КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 694/1327/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Здоровило В.А. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
У Х В А Л А
Іменем України
02 лютого 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.
при секретарі Кривді В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Ватутінського міського суду Черкаської області від 22 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про неправомірність дій та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Ватутінського міського суду Черкаської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про неправомірність дій та зобов`язання вчинити дії, а саме: визнати неправомірною відмову УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити йому індексацію пенсії, починаючи з грудня 2003 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991року № 1282-XII та Постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням сплачених сум; зобов'язати УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити йому індексацію пенсії, починаючи з грудня 2003 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991року № 1282-XII та Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням сплачених сум.
Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 22 грудня 2015 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області з 01.11.1996 року та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
22.07.2015 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою, в якій вимагав негайно нарахувати та здійснити перерахунок індексації наростаючим підсумком, починаючи з грудня 2003 року по даний час на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII та постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»; надати розрахунок нарахованої та виплаченої індексації за весь період, починаючи з грудня 2003 року по даний час з розбивкою по місяцях та вказати, який місяць зазначено як базовий для розрахунку сум індексації, а також надати копії всіх розпоряджень керівника Звенигородського Пенсійного фонду, які стосуються нарахування, призупинення та утримання з моєї пенсії раніше нарахованої індексації.
Листом від 05.08.2015 року №2607/02 Управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області було повідомлено ОСОБА_2 про те, що роз'яснення по сумах індексації пенсії на неодноразові звернення були надані позивачу листами УПФ України в Звенигородському районі від 22.10.2010 року, від 19.09.2012 року, від 16.11.2012 року, від 14.01.2013 року, від 14.03.2013 року, від 08.05.2014 року та надало розрахунок нарахованої та виплаченої суми індексації починаючи з грудня 2003 року по даний час.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», на яку вийшов 01.11.1996 року з посади головного державного податкового ревізора-інспектора, яку займав у Звенигородській ОДПІ Черкаської області. Починаючи з грудня 2003 року його пенсія індексувалася відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991року № 1282-XII та Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення». Однак УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області при нарахуванні індексації недо-нараховує її, призупиняє, зменшує в декілька разів проти попереднього місяця, відраховує раніше нараховану індексацію із пенсії у вигляді соціальних виплат, які є складовими загальної пенсії. Таким чином пенсійний фонд перешкоджає реалізації конституційного права пенсіонера на отримання належних йому виплат відповідно до судових рішень, які ухвалюються іменем України і відповідно до ст.124 Конституції України є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволені позовних вимог, зазначив, що індексація пенсії позивачу ОСОБА_2 проводиться УПФ України в Звенигородському районі Черкаської області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Згідно зі ст. 2 Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-ХП передбачено, що Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 6 Закону України № 1282-ХІІ встановлено що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Так, з метою реалізації Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-ХП Кабінетом Міністрів України затверджено, постанову від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Порядок), де зазначено механізм проведення індексації.
Пунктом 2 Порядку, передбачено, що Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії;
Відповідно до п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, що у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника (абз. 3 п. 4 Порядку).
Також, п. 5 даного Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.
Крім того, статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 нього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Оскільки, з 1 грудня 2013 року збільшився прожитковий мінімум (949 грн.), а згідно з офіційними даними Держстандарту індекс інфляції березень квітень 2014 року перевищив поріг індексації, а саме: в лютому ще -100,6, в березні -102,2, в квітні- 103,3, тому у травні 2014 року, у зв'язку з подорожчанням товарів і послуг та, як наслідок, зростанням індексу інфляції, пенсії непрацюючих пенсіонерів були індексовані у визначеному законодавством порядку у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, суд першої інстанції вірно зазначив, що пенсія ОСОБА_2 індексується з травня 2014 року, базовим місяцем для індексації пенсії є грудень 2013 року.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 3 Порядку до об'єктів індексації не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму. Якщо відбувається зростання пенсії за рахунок збільшення її складових виплат, визначених у пункті 3 Порядку, згідно з пунктом 5 Порядку місяць зростання вважається базовим.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області на виконання постанови ВП №31867801 від 23.03.2012 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 22.12.2011 року № 2-а- 3159/11 та постанови ВП № 31863943 від 23.03.2012 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області від 05.03.2012 року № 2-а- 3158/11 проведено перерахунок пенсії позивача в червні 2012 року, відповідно вимог ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 28.08.2010 року по 07.04.2011 рік та згідно ст.51, 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 14.09.2010 року по 05.04.2011 року, доплата становить 7 421грн. 54 коп.
На виконання постанови Вищого адміністративного суду України по справі К- 10806/10 управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 в серпні 2012 року, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 27.08.2010 року, з 08.04.2011 року по 22.07.2011 року та згідно з ст. 51 Закону України "Про статус \ соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період 3,31.03.2005 року по 13.09.2010 року з 06.04.2011 р. по 22.07.2011 р., доплата по перерахунку становить - 7 524 грн. 25 коп.
Крім того, на виконання постанови ВП № 28744791 від 05.07.2013 року головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 28.12.2011 року № 2-а- '7872/11 проведено перерахунок пенсії позивача в серпні 2013 року, відповідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 12.06.2011 року по 22.07.2011 року, доплата становить 1 282грн. 30 коп.
Отже, враховуючи вищенаведене, слід зазначити, що стаття 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та стаття 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачає, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, тому для розв'язання питання погашення заборгованості за судовими рішеннями Кабінет Міністрів України постановою від 03.09.2014 року №440 затвердив Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
Так, згідно Порядку облік судових рішень про перерахунок та/або виплату коштів з державного бюджету, передачу до органів Казначейства відповідних документів для здійснення у порядку черговості виплати заборгованих коштів здійснюється державною виконавчою службою.
Згідно з ч. 2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
У зв'язку з тим, що ст.73 Закону №1058 передбачено використання коштів Пенсійного фонду, на виплату пенсій, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, а не Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому проведення індексації за кошти Пенсійного фонду додаткової пенсії, яка мають фінансуватися за рахунок коштів Державного бюджету, не передбачено.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 року №36 внесено зміни до порядку проведення індексації грошових доходів населення, а саме: у пункті 5 доповнити абзацом такого змісту: «у разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсії не змінюється».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного, що оскільки зміни до порядку проведення індексації грошових доходів населення внесено 29.01.2014 року, а перерахунок ОСОБА_2 за рішеннями судів проводився в червні, серпні 2012 року та в серпні 2013 року, тому вищезазначені зміни ніяк не стосуються позивача.
Так, згідно ч. 1 ст. 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Ватутінського міського суду Черкаської області від 22 грудня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
Повний текст складено 05.02.16 р.
.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Шостак О.О.
Желтобрюх І.Л.