Постанова № 55519733, 02.02.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2016
Номер справи
818/3744/15
Номер документу
55519733
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2016 р. Справа №818/3744/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач 1), Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» (далі - відповідач 2), в якому з урахуванням змінених позовних вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по не включенню ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договорів строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/07/3m/0019 від 13.03.2014, № 1/07/3m/0339 від 18.03.2015, № 1/07/3m/340 від 18.03.2015, укладених між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ»;

- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКБ «КАПІТАЛ» Щадних Олександра Леонідовича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно збільшення кількості вкладників за рахунок ОСОБА_1, яким необхідно здійснити виплати відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКБ «КАПІТАЛ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та включити його до переліку таких осіб;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб згідно укладених договорів № 1/07/3m/0019 від 13.03.2014, № 1/07/3m/0339 від 18.03.2015, № 1/07/3m/340 від 18.03.2015.

Позовні вимоги мотивовані тим, що між ОСОБА_1 та ПАТ "АКБ "Капітал" укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/07/3m/0019 від 13.03.2014 на суму 6 000 доларів США, договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/07/3m/0339 від 18.03.2015 на суму 15 000,00 грн. та договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/07/3m/0340 від 18.03.2015 на суму 15 000,00 грн. У зв'язку з віднесенням Національним банком України ПАТ "АКБ "Капітал" до категорії неплатоспроможних, ФГВФО прийнято рішення про виведення вказаного банку з ринку шляхом запровадження тимчасової адміністрації та призначення Ільчука О.П. уповноваженою особою на тимчасову адміністрацію в ПАТ "АКБ "Капітал" (в подальшому уповноваженою особою призначено Щадних О.Л.). Листами позивача повідомлено, що відповідно до п. 9 ч. 3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", договори депозиту, укладені позивачем з ПАТ "АКБ "Капітал" є нікчемними. Вказані рішення позивач вважає необґрунтованими та такими, що порушують його права на отримання вкладу.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 101, 102).

Представником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб надано заперечення проти позову, в якому зазначено, що з 21.07.2015 в ПАТ "АКБ "Капітал" запроваджено тимчасову адміністрацію. З 29.10.2015 розпочато процедуру ліквідації вказаного банку. Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ФГВФО зобов'язаний зобов'язаний провести перевірку правочинів (у тому числі договорів) вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку на предмет виявлення правочинів, що є нікчемними. Уповноважена особа, протягом дії тимчасової адміністрації, а також ліквідації банку, направляє письмове повідомлення про нікчемність правочину. При цьому виконавча дирекція ФГВФО затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду Переліку вкладників. Інформація щодо позивача у Переліку вкладників відсутня, в зв'язку з чим у ФГВФО відсутня можливість включити до Загального реєстру вкладників (а.с. 77-81).

Згідно з ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи те, що відповідачи були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, суд вважає можливим розглянути дану адміністративну справу за відсутності відповідачів на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи та письмові докази по справі, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 13.03.2014 між ОСОБА_1 та ПАТ "АКБ "Капітал" укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/07/3m/0019 (а.с. 17-19).

Згідно даного договору ПАТ «АКБ «КАПІТАЛ» приймає грошові кошти у розмірі 6 000 доларів США строком на три місяці (до 13.06.2014) та нараховує відсотки у розмірі 12% річних.

Додатковою угодою б/н від 16.06.2014 про внесення змін до договору № 1/07/3m/0019 від 13.03.2014 було викладено пункт 1.1 договору у наступній редакції:

1.1. Розміщення тимчасово вільних коштів Вкладника в депозит Банку у розмірі 6000,00 Доларів США на строк до 13.09.2014 із нарахуванням 11.00% (одинадцять цілих ноль сотих) відсотків річних по депозиту, рахунок для обліку депозита НОМЕР_2 к ПАТ "АКБ "КАПІТАЛ", нараховані проценти за вкладом обліковуються на рахунку НОМЕР_3 ПАТ "АКБ "КАПІТАЛ" (а.с. 20).

18.03.2014 між ОСОБА_1 та ПАТ "АКБ "Капітал" укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/07/3m/0339 (а.с. 24-25).

Згідно даного договору ПАТ «АКБ «КАПІТАЛ» приймає грошові кошти у розмірі 15 000, 00 гривень строком на три місяці (до 18.06.2015) та нараховує відсотки у розмірі 22% річних.

Договором від 19.03.2015 про внесення змін до договору № 1/07/3m/0339 від 18.03.2014 було доповнено договір пунктом 1.1.2.1 та викладено його у наступній редакції:

1.1.2.1. З 19.03.2015 Банк нараховує Вкладнику додаткові проценти на суму вкладу в розмірі 2 % (дві цілих ноль сотих) відсотків річних та в порядку, визначеному розділом 2 даного договору. (а.с. 26).

18.03.2014 між ОСОБА_1 та ПАТ "АКБ "Капітал" укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/07/3m/0340 (а.с. 30-31).

Згідно даного договору ПАТ «АКБ «КАПІТАЛ» приймає грошові кошти у розмірі 15 000, 00 гривень строком на три місяці (до 18.06.2015) та нараховує відсотки у розмірі 22% річних.

Договором від 19.03.2015 про внесення змін до договору № 1/07/3m/0340 від 18.03.2014 було доповнено договір пунктом 1.1.2.1 та викладено його у наступній редакції:

1.1.2.1. З 19.03.2015 Банк нараховує Вкладнику додаткові проценти на суму вкладу в розмірі 2 % (дві цілих ноль сотих) відсотків річних та в порядку, визначеному розділом 2 даного договору. (а.с. 32).

20.07.2015 Виконавчою дирекцією ФГВФО прийнято рішення № 140 "Про запровадження з 21.07.2015 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "АКБ "Капітал". 29.10.2015 Виконавчою дирекцією ФГВФО прийнято рішення № 195 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "АКБ "Капітал" та делегування повноважень ліквідатора банку".

Листами уповноваженої особи ФГВФО Ільчука О.П. позивача повідомлено, що вищезазначені договори банківських вкладів (депозитів), укладені між ОСОБА_1 та ПАТ "АКБ "Капітал" визнано нікчемними на підставі п. 9 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (а.с. 38, 39, 40).

Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Метою Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків (далі - Закон № 4452).

Згідно із ч. 1 ст. 3 та ч. 1 ст. 4 Закону № 4452, Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку, основним завданням якого є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 26 Закону № 4452 фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Статтею 27 Закону № 4452 визначено порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами. Так, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

Порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами фізичних осіб, а також порядок здійснення виплат коштів за вкладами протягом дії тимчасової адміністрації в межах суми, гарантованої Фондом, за рахунок цільової позики Фонду визначається Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженим рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2012 року за № 1548/21860) (далі - Положення № 14).

Відповідно до положень пунктів 3, 4, 5 розділу ІІІ вказаного Положення Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Пунктом 6 розділу ІІІ Положення № 14 передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.

Отже, з метою належного захисту прав і законних інтересів вкладників банків, зокрема забезпечення гарантованого Законом України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» відшкодування коштів за вкладами, уповноважену особу Фонду наділено правом складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, та подавати додаткову інформацію про вкладників, у разі їх збільшення, на підставі яких в подальшому Виконавчою дирекцією Фонду затверджується реєстр вкладників.

Відповідно до положень частини першої статті 34 Закону № 4452 Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних. Виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду. Тимчасова адміністрація запроваджується на строк, що не перевищує три місяці, а для системоутворюючих банків - шість місяців. Під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.

Положеннями статті 38 Закону № 4452 передбачено, що уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити збереження активів та документації банку. Протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті (частини перша та друга).

Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України (частина третя статті); 9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм.

Уповноважена особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів (частина четверта).

Підстави для визнання договору нікчемним містяться також у Цивільному кодексі України, зокрема, у частині другій статті 228 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

Відповідно до частини другої статті 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Вказані нормативно-правові акти передбачають, що у відповідних випадках договори є нікчемними в силу закону. Відповідно, визнання договорів нікчемними не потребує видання певного акту.

Згідно частини першої статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

З огляду на викладене, суд приходить висновку про те, що до порушення права позивача призводить саме застосування Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб наслідків нікчемності договору, тобто не включення його до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Таким чином, повідомлення про визнання правочинів нікчемними є лише формою листів, наданих уповноваженою особою Фонду з метою повідомлення сторони за договорами про їх нікчемність відповідно до вимог пункту 4 частини 2 статті 37 Закону № 4452.

Проте, суд вважає, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не визначено конкретної підстави нікчемності правочинів неплатоспроможного банку, що передбачені у частині третій статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та не наведено, що договорми банківського вкладу (депозиту) мають ознаки нікчемних правочинів; доказів щодо визнання вказаних договорів недійсними в судовому порядку також не надані.

Судом встановлено, що згідно з меморіальним ордером банку від 13.03.2014 № 338-31, позивачем здійснена оплата коштів у сумі 6 000, 00 доларів США на користь отримувача банку, призначення платежу - надходження коштів за договором № 1/07/3m/0019 від 13.03.2014, банк отримувача - публічне акціонерне товариство "АКБ "Капітал" (а.с. 33).

Згідно з меморіальним ордером банку від 18.03.2015 № TR.304385.2530.307, позивачем здійснена оплата коштів у сумі 15 000, 00 грн. на користь отримувача банку, призначення платежу - надходження коштів за договором № 1/07/3m/0339 від 18.03.2015, банк отримувача - публічне акціонерне товариство "АКБ "Капітал" (а.с. 35).

Згідно з меморіальним ордером банку від 18.03.2015 № TR.304386.2530.307, позивачем здійснена оплата коштів у сумі 15 000, 00 грн. на користь отримувача банку, призначення платежу - надходження коштів за договором № 1/07/3m/0340 від 18.03.2015, банк отримувача - публічне акціонерне товариство "АКБ "Капітал" (а.с. 37).

Відповідно до п. 2.9 Інструкції про проведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного Банку України від 1 червня 2011 року № 174, банк (філія, відділення) зобов'язаний видати клієнту після завершення приймання готівки квитанцію (другий примірник прибуткового касового ордера) або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі. Квитанція або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі, має містити найменування банку (філії, відділення), який здійснив касову операцію, дату здійснення касової операції (у разі здійснення касової операції в післяопераційний час - час виконання операції або напис чи штамп "вечірня" чи "післяопераційний час"), а також підпис працівника банку (філії, відділення), який прийняв готівку, відбиток печатки (штампа) або електронний підпис працівник а банку (філії, відділення), засвідчений електронним підписом САБ.

На підтвердження факту внесення грошових коштів на рахунок до банку позивач надав належним чином оформлені документи банківської установи, які свідчать про те, що грошові кошти були внесені позивачем відповідно до укладених договорів.

Крім того, відповідачами не надано доказів, які б свідчили про те, що зазначені правочини є такими, що порушують публічний порядок чи спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави; що внаслідок укладання договорів банківського вкладу (депозиту) банк взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим, або умови договору передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку.

Ухвалами суду від 25.11.2015 та від 19.01.2016 від Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "АКБ "Капітал" було витребувано докази, а саме:

- належним чином завірену копію протоколу засідання комісії Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк "КАПІТАЛ" про визнання нікчемними договорів від 13.03.2014 № 1/07/3m/0019, від 18.03.2015 № 1/07/3m/0339 та від 18.03.2015 № 1/07/3m/340;

- інформацію стосовно того, чи включений ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договорів строкового банківського вкладу (депозиту): № 1/07/3m/0019 від 13.03.2014, № 1/07/3m/0339 від 18.03.2015, № 1/07/3m/340 від 18.03.2015, укладених між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ».

Однак, відповідачем 2 вимоги вищевказаних ухвал виконано не було.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Статтею 70 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно із статтею 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Відтак, на підставі ч. 6 ст. 71 КАС України справа вирішена на основі наявних у ній доказів.

Надаючи оцінку встановленим під час розгляду справи обставинам, суд, виходячи з визначення поняття бездіяльності суб'єкта владних повноважень, де бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи, вважає, що відповідачем 2 вчинена саме протиправна бездіяльність, оскільки, будь-яких доказів наявності дій або рішень щодо визнання договорів банківського вкладу нікчемними чи застосування наслідків нікчемності правочинів на вимогу суду відповідачем надано не було.

Тобто, відсутність доказів здійснення Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» заходів з виявлення нікчемних правочинів, їх перевірки, виключає у даному випадку можливість застосування такого способу захисту порушених прав позивача як визнання протиправним та скасування рішення про нікчемність правочину.

Таким чином, Уповноваженою особою Фонду не доведена наявність правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а тому така бездіяльність відповідача суперечить приписам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та є протиправною.

Згідно із частиною другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи позовні вимоги позивача та наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за можливе, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та, з урахуванням положень статті 105 КАС України, визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» щодо невключення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та зобов'язати Уповноважену особу надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про позивача як вкладника, що має право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по не включенню ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "АКБ "Капітал", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договорів строковго банківського вкладу (депозиту) та про зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "АКБ "Капітал", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договорів строковго банківського вкладу (депозиту), суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Положення № 14 уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб в силу вищевказаних норм зобов'язаний включити позивача до загального реєстру вкладників ПАТ "АКБ "Капітал" для здійснення виплат коштів за банківськими вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб після подання уповноваженою особою Фонду інформації щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

На час розгляду справи, правовідносини безпосередньо між позивачем та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб щодо його включення до Загального реєстру вкладників відсутні, таким чином включення ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, є передчасним.

Пунктом 6 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 (далі - Положення) передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Аналіз вищевказаного свідчить, що Перелік, який складається Уповноваженою особою та Загальний реєстр вкладників, який затверджується Фондом, є різними за суттю, змістом та призначенням документами. Перелік складається Уповноваженою особою Фонду, а Загальний реєстр вкладників формується та затверджується Фондом на підставі Переліку.

Оскільки Фонд гарантування є особою публічного права, то в силу приписів ст. 19 Конституції України він має діяти виключно в межах повноважень, встановлених діючим законодавством, і за відсутності правових підстав не має права вчиняти будь-які дії, що не передбачені законом, або вчиняти їх передчасно (безпідставно).

Фонд не вправі включати вкладників до Переліку вкладників, оскільки такі повноваження Законом України «Про систему гарантування вкладів» надано Уповноваженій особі, отже, позовні вимоги позивача щодо визнання незаконною бездіяльності Фонду гарантування вкладів по не включенню ОСОБА_1 до переліку вкладників та щодо зобов'язання Фонду гарантування включити позивача до Переліку вкладників є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню, згідно частини задоволених вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» понесені позивачем судові витрати у виді судового збору в розмірі 487, 20 грн., сплачені згідно квитанції від 23.11.2015 № 0.0.466211753.1, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с. 5).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "АКБ "Капітал" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» включити ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "АКБ "Капітал" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму судового збору у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерно-комерційний банк «КАПІТАЛ» (вул. Обсерваторна, 10, м. Київ, 04053).

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 05.02.2016.