, який знаходився в кабінеті завідуючої не являється касою підприємства в розумінні Постанови Національного банку України "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 15.12.2004 №637.
Окрім цього, позивач на підтвердження своєї позиції надав суду копію наказу №0111 від 02.01.2012, відповідно до якого наказано при відкритті аптечного закладу ТОВ "Київфарм" здійснювати: 1) встановлення сейфу (металевої шафи) в службовому приміщенні аптечного закладу – матеріальна кімната для зберігання отруйних та сильнодіючих лікарських засобів, які підлягають предметно-кількісному обліку, відповідно до Постанови КМУ від 18.01.2003 №58; 2) встановлення сейфу (металевого ящика) в службовому приміщенні аптечного закладу – кабінет завідуючого для зберігання ТМЦ аптечного закладу (ключі від сейфу для зберігання отруйних та сильнодіючих лікарських засобів, штампів, печаток, копії документів по оформленню трудових відносин з працівниками аптечного закладу, копії реєстраційних документів компанії), та наказу №0112 від 02.01.2012, відповідно до якого наказано встановити: 1) торгова зала аптечного закладу – місце проведення розрахунків на торгових точках, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари ( надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо; 2) грошова скриня реєстратора розрахункових операцій – каса аптечного закладу згідно пункту 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 №637.
Враховуючи вищезазначене, суд прийшов до висновку, що Головним управлінням ДФС у Київській області неправомірно встановлено факт неоприбуткування позивачем готівкових коштів у сумі 8493,00 грн., оскільки, готівка, яка була виявлена працівниками Головного управління ДФС у Київській області, знаходилась поза межами каси в розумінні Положення №637 та внутрішніх наказів позивача №0111 від 02.01.2012 та №0112 від 02.01.2012.
Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.05.2015 №0001282205.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Київфарм" (07420, Київська область, Броварський район, селище міського типу Калита, вулиця Леніна, будинок 53, ідентифікаційний код: 30270526) судовий збір у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Басай О.В.