Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 жовтня 2011 р. № 2-а- 9401/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д.,
при секретарі - Тайцеві А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Комунального підприємства "Парк культури та відпочинку "Зелений гай" про зобов'язання виконати вимогу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до Комунального підприємства "Парк культури та відпочинку "Зелений гай", в якому просить суд зобов'язати Комунальне підприємство «Парк культури та відпочинку «Зелений гай» виконати вимогу від 19.05.2011 № 123-17/2061, а саме: перерахувати до місцевого бюджету м. Харкова (одержувач УДК у м. Харкові на рахунок № 33213871700002, код бюджетної класифікації 22080401, символ звітності 101, код 24134490, відкритий в ГУДК України в Харківській області) 30 % отриманої орендної плати від орендарів в сумі 4952,21 грн.; відшкодувати на рахунок підприємства суму зайво нарахованої індексації доходів працівникам підприємства на загальну суму 147,11 грн. та перерахованих внесків до державних цільових фондів на загальну суму 55,71 грн.; відобразити в бухгалтерському обліку кредиторську заборгованість на загальну суму 79738,77 грн.; стягнути з орендарів за спожиті послуги водовідведення грошові кошти в сумі 67,44 грн.; нарахувати орендарю ФОП ОСОБА_1 та стягнути на рахунок підприємства пеню в сумі 41,19 грн.; забезпечити відшкодування на рахунок підприємства збитку від нестачі матеріальних цінностей в загальній сумі 74 353,85грн, з яких перерахувати до місцевого бюджету м. Харкова на рахунок УДК в Орджонікідзевському районі м. Харкова (розрахунковий рахунок 31114102700009, код бюджетної класифікації 21080600, символ звітності 102, код 24134604 відкритий в ГУДК України у Харківській області) 61573,09 грн.; оприбуткувати в бухгалтерському обліку вартість не оприбуткованих матеріальних цінностей на загальну суму 12 181,83 грн.; віднести до складу основних засобів підприємства систему охоронної сигналізації на суму 3302,64 грн. Позивач, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд даної справи без його участі. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача за наявними в ній матеріалами.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотання про розгляд даної справи без його участі суду не надав. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Контрольно-ревізійним відділом в м. Харкові відповідно до п. 1.4.2.2 плану роботи відділу на І квартал 2011 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Парк культури та відпочинку «Зелений гай».
За результатами ревізії складено акт від 04.05.2011 № 1223-10-166, який підписано без заперечень.
На підставі п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» в.о. директора КП «Зелений гай» пред'явлено вимогу від 19.05.2011 року № 1213-17/2061 про усунення встановлених ревізією порушень в строк до 20.06.2011 року.
На теперішній час залишилися не усунутими порушення фінансової дисципліни на загальну суму 174 840,75 грн.
Так, ревізією встановлено, що в порушення вимог п.15 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Харкова затвердженої рішенням 15 сесії Харківської міської ради 5 скликання, парком не проводилось перерахування до міського бюджету 30% орендної плати, отриманої від здавання від офіс приміщень ФОП ОСОБА_2 за договором оренди від 07.04.2008 року № б/н та ФОП ОСОБА_3 за договором оренди від 07.04.2008 року№ б/н.
Таким чином, за період з 01.06.2008 року по 01.12.2010 року місцевим бюджетом м. Харкова було недоотримано фінансових ресурсів в загальній сумі 4952,21 грн.
Так, в порушення вимог ст. 4 Закону України від 03.07.1991 «Про індексацію грошових доходів населення» (зі змінами) та п.п. 1, 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 (зі змінами), бухгалтерією КП «ПКтаВ «Зелений гай» було зайво нараховано індексації доходів працівникам підприємства за період, в який проводилась ревізія на загальну суму 147,11 грн. (в 2008 році - 74,17 грн. та в 2009 році - 72,94 грн.) та зайво нараховано внесків на загальну суму 55,71 грн. ( в 2008 році - 28,09 грн., в 2009 році - 27,62 грн.).
Внаслідок вищевказаного порушення, щодо проведення зайвих витрат з оплати праці КП «ПКтаВ «Зелений гай» завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 202,82 гривні.
Ревізією встановлено, що розрахунки з підприємствами-постачальниками комунальних послуг за надані комунальні послуги здійснювались на підставі рахунків, що надавались організаціями постачальниками. Однак, при цьому до ревізії надані платіжні документи, що підтверджують оплату комунальних послуг через установи банків безпосередньо від керівника підприємства (за виключенням послуг водовідведення, оплата за які здійснювалась за рахунок підзвітних коштів). Згідно з даними бухгалтерського обліку нарахування та оплата за спожиті послуги з тепло-, електро-, водопостачання та телекомунікаційні послуги не відображались.
Під час ревізії здійснено запити до КП «ВТП «Вода» від 13.04.2011 №123-17/1451, КП «Харківські теплові мережі» від 13.04.2011 №123-17/1454, КП «Харківкомуночиствод» від 13.04.2011 №123-17/1456, ВАТ «Укртелеком» від 13.04.2011 №123-17/1452, АК «Харківобленерго» від 13.04.2011 №123-17/1453, про надання інформації щодо сум проведених нарахувань за спожиті послуги, сум проведених парком оплат за послуги та інформацію про сальдо заборгованості.
Листом від 15.04.2011 № 09-1523 КП «Харківські теплові мережі» повідомило, що за період з 01.06.2008 року по 01.03.2011 року для парку було проведено нарахування вартості послуг з теплопостачання в сумі 77671,65 грн., сплачено парком - 18094,30 грн., заборгованість за послуги теплопостачання станом на 01.03.2011 складає 59015,87 грн. (з урахуванням переплати на 01.06.2008 в сумі 561,48 грн.).(Лист-відповідь КП «Харківські теплові мережі» у Додатку 43 до акта ревізії).
Листом від 18.04.2011 року №1697/06 КП «ВТП «Вода» повідомило, що за період з 01.06.2008 року по 01.03.2011 року було нараховано послуг з водопостачання парка в сумі 3454,09 грн., сплачено парком - 3389,37 грн., заборгованість за послуги водопостачання станом на 01.03.2011 року складає 64,72 грн. (термін утворення якої лютий 2011 року).
Листом від 18.04.2011 №26Е03/21-27266 АК «Харківобленерго» повідомило, що за період з 01.06.2008 по 01.03.2011 парку було нараховано послуг з електропостачання в сумі 80573,22 грн., сплачено парком 35423,23 грн., з урахуванням переплати на 01.06.2008 в сумі 2044,3 грн. заборгованість за послуги водопостачання станом на 01.03.2011 складає 43105,69 грн., у тому числі штрафні санкції на суму 22447,51 грн. (термін утворення якої - січень-лютий2011 року).
Згідноінформації від 15.04.2011 року № 3274/ОС КП КГ «Харківкомуночиствод» повідомило, що за період з 01.06.2008 по 01.03.2011 за спожиті послуги з водовідведення парку було нараховано 3735,78 грн., сплачено 3916,15 грн., заборгованість станом на 01.03.2011 (з урахуванням заборгованості станом на 01.06.2008 - 434,13 грн.) складає 253,76 грн. (термін утворення - грудень 2010 року - лютий 2011 року).
Згідно з інформацією від 21.04.2011 №18-07/05 ВАТ «Укртелеком» повідомило, що за період з 01.06.2008 по 01.03.2011 за спожиті телекомунікаційні послуги парку було нараховано оплати 13066,43 грн., сплачено 12962,62 грн., заборгованість станом на 01.03.2011 відсутня.
На підставі отриманих даних було проведено звірку даних щодо заборгованості, яка враховується за даними підприємств-постачальників комунальних послуг, та даних бухгалтерського обліку парку, за результатами якого встановлено, що за даними бухгалтерського обліку парку станом на 01.03.2011 року занижена кредиторська заборгованість в загальній сумі 79738,77 грн. Зазначене є порушенням вимог п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання» затвердженого наказом Мінфіну від 31.01.2000 №20, п.1.2 Положення про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.1995 №88, п.1. ст. 9, п.З. ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
В ході ревізії було направлено запити до орендарів: ТОВ «Айлант» від 19.04.2011 №123- 5/1529, ФОП ОСОБА_2 від 19.04.2011 №123-17/1534, ОСОБА_4 від 19.04.2011 №123- 7/1535, а також, до суб'єктів співпрацюючих з парком за договорами про співробітництво - ФОП ОСОБА_5 від 19.04.20011 №123-17/1537, ФОП ОСОБА_6 від 15.04.2011 №123-17/1496, ФОП ОСОБА_7 від 19.04.2011 №123-17/1533, ФОП ОСОБА_8 від 19.04.2011 року №123-17/1536 щодо надання підтверджуючих документів про перерахування(відшкодування) комунальних послуг, як не передбачено договорами оренди або співробітництва.
Під час ревізії надано відповідь лише ТОВ «Айлант» листом від 21.04.2011 №14, згідно з додатками до якого підтверджено перерахування орендної плати та земельного податку в повному обсязі. Документів щодо відшкодування вартості комунальних послуг не надано.
Таким чином, під час ревізії було обраховано, на підставі даних про фактичну чисельності працівників підприємства та працівників орендарів, суму, яка була перерахована КП «ПКтаВ «Зелений гай» до КП КГ «ХКОВ» за послуги водовідведення, але не була відшкодована орендарями в період з 01.06.2008 по 01.03.2011, та яка скала 67,44 грн., а саме, за червень-грудень 2008 року - 8,80 грн., за 2009 рік - 29,40 грн., за 2010 рік - 25,31 грн. та за січень-лютий 2011 року - 3,94 гривні.
Внаслідок допущеного порушення парку завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 67,44 гривень.
Ревізією своєчасності нарахування штрафних санкцій (пені) за невиконання умов укладених договорів за період з 01.01.2010 року по 01.03.2011 року, яка проведена вибірковим способом, а саме суцільним способом по укладеному договору оренди з ФОП ОСОБА_1, встановлено, що в порушення вимог ч. 1 ст. 624 Цивільного кодексу України та умов договору оренди, при невчасному погашенні обов'язкового платежу за квітень 2010 року, парком ФО-П ОСОБА_1 не була нарахована пеня.
Згідно проведеного розрахунку сума донарахованої пені за період з 01.05.2010 року по 01.03.2011 року становить 41,19 грн.
Внаслідок зазначеного порушення підприємством було недоотримано доходів на суму 41,19 грн., а саме у 2010 році - 32,53 грн. та за січень-лютий 2011 року - 8,66 гривень.
В ході проведення ревізії з питання організації фактичного контролю за збереженням необоротних активів і запасів відповідно до наказу в.о. директора парку ОСОБА_9. від 30.03.2011 №4 проведено вибіркову інвентаризацію основних засобів та товарно-матеріальних цінностей станом на 01.04.2011 року.
За результатами проведених інвентаризацій були встановлені розбіжності між фактичною наявністю залишків матеріальних цінностей та матеріальними цінностями, що враховуються за даними бухгалтерського обліку парку, а саме, залишки матеріальних цінностей: швелер (295 кг), елементи залізної конструкції на вході в парк культури та відпочинку ім. Маяковського (1 од.), каркаси залізні для лавок (19 шт.), система охоронної сигналізації по вул.2-ої П'ятирічки, 48 (1 од.), решітки для вікон (14 шт.), технічні пластини (2 шт.) та квитки (21002 шт.) та нестача матеріальних цінностей: верстат токарно-гвинторізний первиною вартістю 1198,13 грн., підсилювачі «Ломо» загальною первиною вартістю 2781,25 грн., машинка для підрахунку монет первиною вартістю 86,7 грн., стіл шестимісний первиною вартістю 105,23 грн., переговорний пристрій первиною вартістю 1176,01 грн., телефонний пристрій «Трель» первиною вартістю 138,58 грн., костюм Діда Мороза первиною вартістю 220,00 грн., програвач «Артур» первиною вартістю 224,39 грн. та квитки загальною вартістю 12780,00 гривень.
Комісією КП «ПКтаВ «Зелений гай» у складі: голови комісії в.о. директора ОСОБА_10 та членів комісії розглянуті матеріали інвентаризації, визначено технічний стан матеріальних цінностей та їх реальну вартість. Згідно з висновками комісії на баланс підприємства підлягають оприбуткуванню лишки вищезазначених матеріальних цінностей та білетів на загальну суму 12181,83 грн., збиток від нестачі матеріальних цінностей підлягає відшкодуванню винними особами.
Відповідно до вимог Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, недостачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1999 №116 (далі - Постанова № 116), розмір збитків від нестачі основних засобів та товарно-матеріальних цінностей склав 10453,85 грн. та від нестачі документів суворої звітності (квитків) - 63900,00 гривень.
Таким чином загальний розмір збитків від нестачі становить 74 353,85 грн., при цьому відповідно до Постанови № 116, перерахуванню до бюджету підлягає 61 573,09 гривень.
Проведеною суцільною ревізією повноти і своєчасності оприбуткування основних засобів та запасів за даними бухгалтерського обліку підприємства встановлено випадок заниження в обліку вартості активу.
Так, на підставі договорів від 09.09.2010 року №9419/12М та № 9423/12М, укладених між ФОП ОСОБА_11 (виконавець) та парком, в особі директора ОСОБА_6 (Замовник) та актів виконаних робіт, виконавцем були виконані роботи по монтажу і наладці систем охоронної сигналізації на об'єктах, розташованих за адресою: м. Харків, вул. Другої П'ятирічки, 48, загальною вартістю 3302,64 гривень.
В бухгалтерському обліку підприємства дана господарська операція відображена по дебіту субрахунку бухгалтерського обліку 91 «Загальновиробничі витрати» та кредиту субрахунку бухгалтерського обліку 372 «Розрахунки з підзвітними особами».
Згідно з додатками до договорів до складу системи охоронної сигналізації входять оповіщувачі геконові, оповіщувачі руху, коробки, кабелі, монтажні вироби.
Також, згідно з договорами на охорону пультом централізованого спостереження і реагування на тривожну сигналізацію АТ «Охорона» від 09.09.2010 № ДГ-9419/1 та № ДГ-9423/1, укладеними між АТ «Охорона», в особі директора ОСОБА_11, (далі - товариство) та парк, в особі в.о. директора ОСОБА_6 (клієнт), товариство передає під охорону на пульт централізованого спостереження об'єкти, розташовані за адресою: м. Харків, вул. Другої П'ятирічки, 48, де знаходяться матеріальні цінності, що належать клієнту.
Договори підписані сторонами і скріплені печатками.
Згідно з актом приймання виконаних робіт від 09.09.2010 року, підписаними уповноваженими представниками сторін, системи охоронної сигналізації на об'єктах, розташованих за адресою: м. Харків, вул. Другої П'ятирічки, 48, були змонтовані та налагоджені і приєднані на пульт централізованого спостереження. Оплата за виконані роботи з монтажу на загальну суму 3302,64 грн. проведена в.о.директора парку ОСОБА_6 в повному обсязі за рахунок підзвітних коштів у вересні-жовтні 2010 року.
Але, в порушення вимог п.7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну України від 27.04.200 №92, за даними бухгалтерського обліку парку як об'єкт основних засобів система охоронної сигналізації не враховується.
Проведеною під час ревізії інвентаризацією встановлено, що у адміністративній будівлі, розташованій за адресою: м. Харків, вул. Другої П'ятирічки, 48, встановлено систему охоронної сигналізації, яка за даними бухгалтерського обліку парку не враховується.
Внаслідок чого, за даними бухгалтерського обліку парку вартість основних засобів занижена на суму 3302,64 грн., а витрати підприємства завищені на суму 3302,64 гривень.
Таким чином, вимога від 19.05.2011 року № 123-17/2061 є обґрунтованою, винесеною на підставі, в межах повноважень, в порядку та спосіб, що передбачені законодавством України та спрямована на виконання функцій, покладених Законом на органи ДКРС.
Однак, в порушення ч.2 ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», відповідно до якої законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються, КП «Зелений гай» не забезпечено виконання вимоги у встановлені строки.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ході вирішення питання щодо законності прийнятого субєктом владних повноважень рішень суд відповідно до вимог ст.2 КАС України зобовязаний перевірити чи прийнято воно: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частинами 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Комунального підприємства "Парк культури та відпочинку "Зелений гай" про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Парк культури та відпочинку «Зелений гай» виконати вимогу від 19.05.2011 № 123-17/2061, а саме:
- перерахувати до місцевого бюджету м. Харкова (одержувач УДК у м. Харкові на рахунок № 33213871700002, код бюджетної класифікації 22080401, символ звітності 101, код 24134490, відкритий в ГУДК України в Харківській області) 30 % отриманої орендної плати від орендарів в сумі 4952,21 грн.;
- відшкодувати на рахунок підприємства суму зайво нарахованої індексації доходів працівникам підприємства на загальну суму 147,11 грн. та перерахованих внесків до державних цільових фондів на загальну суму 55,71 грн.;
- відобразити в бухгалтерському обліку кредиторську заборгованість на загальну суму 79738,77 грн.;
- стягнути з орендарів за спожиті послуги водовідведення грошові кошти в сумі 67,44 грн.;
- нарахувати орендарю ФОП ОСОБА_1 та стягнути на рахунок підприємства пеню в сумі 41,19 грн.;
- забезпечити відшкодування на рахунок підприємства збитку від нестачі матеріальних цінностей в загальній сумі 74 353,85грн, з яких перерахувати до місцевого бюджету м. Харкова на рахунок УДК в Орджонікідзевському районі м. Харкова (розрахунковий рахунок 31114102700009, код бюджетної класифікації 21080600, символ звітності 102, код 24134604 відкритий в ГУДК України у Харківській області) 61573,09 грн.;
- оприбуткувати в бухгалтерському обліку вартість не оприбуткованих матеріальних цінностей на загальну суму 12 181,83 грн.;
- віднести до складу основних засобів підприємства систему охоронної
сигналізації на суму 3302,64 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 01.11.2011 року.
СуддяКухар М.Д.