Рішення № 55479798, 01.02.2016, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
908/6275/15
Номер документу
55479798
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 10/177/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2016 Справа № 908/6275/15

за позовом: Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області, м. Бердянськ

до відповідача: Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, с. Смирнове, вулиця Торгова, 3)

про визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення сесії сільської ради

суддя: Алейникова Т.Г.

Представники сторін:

від позивача не зявився ;

від відповідача не зявився ;

від прокуратури ОСОБА_1, на підставі посвідчення № 035881 від 05.10.2015 р.

До господарського суду Запорізької області звернувся Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області, м. Бердянськ до Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Смирнове, вулиця Торгова, 3) про визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Купбишевеького район) Запорізької області від 19.03.2015 року № 14 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі».

Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р., відповідно до протоколу автоматичного розподілу справи між суддями від 25.12.2015 р., справу 908/6275/15 передано на розгляд судді Алейниковій Т.Г.

Ухвалою господарського суду від 29.12.2015 р. порушено провадження у справі № 908/6275/15. Справі присвоєно номер провадження 10/177/15, її розгляд призначено на 01.02.2016 р.

20.01.2016 р. відповідачем було надаіслано до суду клопотання, в якому він просить суд замінити у даній справі відповідача - Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Зразкове, вулиця Леніна, 1, код ЄДРПОУ 04352799) її правонаступником - Смирновською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Смирнове, вулиця Торгова, 3, код ЄДРПОУ 04352635). Також відповідач просить суд провести судове засідання за наявним матеріалами справи без його участі та задовольнити у повному обсязі позов.

Відповідно до ст.25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Своє клопотання представник відповідача обгрунтовує тим, що на виконання Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» рішенням засідання 37-ї сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 11.08.2015 № 1 «Про добровільне об'єднання територіальних громад» вирішено: об'єднатися з територіальним громадами села Титове Титовської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, сіл Зразкове, Діброва, Верхньодрагунське, ОСОБА_2 Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, сіл Смирнове, Олексіївка, ОСОБА_3, ст.Більманка Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області в Смирновську сільську територіальну громаду з центром у селі Смирнове Куйбишевського району Запорізької області (п.1 Рішення); повноваження сільської ради, сільського голови припинити з моменту набуття повноважень новообраними органами місцевого самоврядування, сільським головою територіальної громади, утвореної внаслідок добровільного об'єднання (п.З Рішення); правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) сільської ради визнати раду Смирновської сільської територіальної громади, утвореної внаслідок добровільного об'єднання (п.4 Рішення).

На підставі вказаного вище рішення сесії та постанови ЦВК від 28.08.2015 № 193 «Про початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року», з метою утворення Смирновської об'єднаної територіальної громади рішенням 2-ї сесії сьомого скликання Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 25.12.2015 № 2 «Про реорганізацію шляхом приєднання до Смирнровської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області та Титовської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області» - припинено юридичну особу Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області (адреса: Запорізька область, Куйбишевський район, село Зразкове, вулиця Леніна, 1, код ЄДРПОУ 04352799) щля^і реорганізації (приєднання) до Смирновської сільської ради Куйбишевської Запорізької області.

А відтак, з 11.01.2016 року Смирновська сільська рада Куйбишевського району Запорізької області (адреса: 71040, Запорізька область, Куйбишевський район, село Смирнове, вулиця Торгова, 3, код ЄДРПОУ 04352635) є правонаступником Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області.

Враховуючи вищевикладене, суд заяву відповідача задовольняє та здійснює заміну у даній справі відповідача - Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Зразкове, вулиця Леніна, 1, код ЄДРПОУ 04352799) на її правонаступника Смирновську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Смирнове, вулиця Торгова, 3, код ЄДРПОУ 04352635).

Представник позивача у судове засідання 01.02.2016 р. не зявився, ніяких заяв та клопотань на адресу суду не направив. Відповідач у судове засідання 01.02.2016 р. не зявився, до суду надав клопотання в якому визнав позовні вимоги повністю та просить суд розглядати справу без його участі. Представник прокуратури в судовому засіданні 01.02.2016 р. підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх повністю.

У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи.

Про час та місце проведення судового засідання сторони були повідомлені належним чином.

Ухвали суду були направлені на адреси сторін, в установленому законом порядку та в строк.

Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму ВГС від 26.12.2011р. № 18 Про деякі питання практики застосування ГПК України, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК ( 1798-12 ).

У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81-1 ГПК) (1798-12), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

Виходячи з вищевикладеного, сторони належним чином і завчасно були сповіщенні судом про дату, час і місце проведення судового засідання.

Відповідно до п. п. 3.9.2, 3.9.3 Постанови Пленуму ВГС від 26.12.2011р. № 18 Про деякі питання практики застосування ГПК України,

- у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

У разі нез'явлення без поважних причин або без повідомлення причин в засідання господарського суду представника позивача, якщо його присутність було визнано обов'язковою, суддя вправі притягти позивача до відповідальності, встановленої пунктом 5 статті 83 ГПК (1798-12), або залишити позов без розгляду (пункт 5 частини першої статті 81 ГПК) (1798-12 ), або вжити обох цих заходів одночасно, а також винести окрему ухвалу, як це передбачено частиною першою статті 90 ГПК (1798-12 ).

Що ж до представника відповідача, то у разі нез'явлення його представника за викликом господарського суду останній має право відкласти розгляд справи (стаття 77 ГПК) (1798-12), вжити заходів, передбачених пунктом 5 статті 83 ГПК (1798-12) або статтею 90 ГПК (1798-12).

ОСОБА_4 ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

ОСОБА_4 зі ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За клопотання представника прокуратури судовий процес ведеться без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

У судовому засіданні 01.02.2016 р., розгляд справи був закінчений, в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, та заслухавши пояснення представника прокуратури, суд

ВСТАНОВИВ:

Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що Бердянською місцевою прокуратурою Запорізької області під час вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у сфері земельних відносин надано оцінку рішенням сесії Зразківської сільської ради Куйбишевського району у Запорізькій області (далі за текстом Відповідач) з питань розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення комунальної власності та встановлено факти незаконного надання в користування земельних ділянок для ведення фермерською господарства.

Порядок надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства врегульовано Земельним кодексом України та Законом України «Про фермерське господарство».

Відповідно до ст.78 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Право власності на землю - це право володіти. користуватися, розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у державній та комунальній власності, спричиняють шкоду державі і є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду в інтересах держави щодо визнання недійсними угод укладених в порушення чинного законодавства.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

ОСОБА_4 ч. 2 ст. 2. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі комітети, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду: сільського, селищною, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради тощо.

Статтями 46, 49 вказаного вище закону встановлено, що сільська, селищна. міська, районна у місті, районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також постійних комісій ради. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

ОСОБА_4 34 ч. 1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

ОСОБА_4 з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

У відповідності до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них, крім іншого, у разі передачі тільки громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з мстою ведення фермерською господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська держанні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.

Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування сільськогосподарським підприємствам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство» після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

12.01.2015 року до Відповідача надійшла заява громадянина ОСОБА_5 щодо погодження надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди орієнтовною площею 72 га.

При цьому, ОСОБА_5 в порушення вимог ч. 1 ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» в заяві не зазначено кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, а також не обґрунтовано розміри земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.

В подальшому, за результатами розгляду вказаної заяви на засіданні 30-ї сесії 6-го скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району, що відбулася 27.01.2015 р. відповідачем, прийняю рішення № 18, яким ОСОБА_5 погоджено надання дозволу на розроблення технічної документації щодо встановлення земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди, земельні ділянки розташовані на території ради, а саме земельні ділянки: № 107, № 108, № 109, № 110, № 111, № 112, № 113, № 114, № 115, № 153, № 405, № 409 (згідно проекту роздержавлення та приватизації земель КСП «Іскра»).

16.03.2015 р. до Відповідача надійшла заява від ОСОБА_5 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі на земельні ділянки №№ 107, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 153, 405, 409 та передачу їх в оренду створеному ФГ «Іскра 17» терміном на 49 років.

На підставі вказаної заяви, відповідачем було прийнято рішення засідання позачергової 32-ї сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району від 19.03.2015 р. № 14, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства площею 6,3800 га (кадастровий № 2322783000:06:002:0044) за рахунок земель комунальної власності (п.1 Рішення); передано створеному ФГ «Іскра 17» в оренду земельну ділянку площею 6,3800 га за рахунок земель комунальної власності терміном на 49 років (п.2 Рішення).

При цьому встановлено, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, фермерське господарство «Іскра 17» зареєстровано 24.02.2015 р. код юридичної особи 39657212, місцезнаходження юридичної особи 70667, Запорізька область, Куйбишевський район, с. Зразкове, вул. Леніна, 23. засновник та керівник фермерського господарства «Іскра 17» - ОСОБА_5.

Прокурор зауважив, що ФГ «Іскра 17», в особі його керівника ОСОБА_5, під час звернення до Відповідача про передачу йому земельної ділянки в оренду, маючи статус юридичної особи з 24.02.2015, вже займалось веденням фермерського господарства.

Таким чином, процедура формування земельного фонду вже створеного та зареєстрованого у відповідності до законодавства України фермерського господарства «Іскра 17». передача зазначеній юридичній особі земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) здійснені з порушенням вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про фермерське господарство» та інших нормативно-правових актів, які регулюють вказані питання.

Тобто, можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної форми власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, а саме після створення громадянином фермерською господарства та його державної реєстрації відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про фермерське господарство», без проведення земельних торгів діючим законодавством України не передбачена.

Передача земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону) тоді, коли земельна ділянка передається громадянину, який виявив бажання займатися фермерським господарством саме для створення фермерського господарства як юридичної особи та реєстрації його у встановленому законом порядку, а не для розширення вже існуючого фермерського господарства.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України під час перегляду постанови Вищого господарського суду України у справі № 922/4817/13.

Прокурор вважає, що рішення сесії Зразківської сільської ради Куйбишевського району від 19.03.2015 № 14 прийняте з порушенням вимог земельного законодавства України.

Враховуючи вищевикладене, вивчивши матеріали справи та проаналізувавши надані докази, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.

Так. статтею 121 Конституції України передбачено, що на прокуратуру покладено обов'язок представництва інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до положень ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі № 1-1/99 від 08.04.1999 року під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції) спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами: державних органів, державних підприємств та організацій, чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

ОСОБА_4 з ч. 2 ст. 45 Цивільною процесуального кодексу України з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою).

Відповідно до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.

Відповідно до положень ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.

Постановою Пленуму ВГСУ № 6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» визначено, що господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.

Реалізуючі відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини.

Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади с рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.

Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі. а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 Господарського процесуального кодексу України, підвідомчі господарським судам.

Поряд з цим, у п.15 Роз'яснень ВГСУ від 27.06.2007 № 04-5/120 визначено земельні спори, що підвідомчі господарським судам. До них належать справи, у яких предметом спору є право користування земельною ділянкою, особою яка на підставі рішень владних органів претендує па спірну земельну ділянку, то такий спір є спором про право і незалежно від участі в ньому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до п.п.2., 10 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Стаття 152 Земельного кодексу України встановлює, що захист прав на земельні ділянки, здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування: застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ч. 3 ст. 2. ч. 2 ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, у позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності в нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві, і в такому випадку прокурор набуває статусу позивача.

Враховуючи те, що відповідно до вимог ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, спірну земельну ділянку надано в оренду ФГ «Іскра 17» для ведення фермерського господарства з порушенням встановленого законодавством порядку, вищенаведене зобов'язує Бердянську місцеву прокуратуру Запорізької області звернутись з цим позовом до суду.

ОСОБА_4 зі ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 459/2011 «Про Державну інспекцію сільського господарства України» є Держсільгоспінснекція України.

Разом з тим ст.ст. 6, 9, 10 зазначеного Закону, якими передбачено повноваження згаданого органу, визначено способи здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а також встановлено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, не передбачено повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до суду про визнання незаконними (недійсними) рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження землею, визнаних недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування земельних ділянок державної та комунальної власності, а також їх повернення з чужою незаконного володіння.

Не передбачено таких повноважень і Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 459/2011.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 № 337 «Про ліквідацію територіальних органів державної інспекції сільського господарства» прийнято рішення ліквідувати Державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області як юридичну особу публічного права. До єдиного Державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців 13.07.2015 р. внесено запис про те. що Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області перебуває в процесі припинення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2015 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» функції контролю за додержанням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості трутів передано до Державної екологічної інспекції України.

Разом з тим. наразі фактично вказані функції до Держекоінспекції у Запорізькій області не перейшли. Відповідні зміни до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454 2011 р. наразі не внесено.

Зважаючи на викладене та враховуючи, що відповідно до сг.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування визнаються незаконними лише в судовому порядку, а орган, відповідно до компетенції якого віднесені відповідні повноваження щодо звернення до суду із таким позовом відсутній керівник Бердянської місцевої прокуратури звергається з вказаним позовом в інтересах держави та набуває статусу позивача.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про прокуратуру» та Додатку до цього Закону під територіальною юрисдикцією Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області перебуває Куйбишевський район Запорізької області.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Представник відповідача у судове засідання 01.02.2016 р. не зявився, відзив на адресу суду не надав. Про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Виходячи з вищевикладеного суд задовольняє позовні вимоги Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області, м. Бердянськ до Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Смирнове, вулиця Торгова, 3) про визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Купбишевеького район) Запорізької області від 19.03.2015 року № 14 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі».

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що матеріали справи містять достатньо обґрунтованих доказів для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обставини, викладені у справі позивачем були підтверджені належними доказами.

ОСОБА_4 з ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається повністю на відповідача, внаслідок неправильних дій якого виник спір у суді.

Керуючись ст. 22, 44, 49, 82, 84, ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позовні вимоги Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області, м. Бердянськ до Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Смирнове, вулиця Торгова, 3) про визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Купбишевеького район) Запорізької області від 19.03.2015 року № 14 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в нагурі».

Визнати незаконним (недійсним) та скасувати рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Зразкове, вулиця Леніна, 1, код ЄДРПОУ 04352799) від 19.03.2015 року № 14 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі».

Стягнути з Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, село Смирнове, вулиця Торгова, 3, код ЄДРПОУ 04352635) на користь Прокуратури Запорізької області (м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29 а, код ЄДРПОУ 02909973, МФО 820172, на розрахунковий рахунок № 35217095000271 в УДКСУ, м. Київ) 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.

Видати відповідні накази.

Суддя Т.Г. Алейникова

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України 04.02.2016 р.