Справа № 461/11977/15-а
Провадження №2а/461/79/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.02.2016 р. Галицький районний суд м.Львова
в складі: головуючого судді Государського А.В.
при секретарі Скаб В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, про скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору №48082197,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, про скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору №48082197, покликаючись на те, що оскаржувана постанова є необґрунтованою та безпідставною, виходячи з наступного. У відповідності до вимог ч.2 ст.28 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується, зокрема за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів. У вказаному виконавчому провадженні та судовій справі судом вирішено стягнути заборгованість по пенсійному забезпеченню, що є періодичним платежем. Крім того, у виконавчому листі від 30.06.2015 року відсутні дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано виконавчий лист, не вірно зазначено дату набрання рішенням законної сили. Виконавчий документ не відповідає вимогам ст.ст.17,18 Закону України «Про виконавче провадження», а в супереч вимогам ст.258 КАС України кількість виконавчих листів не відповідає кількості стягнувачів по справі. Разом з тим, державним виконавцем при винесенні оскаржуваної постанови не враховано вимоги Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 року №845, який передбачено, що обовязком щодо забезпечення коштів по виплаті пенсій за судовим рішенням покладено на орган Казначейства. Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише в межах видатків, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету пенсійного фонду України. У звязку із цим, просить суд скасувати постанову від 16.11.2015 року ВП №48082197 державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Львівській області про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 2040 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився, подав заяву про проведення розгляду справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Відповідно до ст.128 КАС України суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, які суд вважає достатніми.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Галицького районного суду м.Львова від 17.06.2011 року по справі №2а-232/2011 в задоволенні адміністративного позову Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації "Товариства українських офіцерів" в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 - відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2012 року у справі №77623/11 частково задоволено апеляційну скаргу Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації "Товариства українських офіцерів".
Постанову Галицького районного суду м.Львова від 17.06.2011 року по справі №2а-232/2011 скасовано та прийнято нову, якою позов Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації "Товариства українських офіцерів" в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 задоволено частково. Визнано дії головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії в користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 неправомірними. Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 відповідно до наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України", наказу Міністра оборони України №576 від 05.11.2010, виданих на підставі і у відповідності до п.п.5,12 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" відповідно з 01.09.2008 та з 01.11.2010 з врахуванням виплачених сум. В решті позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.04.2015 року по справі №К/800/63881/14 постанову Галицького районного суду м.Львова від 17.06.2011 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2012 року у справі за позовом Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації "Товариства українських офіцерів" в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа: академія Сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії скасовано в частині визнання протиправною бездіяльності головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсій позивачам відповідно до наказу Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року №576. Справу в цій частині повернуто на новий розгляд до суду першої інстанції.
30 червня 2015 року по адміністративній справі № 2а-232/11 видано виконавчий лист, яким зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України».
Постановою №48082197 старшого державного виконавця Роман Н.О. від 16.11.2015 року з боржника Головного УПФУ у Львівській області стягнуто 2040 грн. виконавчого збору у звязку із невиконанням боржником вимог виконавчого документа №2а-232/11 від 30.06.2015 року.
Відповідно достатті 124 Конституції Українисудові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентуєтьсяЗаконом України "Про виконавче провадження".
Згідно ізст. 17 Закону України «Про виконавче провадження»примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цьогоЗаконупідлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема виконавчі листи, що видаються судами.
Вимоги до виконавчого документа визначені вст.18 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч.1ст. 258 КАС України, за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено,видається один виконавчий лист. Якщо судове рішення ухвалено на користь кількох позивачів чи проти кількох відповідачів, суд має право видати кілька виконавчих листів, точно зазначивши, яку частину судового рішення треба виконати за кожним виконавчим листом.
Як вбачається з матеріалів справи, у виконавчому листі від 30.06.2015 року, яким зобовязано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 відповідно до наказу МОУ №377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України», стягувачем визначено ОСОБА_6.
Крім того, Кабінетом Міністрів України з метою реалізації пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» 03.09.2014 року прийнято постанову №440, якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою.
Відповідно до вказаного Порядку виконавчі документи за рішенням суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, установа, організація або юридична особа, які видані або ухвалені до 01.01.2013 року подаються заявником до органів державної виконавчої служби для здійснення їх обліку, інвентаризації та подальшої передачі органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Вищенаведене свідчить про те, що на судове рішення, на підставі якого видано виконавчий лист №2а-232/11 від 30.06.2015 року поширюється постанова №440.
Разом з тим, Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджених Постановою КМУ від 03.08.2011 року №845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів. Тобто, обовязок щодо забезпечення коштів по виплаті пенсій за судовими рішеннями покладено на органи Казначейства. Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише в межах видатків, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету пенсійного фонду України.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 95 Конституції України визначає, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно із п. 20 та п. 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобовязань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно ч. 1ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до ч.2ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України.
Таким чином, є обєктивні підстави вважати, що причини невиконання рішення суду є поважними, тобто Управління ПФ України у Львівській області, з огляду на поважні причини, не мало можливості виконати судове рішення, що не було взято до уваги державним виконавцем.
Отже, як випливає з вищенаведеного, державним виконавцем, при винесенні оскаржуваної постанови та вчиненні виконавчих дій, було допущено порушення вищезгаданих норм Закону, не перевірено у належному порядку поважність причин не виконання рішення суду, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 7-12, 86, 128, 160, 161, 162, 167, 258 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, про скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору ВП №48082197 задовольнити.
Скасуватипостановустаршого державного виконавця Роман Н.О. від 16.11.2015 року у ВП №48082197 про стягнення з боржника виконавчого збору.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10-ти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий А.В. Государський