Справа № 711/11226/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.02.2016 року Придніпровський районний суд міста Черкаси у складі:
головуючого судді Шиповича В.В.
при секретарі Береговій Г.В.
за участі представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 21.12.2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області (далі УПФУ) про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, вказавши, що перебуває на обліку у відповідача та з 29.12.2005 року отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 були підвищені посадові оклади працівників прокуратури. 22.07.2015 року прокуратурою Черкаської області видано довідку №18-333 вих.15 про те, що ОСОБА_3 вийшов на пенсію з посади першого заступника прокурора Черкаської області та станом на 14.06.2012 року його заробіток для нарахування пенсії становить 15147,66 гривень. 19.08.2015 року ОСОБА_3 звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №18-333 вих.15 від 22.07.2015 року. Однак рішенням УПФУ від 02.12.2015 року у перерахунку пенсії йому було відмовлено, з тих підстав, що за змістом п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, - з 01.06.2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач вважав такі дії відповідача протиправними оскільки він отримує пенсію з 29.12.2005 року коли порядок перерахунку пенсії визначався частинами 12, 17, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року), а станом на 14.06.2012 року частинами 13, 18, 19 цієї ж статті, а тому він мав право на перерахунок пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Крім того на думку позивача УПФУ посилається на закон, який не був чинний на час виникнення права на перерахунок пенсії, що суперечить Конституції України. За таких обставин позивач просив суд: визнати протиправними дії УПФУ щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_3 у розмірі 90% від розміру заробітку у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури; зобовязати УПФУ перерахувати з 01.07.2012 року призначену ОСОБА_3 пенсію у розмірі 90% від розміру заробітку, у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, а саме 15147,66 гривень та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії починаючи з 01.07.2012 року до моменту здійснення перерахунку.
Ухвалою суду від 23.12.2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 відкрито скорочене провадження.
Ухвалою суду від 14.01.2016 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні за загальними правилами КАС України.
Ухвалою суду від 01.02.2016 року позовна заява ОСОБА_3 в частині позовних вимог про зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.07.2012 року по 20.06.2015 року залишена без розгляду у звязку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.
У судовому засіданні представник позивача, - адвокат ОСОБА_1, підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні, підтвердив обставини викладені у позові.
Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не зявився.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала. Пояснила, що станом на 01.02.2016 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Пенсія ОСОБА_3 призначена з 29.12.2005 року. Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» згідно яких з 01.01.2015 року пенсія прокурорам призначається в розмірі 60% суми місячної заробітної плати. 19.08.2015 року ОСОБА_3 звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії. На виконання постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 18.09.2015 року заяву ОСОБА_3 про перерахунок пенсії було розглянуто згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». 02.12.2015 року комісією УПФУ винесено рішення про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_3. При цьому пенсійний фонд виходив з того, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб яким пенсії призначаються у тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У звязку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеним законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Представник відповідача наполягав, що УПФУ повинно діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України. Крім того просила врахувати, що право держави перерозподіляти фінансові ресурси визначено, як у рішенням Конституційного Суду України від 19.06.2001 року №9-рп/2001, від 08.10.2008 року №20-рп/2008, так і у практиці Європейського суду з прав людини, - рішення від 17.10.1986 року у справі «Ріс проти Сполученого Королівства», від 07.07.1989 року у справі «Сорінг проти Сполученого Королівства», ухвалі від 04.06.2014 року у справі «Велікода проти України».
Суд вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Оглядом пенсійної справи ОСОБА_3 встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ, та з 29.12.2005 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
19.08.2015 року ОСОБА_3 звернувся до УПФУ із письмовою заявою в якій просив провести перерахунок його пенсії з урахуванням довідки №18-333 вих.15 виданої прокуратурою Черкаської області відповідно до постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року (а.с. 23).
Згідно довідки прокуратури Черкаської області від 22.07.2015 року №18-333 вих.15 ОСОБА_3 вийшов на пенсію з посади першого заступника прокурора Черкаської області і його заробіток для перерахунку пенсії станом 14.06.2012 року складає 15147,66 гривень. Пенсія підлягає перерахунку з 01.07.2012 року на підставі постанови КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (а.с. 22).
Відповідач суду не надавав заперечень проти розміру суми заробітку для нарахування пенсії зазначеного у довідці від 22.07.2015 року №18-333 вих.15 прокуратури Черкаської області.
Рішенням від 02.12.2015 року комісії по розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсії та відказних справ при УПФУ України в місті Черкасах Черкаської області відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_3 за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» згідно з довідкою від 22.07.2015 року №18-333 вих.15 виданої прокуратурою Черкаської області (а.с. 40). Підставою для ухвалення рішення про відмову у перерахунку пенсії стало те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб яким пенсії призначаються у тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у звязку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеним законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
ОСОБА_3 станом на 29.12.2005 року, тобто на час призначення пенсії, перебував на посаді першого заступника прокурора Черкаської області, що підтверджується відомостями його трудової книжки (а.с. 16-21).
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції що діяла станом на 29.12.2005 року, тобто на час призначення пенсії позивачу, - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно Постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, якими підвищено заробітну плату прокурорсько-слідчих працівників.
Станом на 01.07.2012 року не зазнали законодавчих змін положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку пенсій у звязку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Таким чином у ОСОБА_3 з 01.07.2012 року виникло право на перерахунок пенсії, у звязку із підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, а саме першого заступника прокурора області.
Щодо доводів відповідача про необхідність застосування у розглядуваній справі положень Закону України «Про прокуратуру» зі змінами внесеними Законом України №76-VIII від 28.12.2014 року, якими розмір пенсії прокурорів за вислугу років встановлено у розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, а також положень пункту 5 Перехідних положень Закону України №213-VIII від 02.03.2015 року, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україниу тому числі «Про прокуратуру», суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, у тому числі в прокуратурі (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Також у Рішенні Конституційного Суду України № 5-рп/2002 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державною права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Виходячи із положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо права ОСОБА_3 на перерахунок пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників та висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини між ОСОБА_3 та УПФУ щодо пенсійного забезпечення, які є предметом вирішення в даній справі, виникли не в момент звернення позивача за перерахунком пенсії, а в момент виникнення у ОСОБА_3 права на її перерахунок.
Вказана правова позиція щодо застосування норм законів у часі та моменту виникнення пенсійних правовідносин викладена Верховним Судом України в постанові від 01.07.2014 року (справа №21-244а14).
Пенсія за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та право на її перерахунок згідно Постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року у звязку із підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників виникли у ОСОБА_3 до набрання законної сили Законами №76-VIII від 28.12.2014 року та №213-VIII від 02.03.2015 року, а тому норми вказаних законів в частині звуження досягнутих пенсійних гарантій не можуть застосовуватися до позивача.
Крім того суд враховує, що УПФУ не дивлячись на свою правову позицію висловлену у суді, не застосовував до ОСОБА_3 положення Закону №76-VIII від 28.12.2014 року якими було встановлено розмір пенсії прокурорів на рівні 60% заробітної плати, а також не зважаючи на пункт 5 Перехідних положень Закону України №213-VIII від 02.03.2015 року, на час розгляду справи у суді УПФУ продовжує сплачувати позивачу пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення УПФУ від 02.12.2015 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_3 необхідно визнати протиправним та скасувати у звязку із помилковим застосуванням відповідачем норм пенсійного законодавства.
В той же час визначаючи час з якого пенсія ОСОБА_3 підлягає перерахунку, суд враховує, що згідно частини четвертої статті 45 Закону № 1058-ІV перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
ОСОБА_3 заяву про перерахунок пенсії та довідку від 22.07.2015 року подав до УПФУ 19.08.2015 року, відтак необхідно зобовязати відповідача здійснити з 01.09.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням суми заробітку для нарахування пенсії згідно довідки прокуратури Черкаської області від 22.07.2015 року №18-333 вих.15.
У звязку із положеннями ст. 45 Закону України № 1058-ІV позовні вимоги про перерахунок пенсії з 21.06.2015 року по 31.08.2015 року задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 551,20 гривень, що підтверджується квитанцією №13489029-1 від 21.12.2015 року (а.с. 1).
Однак на час звернення позивача до суду (грудень 2015) розмір судового збору за подання фізичною особою позову до адміністративного суду встановлено на рівні 0,4 мінімальної заробітної плати (ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
Оскільки судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, то ОСОБА_3 помилково сплатив 551,2 гривень судового збору, замість правильної суми 487,2 гривень, - із розрахунку 1218 грн. (мін. зарплата станом на 01.01.2015 року) х 0,4.
Таким чином з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ у місті Черкасах Черкаської області на користь ОСОБА_3 необхідно стягнути судовий збір в сумі 487,2 гривень.
Переплачена сума судового збору може бути повернути ОСОБА_3 згідно ст. 7 Закону України «Про судовий збір» за його клопотанням.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (в редакції станом на 29.12.2005 року та 01.07.2012 року), Постановою Кабінету міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури, ст. 8-10, 94, 159-163, 186, 244-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області від 02.12.2015 року про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_3.
Зобовязати Управління пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області здійснити з 01.09.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням суми заробітку для нарахування пенсії згідно довідки прокуратури Черкаської області від 22.07.2015 року №18-333 вих.15.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 1 лютого 2016 року.
Повний текст постанови виготовлено 4 лютого 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: ОСОБА_4