Постанова № 55465726, 28.01.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2016
Номер справи
823/5450/15
Номер документу
55465726
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2016 року справа № 823/5450/15

м. Черкаси

09 год. 34 хв..

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

суддів: Гаврилюка В.О. та Рідзеля О.А.,

при секретарі Гордієнку Ю.П.,

за участю сторін:

представник позивача ОСОБА_1;

представника відповідача ОСОБА_2;

представника ДПІ у Черкаському районі ГУ ДФС у Черкаській області ОСОБА_3,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ТОВ Національна горілчана компанія до державної фіскальної служби України, треті особи державна податкова інспекція у Черкаському районі ГУ ДФС у Черкаській області, Міжрегіональне ГУ ДФС Центральний офіс з обслуговування великих платників податків про визнання незаконним рішення,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ Національна горілчана компанія (далі - позивач) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до державної фіскальної служби України (далі - відповідач), в якому просить визнати незаконним рішення Державної фіскальної служби України від 08.12.2015 № 26220/6/99-99-20-04-02-15-ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст. 63 Податкового кодексу України, якою передбачено проведення податкового контролю і взяття на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб.

Представник відповідача щодо задоволення адміністративного позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.

Представник третьої особи також просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив.

ТОВ Національна горілчана компанія, як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 32718137, зареєстроване 24.11.2003 та перебуває на обліку як платник податків з 27.11.2003 в ДПІ у Черкаському районі за видом діяльності КВЕД 11.01 «Дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв».

Наказом державної фіскальної служби України від 08.09.2015 № 681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік» затверджено Реєстр великих платників податків на 2016 рік до якого включено під номером 1116 ТОВ Національна горілчана компанія.

Згідно із п. 64.7 ст. 64 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.

Порядок формування Реєстру великих платників податків затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2013 №717 чиний час винесення наказу (далі - порядок).

Відповідно до п. 1.1 Порядку формування та затвердження Реєстру великих платників податків (далі - Реєстр ВПП) здійснюються Міністерством доходів і зборів України (далі - Міндоходів України) щороку.

Згідно із п. 1.2. Порядку до Реєстру ВПП включаються платники податків, які відповідають критеріям великого платника податків, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 14.1.24 ст. 14 Податкового кодексу України великий платник податків - юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п'ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень.

Пунктом 2.1 Порядку визначено, що відбір платників податків для включення до Реєстру ВПП на наступний календарний рік здійснюється структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції моніторингу ефективності супроводження великих платників податків, на підставі аналізу інформації:

1) про сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності платника податків за друге півріччя попереднього року та перше півріччя поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації робіт з приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності);

2) про суми сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у другому півріччі попереднього року та першому півріччі поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації роботи з ведення обліку доходів і зборів).

З матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується, що загальна сума сплачених позивачем до бюджету податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючи органі склав: за ІІ півріччя 2014 року та І півріччя 2015 року 1 416 323 772, 65 грн. з урахуванням митних платежів 5,3 млн. грн.

Оскільки позивачем сплачено до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючи органі на загальну суму 1 416 323 772, 65 грн., отже відповідач дійшов висновку про відповідність позивача критеріям визначеним п. 14.1.24 ст. 14 Податкового кодексу України та включив оскарженим наказом до Реєстру великих платників податків на 2016 рік.

Крім того, статтею 6 Податкового кодексу України визначено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.

Сукупність загальнодержавних та місцевих податків та зборів, що справляються в установленому цим Кодексом порядку, становить податкову систему України.

Згідно п. 14.1.113-1 Податкового кодексу України 14.1.113. митні платежі - податки, що відповідно до цього Кодексу або митного законодавства справляються під час переміщення або у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Статтею 16 ПК України визначено, зокрема, що платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 29 ст. 4 Митного кодексу України митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Обсяг прав та обов'язків платників податків визначено статтями 17 та 16 Податкового кодексу України такі права та обов'язки є загальними не залежно від того чи включено платника податків до Реєстру великих платників податків чи ні.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до п. 3.1 Порядку та на виконання п. 64.7 ст. 64 Податкового кодексу України до ТОВ «НГК» направлено повідомлення ДФС України від 11.09.2015 № 19509/6/99-99-20-04-02-15-ВПП щодо включення останнього до реєстру великих платників податків.

Відповідно до п. 3.4 порядку, встановлено, що щодо великих платників податків, які самостійно не визначилися з вибором контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, та не подали до самостійно обраного відповідного контролюючого органу заяви за формою N 1-ОПП у визначений пунктом 3.3 цього розділу термін, Міндоходів України має право приймати рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган. Рішення Міндоходів України про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган надсилаються (поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення) великим платникам податків, які не подали у встановлені терміни заяву про взяття на облік до відповідного контролюючого органу, за формою N 2-ВПП (додаток 3), що узгоджується з п. 64.7 ст. 64 Податкового кодексу України.

Тому, ДФС України прийнято рішення від 08.12.2015 № 26220/6/99-99-20-04-02-15-ВПП про зміну основного місця обліку.

Крім того, судом встановлено, що включення позивача до Реєстру великих платників податків на 2016 рік не змінило обсяг прав та обов'язків позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, до адміністративного суду вправі звернутись кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, позаяк підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання і порушенні прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідно порушеного права або законного інтересу на момент звернення до суду.

Оскільки включення оскарженими наказом позивача до Реєстру великих платників податків на 2016 рік не створюють для платника податків наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього додаткових обов'язків, отже суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94, 118, 159 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ТОВ Національна горілчана компанія до державної фіскальної служби України, треті особи державна податкова інспекція у Черкаському районі ГУ ДФС у Черкаській області, Міжрегіональне ГУ ДФС Центральний офіс з обслуговування великих платників податків про визнання незаконним рішення відмовити повністю.

Заходи забезпечення адміністративного позову вжиті ухвалою від 28 грудня 2015 року - скасувати.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.В. Мишенко

Судді В.О. Гаврилюк

ОСОБА_4

Повний текст постанови виготовлено 02.02.2016