ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2016 року м.Житомир справа № 806/5404/15
категорія 8.3.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: представника позивача Ревуцького С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про стягнення 97950,49 грн.,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" звернулося до суду з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Коростенського управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, в якому просить стягнути з Державного бюджету України пеню за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 97950,49 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, з Державного бюджету на корить Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" стягнуто бюджетну заборгованість з ПДВ у розмірі 1947868,00 грн. та пеню в сумі 145965,43 грн. Однак, вказана сума бюджетного відшкодування перерахована позивачу з порушенням строків, встановлених Податковим кодексом України. У зв'язку з цим, на підставі п.200.23 ст.200 ПК України, просить стягнути з Державного бюджету України 97950,49 грн. пені за прострочення бюджетного відшкодування
В судовому засіданні представник позивач позовні вимоги підтримав. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи вчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник Коростенського управління Державної казначейської служби України у Житомирській області в судове засідання не з"явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 ПК України.
Згідно п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п.200.8 ст.200 ПК України (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) до податкової декларації платником податків додається розрахунок суми бюджетного відшкодування.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п.200.10 ст.200 ПК України).
Положеннями п.200.11 ст.200 ПК України визначено, що за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Згідно п.200.12 ст.200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п.200.13 ст.200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Приписами п.200.14 ст.200 ПК України визначено, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган, зокрема, у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Відповідно до п.200.15 ст.200 ПК України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З аналізу наведених норм слідує, що процес підтвердження заявлених сум бюджетного відшкодування закінчується висновком контролюючого органу, на підставі якого орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснює перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
Встановлено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.07.2015 р. у адміністративній справі №806/1732/15, яка набрала законної сили 28.10.2015 року, стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "Бехівський гранітний кар"єр" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість у сумі 1947868,00 грн. та пеню в сумі 145965,43 грн. (а.с.134-139).
Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, судовим рішенням, яке набрало законної сили, підтверджено обґрунтованість заявлених ТОВ "Бехівський гранітний кар"єр" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Як вже зазначалося, п.200.15 ст.200 ПК України (після закінчення процедури судового оскарження) для контролюючого органу встановлено п'ятиденний строк для направлення органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування, який обраховується з дня отримання відповідного рішення.
Між тим, в порушення п.200.15 ст.200 ПК України Коростенська ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області протягом п'яти днів з дня отримання судових рішень висновків із зазначенням сум бюджетного відшкодування до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не направила.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.07.2015 р. у справі 806/1732/15 пеню Державного бюджету України було стягнуто за період з 01.04.2015 року включно по 15.06.2015 року.
Як вбачається з банківської виписки від 06.08.2015 року ГУ ДКС у Житомирській області позивачу було відшкодовано 1947868,00 грн. бюджетної заборгованості з ПДВ по декларації за грудень 2014 року (а.с. 143).
Відповідно до банківської виписки від 21.12.2015 року Державною казначейською службою України позивачу було перераховано 14965,43 грн. пені на виконання виконавчого листа від 29.10.2015 року у справі 806/1732/15 та висновку ДКС України від 21.12.2015 року №538 щодо відшкодування сум ПДВ.(а.с.144)
Таким чином, з Державного бюджету України підлягає стягненню пеня за прострочення відшкодування ПДВ за період з 16.06.2015 року (оскільки пеня по 15.06.2015 року була відшкодована по справі 806/1732/15) включно по 05.08.2015 року (оскільки ПДВ було відшкодовано 06.08.2015 року) в сумі 97950,49 грн.
Пунктом 200.23 статті 200 ПК України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
У спірному випадку суми ПДВ ТОВ "Бехівський гранітний кар"єр" відшкодовані, проте не у строки, встановлені пунктами 200.10-200.13 ПК України, відтак, позивач набув право на нарахування пені в порядку, визначеному пунктом 200.23 статті 200 ПК України.
Вказані висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 03.06.2014 року № 21-131а14.
Позивачем на підтвердження своїх вимог щодо стягнення пені у розмірі 97950,49 грн. за прострочення бюджетних відшкодувань з податку на додану вартість надано відповідні розрахунки. Дослідивши вказані розрахунки, суд погоджується із зазначеними у ньому сумами виходячи з наступного.
З аналізу п.200.23 ст.200 ПК України слідує, що пеня починає нараховуватися з моменту, коли бюджетне відшкодування набуває статусу заборгованості. З урахуванням вимог п.п.200.13, 200.15 ст.200 ПК України це наступний день, після сплину встановлених податковим законодавством строків на направлення контролюючим органом висновку та перерахування органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок платника податку у банку, що його обслуговує.
Згідно розрахунку, облікова ставка НБУ з 04.03.2015 року до 28.08.2015 року складала 30% річних; 30% річних х 120%=36%; 36%:365 дні=0,0986% - за один день заборгованості 120% по обліковій ставці НБУ 30% річних.
Таким чином позивачем за прострочення повернення бюджетного відшкодування нарахована пеня за період з 16.06.2015 року включно по 05.08.2015 року: період з 16.06.2015 року по 05.08.2015 року нараховує 51 день; 51 день х 0,0986%=5,0286%; 1947868,00 грн. х 5,0286%=97950,49 грн. (а.с. 6)
Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України ,
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" 97950,49 грн. (дев"яносто сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят гривень сорок дев"ять копійок) пені за період з 16.06.2015 року по 05.08.2015 року включно.
Стягнути з на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" 1469,26 грн. (одна тисяча чотириста шістдесят дев"ять гривень двадцять шість копійок) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського управління Державної казначейської служби України Житомирської області.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 01 лютого 2016 р.