Справа № 686/24607/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2016 року
Хмельницький міськрайонний суд в складі судді Демінської А.А., розглянувши в м. Хмельницький в приміщенні суду в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання провести нарахування та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач в грудні 2015 року звернулася до суду з вище вказаним позовом, в якому вказує на протиправність відмови відповідача у перерахунку та виплаті їй пенсії з включенням до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток відповідно до поданої довідки від 28.10.2015 р. № 24555/10/050. Вважає, що відповідач провів невірний розрахунок пенсії. Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату їй пенсії із розрахунку 80% суми заробітної плати, тобто в розмірі, встановленому ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка була чинною на дату призначення пенсії позивача.
Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові, посилаючись на те, що пенсія ОСОБА_2 призначена згідно Закону України «Про держану службу». Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що розмір пенсії обчислюється із складових заробітної плати, передбачених у Законі України «Про державну службу». Відповідно до ст. 33 даного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону. Матеріальна допомога та індексації відсутні у даному переліку, а отже включення їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача є порушення ст. 33 Закону України «Про державну службу». Крім того, для обчислення пенсії взято період за останні 24 місяці перед зверненням, тому виплати, проведені в жовтні та листопаді 2007 року, не можуть бути взяті для розрахунку пенсії.
Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09.10.2007 року відповідачем призначено пенсію в розмірі 80% від заробітної плати державного службовця відповідно до Закону України «Про службу». При обчисленні пенсії позивача не було враховано сум матеріальної допомоги та індексації, в звязку з чим вона 27.11.2015 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, в чому їй 08.12.2015 р. було відмовлено.
За змістом ст. 37 Закону №3723-ХІІ, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно із ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчисленні) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримуванні застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхуванні, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація доходів громадян входять до системи оплати праці позивача як державного службовця та мали бути враховані при обчисленні розміру її пенсії.
Зазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, висловленою ним в постанові від 4.03.2014 року по справі № 21-3а14.
За таких обставин позов слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 7 15, 69 71, 86, 158 163, 183-2 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому від 08.12.2015 року ОСОБА_1 у включенні суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату з урахуванням виплачених сум ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 27.11.2015 р., в розмірі 80% заробітної плати державного службовця, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки ДПІ в м. Хмельницькому від 28.10.2015 р. № 24555/10/050 про складові заробітної плати.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 487,20 грн.
Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: