Справа № 591/8336/15-а
Провадження № 2-а/591/44/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Кривцової Г.В.
при секретарі Кальченко М.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
02.12.2015 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, в якому вона зазначила, що працювала в Державній податковій інспекції в м. Суми. З серпня 2013 року їй було призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80%, але при цьому до пенсії не були включені суми винагороди за вислугу років в розмірі 30%, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. Зазначає, що 24.11.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії державного службовця на підставі поданих нею довідок ДПІ в м. Сумах ГФУ ДФС у Сумській області від 13.11.2015 року № 63142/ІІІ/18-19-05-23 та від 19.11.2015 року № 64793/ ІІІ/18-19-05-23 про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Листом відповідача від 26.11.2015 року № 564/Ш їй відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», скасовані. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, тому звернулася до суду з вимогою зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії за віком державного службовця з врахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 30%, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, у розмірі 80% всіх складових.
В судовому засідання представник позивача позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, подав письмові заперечення (а.с.21-22).
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та документи пенсійної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню
Як встановлено судом і вбачається з матеріалів пенсійної справи, з 21.08.2013 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Сумах їй призначена пенсія за віком як державному службовцю у відповідності до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% (а.с. 33), при цьому розрахунок пенсії позивачу здійснювався без включення у розмір заробітної плати позивача винагороди за вислугу років в розмірі 30%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Оскільки відповідач провів нарахування пенсії без урахування виплаченої винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, ОСОБА_3 24.11.2015 року звернулась до УПФУ в м. Сумах з заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації, та надала відповідні довідки про складові заробітної плати (а.с.10,11).
Проте, позивачу листом УПФУ в м. Сумах від 26.11.2015 року № 564/Ш відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати, у зв'язку з тим, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються (а.с.12).
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Згідно з ч. 2статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
04 лютого 2003 року набув чинностіЗакон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» є загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Саме така правова позиція викладенаВерховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 травня 2013 р.та 28 травня 2013 р. (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).
Згідно з ч.1ст.244-2 КАС УкраїниВисновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбаченихпунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
У довідках ДПІ в м. Сумах ГФУ ДФС у Сумській області від 13.11.2015 року № 63142/ІІІ/18-19-05-23 та від 19.11.2015 року № 64793/ ІІІ/18-19-05-23, поданих позивачем, про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії.
Доводи пенсійного органу в листі від 02.12.2015 року № 564/Ш про те, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за№ 213-VIIIу разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачу призначена в серпні 2013 р., тобто, до внесення змін доЗакону України "Про державну службу".
Вирішуючи питання про застосуванняЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення"у часі, судвиходить з того, що згідно зістаттею 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі викладеного, судова колегія вважає помилковими доводи пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії про те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Законуз 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються.
При цьому, в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.
Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», не діють суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернулася до УПФУ в м. Сумах із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.
Відповідно достатті 37 Закону №3723-XII(в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно зі змінами до зазначеної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, суд зазначає, що підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України"змін не зазнали.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, щовнесеніЗаконом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України"зміни достатті 37 Закону України "Про державну службу"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачу не були включені до пенсії і не виплачуються наступні складові заробітної плати у розмірі 80 %: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.
Таким чином, позивачу слід проводити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії із урахуванням зазначених у позові складових заробітної плати в розмірі 80 відсотків цих складових, оскільки на момент виходу позивача на пенсію пенсія державним службовцям призначалася згідно з положеннямист. 37 Закону України "Про державну службу"у розмірі 80%, а тому позовні вимоги в зазначеній частині підлягають задоволенню.
Згідно з приписамистатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.
Як вбачається з заяви про перерахунок пенсії, ОСОБА_3 звернулася із заявою до відповідача 24.11.2015 року (а.с.7)
Таким чином, суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» є неправомірною, і вважає необхідним зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01 грудня 2015 року ОСОБА_3 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням сум винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, відповідно до довідок ДПІ в м. Сумах ГФУ ДФС у Сумській області від 13.11.2015 року № 63142/ІІІ/18-19-05-23 та від 19.11.2015 року № 64793/ ІІІ/18-19-05-23 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» у розмірі 80% цих складових.
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач при зверненні до суду сплатила судовий збір в сумі 487, 20 грн. (а.с.3) та оплатила витрати на правову допомогу у розмірі 600 грн. (а.с.2, 14, 15), то на підставі ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах.
Керуючись ст.ст.2, 9, 41, 98-100, 158-163, 256 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про зобовязання вчинити дії задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах починаючи від 01 грудня 2015 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням сум винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, відповідно до довідок ДПІ в м. Сумах ГФУ ДФС у Сумській області від 13.11.2015 року № 63142/ІІІ/18-19-05-23 та від 19.11.2015 року № 64793/ ІІІ/18-19-05-23 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» у розмірі 80% цих складових.
Стягнути на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 487,20 грн. та витрати на правову допомогу у розмірі 600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду в повному обсязі складена протягом пяти днів з дня закінчення розгляду справи.
Суддя