Справа № 315/1277/15-а
Номер провадження № 2-а/315/2/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2016 року Гуляйпільський районний суд Запорізької області
у складі головуючого: судді Яроша С.О.
при секретарі: Прістенській Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Гуляйполе Запорізької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області на бездіяльність щодо перерахунку та виплати недоотриманої пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
В С Т А Н О В И В:
11.12.2015 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області на бездіяльність щодо перерахунку та виплати недоотриманої пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В позові позивач посилався на те, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 1986 року, визнаний інвалідом 2 групи, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 75 % прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність та додаткову пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, на теперішній час його пенсія не відповідає розміру, передбаченому ст.ст. 49, 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії, вважає відмову відповідача протиправною, прохає зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 групи інвалідності) основної пенсії згідно вимог ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року з урахуванням проведених виплат, зобовязати відповідача усунути порушення, а саме призначити (встановити) йому як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 групи інвалідності) основну пенсію в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно вимог ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-XII і виплачувати щомісячно в подальшому.
06.01.2016 року до суду звернувся відповідач з запереченнями на адміністративний позов, в якому посилався на те, що фінансування витрат на реалізацію Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, законами України Про Державний бюджет України на 2011 рік, Про Державний бюджет України на 2012 рік, Про Державний бюджет України на 2013 рік передбачено застосування ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України на 2011 рік та бюджету Пенсійного фонду України на 2012, 2013 роки, прохали відмовити в задоволенні позову, застосувати строк позовної давності.
У судовому засіданні позивач позов підтримав, суду пояснивши, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 1986 року, визнаний інвалідом 2 групи, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 75 % прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність та додаткову пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, на теперішній час його пенсія не відповідає розміру, передбаченому ст.ст. 49, 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії, вважає відмову відповідача протиправною, прохає зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 групи інвалідності) основної пенсії згідно вимог ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року з урахуванням проведених виплат, зобовязати відповідача усунути порушення, а саме призначити (встановити) йому як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 групи інвалідності) основну пенсію в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно вимог ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-XII і виплачувати щомісячно в подальшому.
Представник позивача ОСОБА_2 вважає, що позов підлягає задоволенню.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала, суду пояснивши, що фінансування витрат на реалізацію Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, законами України Про Державний бюджет України на 2011 рік, Про Державний бюджет України на 2012 рік, Про Державний бюджет України на 2013 рік передбачено застосування ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2011, 2012, 2013 роки, прохала відмовити в задоволенні позову, застосувати строк позовної давності.
Суд, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на повному, всебічному, об`єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів, вважає встановленими наступні обставини:
Позивач народився 23.09.1957 року, що підтверджується його паспортом громадянина України (а.с.1).
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії А №156082, виданого 02.12.2011 року Запорізькою обласною державною адміністрацією (а.с.3).
12.10.2005 року позивачу призначена 2 група інвалідності безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії АД №032115 (а.с.5).
06.06.2011 року постановою Гуляйпільського районного суду Запорізької області було задоволено позов ОСОБА_1 до відповідача про поновлення строку звернення до суду, визнання неправомірними дій органу владних повноважень незаконними та зобов`язання вчинити певні дії, здійснити перерахунок і виплату пенсії згідно ст.ст. 49, 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнано неправомірними дії, зобов`язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.08.2009 року відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
25.06.2011 року протоколом було перераховано позивачу пенсію на підставі виконавчого листа за період з 01.08.2009 року по 25.06.2011 року та виплачена різниця між нарахованою та виплаченою пенсією, що підтверджується протоколом та поясненнями сторін.
05.03.2015 року ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду постанова Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 18.12.2014 року скасована, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області щодо нарахування та виплати позивачу з 19.03.2014 року по 02.08.2014 року включно державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області провести перерахунок та виплатити позивачу з 19.03.2014 року по 02.08.2014 року державну пенсію на підставі ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі не нижче 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в обсязі 75 % розміру мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, дорівнюючої прожитковому мінімуму, встановленому відповідно до Закону України Про прожитковий мінімум за відрахуванням фактично отриманих ним сум, позовні вимоги позивача за період з 01.01.2014 року по 18.03.2014 року залишені без розгляду.
01.09.2015 року розпорядженням позивачу здійснено перерахунок пенсії і призначена пенсія з 01.09.2015 року року в розмірі 4316,08 грн.
Позов в частині позовної вимоги про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату йому державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2 групи 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням різниці виплаченої пенсії за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року підлягає закриттю провадження у справі з наступних підстав.
Є таке що набрала законної сили постанова суду з того самого спору і між тими самими сторонами, а саме постанова Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 06.06.2011 року про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу згідно ст.ст. 49, 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.08.2009 року, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, яка виконана відповідачем, а саме здійснено перерахунок і виплачено позивачу пенсію згідно ст.ст. 49, 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.08.2009 року по 25.06.2011 року.
Відповідно до ч.1 п.4 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого предмету спору і між тими самими сторонами.
Так як є постанова суду, яка набрала законної сили, з того самого спору та між тими самими сторонами, то суд відповідно до ч.1 п.4 ст.157 КАС України відповідною ухвалою закриває провадження у справі, так як є постанова суду, яка набрала законної сили, з того самого спору та між тими самими сторонами за період з 01.01.2011 року по 25.06.2011 року.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчисляється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобода чи інтересів.
Відповідно ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ч.2 ст.100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду.
Так як адміністративний позов в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату йому державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2 групи 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням різниці виплаченої пенсії за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року подано після закінчення строку для звернення до адміністративного суду, встановленого ч.2 ст.99 КАС України, то позовні вимоги в частині за період з 26.06.2011 року по 31.12.2013 року відповідно до ч.2 ст.100 КАС України суд своєю ухвалою залишає без розгляду, так як суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знаходить підстав про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Керуючись ст.ст. 8-11, 99, 100, 159-164, 167 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області на бездіяльність щодо перерахунку та виплати недоотриманої пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині позовної вимоги про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату йому державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2 групи 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням різниці виплаченої пенсії за період з 01.01.2011 року по 25.06.2011 року, так як є таке, що набрало законної сили постанова суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області на бездіяльність щодо перерахунку та виплати недоотриманої пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині позовної вимоги про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату йому державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2 групи 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням різниці виплаченої пенсії за період з 26.06.2011 року по 31.12.2013 року, так як адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, і суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знаходить підстав про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Гуляйпільський районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її проголошення.
Суддя: Ярош С.О.