ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2015 року Житомир справа № 806/3819/15
категорія 8.2.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Липи В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Лугинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Дочірнього підприємства "Олевськторф" державного підприємства "Житомирторф" про стягнення 461922,12 грн,-
встановив:
Лугинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Лугинська ОДПІ ) звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача - Дочірнього підприємства "Олевськторф" державного підприємства "Житомирторф" (далі - відповідач) стягнути 461 922,12 грн податкового боргу.
Представник позивача до суду не прибув. Надіслав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Крім того зазначив, що відповідно до акту звірки взаєморозрахунків платника за період 01.01.2015 по 01.09.2015 сума заборгованості становить 46 1922,12 грн.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
У відповідності до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Дочірнє підприємство "Олевськторф" Державного підприємства "Житомирторф", код - 24698867 зареєстроване Олевською районною державною адміністрацією 21.10.1994.
Основним видом діяльності підприємства є добування та агломерація торфу.
Вказане підприємство знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в Олевському районі з 29.12.1999 і має податковий борг.
На даний час відповідач є боржником перед бюджетом, тобто безпідставно ухиляється від сплати сум не лише податкового боргу, але й поточних зобов'язань.
Податковий борг підприємства станом на 07.08.2015 за узгодженими податковими зобов’язаннями, враховуючи суми пені та нарахованих штрафних санкцій становить 461922,12 грн, який виник по наступних зборах і обов’язкових платежах:
- по податку на додану вартість, всього - 392 406,90грн, в тому числі - податкові зобов'язання - 233 316,90грн, штрафні санкції 124 811,22 грн, пеня -34278 78 грн;
- по податку на прибуток, всього - 48 179,81грн, в тому числі - податкові зобов'язання - 34674,35грн, штрафні санкції - 12 651,01грн, пеня - 854,45 грн;
- адміністративні штрафи та інші санкції, всього - 1776,46 грн, в тому числі - податкові зобов"язання - 534,68 грн, пеня - 1 241,78 грн;
- по платі за землю, всього - 18 680,28грн, в тому числі податкові зобов'язання - 16415,01грн, штрафні санкції - 725,05грн, пеня - 1 540,22 грн;
- штрафні санкції за порушення законодавства про патентування - всього - 878,67грн, в тому числі податкові зобов'язання - 229,85 грн, штрафні санкції - 528,70 грн, пеня - 120,12 грн.
Відповідно до пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України відповідач як платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно ст.36 Податкового кодексу України податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Органи державної податкової служби є органами стягнення та уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень Таким чином відповідно до п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України Луганська ОДПІ має право звертатись до суду з позовом про стягнення податкового боргу.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Підпунктом 57.1. ст.57 ПКУ передбачено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України визначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Таким чином станом на 07.08.2015 року за відповідачем по особовому рахунку обліковується пеня в сумі 38 035,35 грн. за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань.
Відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України за порушення правил сплати (перерахування) податків органи державної податкової служби застосовують до платників податків фінансові (штрафні) санкції, зокрема, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків визначених цим кодексом, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу .у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми боргу.
В зв'язку з чим, станом 07 серпня 2015 року за відповідачем по особовому рахунку обліковується штрафна санкція в розмірі 138 715,90 грн.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням приписів вказаної статті ПК України, податковим органом була виставлена перша податкова вимога форми „Ю1” від 10.12.2001 за № 1/191. Загальна сума податкового боргу за погодженими податковими зобов’язаннями визначена в цій податковій вимозі становить 12 542,20 грн.
Друга податкова вимога була виставлена 11.01.2001 за №2/3. Загальна сума за погодженими податковими зобов’язаннями становить 11 402,00 грн.
Уразі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На момент звернення позивача до суду податковий борг не погашений повністю і не списаний, тому нова податкова вимога платнику не надсилалася.
Податковий борг відповідача неодноразово розстрочувався, зокрема, 11 серпня 2006 року укладався договір про реструктуризацію податкового боргу терміном на 10 року та 14 червня 2012 року ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду розстрочувало ся виконання судового рішення на 24 місяці.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює до платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пп. 95.3 ст.95 ПКУ).
Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.95.4 ст.95 ПКУ).
З урахуванням наведеного та того, що на момент розгляду справи не надано доказів сплати заборгованості, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Лугинської ОДПІ.
Керуючись статтями 86, 94, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства "Олевськторф" державного підприємства "Житомирторф" (код - 24698867, м. Олевськ, вул. Промислова, 66) на користь Лугинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області податковий борг в сумі 461 922,12 грн (чотириста шістдесят одну тисячу дев'ятсот двадцять дві гривні дванадцять копійок).
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Липа