ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Кіровоградської області
УХВАЛА
04 лютого 2016 року Справа № 912/3287/14
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Колодій С.Б., розглянувши заяву Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 912/3287/14
за позовом: дочірнього сільськогосподарського підприємства "Лікарівка - 2", с. Лікарівка Олександрійського району Кіровоградської області
до відповідача: Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, м. Кіровоград
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області, м. Олександрія Кіровоградської області
про визнання недійсним рішення, визнання укладеною додаткової угоди,
за участю представників сторін:
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали;
від третьої особи - участі не брали.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду від 18.02.2015 р. позовні вимоги задоволено частково; визнано недійсним рішення Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області про заперечення у поновленні договору оренди землі, зареєстрованого 24 липня 2009 року за № 040938000002, викладене у листі - повідомленні від 13 серпня 2014 року №19-11-0.21-5716/2-14; стягнуто з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області на користь дочірнього сільськогосподарського підприємства "Лікарівка-2" 1218 грн. судового збору; в іншвй частині позовних вимог відмовлено.
12.03.2015 р. на виконання рішення суду видано відповідний наказ.
18.01.2016 р. Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області звернулося до господарського суду Кіровоградської області із заявою, згідно якої просить замінити сторону виконавчого провадження з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області як правонаступника.
Подану заяву заявник мотивує тим, що згідно вимоги Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області від 27.07.2015 р. № 09-02-7/725-6361 (а.с. 206), керуючись п. 31. Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 (зі змінами та доповненнями), орган казначейської служби повідомив заявника, що у зв'язку з відсутністю відкритих асигнувань на КЕКВ, по якому необхідно здійснити безспірне списання коштів, неможливо виконати виконавчі документи на стягнення з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області судового збору в загальній сумі 6 090,00 грн., а саме: наказу від 12.03.2015 р. по справі № 912/3287/14 на суму 1218,00 грн., наказу від 17.03.2015 р. по справі № 912/3408/14 на суму 1218,00 грн., наказу від 31.03.2015 р. по справі № 912/3286/14 на суму 1218,00 грн., наказу від 23.02.2015 р. по справі № 912/3291/14 на суму 1218,00 грн., наказу від 25.03.2015 р. по справі № 912/3288/14 на суму 1218,00 грн.
Враховуючи зазначене, Головне управління Державної казначейської служби України вимагає від заявника вжиття відповідних заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судових рішень.
Листом від 02.06.2015 р. ДС-21-11-0.1-322/22-15 заявник повідомив Управління фінансового забезпечення Держземагентства України про необхідність збільшення бюджетних асигнувань для оплати судового збору, однак, наразі збільшення асигнувань не здійснено (а.с. 209).
Заявник вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 р. № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 29.04.2015 р. № 15 "Про реорганізацію Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області" (а.с. 208), Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області реорганізовується шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області і повноваження щодо розпорядження земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України на території Кіровоградської області, передано Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області.
На даний час заявник перебуває на стадії припинення.
Розглядаючи подану заяву господарський суд враховує наступне.
Відповідно до положень пункту 9-1 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України утворює, реорганізовує та ліквідовує відповідно до закону міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади.
Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади". Частиною 7 статті 5 цього Закону встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.
Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 р. № 1074 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Пунктом 6 Порядку визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до утвореного органу виконавчої влади у разі перетворення органу виконавчої влади.
При цьому, згідно пункту 7 Порядку, майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Відповідно до пункту 12 Порядку, орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 р. "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
В пунктах 5, 6 цієї постанови зазначено: "Установити, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.
Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.
Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються."
25.09.2014 р. проведено державну реєстрацію юридичної особи – Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.
Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р., серед основних завдань якого зазначено, зокрема, реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Згідно підпункту 31 пункту 4 цього Положення Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Можливість забезпечення здійснення покладених на Держгеокадастр постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. № 15 "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" функцій і повноважень Державного агентства земельних ресурсів, що припиняється, визначена розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" від 31.03.2015 р. № 294-р.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 14 від 03.02.2015 р., який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2015 р. за № 177/26622, затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру в області.
При цьому, слід зазначити, що Положення про Головне управління Держземагентства в області, яке затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 258 від 16.02.2015 р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2015 р. за № 77/26622, втратило чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 49 від 16.02.2015 р.
Наказом голови Держгеокадастру № 20 від 03.03.2015 р., виданим на підставі підпункту 20 пункту 11 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (а.с. 211) затверджене Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі - Положення, 194-198).
27.04.2015 р. проведено державну реєстрацію юридичної особи - Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області (код за ЄДРПОУ 39767636, а.с.199).
Наказом комісії з реорганізації Державного агентства земельних ресурсів України від 29.04.2015 р. № 15 реорганізовано Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Можливість забезпечення здійснення покладених на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 р. № 20 "Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру у Кіровоградській області" функцій і повноважень Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, що припиняється, визначена наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру "Про питання діяльності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області" від 19.05.2015 р. № 77 (а.с. 210).
Відповідно до підпункту 13 пункту 4 Положення, вказане управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Кіровоградської області.
Наказом Держземагенства України за № 106 від 03.08.15 р. "Про затвердження передавального акта Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області" затверджено передавальний акт (частину першу) Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області (а.с. 202, 203-205).
Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є правонаступником Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області та уповноваженим державою органом, що виконує функції з розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області.
Згідно частини 1 статті 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
У відповідності до частини 2 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Частиною 3 вказаної статті визначено, що органи, установи, організації та особи, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не є органами примусового виконання, крім органів та посадових осіб, які виконують рішення про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності.
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (ст. 3) передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (надалі – Порядок).
У відповідності до п. 1 Порядку останній визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (надалі – рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Органи Казначейства, відповідно до п. 4 Порядку вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.
Відтак, господарським судом встановлено, що з огляду на виконання наказу господарського суду від 12.03.2015 р. про стягнення з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області судового збору у порядку Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та згідно вимог Порядку, виконавче провадження з примусового виконання такого наказу не відкривалось.
При розгляді заяви про заміну сторони правонаступником господарський суд також враховує положення пункту 6-1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", в якому зазначено, що Господарським процесуальним кодексом України не передбачено порядку розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. Однак, з огляду на приписи частини першої статті 25 цього Кодексу та частини п'ятої статті 8 Закону України "Про виконавче провадження", розгляд відповідних заяв, поданих у справах зі спорів, що вирішувалися господарським судом, належить до повноважень названого суду.
Враховуючи викладені обставини, господарський суд вважає за можливе задовольнити заяву Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про заміну сторони та замінити сторону у справі № 912/3287/14 - Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області (код 38802868) на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код 39767636).
Керуючись ст.ст. 25, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18.01.2015р. у справі № 912/3287/14 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Здійснити заміну сторони виконавчого провадження з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Тімірязєва, 84, ідентифікаційний код 38802868) на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Тімірязєва, 84, ідентифікаційний код 39767636).
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду у встановленому Господарським процесуальним кодексом України порядку.
Копії ухвали направити Дочірньому сільськогосподарському підприємству "Лікарівка - 2" за адресою: 28032, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, с. Лікарівка; Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області за адресою: 25006, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84, Олександрійській районній державній адміністрації за адресою: 28000, Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. Шевченка, 132.
Суддя С.Б.Колодій