Постанова № 55365579, 18.11.2015, Шполянський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
710/1793/15-а
Номер документу
55365579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 710/1793/15-а

провадження № 2-а/710/82/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.11.2015 року Шполянський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого -судді Красюк Г.П.

секретаря Бараненко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шпола Черкаської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії незаконним.

-в с т а н о в и в:-

позивач звернувся в суд з даним позовом, в якому просив :

-визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про відмову в перерахуванні йому пенсії по інвалідності у зв»язку з звільненням із органів прокуратури, виходячи з розрахунку 90 % від суми заробітної плати на момент звільнення;

-визнати рішення управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про відмову в перерахуванні пенсії незаконним;

-зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області перерахувати з 21.08.2015р. призначену йому пенсію по інвалідності у звязку зі звільненням із органів прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратури» від 05 листопада 1991р. № 1789-XII у розмірі 90% місячного заробітку на момент звільнення, а саме 8769 грн.91 коп;

-зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 21.08.2015р. до моменту здійснення перерахунку пенсії і переказати її на його особистий рахунок.

-рішення суду про стягнення суми щомісячного підвищення пенсії звернути до негайного виконання.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги змінив і просив зробити перерахунок його пенсії у розмірі 80% місячного заробітку на момент звільнення, а саме із суми заробітку 8769,91грн., мотивуючи тим, що працюючи на посаді помічника прокурора Тальнівського району Черкаської області він з 28.01.2010 року набув право на отримання пенсії по інвалідності відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року) в розмірі 80% від суми заробітної плати і продовжував працювати в органах прокуратури Черкаської області. Наказом Генерального прокурора України № 548к від 10 серпня 2015 року він остаточно звільнений з органів прокуратури у звязку з виходом на пенсію по інвалідності згідно вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». У звязку із звільненням з органів прокуратури по виходу на пенсію по інвалідності, 21.08.2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, виходячи з фактично отримуваних ним виплат на день звільнення та подав відповідні документи (трудову книжку, копію наказу про звільнення, довідку про заробітну плату від 10.08.2015 № 18-339 вих-15).

На підставі поданої заяви про перерахунок йому пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку, як це передбачено Законом, і довідки прокуратури Черкаської області про заробітну плату, відповідач - управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі - зобов'язаний був провести перерахунок пенсії у відповідності з вимогами, передбаченими ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяв на час призначення пенсії в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати. Проте, перерахунок призначеної йому ще 28.01.2010р. пенсії, відповідачем не проведено. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії надіславши лист №4426/02 від 26.08.2015р., в якому послався на те, що згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», перерахунок пенсії працівникам прокуратури в разі звільнення з посади не передбачено, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Крім того, відповідач послався на п. 5 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, яким встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України"Про державну службу","Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів","Про статус народного депутата України","Про Кабінет Міністрів України","Про судову експертизу","Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування","Про дипломатичну службу",ПодатковоготаМитногокодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Однак, дані норми застосовано не вірно та застосовано норму Закону, яка регулює відносини, що виникають у звязку з призначенням пенсії з 01.06.2015р., тому дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку належної йому пенсії, виходячи з розміру заробітку на час його звільнення, позивач вважає протиправними.

Представник відповідача- УПФ в Шполянському районі ОСОБА_2 позов не визнала і вказала, що згідно п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р.№213 у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України. В зв»язку з чим з 1 червня 2015р. пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вислухавши сторони, вивчивши матеріали адміністративної справи, суд встановив, що працюючи на посаді помічника прокурора Тальнівського району, Черкаської області позивач ОСОБА_1В, 28.01.2010р. набув право на отримання пенсії по інвалідності (інвалід 2 групи) відповідно до вимог ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991р. у розмірі 80% від суми місячного заробітку.

10.08.2015р. згідно наказу Генерального прокурора України №548 К позивач звільнений з органів прокуратури у зв»язку з виходом на пенсію по інвалідності, згідно Закону України «Про прокуратуру» Прокуратура Черкаської області 10.08.2015р. видала довідку №18-339 вих15 про те, що ОСОБА_1 вийшов на пенсію по інвалідності з посади прокурора Шполянського району і його заробіток для нарахування пенсії станом на 10.08.2015р. складає 8769,81 грн. Нарахування пенсії з цього заробітку підлягає на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».Довідка видана для пред»явлення в управління Пенсійного фонду.

21.08.2015р. позивач звернувся до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі з заявою про перерахунок призначеної йому відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» раніше пенсії, виходячи із розміру 90 % від суми щомісячноі заробітної плати, вказаної в довідці про заробітну плату в сумі 8769,91грн. Однак, відповідач своїм листом №4426/02 від 26.08.2015р., пославшись на те, що на теперішній час перерахунок пенсії

працівником прокуратури у разі звільнення з посади не передбачений, а відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р.№213 у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Просудоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, тому з 1 червня 2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Ці доводи відповідача безпідставні тому, що вказані положення застосовуються до правовідносин,які виникли після набуття їх чинності, тобто після 01.06.2015р. Зворотна дія Закону в часі не може застосовуватися в даному випадку тому, що згідно вимог, передбачених ч.1 ст.58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність.

У постанові № 8 від 13.06.2007 року Пленум Верховного Суду Українироз'яснив, що відповідно до ст.ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами Закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові Закони, які звужують зміст і обсяг встановлених Конституцією України і чинними Законами прав і свобод.

Крім того, Верховним Судом України вже висловлені правові позиції з питань перерахування пенсії працівникам прокуратури, які є обовязковими для судів нижчого рівня, у постановах від 10 грудня 2013 року у справах № 21-348а13 та № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року у справі № 21-245а13.

У правових висновках Верховного Суду України зазначено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках,яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшли такого правового висновку: що внесені зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: уЗбройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільгита від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із рішень Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії, а саме у позивача з 28.01.2010р. Порядок призначення і перерахунку належної позивачу пенсії повинен регулюватись нормами законодавства України, які діяли на час призначення йому пенсії, тобто на 28.01.2010р.

Згідно ст.45 ЗУ «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, у разі виникнення права на підвищення пенсії, проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно і з першого числа наступного місяця, якщо таку заяву з усіма документами подано ним після 15 числа .

Враховуючи обставини справи та надані письмові докази суд вважає,що позов підлягає задоволенню повністю і здійснення перерахунку пенсії необхідно проводити з 01.09.2015р., оскільки позивач ОСОБА_3 звернувся до відповідача 21.08.2015р. і відповідач зобов»язаний зробити перерахунок пенсії у розмірі 80 % від заробітку, вказаного в довідці в сумі 8769,91грн.

П.1 ч.1 ст.256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, ст.ст.8,22,55 ч.1 ст.58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991р., керуючись ст.ст.161-163 КАС України, суд, -

-п о с т а н о в и в -:

позов задовольнити повністю.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шполянсьому районі Черкаської області про відмову в перерахуванні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у зв»язку зі звільненням із органів прокуратури - неправомірними.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області в перерахунку пенсії від 26.08.2015р. №4426/02 - незаконною.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області перерахувати з 01.09.2015р., призначену ОСОБА_1, пенсію по інвалідності у зв»язку зі звільненням із органів прокуратури, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991р. у розмірі 80% місячного заробітку на момент звільнення в сумі 8769,91грн.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.09.2015р. до моменту здійснення перерахунку пенсії, переказавши її на його особовий рахунок.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст.256 КАС України

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду, через Шполянський районний суд, Черкаської області, протягом десяти днів з дня її проголошення, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

. Суддя