Справа № 336/2054/15-А
Провадження № 2-а/336/9/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2016року
Суддя Шевченківського районного суду Галущенко Ю.А., розглянувшиу скороченому провадженні справуза адміністративним позовом
ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м .Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
24.04.2015 року позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії, зобов*язати УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 56,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з його середньомісячної заробітної плати за роботу в зоні відчуження з 12.05.2014 року.
Справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м .Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії слухалася під головуванням судді Іжевськой Н.Г.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2015 року постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 21.04.2015 року скасовано, справу передано до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя для вирішення позовних вимог по суті.
Ухвалою від 30.11.2015 року суддею прийнято справу до свого провадження.
В позовній заяві позивач зазначає, що є особою, яка визнана учасником ліквідації аварії на ЧАЕС в 1987р. другої категорії. Оскільки, відповідно до ст.. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має пільги по обчисленню середньомісячного заробітку.
УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя було призначено пенсію, але під час її призначення не враховано середньомісячний заробіток за період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з липня 1986 р. по грудень 1986 р. в сумі 2300 рублів 53 копійок.
В лютому 2015 року на адресу УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя позивачем було направлено заяву про проведення перерахунку пенсії, але згідно листа №31/С-1 від 25.02.2015р., йому було відмовлено в проведенні перерахунку з урахуванням середньомісячного заробітку в розмірі 2300 рублів 53 копійок.
Вважає такі дії відповідача у неврахуванні розміру заробітної плати за період з липня 1986 р. по грудень 1986 р. неправомірними.
В матеріалах справи наявні заперечення відповідача, у яких зазначив, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то і порядок обчислення середньомісячного заробітку для нарахування пенсії слід визначати з урахуванням вимог ст.27 названого Закону, відповідно до якої за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом.
Зазначив, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком, відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058. Постановою КМУ від 23.11.2011 р. за № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» був затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 1 Порядку цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно з п. 2 Порядку заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. Натомість, згідно документів, наявних в пенсійній справі, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. другої категорії, отримує пенсію за віком, тобто цей Порядок на перерахунок пенсії позивача не розповсюджується.
Згідно ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 р. за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом, що складає 168 грн. станом на 31.12.2003 р., що є недоцільним при обчисленні пенсії позивача, оскільки призведе до суттєвого зменшення її розміру. Оскільки пенсію розраховано вірно, УПФ просить відмовити в задоволенні позову.
Розгляд справи здійснювався суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч. 4 ст. 183-2 КАС України.
Всебічно вивчивши обставини справи, дослідивши надані докази у сукупності суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що між сторонами виник спір який полягає у тому, що позивач просить зобов'язати відповідача здійснювати такий перерахунок з урахуванням порядку обчислення середньомісячного заробітку для нарахування пенсії за час роботи на території радіоактивного забруднення з доданням до заробітку по основній роботі, з урахуванням вимогст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У свою чергу УПФ наполягає на тому, що оскільки позивачу призначено пенсію за віком відповідно до вимогЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то і порядок обчислення середньомісячного заробітку для нарахування пенсії слід визначати з урахуванням вимогст. 27 названого Закону, відповідно до якої за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цьогоЗакону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом
Відповідно дост. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно зч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
У випадках, коли особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, а у випадках, коли особа пропрацювала на вказаних територіях менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Наведена норма права визначає порядок підрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії громадянам, які пропрацювали на територіях радіоактивного забруднення більше 12 місяців, менше 12 місяців, але більше одного місяця і менше одного календарного місяця.
Стаття 57 цього Законуне встановлює прямого правила для визначення середнього заробітку осіб, які працювали на територіях радіоактивного забруднення у двох календарних місяцях підряд, але у кожному з цих місяців менше місяця.
Разом з тим аналіз правил, встановлених для підрахунку середнього заробітку осіб, які пропрацювали на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, але більше одного місяця і менше одного календарного місяця, дає підстави вважати, що середній заробіток таких осіб визначається за допомогою послідовного застосування обох цих правил. При цьому календарний місяць - це місяць за календарем (січень, лютий, березень і т.д.), тобто період з першого по останній день кожного місяця у календарному році (з 1 по 31 (30) число).
Законом передбачено, що у випадках, коли особа пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць із додаванням до заробітку на основній роботі. Таким чином, якщо особа працювала на територіях радіоактивного забруднення у двох календарних місяцях підряд, але в кожному з них менше місяця, середній заробіток для обчислення пенсії цієї особи визначається шляхом додавання заробітку за кожен із цих місяців до заробітку на основній роботі, з наступним діленням отриманої суми на два.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС складає з липня 1986 р. по грудень 1986 р. А отже, враховуючи вище викладене пенсія повинна складати 4300,84 грн., а не 1715,04 грн., як призначено управлінням, з розрахунку
4300,84=3,633,* 2,700,98*0,4383 де:
- 3,633- коефіцієнт заробітної плати який розраховується (середньомісячний заробіток 650,30 руб. / 179 показник заробітної плати для призначення пенсії в 1986 р.);
- 2700,98 грн.. - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовуватиметься при призначенні пенсій у 2014 році;
- 0, 4383- коефіцієнт стажу.
Відповідно до ст.99 КАС України встановлений 6-ти місячний строк для звернення до суду з адміністративним позовом. Ст.100 КАС України передбачає, що пропуск зазначеного строку є підставою для залишення позову без розгляду, якщо суд за заявою особи не знайде підстав для поновлення такого строку.
Позивач у період з 12.05.2014 року по 27.02.2015 року з заявою про перерахунок пенсії до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя не звертався, а тому строк обчислення захисту права позивача починається з моменту звернення
Керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 6, 8, 9-11, 69-71, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м .Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо не проведення перерахунку та виплати на користь ОСОБА_1, пенсії у розмірі, з урахуванням ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок з 27 лютого 2015 року та виплатити на користь ОСОБА_1 пенсію, відповідно до вимог ст. 56,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з її середньомісячної заробітної плати за роботу в зоні відчуження з липня 1986 року грудень 1986 року починаючи з 27.02.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя Ю.А. Галущенко
25.01.16