Постанова № 55406612, 12.01.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2016
Номер справи
808/4668/15
Номер документу
55406612
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

12 січня 2016 рокусправа № 808/4668/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Царьова Н.П.

за участю представників:

позивача: - ОСОБА_1 (дов. від 24.07.2015)

відповідача-1: - не з'явився

відповідача-2: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську

апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» Додусенко Володимира Івановича

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року

у справі № 808/4668/15

за позовом ОСОБА_5

до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» Додусенко Володимира Івановича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» Додусенко Володимира Івановича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка В.І. щодо не включення ОСОБА_5 до повного переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунка НОМЕР_1 від 23.05.2013;

- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка В.І. ОСОБА_5 до повного переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладників фізичних осіб;

- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Додусенка В.І. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_5 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в публічному акціонерному товаристві «Банк Камбіо» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити виплату гарантованої суми відшкодування коштів ОСОБА_5 за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунка НОМЕР_1 у національній валюті від 23.05.2013 у розмірі 200 000,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є вкладником банку відповідно до укладеного договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку у національній валюті, та, з огляду на наявність на його поточному рахунку грошових коштів у розмірі 200016,79 грн. та прийняття рішення Національним банком України про ліквідацію банку №144 від 27.02.2015, позивач має право на отримання гарантованої суми відшкодування у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб. Укладений позивачем договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку у національній валюті відповідає вимогам цивільного законодавства, не визнаний недійсним, не заборонений жодною нормою законодавства, а відтак відсутні підстави для визнання укладеного вище правочину нікчемним. Відмова відповідача-1 включити позивача до Переліку та Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з тих підстав, що операції за рахунком позивача підпадають під ознаки нікчемності правочинів, у зв'язку з чим лише після отримання інформації про законність операцій за рахунком позивача відповідачем-1 будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення їх до відповідного реєстру, є необґрунтованою, оскільки Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не передбачено означених підстав, за наявності яких кошти за вкладами фізичних осіб не відшкодовуються.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.08.2015 адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Постанову суду мотивовано тим, що позивач є вкладником коштів в ПАТ «БАНК КАМБІО», отже відповідно до ч.2 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа Фонду мала включити позивача до переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію цього банку.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач-2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

Відповідач-1 зазначає, що законодавством України на нього покладено обов'язок перевірки договорів (інших правочинів) укладених банком протягом одного року до дня проведення тимчасової адміністрації банку на предмет виявлення договорів (правочинів), виконання яких спричинило або може спричинити погіршення фінансового стану банку. Під час проведення такої перевірки встановлено, що кошти на рахунок, відкритий на ім'я позивача, надійшли внаслідок так званого «дроблення» великої суми коштів на поточному рахунку ТОВ «УКРЕСТ», що свідчить про намагання останнього отримати грошові кошти не в порядку черговості від банку, а за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. За таких обставин, дії відповідача-1 щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, є обґрунтованими. Також, відповідач-1 акцентує увагу на тому, що з приводу виявленого «дроблення» зареєстровано кримінальне провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «БАНК КАМБІО» злочину, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України, 22.05.2015 зареєстроване кримінальне провадження №12015100000000453 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364-1 КК України, а 25.06.2015 зареєстроване нове кримінальне провадження №12015100060004279 за ознаками складу кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст. 190 КК України. До того ж, 13.10.2015 банком отримано лист слідчого управління ГУ МВС України в місті Києві №12/2-15390 від 13.10.2015, яким повідомлено, що у ході проведення розслідування інформація про факти безготівкових перерахувань коштів з рахунків юридичних і фізичних осіб на рахунки фізичних осіб у ПАТ «БАНК КАМБІО» з метою незаконного відшкодування коштів клієнтам банку за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, підтвердилася.

Представники відповідача-1 та відповідача-2 в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином.

Представник позивача в судовому засіданні просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, зазначає, що судом прийнято законне та обґрунтоване рішення.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, внаслідок наступного.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, 23.05.2013 між позивачем (Клієнт) та ПАТ «Банк Камбіо» (Банк) укладено договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_1 у національній валюті, за умовами якого Банк відкриває Клієнту поточний рахунок та здійснює його розрахунково-касове обслуговування.

18.09.2014 на поточний рахунок позивача від ТОВ «УКРЕСТ» надійшли грошові кошти у розмірі 200 000,00 грн. з призначенням платежу «перерахування зворотної фінансової допомоги, без ПДВ», що підтверджується меморіальним ордером №1432 від 18.09.2014 та випискою по особовому рахунку за 18.09.2014.

04.12.2014 постановою Правління Національного банку України №782 «Про віднесення ПАТ «Банк Камбіо» до категорії неплатоспроможних» віднесено ПАТ «Банк Камбіо» до категорії неплатоспроможних банків.

Цього ж дня, 04.12.2014, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №140 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк Камбіо», яким розпочато з 05.12.2014 процедуру виведення ПАТ «Банк Камбіо» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації; запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці з 05.12.2014 по 04.03.2015 включно.

27.02.2015 Правлінням Національного банку України прийнято постанову №144 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо», згідно якої відкликано банківську ліцензію та ліквідовано ПАТ «Банк Камбіо».

02.03.2015 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №46 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб відповідно до Плану врегулювання з 02 березня 2015 року; призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Додусенка Володимира Івановича строком на 1 рік з 02.03.2015 по 01.03.2016 включно.

04.03.2015 на офіційному сайті Фонду розміщено оголошення, що з 06.03.2015 по 17.04.2015 розпочато процедуру виплати коштів вкладникам ПАТ «Банк Камбіо» через банк-агента Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - ПАТ «Укрінбанк».

17.03.2015 позивач звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка В.І. із заявою щодо зазначення причин не включення його у списки Фонду гарантування фізичних осіб з приводу виплати грошових коштів згідно договору НОМЕР_1 від 23.05.2013.

Листом від 26.03.2015 № 1198 Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенком В.І. повідомлено позивача, що за банківським рахунком позивача проводиться перевірка на предмет законності банківської операції позивача, до того ж зареєстроване кримінальне провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «Банк Камбіо» злочину, передбаченого ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України, внаслідок чого після отримання відповіді про законність операцій по рахунку позивача Фондом будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення їх до відповідного реєстру.

30.03.2015 позивач звернувся до відповідача-1 із зверненням щодо включення його до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

03.04.2015 листом № 1595 Відповідач-1 надав відповідь, яка за своїм змістом є аналогічною відповіді, що викладена у листі №1198 від 26.03.2015.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів не погоджується з судом першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Спірним питанням у даній справі є наявність/відсутність бездіяльності відповідачів щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_1 від 23.05.2013.

Спірні відносини регулюються, зокрема, Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 № 4452-VI та Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженим Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1548/21860.

Частиною 1 статті 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

За правилами ст. 35 Закону № 4452-VI тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду (в даному випадку відповідач-2).

Статтею 46 вказаного Закону передбачено, що Уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до цього Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.37 Закону № 4452-VI передбачено, що Уповноважена особа Фонду діє від імені Фонду відповідно до цього Закону і нормативно-правових актів Фонду.

Згідно ст.26 Закону № 4452-VI (в редакції на момент виникнення спірних відносин) Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.

Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи (ч.6 ст.26 цього Закону).

Статтею 27 Закону № 4452-VI встановлений порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами.

Суть такого порядку полягає в тому, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Відповідно до п.3 розділу ІІІ вказаного вище Положення № 14 уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону , а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

З приписів наведеної норми вбачається, що на Уповноважену особу Фонду покладений обов'язок скласти перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Вказаний перелік складається протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

На підставі наданого Уповноваженою особою Фонду переліку вкладників Фонд (відповідач-1) складає загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, (п.2 розділу IV Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами № 14).

Відповідно до ч.3 ст.27 Закону № 4452-VI, п.4 розділу IV Положення № 14 Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Отже Фонд складає Загальний реєстр вкладників виключно на підставі складеного Уповноваженою особою переліку вкладників.

Крім того, підставою для включення позивачів до Загального реєстру є надана уповноваженою особою додаткова інформації про вкладників (п. 6 розділу ІІІ Положення №14).

Таким чином, у відповідача-2 не може виникнути обов'язок щодо включення позивача до Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за вищезазначеним вище договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку у національній валюті НОМЕР_1 від 23.05.2013 без попереднього включення позивача до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Оскільки в даному випадку у складеному Уповноваженому особою переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, інформація про позивача відсутня, додаткова інформації про вкладника позивача Уповноваженою особою не подавалась, відповідні дані про позивача не могли бути враховані Фондом при складанні Загального реєстру.

У Фонду відсутні будь-які первинні документи по вкладникам і тому при складанні Загального реєстру використовуються виключно інформація, що наявна в переданому Уповноваженою особою Переліку вкладників. При цьому законодавство не покладає обов'язок на Фонд враховувати під час складання Загального реєстру вкладників інші документи, окрім Переліку вкладників.

З огляду на викладене, апеляційний суд вважає, що на час звернення позивача до суду, прийняття судом рішення у даній справі Фонд не вчинив жодної протиправної бездіяльності стосовно невключення позивача до Загального реєстру вкладників, оскільки Фонд не володів і не повинен був володіти жодною інформацією про позивачів, окрім тієї, що міститься в Переліку вкладників. Фактично позивачем пред'явленні позовні вимоги до відповідача-2, спрямовані на майбутнє, що суперечить завданню адміністративного судочинства, закріпленого в ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже позовні вимоги до Фонду в цій частині задоволенню не підлягають.

Що стосується позовних вимог до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб (відповідача-1) колегія суддів також вказує на відсутність правових підстав для їх задоволення.

Закон № 4452-VI, покладаючи на Уповноважену особу Фонду обов'язок складення Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, наділяє Уповноважену особу певними повноваженнями.

Так, відповідно до ст.37 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду має право, зокрема,: вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку; продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій; повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.

В свою чергу, стаття 38 Закону № 4452-VI зобов'язує Уповноважену особу застосувати заходи щодо забезпечення збереження активів банку, запобігання втрати майна та збитків банку.

Відповідно до ч. 2 ст.38 Закону № 4452-VI протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Відповідно до ч. 4 ст.38 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду: 1) протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 2) вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами: 3) має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням.

Згідно ч. 5 ст.38 Закону № 4452-VI у разі отримання повідомлення уповноваженої особи Фонду про нікчемність правочину на підставах, передбачених частиною третьою цієї статті, кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке він отримав від такого банку, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент вчинення правочину.

Отже наведеними вище нормами Закону № 4452-VI передбачено, що Уповноважена особа лише забезпечує перевірку правочинів на предмет виявлення таких, які є нікчемними, а не визнає правочини нікчемними.

Як встановлено з наявних в матеріалах справи доказів, відповідачем-1 на виконання обов'язків, визначених Законом №4452-VI, створено комісію з перевірки документів, пов'язаних з укладанням ПАТ «Банк Камбіо» протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунки таких осіб, про що винесено наказ №157 від 17.02.2015.

В ході перевірки виявлено, зокрема, факт безготівкового перерахування 18.09.2014 грошових коштів з банківського рахунку юридичної особи ТОВ «УКРЕСТ» №260003600100173 у національній валюті України на поточний рахунок позивача в сумі 200000,00 грн. з призначенням платежу «Зворотна фінансова допомога згідно договору №4 від 17.09.2014, без ПДВ». Також, перевіркою встановлено, що згідно виписки/особового рахунку з 18.09.2014 по 25.09.2014ТОВ «УКРЕСТ» на його поточному рахунку знаходилось 1 200 403,86 грн., які того ж дня перераховані на поточні рахунки й інших, окрім позивача, осіб. Вказані дії юридичної особи ТОВ «УКРЕСТ» дали підстави вважати про її намагання отримати грошові кошти не в порядку черговості від банку, а за рахунок коштів Фонду, тобто внаслідок укладання таких правочинів надається перевага одному вкладнику, а саме, вказана особа має намір отримати за рахунок коштів Фонду відшкодування в сумі до 200000,00 гривень, замість отримання залишку коштів за рахунок реалізації майна банку як кредитор четвертої черги.

Наведені обставини стали підставою для прийняття відповідачем 27.02.2015 рішення щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб - вкладників ПАТ «Банк Камбіо» згідно переліку, та блокування у файлах «D» та «Z» Узагальненої бази даних Фонду гарантування з наступним відображенням вказаного блокування у файлах «D» та «Z» Узагальненої бази даних Фонду гарантування відділом організації виплат Фонду.

До того ж, з матеріалів справи вбачається, що за фактом вчинення службовими особами ПАТ «Банк Камбіо» злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України зареєстровано кримінальне провадження №22015000000000082, та здійснюється досудове розслідування Головним слідчим управлінням МВС України в м. Києві. Також зареєстроване кримінальне провадження №12015100000000453 від 22.05.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 Кримінального кодексу України та здійснюється досудове розслідування слідчим управлінням ГУ МВС України в м. Києві.

Крім того, 25.06.2015 зареєстроване нове кримінальне провадження №12015100060004279 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 Кримінального кодексу України, та здійснюється досудове розслідування Печерським районним управлінням ГУ МВС України в м.Києві.

Отже не включення позивача до відповідного Переліку вкладників пов'язано з вчиненням Уповноваженою особою дій щодо виявлення правочинів, які мають ознаки нікчемних, за результатами яких (у т. ч. і стосовно позивачів) встановлено ознаки злочинів, і що, як наслідок, призвело до звернення до правоохоронних органів згідно з повноваженнями, наданими Уповноваженій особи вищенаведеною вище ст.37 Закону № 4452-VI.

Таким чином, фактичні обставини справи свідчать про вчинення Уповноваженою особою законодавчо передбачених дій щодо складення бази даних про вкладників, перевірки правочинів, укладених банком, формування переліку вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, повідомлення правоохоронних органів у зв'язку з виявленням протиправних дій відносно банку.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги, що відшкодування коштів триває з моменту прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку та завершується в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи, колегія суддів приходить до висновку, що не включення позивача до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, в даному випадку не свідчить про наявність протиправної бездіяльності Уповноваженої особи, тобто безпідставне не вчинення суб'єктом владних повноважень обов'язків, які за законом він мав би вичинити.

Крім того, аналіз приписів Закону № 4452-VI та Положення № 14 свідчить про наявність певних стадій порядку відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, серед яких, зокрема, процедура здійснення тимчасової адміністрації і наступна за нею процедура ліквідації банку.

В пункті 12 розділу ІІ «Діяльність із забезпечення виконання зобов'язань банку з виплати коштів в період здійснення тимчасової адміністрації» Положення № 14 зазначено, що протягом процедури здійснення тимчасової адміністрації в банку уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників, яким необхідно здійснити виплати за рахунок цільової позики, щодо: зменшення (збільшення) кількості; зміни розміру сум; зміни особи вкладника (на підставі свідоцтва про право на спадщину тощо); змін реквізитів вкладників.

Також у пункті 6 розділу ІІІ «Діяльність уповноваженої особи Фонду при здійсненні відшкодувань коштів за вкладами» Положення № 14 встановлено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.

Тобто Переліки вкладників можуть змінюватись на протязі дій процедури здійснення тимчасової адміністрації та процедури ліквідації Банку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливе додаткове включення вкладників як до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, так і до Переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом, відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону, протягом дії і тимчасової адміністрації, і протягом процедури ліквідації банку.

З вищенаведених обставин справи вбачається, що Тимчасова адміністрація у Банку діяла з 05.12.2014 по 04.03.2015, і з 02.03.2015 - розпочалась ліквідаційна процедура Банку, яка за приписами ч.5 ст.44 Закону № 4452-VI повинна бути завершена не пізніше одного року з дня прийняття рішення про ліквідацію банку (по 01.03.2016), а Фонд має право прийняти рішення про продовження ліквідації банку на строк до одного року.

Посилання позивача на те, що в даному випадку відсутні законодавчо встановлені підстави для не включення вкладника до повного переліку вкладників, колегія суддів вважає помилковим, оскільки ані стаття 26, ані стаття 38 Закону № 4452-VI не містять застережень щодо вичерпності будь-яких із зазначених в цих нормах підстав.

Крім того, жодна норма чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, не встановлює, що відсутність прийнятого рішення про визнання правочинів (зокрема, за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку у національній валюті) нікчемними, є безумовною підставою для включення Уповноваженою особою Фонду певних осіб до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Приймаючи до уваги фактичні дій відповідача-1 щодо перевірки укладених Банком правочинів (у т. ч. укладеного з позивачем), а також враховуючи, що рішення стосовно нікчемності правочинів приймається Уповноваженою особою Фонду, як зазначено вище, і на стадії тимчасової адміністрації, і на стадії процедури ліквідації банку, відсутність такого рішення на момент розгляду даної справи у суді не свідчить про наявність порушень відповідачем-1 приписів законодавства, яке регулює спірні відносини.

Відповідно до положень ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Суд першої інстанції під час розгляду справи не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, невірно застосував норми матеріального права, внаслідок чого оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» Додусенка Володимира Івановича задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року у справі № 808/4668/15 скасувати, прийняти нову постанову.

В позові відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко