ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" лютого 2016 р.Справа № 916/1070/15-гОдеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Мишкіної М.А.
суддів Будішевської Л.О., Поліщук Л.В.
(склад судової колегії змінений відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату суду №906 від 08.12.2015р. щодо повторного автоматичного розподілу справи та протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 08.12.2015р.)
при секретарі судового засідання Шитря О.М.
за участю представників сторін:
від ТОВ «Октан» ОСОБА_1 за довіреністю;
від прокуратури - ОСОБА_2 прокурор відділу прокуратури Одеської області;
від Арцизької міськради ОСОБА_3 за довіреністю
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Октан»
на рішення господарського суду Одеської області від 09 вересня 2015 року
по справі №916/1070/15-г
за позовом Прокурора Арцизького району Одеської області в інтересах держави в особі Арцизької міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Октан»
про внесення змін до договору оренди землі
(сторони та предмет спору зазначені згідно оскаржуваного рішення)
Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
У судових засіданнях 13.10.2015р., 10.11.2015р. та 26.11.2015р. оголошувались перерви згідно ст.77 ГПК України.
В судовому засіданні 04.02.2016р. згідно ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
16.03.2015р. прокурор Арцизького району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Арцизької міської ради Арцизького району Одеської області (надалі позивач, Арцизька міськрада) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Октан» (надалі відповідач, ТОВ «Октан») про внесення змін до договору оренди землі від 13.09.2005р., укладеного між Арцизькою міською радою та ТОВ «Октан», зареєстрованого в Одеській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель здійснено запис від 16.02.2007р. №040751300003, яким надано в строкове користування на умовах оренди строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,2515га забудовані землі комерційного та іншого використання, що знаходиться за адресою: вул.Леніна, м.Арциз Одеської області - шляхом викладення:
- п.5 договору у наступній редакції «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 770596,00грн.»;
- п.9 договору у наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у розмірі 7705,96 грн. на місяць»;
- п.10 договору у наступній редакції «Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації та відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01 січня поточного року з щорічним підписанням додаткової угоди», а також покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору.
У позовній заяві прокурор Арцизького району Одеської області зазначив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача відділ Держземагентства в Арцизькому районі Одеської області.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст.ст.632, 651, 653, 654, 759, 762 ЦК України, ст.ст.188, 189 ГК України, ст.ст.34, 35 ЗУ «Про місцеве врядування в Україні», ст.ст. 21, 30 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст.5, 13, 15, 18, 20, 23 ЗУ «Про оцінку земель» та вмотивовані тим, що у п.п.5,9 спірного договору оренди землі було визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки у сумі 138325 грн. та що орендна плата складає 300грн. 16.07.2008р. між сторонами було укладено доповнення до договору оренди землі, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 367919,35 грн., орендна плата 3062,99грн. в місяць (із розрахунку 10% на рік). Рішенням Арцизької міськради від 27.06.2013р. №1201-VІ введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель м.Арциз; рцшенням від 27.06.2013р. № 1204-VІ встановлено на 2014р. відсоткові ставки орендної плати на земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз, з урахуванням виду діяльності, у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі. За інформацією Відділу Держземагентства в Арцизькому районі, нормативна грошова оцінка складає 770556грн. Отже, у звязку із зміною відсоткової ставки орендної плати (12% від нормативної грошової оцінки землі) та розміру самої нормативної грошової оцінки, до спірного договору оренди землі мають бути внесені відповідні зміни. З урахуванням введення в дію нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, 24.03.2014р. Арцизькою міськрадою було направлено на адресу відповідача лист з пропозицією підписати відповідну додаткову угоду до договору; 11.08.2014р. позивачем було направлено до відповідача претензію про необхідність укладення додаткової угоди. Проте вищезазначені лист та претензія залишені ТОВ «Октан» без реагування, що і зумовило звернення прокурора до суду з даним позовом.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.03.2015р. порушено провадження у справі №916/1070/15-г за позовом Прокурора Арцизького району Одеської області в інтересах держави в особі Арцизької міськради Арцизького району Одеської області до ТОВ «Октан» про внесення змін до договору оренди землі.
13.05.2015р. та 02.06.2015р. відповідач подав суду першої інстанції заяви про зупинення провадження у справі до розгляду адміністративної справи №815/2515/15 за позовом ТОВ «Октан» до Відділу Держземагентства в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії. Вказані клопотання були розглянуті та відхилені місцевим господарським судом у судових засіданнях 25.05.2015р. та 02.06.2015р., відповідно, оскільки відповідачем не було доведено наявність підстав для зупинення, визначених ст.79 ГПК України. Також суд першої інстанції зазначив, що у разі визнання дій неправомірними та складення іншого витягу відповідач зможе звернутися про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.
02.06.2015р. та 26.06.2015р. ТОВ «Октан» подало місцевому господарському суду письмові пояснення, в яких просило відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
У судовому засіданні 30.06.2015р. судом першої інстанції було відмовлено в задоволенні клопотання прокурора про залучення відділу Держземагентства в Арцизькому районі Одеської області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, з огляду на його необґрунтованість.
Рішенням господарського суду Одеської області від 09.09.2015р. (головуючий суддя Щавинська Ю.М., судді Цісельський О.В., Желєзна С.П.) позов прокурора Арцизького району Одеської області в інтересах держави в особі Арцизької міськради Арцизького району Одеської області до ТОВ «Октан» задоволено частково - внесено зміни до договору оренди землі від 13.09.2005р., укладеного між Арцизькою міськрадою та ТОВ «Октан», зареєстрованого в Одеській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель здійснено запис від 16.02.2007р.№040751300003, яким надано в строкове користування на умовах оренди строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,2515 га забудовані землі комерційного та іншого використання, що знаходиться за адресою: вул. Леніна, м. Арциз Одеської області; викладено п.5 договору у наступній редакції «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 770596,00грн.»; викладено п.9 договору у наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у розмірі 6421,33грн. на місяць». В решті позову відмовлено; стягнуто з ТОВ «Октан» до Державного бюджету України 1218грн. судового збору.
Рішення суду обґрунтовано посиланням на положення ст.ст.1,13, ч.ч.1,1 ст.21, ст.30 ЗУ «Про оренду землі», ст.188 ГК України, ст.288 ПК України, ст.13, ч.2 ст.18, ст.ст.20,23 ЗУ «Про оцінку земель», ст.632 ЦК України та тим, що рішенням Арцизької міської ради Одеської області №1201-VI від 27.06.2013р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Арциз на території Арцизької міської ради Арцизького району Одеської області» вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Арциз на території Арцизької міської ради Арцизького району Одеської області" та ввести в дію результати грошової оцінки земель м.Арциз, що затверджені п. 1 цього рішення відповідно до вимог Податкового кодексу України; рішення органу місцевого самоврядування є чинним та було оприлюднено у встановленому законом порядку, а тому підлягає виконанню. Як вбачається зі змісту договору (п.13), орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення, зокрема, розміру земельного податку. З огляду на викладене, враховуючи, що розмір орендної плати є похідним від розміру нормативної грошової оцінки (ст.289.1 Податкового кодексу України), чинним законодавством та умовами договору передбачено збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, суд вважає, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати у грошовому вигляді, встановленої умовами договору. Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 27.12.2010р. №3-47гс10, яка є обовязковою для суду згідно положень ст.111-28 ГПК України. Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, виданих Відділом Держземагентства в Арцизькому районі Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 0,2515га забудовані землі комерційного та іншого використання, що знаходиться за адресою: вул. Леніна, м. Арциз Одеської області, становить 770596грн. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог прокурора в частині внесення змін до п.5 договору оренди землі шляхом визначення нормативної грошової оцінки вищевказаної земельної ділянки у розмірі 770596грн.
В частині вимог про внесення змін до п.9 договору від 13.09.2005р. в частині викладення п.2.2. договору у запропонованій редакції, місцевий господарський суд дійшов висновку про їх часткове задоволення, шляхом викладення п.9 договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у розмірі 6421,63грн. на місяць», оскільки як було встановлено судом, у засобах масової інформації було опубліковано виключно проект рішення Ради «Про встановлення на 2015 рік відсоткових ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз». Саме ж рішення від 24.06.2014р. за №1697-VІ опубліковане не було. Отже суд, не надаючи оцінку та не перевіряючи дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, вважає за необхідне застосувати існуючу відсоткову ставку, закріплену договором від 13.09.2005р. в редакції доповнення від 16.07.2008р. 10%, та визначає розмір орендної плати виходячи з розрахунку згідно наступної таблиці: площа 2515кв.м.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки 770596грн.; нормативна грошова оцінка 1кв.м. 306,4кв.м.; прийнятий для розрахунку розмір відсотків 10; розмір орендної плати на рік 77059,60грн.; розмір орендної плати на місяць 6421,63грн.
Також місцевий господарський суд в оскаржуваному рішенні відмовив у задоволенні позовної вимоги про зміну п.10 договору оренди, оскільки за змістом положень ПК України (ст.286-289) платники самостійно обчислюють орендну плату, яка підлягає сплаті з урахуванням щорічної індексації, яку щороку розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік, та яка доводиться до відома землевласників та землекористувачів у встановленому порядку. Таким чином, проведення обчислення розміру орендної плати з урахуванням коефіцієнтів індексації та відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01 січня поточного року цілком випливає із норм чинного законодавства та відсутність такого пункту договору жодним чином не порушує прав та законних інтересів позивача.
Не погодившись з рішенням суду від 09.09.2015р., ТОВ «Октан» звернулось до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що зумовлює його скасування з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник зазначає наступне:
- в порушення приписів статей 43, 82 ГПК України, суд, при постановленні рішення, визначив відсоткову ставку за оренду земельної ділянки у розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки лише на припущеннях, а не керуючись рішеннями міської ради;
- посилаючись на умови додаткової угоди до договору оренди, як на підставу визначення орендної плати, суд не звернув уваги на те, що зазначена додаткова угода не зареєстрована в органах державної реєстрації, відповідно до вимог ЗК України, ст.18 ЗУ «Про оренду землі» та ст.640 ЦК України;
- визначення у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.04.2015р. №19-1507-951/2-15 щодо застосування до земельної ділянки площею 2515кв.м, розташованої за адресою: м.Арциз, вул.Леніна, кадастровий номер: 5120410100:03:003:0091, коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання (будівництва та обслуговування АЗС з магазином) 2,5 є протиправними, оскільки вони суперечать чинному законодавству. В зв'язку з зазначеним, визначення у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативно-грошової оцінки на спірну земельну ділянку у сумі 770596грн., - є протиправним та не є належним доказом у справі;
- в порушення приписів статті 79 ГПК України господарський суд необґрунтовано відмовив відповідачу в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі; не звернув уваги, що розгляд даної справи неможливий до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, а саме за позовом ТОВ «Октан» до Відділу Держземагентства в Арцизькому районі Одеської області про визначення Відділом Держземагентства у Арцизькому районі Одеської області нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 770596грн.протиправим та зобовязання здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що розглядається іншим судом.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 28.09.2015р. (головуючий суддя Мишкіна М.А., судді Будішевська Л.О., Таран С.В.) прийнято апеляційну скаргу ТОВ «Октан» до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні.
У звязку із тимчасовою непрацездатністю судді Таран С.В. розпорядженням в.о. керівника апарату №906 від 08.12.2015р. призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/1070/15-г.
Протоколом автоматизованої зміни складу колегії суддів від 09.12.2015р. визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя - Мишкіна М.А., судді: Будішевська Л.О., Поліщук Л.В.
Ухвалою суду апеляційної інстанції 09.12.2015р. (головуючий суддя Мишкіна М.А., судді Будішевська Л.О., Поліщук Л.В.) справу №916/1070/15-г прийнято до провадження.
В засіданні суду апеляційної інстанції представник скаржника підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги.
Прокурор та представник Арцизької міськради заперечували проти доводів та вимог апеляційної скарги з підстав законності та обґрунтованості оскарженого рішення.
Відповідно до ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в ході апеляційного розгляду, що 13.09.2015р. Арцизька міська рада прийняла рішення №907-VI, яким затвердила проект землеустрою про виділ земельної ділянки в оренду строком на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю «Октан» для будівництва та обслуговування АЗС з магазином на території Арцизької міської ради за адресою: м.Арциз, вул.Леніна; надала ТОВу «Октан» в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,2515га для будівництва та обслуговування АЗС з магазином за адресо.:м.Арциз, вул.Леніна.
13.09.2005р між Арцизькою міською радою Одеської області (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Октан» (Орендар) укладено договір оренди землі (надалі Договір оренди землі від 13.09.2005р.), відповідно до умов якого Орендодавець на підставі рішення Арцизької міської ради №907ІV від 13.09.2005р. «Про надання земельної ділянки ТОВ «Октан» в дострокову оренду строком на 49 років» надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку для комерційного використання (будівництво і обслуговування автозаправної станції з магазином), яка знаходиться в м.Арциз Одеської області по вул.Леніна (п.1 Договору оренди землі від 13.09.2005р.).
Пунктами 2, 4, 5 Договору оренди землі від 13.09.2005р. визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2515га, в тому числі 0,2512га - забудовані землі комерційного і іншого використання; земельна ділянка передається в оренду без приміщень і споруд. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 138325грн.
Договір укладений строком на 49 років (п.8 Договору оренди землі від 13.09.2005р.).
Відповідно до пунктів 9 та 10 Договору оренди землі від 13.09.2005р. орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 300грн. в місяць; вирахування розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Пунктом 13 Договору оренди землі від 13.09.2005р. визначено, що розмір орендної плати переглядається два рази на рік у випадку: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендатора, яке підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пунктів 15 та 16 Договору оренди землі від 13.09.2005р., земельна ділянка передається в оренду для комерційного використання; цільове призначення земельної ділянки будівництво і обслуговування АЗС з магазином.
Пунктом 36 Договору оренди землі від 13.09.2005р. сторони визначили, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. У випадку недосягнення згоди відносно змін умові договору спір вирішується у судовому порядку.
Договір оренди землі від 13.09.2005р. зареєстрований у Одеській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі земель вчинено запис 16.02.2007р. за №040751300003.
16.07.2008р. між Арцизькою міською радою Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Октан» (Орендар) було укладено доповнення до Договору оренди землі від 16.01.2007р, відповідно до умов якого нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що орендується, визначено у розмірі 367919,35грн.; орендна плата вноситься орендарем у виключно у грошовій формі в розмірі 3065,99грн.
Рішенням Арцизької міської ради Одеської області №1201-VI від 27.06.2013р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Арциз на території Арцизької міської ради Арцизького району Одеської області» вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Арциз на території Арцизької міської ради Арцизького району Одеської області" та ввести в дію результати грошової оцінки земель м. Арциз, що затверджені п.1 цього рішення відповідно до вимог Податкового кодексу України; рішенням Арцизької міськради Одеської області від 27.06.2013р. №1204-VІ встановлено на 2014р. відсоткові ставки орендної плати на земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз, з урахуванням виду діяльності, у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі АЗС, банки, зв'язок, паливні склади та інші.
24.03.2014р. Арцизька міська рада направила на адресу ТОВ «Октан» лист №355 в якому повідомила відповідача про прийняття радою рішення №1201-VI від 27.06.2013р. та запросила відповідача зявитися до міської ради для підписання додаткової угоди до договорів оренди землі відповідно до вимог п.10,13 договору оренди землі. Також в листі повідомлялось про те, що на 2014 рік орендна плата за один місяць складає 6169,80грн./м.
Даний лист був отриманий відповідачем 28.03.2014р. (що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи), проте залишений ним без реагування.
11.08.2014р. позивачем було направлено відповідачу претензію про необхідність укладення додаткової угоди, яка також була залишена останнім без реагування.
Рішення Арцизької міської ради №1697-VI від 24.06.2014р. «Про встановлення на 2015 рік відсоткових ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м.Арциз» встановлено на 2015р. відсоткові ставки орендної плати на земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз, з урахуванням виду діяльності, у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі АЗС, банки, зв'язок, паливні склади та інші.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ст.13, ч.1 ст.14 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ст.21 ЗУ «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Відповідно до ст.35 ЗУ «Про оренду землі» спори пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відповідно до розяснень, які містяться у п.п.2.18, 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Статтею 30 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.1,2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно із ч.ч.1-3 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755-VІ, яким встановлені ставки орендної плати.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» від 02.12.2010р. №2756-VІ було внесено зміни до ст.21 ЗУ «Про оренду землі», у звязку з чим частини 1 та 2 вказаної статті ЗУ «Про оренду землі» були викладена у такій редакції: «Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)».
У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2011р. Податкового кодексу України втратив чинність ЗУ «Про плату за землю».
Згідно із до п.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно із положеннями абз.1 ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.3 ст.653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно із ст.13 ЗУ «Про оцінку земель», для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності проводиться обовязкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ч.2 ст.18 ЗУ «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Статтею 20 ЗУ «Про оцінку земель» встановлено, що за результатами, зокрема, нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка, відповідно до ст.23 Закону затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ст. 60 та ч.5 ст.16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, від імені та в інтересах яких права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.
Рішенням Арцизької міської ради Одеської області №1201-VI від 27.06.2013р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Арциз на території Арцизької міської ради Арцизького району Одеської області» вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Арциз на території Арцизької міської ради Арцизького району Одеської області" та ввести в дію результати грошової оцінки земель м. Арциз, що затверджені п. 1 цього рішення відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Рішення №1201-VI від 27.06.2013р. є чинним та було оприлюднено у встановленому законом порядку шляхом розміщення його змісту в газеті «Арцизкие вести», випуск №34(7956) від 06.07.2013р та підлягає виконанню.
Згідно із п.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ч.2 ст.20 та ст.23 ЗУ «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме - витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, сформованих відділом Держземагентства у Арцизькому районі Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки що орендується ТОВ «Октан», загальною площею 0,2515га забудовані землі комерційного та іншого використання, що знаходиться за адресою: вул. Леніна, м. Арциз Одеської області, становить 770596грн.
Отже враховуючи, що розмір орендної плати є похідним від розміру нормативної грошової оцінки (ст.289.1 ПК України) яка збільшилась порівняно з сумою, яка зазначена в спірному договорі оренди, чинним законодавством та умовами договору (п.13) передбачено збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, місцевий суд обґрунтовано зазначив про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати у грошовому вигляді, встановленої умовами договору та задовольнив позовні вимоги прокурора в частині внесення змін до п.5 договору оренди землі шляхом визначення нормативної грошової оцінки вищевказаної земельної ділянки у розмірі 770596,00 грн.
Також суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог прокурора про внесення змін до п.9 договору від 13.09.2005р. з огляду на наступне.
В обґрунтування позову в цій частині, прокурор, насамперед, посилався на наявність рішення Арцизької міської ради №1697-VI від 24.06.2014р. «Про встановлення на 2015 рік відсоткових ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз».
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Арцизької міської ради №1697-VI від 24.06.2014р. «Про встановлення на 2015 рік відсоткових ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз» затверджено відсоткові ставки орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз відповідно до нормативної грошової оцінки землі, з урахуванням виду діяльності.
Вказані у рішенні відсоткові ставки повністю дублюють ставки, визначені у рішенні Арцизької міської ради №1204-VI від 27.06.2013р. «Про встановлення на 2014 рік відсоткових ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз»
Під час розгляду справи місцевим господарським судом встановлено та підтверджено ході апеляційного перегляду справи, що рішення Арцизької міської ради №1697-VI від 24.06.2014р. в порушення норм п.5 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» не було офіційно оприлюднено, у засобах масової інформації було опубліковано виключно проект рішення ради «Про встановлення на 2015 рік відсоткових ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, надані в оренду на території м. Арциз», а отже прокурор та Арцизька міськрада необґрунтовано посилаються на необхідність застосування зазначених у рішенні від 24.06.2014р. відсоткових ставок.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду Одеської області про застосування до спірних правовідносин існуючої відсоткової ставку, встановленої в договорі від 13.09.2005р. в редакції доповнення від 16.07.2008р. 10%, згідно з розрахунком, здійсненим місцевим господарським судом в оскаржуваному рішенні та наведеним в табличній формі.
Перевіривши правильність застосування фіксованих відсотків орендодавцем, з урахуванням рівності сторін у даних правовідносинах, та застосовуючи при розрахунках належний, визначений договором відсоток, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з принципу правової визначеності, згідно з яким рішення суду по конкретній справі має вирішити усі спірні правовідносини, що входять до предмету доказування, а не породжувати інші судові спори.
Таким чином, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог про внесення змін до п.9 спірного договору оренди та викладення пункту 9 у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у розмірі 6421,63 грн. на місяць».
Відповідно до ст. 3 та 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно із ст.180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Позовні вимоги про внесення до договору змін шляхом викладення п.10 у запропонованій редакції («Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації та відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01 січня поточного року з щорічним підписанням додаткової угоди»), прокурор мотивує необхідністю приведення договору у відповідність до типового договору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004р.
Постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004р. «Про затвердження Типового договору оренди землі» затверджено Типовий договору оренди землі, відповідно до пункту 10 якого Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Водночас, за змістом положень Податкового кодексу України (ст.286-289) платники самостійно обчислюють орендну плату, яка підлягає сплаті з урахуванням щорічної індексації, яку щороку розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік, та яка доводиться до відома землевласників та землекористувачів у встановленому порядку.
Отже проведення обчислення розміру орендної плати з урахуванням коефіцієнтів індексації та відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01 січня поточного року цілком випливає із норм чинного законодавства та відсутність такого пункту договору жодним чином не порушує прав та законних інтересів позивача.
Разом з тим, щорічне підписання додаткової угоди, про що, фактично, також заявлені позовні вимоги, жодним законодавчим актом не передбачено, натомість, буде покладати на відповідача додаткові обовязки, що суперечить ст.19 Конституції України.
Таким чином, місцевий господарський суд правомірно відмовив у позові прокурора в частині викладення п.10 спірного договору оренди у редакції, запропонованій в позовній заяві.
Доводи апеляційної скарги колегія суддів відхиляє з огляду на наступне.
В обґрунтування апеляційної скарги ТОВ «Октан», крім іншого, посилається на те, що посилаючись на умови додаткової угоди до договору оренди, як на підставу визначення орендної плати, суд не звернув уваги на те, що зазначена додаткова угода не зареєстрована в органах державної реєстрації, відповідно до вимог ЗК України, ст.18 ЗУ «Про оренду землі» та ст.640 ЦК України.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що додаткова угода від 16.07.2008р. до Договору оренди землі від 13.09.2005р. дійсно не була зареєстрована в органах державної реєстрації.
Разом з цим, колегія суддів вважає цілком правомірним та спрямованим на врегулювання спірних питань з визначення розміру орендної плати за договором застосування ставки, визначеної доповненням до договору оренди землі (10 відсотків), оскільки як встановлено судом апеляційної інстанції (та не заперечується ТОВ «Октан»), за проміжок часу з дати укладання доповнення до договору оренди землі по теперішній час ТОВ «Октан» сплачує орендну плату у розмірі саме 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у цьому доповненні, незважаючи на ту обставину, що доповнення від 16.07.2008р. до Договору оренди від 13.09.2005р. не було зареєстровано у встановленому законом порядку. Отже у звязку із внесенням змін до договору оренди в частині нормативної грошової оцінки землі (збільшення з 367919,35грн. до 770596,00грн.), перерахунку підлягає також і розмір орендної плати, яка сплачується ТОВ «Октан» за користування земельною ділянкою площею 0,2515га.
На думку суду апеляційної інстанції, здійснивши таким чином розрахунок орендної плати, яку має сплачувати ТОВ «Октан» (10% від нормативної грошової оцінки - 770596грн.), місцевий господарський суд не припустився порушення норм матеріального права, тому доводи скаржника не можуть слугувати підставою для скасування або зміни оскаржуваного рішення, оскільки в основу визначення орендної плати покладена нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки, підтверджена належними та допустимими доказами (Витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель щодо земельної ділянки по вул.Леніна у м.Арциз площею 2515кв.м., кадастровий номер 5120410100:03:003:0091) та ставка орендної плати, за якою сплачувалась фактично орендна плата ТОВ «Октан» за погодженням з Орендодавцем після укладання доповнення від 16.07.2008р. до договору оренди землі від 16.01.2007р.
Посилання скаржника на те, що визначення у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативно-грошової оцінки у сумі 770596грн. є протиправним та Витяг не є належним доказом у справі не заслуговують на увагу, оскільки відповідно до ч.2 ст.20 та ст.23 ЗУ «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно із ч.1 ст.32, ч.1 ст.33 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В матеріалах справи містяться Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель від 02.04.2015р., від 26.05.2015р., сформовані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин - відділом Держземагентства в Арцизькому районі Одеської області, а отже ці Витяги є належними та допустимими доказами у розумінні ст.34 ГПК України щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка орендується ТОВ «Октан» (770596,00грн.).
Посилання скаржника на порушення місцевим господарським судом приписів ч.1 ст.79 ГПК України та необґрунтовану відмову відповідачу в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Одеським окружним адміністративним судом справи №815/2515/15 колегія суддів відхиляє, оскільки неможливості розгляду даної справи до вирішення адміністративної справи не вбачається.
Інші доводи апеляційної скарги ТОВ «Октан» не свідчать про неправильність висновків місцевого господарського суду та підставою для скасування рішення слугувати не спроможні
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області від 09.09.2015р. відповідає обставинам справи та нормам чинного законодавства, що є підставою для залишення рішення без змін.
Керуючись ст.ст.99,101-103,105 ГПК України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Одеської області від 09.09.2015р. залишити без змін.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови підписаний 09.02.2016р.
Головуючий суддя Мишкіна М.А.
Суддя Будішевська Л.О.
Суддя Поліщук Л.В.