У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/4040/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук І.М.
Суддя-доповідач: Білоус О.В.
03 лютого 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білоуса О.В.
суддів: Курка О. П. Совгири Д. І. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Марцісь Ю.А.,
предстаника позивача: ОСОБА_2,
представника третьої особи: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ЕНЗИМ" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4, приватного акціонерного товариства "ФармБіоТехІнвест" до Державного реєстратора по місту Ладижину Тростянецького міськрайонного управління юстиції Нагірняк Тетяни Анатоліївни, треті особи на стороні відповідача - ОСОБА_6, Приватне акціонерне товариство "ЕНЗИМ" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 та Приватне акціонерне товариство "ФармБіоТехІнвест" звернулися до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби по місту Ладижин Тростянецького міськрайонного управління юстиції Вінницької області Нагірняк Тетяни Анатоліївни про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії. Позовні вимоги мотивовано тим, що 01 грудня 2015 року державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби по місту Ладижин Тростянецького міськрайонного управління юстиції Вінницької області Нагірняк Тетяною Анатоліївною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 11771070044000008 щодо внесення змін до відомостей про Приватне акціонерне товариство "Ензим", а саме: зміна відомостей про керівника юридичної особи, зміна складу підписантів. Вважаючи, що відповідачем вказану реєстраційну дію проведено безпідставно, просили визнати дії державного реєстратора щодо внесення 01 грудня 2015 року запису протиправними та скасувати запис, а також зобов`язати державного реєстратора вчинити дії по скасуванню реєстраційного запису № 11771070044000008 від 01.12.2015 року.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2015 року позов задоволено частково. Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, третя особа ПрАТ "Ензим" подало апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2015 року, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні представник третьої особи (апелянта) апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі за обставин, викладених у ній, просив постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2015 року скасувати, дав пояснення, аналогічні доводам, викладеним в апеляційній скарзі.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу не визнав у повному обсязі, проти її задоволення заперечив, вважаючи рішення суду першої інстанції законним, обґрунтованим і таким, що відповідає фактичним обставинам справи. Просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши пояснення представників позивача і третьої особи, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. При цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
Частиною 1 ст. 195 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 01 грудня 2015 року державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби по місту Ладижин Тростянецького міськрайонного управління юстиції Вінницької області Нагірняк Тетяною Анатоліївною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 11771070044000008 щодо внесення змін до відомостей про Приватне акціонерне товариство "Ензим". Вказані реєстраційні дії полягали у внесенні в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін про керівника ПрАТ "Ензим" та змін складу підписантів.
Згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах", ПрАТ "Ензим", для внесення змін про керівника та складу підписантів, окрім реєстраційної картки, надало рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.
Даним рішенням, в даному випадку, являється протокол засідання Наглядової ради ПрАТ "Ензим" від 20 листопада 2015 року, підписаний Головою Наглядової ради - ОСОБА_7, та її членом - ОСОБА_8
Згідно даного протоколу, Наглядова рада вирішила:
відсторонити ОСОБА_4 від здійснення повноважень Голови ради директорів ПрАТ "Ензим" з 20 листопада 2015 року, до вирішення загальними зборами питання про припинення його повноважень, у зв`язку з чим, внести відповідні зміни до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також виключити відомості щодо нього з переліку осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори;
призначити (обрати) ОСОБА_6 тимчасово виконуючим повноваження Голови ради директорів ПрАТ "Ензим" з 23 листопада 2015 року, у зв`язку з чим внести відповідні зміни до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та включити відомості щодо нього до переліку осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.
Разом з тим, згідно п. 6.1 Сатуту ПрАТ "Ензим", органами управління Товариства є:
загальні збори акціонерів;
наглядова рада;
рада директорів;
ревізійна комісія.
Пунктом 6.2 Статуту визначено, що загальні збори акціонерів є вищим органом Товариства до виключної компетенції яких належить, зокрема, прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради, за винятком випадків, встановлених Законом України "Про акціонерні товариства", обрання та припинення повноважень голови та членів ради директорів.
З наявного в матеріалах Протоколу позачергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ "Ензим" від 10 вересня 2015 року слідує, що Загальні збори акціонерів прийняли рішення про дострокове припинення повноважень членів Наглядової ради ПрАТ "Ензим" - ОСОБА_7, ОСОБА_8 та юридичної особи ПрАТ "ФармБіоТехІнвест" з 10.09.2015 року.
Крім того, згідно Протоколу позачергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ "Ензим" від 10 вересня 2015 року, Загальні збори акціонерів прийняли рішення про обрання до складу Наглядовою ради ПрАТ "Ензим" терміном на три роки - ОСОБА_9, ОСОБА_10 та юридичної особи ПрАТ "ФармБіоТехІнвест".
Також, згідно даного Протоколу, Загальні збори акціонерів ПрАТ "Ензим" прийняти рішення про підтвердження всіх встановлених чинним законодавством та Статутом товариства повноваження Голови ради директорів ПрАТ "Ензим" ОСОБА_4 як керівника та підписанта (особи, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори) на невизначений термін.
В судовому засіданні представник апелянта заявив клопотання про зупинення провадження у даній справі - до вирішення Господарським судом Вінницької області справи №902/1662/15 за позовом ОСОБА_7 до ПрАТ "Ензим" про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ПрАТ "Ензим" від 10 вересня 2015 року. Представник позивача проти задоволення такого клопотання заперечив, посилаючись на його необґрунтованість.
Колегія суддів зазначає, що предметом даного адміністративного спору є питання правомірності дій державного реєстратора щодо внесення запису в ЄДРПОУ. Наявність корпоративного спору, а так само перебування у провадженні господарського суду відповідної справи, жодним чином не впливає на оцінку правомірності дій відповідача за критеріями, визначеними ч.3 ст.2 КАС України. Крім того, колегія суддів погоджується із доводами представника позивача про те, підставою для зупинення провадження за даних обставин є неможливість її розгляду до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку господарського судочинства (п.3 ч.1 ст.156 КАС України). Оскільки жодних обставин, які унеможливлюють розгляд даної справи до вирішення спору господарським судом у справі №902/1662/15 колегією суддів не встановлено, у задоволенні клопотання суд відмовляє.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, 05.10.2015 року державним реєстратором Нагірняк Т.А. внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис № 11771070041000008 про прийнятті позачерговими Загальними зборам акціонерів ПрАТ "Ензим" 10.09.2015 року рішення.
Під час судового розгляду справи, Державний реєстратор Нагірняк Т.А. підтвердила вчинення вказаних реєстраційних дій та наявність в матеріалах реєстраційної справи Протоколу позачергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ "Ензим" від 10 вересня 2015 року .
Тобто, станом на 01 грудня 2015 року, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців містились відомості про дострокове припинення повноважень членів Наглядової ради ПрАТ "Ензим" - ОСОБА_7, ОСОБА_8 та про підтвердження повноважень Голови ради директорів ПрАТ "Ензим" ОСОБА_4.
Вирішуючи по суті існуючий спір, суд першої інстанції керувався тим, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"
Відповідно до положень статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Нормами статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено, що державний реєстратор, серед іншого, проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
В той же час, частиною першою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
В свою чергу, ч. 6 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Тобто, з аналізу вказаних норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" слідує, що державний реєстратор при вирішення питання щодо внесення змін про керівника юридичної особи та складу підписантів повинен перевірити комплектність документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці, а також, здійснити перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації
При цьому, основними документами для проведення зміни відомостей про керівника юридичної особи та складу підписантів є оригінал (нотаріально засвідчену копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) розпорядчого документа про їх призначення.
На підставі встановлених обставин, суд першої інстанції дійшов висновку, що під час вчинення реєстраційної дії щодо зміни відомостей про керівника ПрАТ "Ензим" та зміни складу його підписантів, відповідач повинна була здійснити перевірку поданих для реєстрації документів на наявність у їх складі рішення про зміну зазначених осіб, прийнятого органом управління юридичної особи, уповноваженого на вчинення таких дій, що в даному випадку останньою зроблено не було.
Отже, відповідач не мав достатніх правових підстав для вчинення дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису № 11771070044000008 від 01.12.2015 року, який полягав у внесенні змін до відомостей про Приватне акціонерне товариство "Ензим", а саме: зміна відомостей про керівника юридичної особи, зміна складу підписантів, оскільки, документи надані для вчинення даної реєстраційної дії не містили рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб.
Доводи апеляційної скарги спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи, а тому колегією суддів відхиляються, оскільки не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо часткового задоволення заявлених вимог у спосіб та межах, визначених законом
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ЕНЗИМ" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 08 лютого 2016 року.
Головуючий Білоус О.В. Судді Курко О. П. Совгира Д. І.