Постанова № 55398728, 28.01.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2016
Номер справи
812/744/15
Номер документу
55398728
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.3.13

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 січня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/744/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Борзаниці С.В.,

при секретарі судового засідання: Ждановій Г.Є.,

без участі сторін,

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства Лисичанський склозавод Пролетарій до Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 15.04.2015 року № 171-25, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства Лисичанський склозавод Пролетарій (далі за текстом Позивач, ПАТ Лисичанський склозавод Пролетарій) до Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі за текстом Відповідач, Первомайська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області), в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Первомайської ОДПІ (Попаснянське відділення) ГУ Міндоходів у Луганській області від 15.04.2015 № 171-25 про наявність у ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» податкового боргу за погодженими грошовими зобовязаннями у сумі 11424,28 грн., у тому числі: з орендної плати з юридичних осіб - 10388,61 грн., пеня - 1035,67 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на наступне.

29.04.2015 ПАТ Лисичанський склозавод Пролетарій отримано оскаржену податкову вимогу Первомайської ОДПІ (Попаснянське відділення) ГУ Міндоходів у Луганській області від 15.04.2015 року № 171-25, з якої позивачу стало відомо про наявність податкового боргу за погодженими грошовими зобов'язаннями у сумі 11424,28 грн., у тому числі: з орендної плати з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010600) - 10388,61 грн., пеня - 1035,67 грн.

Позивач зазначає, що прийняття відповідачем податкової вимоги ґрунтується на тому, що ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» не сплачено орендну плату з юридичних осіб за період з травня по вересень 2014 року

ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» було оскаржено вищезазначену податкову вимогу в адміністративному порядку.

Відповідно до рішення Головного управління ДФС у Луганській області про результати розгляду первинної скарги від 25.05.2015 № 67/10/12-32-23-01/11 та рішення Державної фіскальної служби України від 22.06.2015 № 12988/6/99-99-23-05-15 про результати розгляду повторної скарги, податкову вимогу Первомайської ОДПІ (Попаснянське відділення) ГУ Міндоходів у Луганській області від 15.04.2015 № 171-25 було залишено без змін, а відповідні скарги без задоволення.

Позивач вважає оскаржену податкову вимогу протиправною та такою, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.

ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» є орендатором земельної ділянки комунальної форми власності для розміщення дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Восход», яка знаходиться на території Мирнодолинської селищної ради за адресою: Луганська область, Попаснянський район, с. Біла Гора, вул. Лівобережний масив, 1, загальною площею 5,05 га, що надана підприємству в оренду на підставі договору оренди землі від 18.05.2006 № 620401/ОКС, зареєстрованого в Попаснянському районному реєстраційному офісі Луганської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» за від 18.05.2006 № 040640900003, строком дії на 25 років. Відповідно до умов договору оренди позивач повинен сплачувати відповідну орендну плату.

З 07.04.2014 ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» не мало можливості виконувати вимоги вищевказаного договору оренди щодо своєчасної сплати орендної плати за користування земельною ділянкою внаслідок наступних надзвичайних та невідворотних обставин:

-прямої загрози війни;

-наявності збройного конфлікту або серйозної погрози такого конфлікту, включаючи ворожі атаки;

-актів тероризму;

-масових заворушень;

-захоплення озброєними особами підприємств та адміністративних будівель міста;

-припиненням роботи державних установ, банків, установ поштового зв'язку та телекомунікації.

Статтею 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.10.2014 року № 1669-VII передбачено, що на період проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Розпорядженням КМУ від 30.10.2014 № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» від 30.10.2014 № 1053-р визначені місцем проведення АТО наступні населені пункти Луганської області, зокрема, м. Лисичанськ, смт. Мирна Долина, с. Біла Гора, с-ще Лоскутівка, с-ще Підлісне, с. Рай-Олександрівка, с. Устинівка (Мирнодолинська селищна рада), Попаснянський район (п. 8, 12 розділу «Луганська область»).

Позивач зазначає, що ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» зареєстроване за адресою: м Лисичанськ Луганської обл., вул. Мічуріна, 1 та здійснює основну господарську діяльність на території м. Лисичанська Луганської області.

Відповідно до листа Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 23.01.2015 № 33/330 територія Луганської області (у тому числі місто Лисичанськ) з 07 квітня 2014 року визначена районом проведення АТО.

Дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» було зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 р. № 1053».

Позивач зазначає, що Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 по справі № 826/18327/14 залишеною в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015, та постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 по справі № 826/18330/14 залишеною в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2015 визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р.

Виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 було зупинено ухвалою Вищого адміністративного суду від 28.04.2015 по справі № К/800/19383/15, а виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2015 було зупинено ухвалою Вищого адміністративного суду від 19.05.2015 по справі № К/800/19984/15 до закінчення касаційного провадження.

Таким чином, позивач вважає, що в період часу з 02.04.2015 по 19.05.2015 діяли норми ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.10.2014 № 1669-VІІ, якою ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності на період проведення антитерористичної операції.

Окрім того, ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» звернулось до Торгово-промислової палати України з заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) від 15.12.2014 № 1385, за результатами розгляду якої було отримано лист Торгово-промислової палати України від 24.12.2014 № 6463/05-5.4, в якому зазначено, що у відповідності до ст.ст. 6, 7 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.10.2014 № 1669-VII під час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками і майном державної та комунальної власності.

Позивач також зазначив, що починаючи з 07.03.2015 взагалі не має змоги використовувати земельну ділянку, що є предметом договору оренди землі від 18.05.2006 № 620401/ОКС за її цільовим призначенням.

Таким чином, у відповідача під час дії ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.10.2014 № 1669-VІІ не було законних підстав для прийняття та направлення ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» оскаржуваної податкової вимоги.

В ході судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, зазначив, що 25.09.2015 ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» звернулося до Луганської регіональної торгово-промислової палати з заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), за результатами розгляду якої було отримано відповідний сертифікат № 5113 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

На підставі статті 101 Податкового кодексу України ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» звернулося до відповідача з заявою від 21.10.2015 № 1457 про списання безнадійного податкового боргу ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій», який виник станом 15.04.2015 в сумі 11424,28 грн., у зв'язку з тим, що зазначений податковий борг виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Листом від 29.10.2015 № 1407/12-10-23-17/185 відповідач зазначив, що не має законодавчих підстав для визнання податкового боргу ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» по орендній платі з юридичних осіб в сумі 11424,28 грн. безнадійним та прийняття рішення щодо його списання.

На підставі викладеного позивач просив визнати протиправними дії Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного правління ДФС у Луганській області щодо відмови у прийнятті рішення про списання безнадійного податкового боргу ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» у сумі 11424,28 грн, у тому числі: по орендній платі з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010600) - 10388,61 грн., пеня - 1035,67 грн., у зв'язку з тим, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Первомайської ОДПІ (Попаснянське відділення) ГУ Міндоходів у Луганській області від 15.04.2015 № 171-25 про наявність у ПАТ Лисичанський склозавод «Пролетарій» податкового боргу за погодженими грошовими зобовязаннями у сумі 11424,28 грн., у тому числі: з орендної плати з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010600) - 10388,61 грн., пеня - 1035,67 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив розглянути справу без його участі. В ході судового розгляду справи проти позовних вимог заперечував з наступних підстав. 19.02.2014 позивачем до Первомайської ОДПІ (Попаснянське відділення) подано податковий розрахунок земельного податку на 2014 рік із річною сумою орендної плати 25443,12 грн. (по 2120,26 грн. щомісячно). Згідно даних картки особового рахунку в АІС „Податковий блок" по ПАТ „Лисичанський склозавод „Пролетарій" станом на 01.04.2015 обліковувався податковий борг по орендній платі з юридичних осіб в сумі 11424,28 грн. (в тому числі: основний платіж - 10388,61 грн., пеня - 1035,67 грн.), який виник у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань за період з жовтня 2014 року по лютий 2015 року.

На виконання вимог статей 57, 59 Податкового кодексу України Первомайською ОДПІ виставлено ПАТ „Лисичанський склозавод „Пролетарій" податкову вимогу від 15.04.2015 № 171-25.

Відповідач зазначає, що Законом України від 02.09.2014 № 1669-VІІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не внесені зміни до Податкового кодексу України та не скасовано вимоги п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України щодо зобовязань щомісячної сплати плати за землю платниками податків.

Таким чином, у звязку з несплатою самостійно узгоджених податкових зобовязань з орендної плати з юридичних осіб, станом на 01.04.2015 за позивачем виник податковий борг, а тому податкову вимогу Первомайської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області від 15.04.2015 № 171-25 виставлено позивачу відповідно до норм діючого законодавства.

Дія та/або наявність форс-мажорних обставин, як податкова пільга із сплати земельного податку до норм ст. 282 Податкового кодексу України не включена. Земельні ділянки на яких проведена та/або триває проведення антитерористичної операції до категорії земельних ділянок, які не підлягають оподаткування земельним податком, відповідно до норм ст. 283 Податкового кодексу України, не відносяться.

Органом місцевого самоврядування - Попаснянською районною державною адміністрацією, з яким позивачем укладено договір оренди земельної ділянки, рішення щодо пільг зі сплати земельного податку для орендарів земельних ділянок ані у 2014 році, ані у 2015 році не приймались.

Окрім того, відповідач зазначив, що позивачем не було надано ані додаткову угоду до договору оренди землі від 18.05.2006 № 620401/окс щодо скасування орендної плати за період дії засвідчених форс-мажорних обставин та/або проведення антитерористичної операції, ані уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2014 рік та/або на 2015 рік.

Враховую викладене, Відповідач робить висновок, що сертифікатом Луганської регіональної торгово-промислової палати від 01.10.2015 № 5113 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» за договірними відносинами, а не у податкових правовідносинах, тому податковий борг по платі за землю не може бути безнадійним. На підставі вищевикладеного відповідач просив у задоволенні позовних вимог ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» відмовити у повному обсязі.

Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій», зареєстрований в якості юридичної особи за адресою: м Лисичанськ Луганської обл., вул. Мічуріна, 1.

Відповідно до договору оренди землі від 18.05.2006 № 620401/окс ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» є орендатором земельної ділянки комунальної форми власності для розміщення дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Восход», яка знаходиться на території Мирнодолинської селищної ради за адресою: Луганська область, Попаснянський район, с. Біла Гора, вул. Лівобережний масив, 1, загальною площею 5,05 га, строк дії договору - 25 років. Відповідно до умов договору оренди позивач повинен сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою (арк. справи 92-97).

15.04.2015 Первомайською ОДПІ (Попаснянське відділення) ГУ Міндоходів у Луганській області винесено податкову вимогу Форми «Ю» № 171-25 про сплату ПАТ Лисичанський склозавод Пролетарій заборгованості з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 11424,28 грн., у тому числі: за основним платежем - 10388,61 грн. та пеня - 1035,67 грн. (арк. справи 9).

Відповідно до листа Первомайської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області від 15.04.2015 № 408/12-10-25-17/115 оскаржену податкову вимогу було направлено на адресу ПАТ Лисичанський склозавод Пролетарій та отримано останнім 29.04.2015 (арк. справи 8).

Не погодившись з прийнятою відповідачем податковою вимогою від 15.04.2015 № 171-25 позивачем було оскаржено останню до Головного управління ДФС у Луганській області (арк. справи 10-11).

Рішенням Головного управління ДФС у Луганській області про результати розгляду первинної скарги від 25.05.2015 № 67/10/12-32-23-01/11 оскаржену податкову вимогу було залишено без змін, а скаргу - без задоволення (арк. справи 12-14).

03.06.2015 позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою на рішення Головного управління ДФС у Луганській області про результати розгляду первинної скарги (арк. справи 15-19).

Рішенням Державної фіскальної служби України від 22.06.2015 № 12988/6/99-99-23-05-15 про результати розгляду повторної скарги податкову вимогу Первомайської ОДПІ (Попаснянське відділення) ГУ Міндоходів у Луганській області від 15.04.2015 № 171-25 та рішенням Головного управління ДФС у Луганській області про результати розгляду первинної скарги від 25.05.2015 № 67/10/12-32-23-01/11 було залишено без змін, а скаргу ПАТ Лисичанський склозавод Пролетарій від 03.06.2015 № 689 - без задоволення (арк. справи 20-22).

Також 25.09.2015 ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» зверталося до Луганської регіональної торгово-промислової палати з заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

21.10.2015 позивач звернувся до відповідача з заявою № 1457 про списання безнадійного податкового боргу ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій», який виник станом 15.04.2015 в сумі 11424,28 грн., у зв'язку з тим, що зазначений податковий борг виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (арк. справи 89).

Листом від 29.10.2015 № 1407/12-10-23-17/185 відповідач відмовив у списанні податкового боргу ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» по орендній платі з юридичних осіб в сумі 11424,28 грн. (арк. справи 90-91).

Згідно з п.п. 16.1.4. п. 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;

Відповідно до п.п. 19-1.1.1. Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів.

Згідно з п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості субєктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з п. 285.1. статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п.п. 286.2, 286.3 статті 286 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 287.3. статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1. статті 288 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Статтею 1 Конституції України встановлено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно статті 2 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Статтею 17 Конституції України закріплено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Згідно статті 107 Конституції України ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України.

Рада національної безпеки і оборони України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони.

ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України є Президент України.

Персональний склад ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України формує Президент України.

До складу ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України за посадою входять Прем'єр-міністр України, Міністр оборони України, ОСОБА_1 Служби безпеки України, Міністр внутрішніх справ України, Міністр закордонних справ України.

У засіданнях ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України може брати участь ОСОБА_1 Верховної ОСОБА_1 України.

Рішення ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України вводяться в дію указами Президента України.

Компетенція та функції ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України визначаються законом.

Преамбулою Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, який набув чинності 15.10.2014, визначено, що цей ОСОБА_2 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (Визначення термінів) встановлено наступне.

Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Статтею 11 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (Прикінцеві та перехідні положення) визначено, що цей ОСОБА_2 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною 5 статті 11 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (Прикінцеві та перехідні положення) визначено наступне.

Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону:

забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону;

затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення;

у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.

Відповідно до п. 3 Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Зазначений Указ Президента України був опублікований у офіційному виданні Офіційний вісник Президента України від 14.04.2014.

Таким чином, Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014.

Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, яке було чинне на момент виникнення спірних правовідносин, на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (ОСОБА_2 № 1669-VII) був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.

Згідно Додатку в розділі Луганська область 1. Міста обласного значення: під номером 8 зазначене, зокрема, м. Лисичанськ (Лисичанська міська рада), під номером 12 зазначене, зокрема, Попаснянський район: смт Мирна Долина, с. Біла Гора, с-ще Лоскутівка, с-ще Підлісне, с. Рай-Олександрівка, с. Устинівка (Мирнодолинська селищна рада).

Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053, яке було чинне на момент виникнення спірних правовідносин, зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 р. № 1275-р, Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.

Згідно Додатку в розділі Луганська область 1. Міста обласного значення: під номером 8 зазначене м. Лисичанськ (Лисичанська міська рада): м. Новодружеськ (Новодружеська міська рада); м. Привілля (Привільська міська рада); 2 Райони: під номером 12 зазначене Попаснянський район: м. Гірське (Гірська міська рада); м. Золоте (Золотівська міська рада); м. Попасна (Попаснянська міська рада); смт Білогорівка, с. Верхньокамянка, с. Золотарівка, с. Шипилівка (Білогорівська селищна рада); смт Вовчоярівка (Вовчоярівська селищна рада); смт Врубівка, с-ще Миколаївка, с. Новоіванівка (Врубівська селищна рада); смт Калинове, с. Калинове-Борщувате, с. Новоолександрівка (Калинівська селищна рада); смт Комишуваха, с. Вискрива, с. Вікторівка, с-ще Глинокарєр, с-ще Дружба, с-ще Ниркове, с. Олександропілля (Комишуваська селищна рада); смт Малорязанцеве, с-ще Лисичанський, с-ще Тополівка (Малорязанцівська селищна рада); смт Мирна Долина, с. Біла Гора, с-ще Лоскутівка, с-ще Підлісне, с. Рай-Олександрівка, с. Устинівка (Мирнодолинська селищна рада); смт Нижнє, с. Жолобок (Нижненська селищна рада); смт Новотошківське (Новотошківська селищна рада); смт Тошківка (Тошківська селищна рада); смт Чорнухине, с-ще Круглик, с-ще Міус (Чорнухинська селищна рада); с. Березівське, с. Катеринівка, с-ще Молодіжне (Березівська сільська рада); с-ще Голубівське, с. Оріхове (Голубівська сільська рада); с. Троїцьке, с. Новозванівка (Троїцька сільська рада).

Також пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність:

розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція;

розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 р. № 1079 Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053.

Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України (Основні засади податкового законодавства України) визначено, що податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах, серед яких діє принцип презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Статтею 5 Податкового кодексу України визначено співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами.

Згідно пунктів 5.1.-5-3. вказаної статті визначені наступні положення.

5.1. Поняття, правила та положення, установлені цим Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 цього Кодексу.

5.2. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

5.3. Інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Таким чином, з аналізу норм Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (далі ОСОБА_2 № 1669-VII від 02.09.2014) відносно спірних правовідносин можна зробити наступні висновки.

ОСОБА_2 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції.

Оскільки Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 можна достовірно стверджувати, що період проведення антитерористичної операції розпочався. Оскільки Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не видавався, можна достовірно стверджувати, що проведення антитерористичної операції триває.

Якщо достовірно встановлено, що антитерористична операція триває, відповідно обовязково повинна бути територія проведення такої операції.

Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначене, зокрема, м. Лисичанськ та Попаснянський район: с. Біла Гора. При цьому в самому змісті цього розпорядження прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014.

Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р. При цьому в самому змісті цього розпорядження відсутнє будь-яке нормативне обґрунтування.

Розпорядженням КМУ від 02 грудня 2015 р. № 1275-р визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 та від 05.11.2014 № 1079 та знову був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначене, зокрема, місто Лисичанськ та с. Біла Гора Попаснянського району. При цьому знову в самому змісті цього розпорядження (№ 1275-р від 02.12.2015) прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014.

Прийнявши розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, Кабінет Міністрів України до 02.12.2015 не прийняв жодного іншого розпорядження, яким би був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Наявність такого розпорядження обумовлена фактом тривання в цей період антитерористичної операції відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та дією норм Закону № 1669-VII від 02.09.2014, зокрема, частини 5 статті 11.

Таким чином, в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 (дата набрання чинності розпорядження № 1275-р від 02.12.2015) розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р суперечило Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції. Як наслідок, в силу приписів ч. 3 ст. 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 вказане розпорядження не діяло, що автоматично в силу приписів закону надає статус чинності розпорядженню КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, яким місто Лисичанськ та с. Біла Гора Попаснянського району віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

При цьому суд зауважує, що розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 не було скасоване або визнане таким, яке втратило чинність. Тобто, в наявності всі підстави для твердження, що в силу приписів ч. 3 ст. 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 у вказаний вище період часу розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р діяло.

У звязку з вище викладеним, позиція відповідача відносно того, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не внесені зміни до Податкового кодексу України в частині порядку та строків сплати плати за землю та/або встановлення пільг, а стаття 6 Закону не скасовує вимоги п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України щодо щомісячної сплати плати за землю платниками податків, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, є незмістовною та спростовується законодавчо встановленими положеннями.

Статтею 6 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції під час проведення антитерористичної операції звільнено субєктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» є орендарем земельної ділянки для розміщення дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Восход», яка знаходиться за адресою: Луганська область, Попаснянський район, с. Біла Гора, вул. Лівобережний масив, 1, яку віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

В зв'язку з чим, в силу приписів статті 6 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, позивач звільняється від виконання своїх обов'язків щодо сплати податкового боргу орендної плати за землю на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, тому суд приходить до висновку, що прийнята контролюючим органом податкова вимога від 15 квітня 2015 року № 171-25 є протиправною та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправними дій Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області щодо відмови у прийнятті рішення про списання безнадійного податкового боргу ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» у сумі 11424,28 грн, у зв'язку з тим, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), суд зазначає наступне.

ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» звернулось до Торгово-промислової палати України із заявою від 15.12.2014 № 1385 про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (арк. справи 23).

Листом від 24.12.2014 № 6463/05-5.4 Торгово-промислова палата України повідомила позивача про те, що під час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками і майном державної та комунальної власності (арк. справи 24).

25.09.2015 позивач звернувся до Луганської регіональної торгово-промислової палати з заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). За результатом звернення позивачем було отримано сертифікат № 5113 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (арк. справи 67).

21.10.2015 позивач звернувся до відповідача з заявою № 1457 про списання безнадійного податкового боргу ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій», який виник станом 15.04.2015 в сумі 11424,28 грн., у зв'язку з тим, що зазначений податковий борг виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (арк. справи 89).

Листом від 29.10.2015 № 1407/12-10-23-17/185 відповідач відмовив у списанні податкового боргу ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» по орендній платі з юридичних осіб в сумі 11424,28 грн. (арк. справи 90-91).

Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Положеннями статті 101 Податкового кодексу України передбачено, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг (п. 101.1. статті 101 ПКУ).

Під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (п.п. 101.2.4. п. 101.2. статті 101 ПКУ).

Органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу.

Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 101.4., 101.5. статті 101 ПКУ).

Пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 за № 577 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 р. за № 1844/24376, визначено, що під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Такий факт непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Аналізуючи вище зазначені норми, суд визнає протиправними дії відповідача щодо відмови у прийняті рішення про списання безнадійного податкового боргу Публічного акціонерного товариства Лисичанський склозавод Пролетарій у сумі 11424,28 грн., оскільки в судовому засіданні встановлено, що борг виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Таким чином, достовірно встановлено, що відповідач грубо порушив положення статей 6, 10 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, положення статті 101 Податкового кодексу України, що є підставами для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно з вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 182,70 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 23.07.2015 № 14203564 та від 06.08.2015 № 115W54812 (арк. справи 2, 34). У звязку з задоволенням позову судові витрати підлягають відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства Лисичанський склозавод Пролетарій до Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 15.04.2015 року № 171-25 задовольнити.

Визнати протиправними дії Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області щодо відмови у прийняті рішення про списання безнадійного податкового боргу Публічного акціонерного товариства Лисичанський склозавод Пролетарій у сумі 11424,28 грн. (одинадцять тисяч чотириста двадцять чотири грн. 28 коп.), у тому числі: по орендній платі з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010600) 10388,61 грн. (десять тисяч триста вісімдесят вісім грн. 61 коп.), пеня 1035,67 грн. (одна тисяча тридцять пять грн. 67 коп.), у звязку з тим, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Первомайської обєднаної державної податкової інспекції (Попаснянське відділення) Головного управління Міндоходів у Луганській області від 15 квітня 2015 року № 171-25 про наявність у Публічного акціонерного товариства Лисичанський склозавод Пролетарій податкового боргу за погодженими грошовими зобовязаннями у сумі 11424,28 грн. (одинадцять тисяч чотириста двадцять чотири грн. 28 коп.), у тому числі: по орендній платі з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010600) 10388,61 грн. (десять тисяч триста вісімдесят вісім грн. 61 коп.), пеня 1035,67 грн. (одна тисяча тридцять пять грн. 67 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на користь Публічного акціонерного товариства Лисичанський склозавод Пролетарій судовий збір в розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві грн. 70 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 02 лютого 2016 року.

Суддя ОСОБА_3