Справа № 323/2707/15-ц
№ провадження 2/323/20/16
РІШЕННЯ
іменем УКРАЇНИ
03.02.2016 м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області в складі головуючої судді Щербань Л.С., при секретарі Щербині Л.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом керівника Токмакської місцевої прокуратури до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Запорізькій області , ОСОБА_2, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Реєстраційної служби Оріхівського районного управління юстиції у Запорізькій області про визнання незаконними та скасування наказу ГУ Держземагенства у Запорізькій області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки , витребування та повернення земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Оріхівського району Запорізької області звернувся до Оріхівського районного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Запорізькій області , ОСОБА_2, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Реєстраційної служби Оріхівського районного управління юстиції у Запорізькій області про визнання незаконними та скасування наказу ГУ Держземагенства у Запорізькій області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки , витребування та повернення земельної ділянки мотивуючи тим , що 28.03.2014 року до ГУ Держемагенства у Запорізькій області надійшло звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства орієнтовною площею 15,5307 га, яка розташована на території Яснополянської сільської ради Оріхівського району Запорізької області і відповідно був виданий наказ № ЗП/232388500:03:001/00000497 від 31.03.2014 року про надання такого дозволу.
Пунктом 1 вказаного наказу надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території Яснополянської сільської ради. В подальшому наказом ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області від 30.12.2014 року №8-933/15-14-СГ було затверджено документацію із землеустрою та передачу в оренду земельну ділянку, укладено договір оренди земельної ділянки.
Прокурор вважає , що вказані документи , які дали право ОСОБА_2 здійснити державну реєстрацію прав на нерухоме майно, видані з порушенням вимог земельного законодавства та підлягають скасуванню.
В позові прокурор Оріхівського району Запорізької області, а вподальшому в результаті реорганізації органів прокуратури керівник Токмацької місцевої прокуратури просить визнати недійсним та скасувати наказ ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області № ЗП/232388500:03:001/00000497 від 31.03.2014 року , визнатинедійсним та скасувати наказ ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області від 30.12.2014 року № 8-933/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки», визнати недійсним договір оренди землі від 30.12.2014, укладений між ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Запорізькій області та ОСОБА_2 , скасувати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, скасувавши рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Оріхівського районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 від 26.01.2015 № 8501584. Зобов'язати ОСОБА_2 повернути державі земельну ділянку площею 15.5307 га, яка розташована на території Яснополянської сільської ради Оріхівського району Запорізької області.
У судовому засіданні прокурор підтримав позов у повному обсязі, просив його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області до судового засідання не зявився, до матеріалів справи надав письмові пояснення, в яких позовні вимоги визнав у повнму обсязі і просить справу розглянути у його відсутність.
Представник відповідача ОСОБА_2 захисник ОСОБА_4 заперечує проти задоволення позовної заяви та пояснила, що позов прокурора поданий на формальних підставах, якась шкода державним інтересам не спричинена ( так як відповідач у повному обсязі сплачує орендну плату за землю).
Представник третьої особи Реєстраційної служби Оріхівського РУЮ до судового засідання не зявився з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
В ході судового слідства були досліджені наступні докази:
- наказ ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області № ЗП/232388500:03:001/00000497 від 31.03.2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (а.с. 7);
- заява ОСОБА_2 про дозвіл на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 15,5307 га (а.с.8);
- копія паспорта ОСОБА_2 ( а.с. 9);
- довідка про присвоєння ОСОБА_2 ідентифікаційного номеру ( а.с.10);
- копія трудової книжки на імя ОСОБА_5 ( а.с.11);
- схема бажаного розташування земельної ділянки ( ас. 12);
- обґрунтування необхідності відведення земельної ділянки ( а.с. 13);
- договір оренди земельної ділянки № 36 від 23.07.2007 року ( а.с.14-17);
- витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій ( а.с.18);
- наказ ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області від 30.12.2014 року № 8-933/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки» (а.с. 19);
- клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства (а.с. 20);
- договір оренди землі від 30.12.2014 року (а.с.23);
- схема розташування земельної ділянки, що передається в оренду (а.с.24);
- акт визначення меж земельної ділянки і акт прийому передачі обєкта оренди (а.с.25);
- інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо обєкта нерухомого майна (а.с. 28);
- довідка Оріхівського відділення Пологівської ОДПІ ( а.с. 30);
Суд , заслухавши учасників процесу, оцінивши докази, надані учасниками процесу в якості обґрунтування позовних вимог і заперечення проти них, вивчивши матеріали справи , вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав:
Ст. 19 Конституції України встановлено , що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі та в межах повноважень, у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу Українипередача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
У відповідності до ч. 2ст. 124 Земельного кодексу Українипередача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.2,3ст. 134 ЗК України.
Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них, крім іншого, у разі передачі тільки громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про фермерське господарство»фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1ст. 7 Закону Україн «Про фермерське господарство»(в редакції станом на 01.01.2011) для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додається рішення професійної комісії з питань створення фермерських господарств щодо наявності у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації.
В порушення ч. 1ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» ОСОБА_2 не надано бґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. Крім того, до заяви не додано рішення професійної комісії з питань створення фермерських господарств щодо наявності у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації.
Разом з тим до заяви ОСОБА_2 долучено ксерокопію трудової книжки на його імя, де вказано , що 22.12.2006 року він прийнятий на посаду голови ФГ «ОСОБА_2А», копію договору оренди земельної ділянки № 36 від 23.07.2006 року , укладеного між Оріхівською РДА та фермерським господарством «ОСОБА_2А.» відповідно до якого , фермерське господарство має код ЄДРПОУ 34395043 і діє на підставі статуту, зареєстрованого Оріхівською РДА 21.12.2006 року за № 1091102 0000 000446. Місцезнаходження фермерського господарства : Запорізька обл. Оріхівський р-н с. Трудооленівка вул. Гагаріна 33.
Відповідно до довідки ( а.с. 18) ФГ «ОСОБА_2А.» являється юридичною особою і його головою є ОСОБА_2
Відповідно дост. 8 Закону України «Про фермерське господарство» після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Суд приймає до уваги , що ОСОБА_2 під час звернення до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області із заявою про отримання земельної ділянки вже був засновником та керівником (головою) фермерського господарства «ОСОБА_2А.» та відповідно займався фермерським господарством.
Фермерське господарство «ОСОБА_2А.» зареєстроване як юридична особа з 2006 року.
Можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної форми власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, тобто після створення громадянином фермерського господарства та його державної реєстрації відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство» без проведення земельних торгів діючим законодавством України не передбачена.
Тобто передача громадянину земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону) тоді, коли земельна ділянка передається громадянину, який виявив бажання займатися фермерським господарством саме для створення фермерського господарства як юридичної особи та реєстрації його у встановленому законом порядку, а не для розширення вже існуючого фермерського господарства.
Передача земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 призведе до фактичної її передачі у користування юридичній особі - фермерському господарству «ОСОБА_2А.».
Враховуючи викладене, наказ ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області№ ЗП/232388500:03:001/00000497 від 31.03.2014 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Яснополянської сільської ради» суперечить вимогам чинного законодавства України та має бути скасований.
З 01.01.2013 відповідно до ч. 4ст. 122 Земельного кодексу України, розпорядником земель державної власності сільськогосподарського признання є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи. На території Запорізької області таким органом було Головне управління Держземагентства у Запорізькій області.
В подальшому до ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області надійшло клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 15,5307 га в оренду для ведення фермерського господарства на території Яснополянської сільської ради Оріхівського району Запорізької області та передачі її в оренду терміном на 20 років.
За результатами розгляду ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Запорізькій області клопотання ОСОБА_2 прийнято наказ від 30.12.2014 № 8-993/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки».
Пунктом 1 вказаного наказу затверджено розроблений приватним підприємством «Землевпорядник Плюс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду громадянину ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Яснополянської сільської ради Оріхівського району Запорізької області.
Пунктом 2 вказаного наказу передано в оренду громадянина ОСОБА_2 земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 15,5307 га (кадастровий номер 2323988500:03:001:0051) строком на 20 років, для ведення фермерського господарства, розташованої на території Яснополянської сільської ради Оріхівського району Запорізької області.
На підставі наказу ГУ Держземагенства від 31.03.2014 року № № ЗП/232388500:03:001/00000497 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Яснополянської сільської ради» та наказу від 30.12.2014 № 8-933/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки» між ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Запорізькій області та ОСОБА_2 укладено договір оренди землі від 30.12.2014 року , який 26.01.2015 зареєстрований державним реєстратором Реєстраційної служби Оріхівського районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 за № 8501574.
Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення (сільськогосподарські угіддя - рілля) загальною площею 15,5307 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до п. 5 Договору становить 49231,24 грн. Відповідно п. 6 Договір укладено на 20 років.
Відповідно до п. 14 Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.
Передача земельної ділянки в оренду відповідно до п. 17 Договору здійснюється з розробленням проекту її відведення.
Підставою розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є наказ ОСОБА_1 управління Дежземагенства у Запорізькій області № ЗП/232388500:03:001/00000497 від 31.03.2014 року.
Відповідно до інформації Оріхівського відділення Пологівської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 19.05.2015 року № 125/9/15-04- 011 орендна плата за вищевказану земельну ділянку сплачується фермерським господарством « ОСОБА_2А.».
Таким чином, земельну ділянку площею 15,5307 га фактично використовує фермерське господарство «ОСОБА_2А.», яке є юридичною особою.
Підсумовуючи викладене, процедура формування земельного фонду вже створеного та зареєстрованого у відповідності до законодавства України фермерського господарства «ОСОБА_2А.», передача зазначеній юридичній особі земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону), здійснені з порушенням вимогКоснтитуції України, Земельного кодексу України , Закону України «Про фермерське господарство»та інших нормативно-правових актів, які регулюють вказані питання, що як наслідок приводе до недоотримання коштів бюджетом за користування вказаною земельною ділянкою.
З урахуванням того, що договір оренди землі від 30.12.2014 року є похідним від незаконного наказу ОСОБА_1 управління Держземагенстав у Запорізькій області № ЗП/232388500:03:001/00000497 від 31.03.2014 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Яснополянської сільської ради» та наказу ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області від 30.12.2014 року № 8-933/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки» останній підлягає визнанню судом недійсним із застосуванням наслідків недійсності правочину.
З метою застосування наслідків недійсності правочину необхідно забезпечити у встановлений чинний законодавством спосіб державну реєстрацію припинення права ОСОБА_2 на оренду спірної земельної ділянки.
Так, відповідно до положень ст. ст. 2,4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою факту, зокрема, припинення прав на нерухоме майно. Речові права на нерухоме майно підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єкт.
Частиною 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
Статтею 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»передбачено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 2.6. Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.
З огляду на викладене, припинити речове право особи, яка набула його на незаконних підставах, за можливе лише саме в порядку ст. 26 Закону на підставі судового рішення про скасування рішення державного реєстратора щодо внесення відповідних відомостей до Державного реєстру, а не лише визнання недійсним правовстановлюючого документу, на підставі якого прийнято дане рішення державним реєстратором про вчинення реєстраційного запису.
Таким чином, вимога про визнання недійсним договору оренди землі, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, є похідною й залежить від доведеності незаконності рішень органу державної влади, на підставі яких укладений оспорюваний договір оренди землі.
Договір оренди землі, який укладений на підставі незаконних вищевказаних наказів та зареєстрований в Реєстраційній службі Оріхівського районного управління юстиції Запорізької області підлягає визнанню недійсними та скасуванню державної реєстрації.
Відповідно дост. 1212 ЦК України особа, яка набула майно без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути це майно. Особа зобов'язана повернути майно й тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ч. 1ст. 216 ЦК Україниу разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
З урахуванням викладеного, земельна ділянка площею 15,5307 га, кадастровий номер 2323988500:03:001:0051 підлягає поверненню власнику - державі.
В результаті порушень законодавства при виданні наказу ОСОБА_1 управлінням Держемагунства у Запорізькій області № ЗП/232388500:03:001/00000497 від 31.03.2014 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Яснополянської сільської ради», наказу від 30.12.2014 8-933/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки» та укладенні договору оренди землі від 30.12.2014 із володіння держави незаконно, в порушення вимог ч. 2ст. 124 Земельного кодексу України, передана в оренду земельна ділянка площею 15,5307 га, яка розташована на території Яснополянської сільської ради Оріхівського району Запорізької області.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, відповідно до ч. 1ст. 121 Коснтитуції України є наявні підстави для органів прокуратури представляти інтереси держави в суді.
Згідно зіст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011 «Про державну інспекцію сільського господарства України» є Держсільгоспінспекція України.
Разом з тим, п. 8ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель надано право звертатися до суду лише з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до суду про визнання незаконними (недійсними) рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження землею, визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування земельних ділянок державної та комунальної власності, а також їх повернення з чужого незаконного володіння, нормами зазначеногоЗакону не передбачено.
Не передбачено таких повноважень і Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженимУказом Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 №337 «Про ліквідацію територіальних органів державної інспекції сільського господарства» прийнято рішення ліквідувати Державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області як юридичну особу публічного права. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 13.07.2015 внесено запис про те, що Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області перебуває в процесі припинення.
Постановою КМУ № 442 від 10.09.2014 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» функції контролю за додержанням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів передано до Державної екологічної інспекції України.
Разом з тим, відповідно до інформації Держекоінспекції у Запорізькій області від 27.07.2015 фактично вказані функції до інспекції не перейшли. Відповідні зміни до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженогоУказом Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011, наразі не внесено.
Зазначене вище свідчить про відсутність на цей час суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, що надає прокуратурі, в силуст. 23 Закону України «Про прокуратуру», право здійснювати представництво в суді законних інтересів держави, шляхом самостійного звернення до суду з відповідним позовом.
Відповідно до вимог ст. ст.89,91,92 ЦК України та ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.
Отже, приписами зазначених вище норм встановлено загальний порядок передачі в оренду земельних ділянок державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), який полягає у прийнятті рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядуваннятапродажу окремими лотами саме на конкурентних засадах (земельних торгах), які не є обов'язковими лише у окремих випадках, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 134 ЗК України ,при цьому земельна ділянка надавалась в оренду в загалі фізичній особі ( хоча стороною вказаного договору повинно було бути фермерське господарство як юридична особа ) та для фермерського господарства, яке було створено ще у 2006 р. ( тобто не при створенні фермерського господарства відповідно до діючого законодавства).
Крім того, у своїй позовній заяві прокурор, що діє в інтересах держави вмотивував в чому саме були порушені інтереси держави ( так як договір оренди земельної ділянки був укладений не по результатам торгів, а значить не були розглянуті інші пропозиції зокрема щодо розміру орендної плати ) та чому звернувся в інтересах держави без зазначення органу в інтересах якого діє ( в зв'язку з реорганізацією Держземагенства та не покладення відповідних функцій на Державну інспекцію сільського господарства), тому суд вважає, що позивач достатньо обґрунтував порушення інтересів держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 15, 34, 57-60, 208, 212-215 ЦПК України , ст.3,124,134 Земельного кодексу України, ЗУ України «Про фермерське господарство», ст.89, 91,92 ЦК Українист. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців,
В И Р І Ш И В:
Позов керівника Токмацької місцевої прокуратури до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Запорізькій області , ОСОБА_2, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Реєстраційної служби Оріхівського районного управління юстиції у Запорізькій області про визнання незаконними та скасування наказу ГУ Держземагенства у Запорізькій області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки , витребування та повернення земельної ділянки, задовольнити у повнму обсязі.
Визнати недійсним та скасувати наказ ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області № ЗП/232388500:03:001/00000497 від 31.03.2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».
Визнатинедійсним та скасувати наказ ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області від 30.12.2014 року № 8-933/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки».
Визнати недійсним договір оренди землі від 30.12.2014, укладений між ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Запорізькій області та ОСОБА_2
Скасувати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, скасувавши рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Оріхівського районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 від 26.01.2015 № 8501584.
Зобов'язати ОСОБА_2 повернути державі в особі ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Запорізькій області земельну ділянку площею 15.5307 га ( кадастровий номер 2323988500:03:001:0051), вартістю 49231,24 гривні. , яка розташована на території Яснополянської сільської ради Оріхівського району Запорізької області.
На рішення суду протягом 10 діб з моменту проголошення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції.
Суддя: Л.С.Щербань
Повний текст рішення складено 04 лютого 2016 року.
Суддя Л.С.Щербань