П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 676/5497/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Вдовичинський А.В.
Суддя-доповідач: Білоус О.В.
03 лютого 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білоуса О.В.
суддів: Курка О. П. Совгири Д. І.
за участю:
секретаря судового засідання: Марцісь Ю.А.,
позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Лебедюка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, враховуючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, премію.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 18.11.2015 року у задоволенні позову відмовлено. Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 18.11.2015 року, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні позивач апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі за обставин, викладених у ній, просив постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18.11.2015 року скасувати, дав пояснення, аналогічні доводам, викладеним в апеляційній скарзі.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу не визнав у повному обсязі, проти її задоволення заперечив, вважаючи рішення суду першої інстанції законним, обґрунтованим і таким, що відповідає фактичним обставинам справи. Просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. При цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
Частиною 1 ст. 195 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 25.03.2015 р. наказом Міністерства доходів та зборів позивач ОСОБА_2 в званні підполковника податкової міліції був звільнений з посади у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом «б» (через хворобу).
10.06.2015 р. звернувся до Відповідача із зверненням щодо призначення пенсії. ГУ Міндоходів у Хмельницькій області до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для обчислення розміру пенсії були надані документи про грошовий атестат N 7 від 31.03.2015 р. за вих. N 68/10/22- 01-05, довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії від 31.03.2015 р. № 66/10/22-01-05 та довідку про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.03.2013 р. до 16.05.3013 р. від 27.12.2014 р. за вих. N 119.
18.06.2015 р. відповідач надав відповідь, згідно якої для розрахунку пенсії, призначеної позивачу в розмірі 3585,52 грн. (5975,86 грн. * 60%), було взято до уваги наступні види та суми грошового забезпечення: 2210,00 грн. - посадовий оклад; 130,00 грн,- оклад за військове звання; 702,00 грн.- надбавка за вислугу років (30%); 2933,86 грн. - середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в т.ч.: 15 % надбавка за роботу з таємними документами; 50 % надбавка за високі досягнення у праці та щомісячна премія; 60% від суми грошового забезпечення по 2-й групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС.
При призначенні пенсії відповідачем не було взято до уваги наступні види грошового забезпечення, що надавалися для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: 12819,87 грн. інші виплати (3680,00 грн. - допомога на оздоровлення, 7516,48 грн. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, 1623,39 грн. - індексація), а також премія за підсумками роботи за 2014 рік в сумі 13942,00 грн.
Відповідно до Довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії від 31.03.2015 року № 66/10/22-01-05, на всі виплати, що включені в довідку (в т.ч. премія за підсумками роботи за 2014 рік, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація), нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 16.07.2015 р. позивачем було подано відповідачу відповідну заяву про перерахунок пенсії з вимогою включити до грошового забезпечення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та премії за підсумками роботи за 2014 рік, однак листом від 30.07.2015 року № 377/3-8 йому було відмовлено.
Порядок призначення пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначений Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" від 17 липня 1992 року № 393 (з подальшими змінами та доповненнями).
Відповідно до ч.3 ст. 43 зазначеного закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України 07.11.2007 р. № 1294 впорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб.
Проведення призначення та виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року (із змінами і доповненнями).
Відповідно до п.7 вказаної Постанови, пенсії обчислюються з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірі установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (тобто, які виплачуються кожного місяця мають постійний характер) (надбавки, доплати підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно підпункту 2.16.3 пункту 2.16 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 року № 499, допомога для оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається в разі вибуття в чергову відпустку у розмірі грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати.
З 01.01.2008 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294,якою було змінено розмір та введені нові види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що премія не є обов'язковим додатковим видом грошового забезпечення, оскільки вона встановлюється щомісячно наказом керівника індивідуально щодо кожного працівника відповідно до особистого вкладу в загальні результати роботи, тому не підлягає врахуванню при призначенні пенсії. Колегія суддів з цього приводу звертає увагу на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 статті 101 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260.
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції). Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Колегія суддів звертає увагу, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Крім того, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Вищого адміністративного суду України у справі №К/800/24483/15 від 11.08.2015 року.
На вимогу апеляційного суду позивачем було надано довідку із роз'ясненням (розшифровкою) сум, зазначених у позиції "інші виплати" довідки від 31.03.2015 р. № 66/10/22-01-05. Зі змісту довідки судом встановлено, що на всі виплати, включені у довідку (премії, матеріальна допомога, індексація) нараховано страхові внески. Таким чином, відмова відповідача включити дані виплати при обрахунку пенсії є безпідставною. Оскільки пенсія позивачу була призначена з 28.03.2015 року (а.с. 12), позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню.
Оцінюючи наявні в справі докази в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача. Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході судового розгляду не довів обґрунтованість своїх висновків і правомірності прийнятих на їх підставі рішень.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи.
Враховуючи порушення судом першої інстанції норм права та невідповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів вбачає підстави для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови, якою адміністративний позов необхідно задовольнити.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невключення до грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого обчислюється призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також щодо неврахування при обчисленні пенсії наступних видів грошового забезпечення (премії, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області включити з 28.03.2015 р. до грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого обчислюється пенсія по інвалідності, раніше призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та врахувати при обчисленні пенсії: 13942,00 грн. премії за підсумками роботи за 2014 рік, 12819,87 грн. інших виплат, з яких 3680,00 грн. - матеріальна допомога на оздоровлення, 7516,48 грн. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, 1623,39 грн. індексація.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 28.03.2015 р. здійснювати нарахування і виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням інших видів грошового забезпечення (премії, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації) згідно довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії від 31.03.2015 р. № 66/10/22-01-05, та довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.03.2013 р. до 16.05.3013 р. від 27.12.2014 р. за вих. N 119.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 08 лютого 2016 року.
Головуючий Білоус О.В. Судді Курко О. П. Совгира Д. І.