Рішення № 55342588, 25.01.2016, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
25.01.2016
Номер справи
913/1196/15
Номер документу
55342588
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25 січня 2016 року Справа № 913/1196/15

Провадження №6/913/1196/15

За позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ, в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Дніпропетровськ,

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит",

м. Сєвєродонецьк Луганської області,

про стягнення 43 650 грн. 00 коп.

Суддя Василенко Т.А.

Секретар судового засідання Жданова Е.А.

У засіданні брали участь:

від позивача ОСОБА_2, дов. б/н від 10.12.2015;

від відповідача - представник не прибув.

в с т а н о в и в:

ОБСТАВИНИ СПРАВИ: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу в сумі 43 650 грн. 00 коп. за невірно зазначену в залізничній накладній № 51922888 масу вантажу у вагонах № 59957142 та № 56868524.

Представником позивача, за супровідним листом від 25.01.2016р. до матеріалів справи надані додаткові докази, витребувані судом за ухвалами від 11.12.2015 і від 11.01.2016.

Надані представником позивача документи прийняті судом до уваги та долучені до матеріалів справи.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, але надав до суду відзив на позовну заяву від 21.01.2016 та заяву про зменшення розміру штрафних санкцій.

Так, за відзивом, відповідач проти позову заперечує та зокрема зазначає, маса вантажу у відповідних вагонах в залізничній накладній вказана вірно відповідно до результатів отриманих при зважуванні з зупинкою без розчеплення на вагонних вагах ВВЕТ-150 № 060601325, але зменшилась під час перевезення.

Вантаж зданий до перевезення у вологому стані.

Залізниця повинна перевозити вантаж за накладною № 51922888 зі швидкістю 320 км за 1 добу та доставити на відстань 450 км за дві доби, а саме 06.06.2015.

Залізниця зазначені вимоги порушила та доставила вантаж за накладною № 51922888 не за дві доби, а за вісім, що є причиною зменшення маси вантажу у відповідних вагонах.

Докази надані позивачем не доводять, що маса вантажу визначена відправником станом на 03.06.2015 не становила відповідно 70 000 кг і 69 000 кг та у подальшому не зменшилась під час перевезення.

Крім того, представником відповідача подано заяву з відповідними додатками до неї про зменшення розміру штрафу до однієї провізної плати. В обґрунтування поданої заяви відповідач зазначає, що товариство є вугільним містоутворюючим підприємством, основним видом діяльності якого є видобуток вугілля.

Після закінчення активної фази бойових дій, товариство робить все можливе щодо відновлення виробничої діяльності. На цей час підприємство знаходиться в тяжкому фінансовому стані та фінансові результати від звичайної діяльності підприємства є збитковими. Так, станом на 30.09.2015 поточні зобовязання товариства становили 4 608 898 000,00 грн. та збитки за 9 місяців склали 873 198 000,00 грн., що підтверджується відповідними звітами.

За перевезення вантажу у на піввагонах № 59957142, 56868524 залізниця отримало перевізну плату в повному обсязі. Позивачу не заподіяно збитків при невідповідності маси вантажу даним комерційного акту. Негативні наслідки відсутні.

Співвідношення предявлених до стягнення санкцій заподіяним правопорушенням в частині оформлення перевізних документів щодо невірно зазначеної маси вантажу є невспіврозмірним.

Відповідно до ст.ст. 551 ЦК України, 233 ГК України, п. 3 ст. 83 ГПК України суд має право у виняткових випадках зменшити розмір штрафних санкцій.

Накладення штрафу на ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у розмірі, вказаному позивачем приведе до поглиблення фінансових проблем підприємства, що в свою чергу унеможливить сплату податків, зборів та інших платежів та паралізує роботу підприємства.

Надані відповідачем відзив, заява та додані до них документи долучені до матеріалів справи.

Представник позивача проти доводів відповідача за відзивом та заявою про зменшення розміру штрафу заперечив.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

03.06.2015 зі станції Довжанська Донецької залізниці ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" здійснило відправлення групи вагонів, в тому числі і вагонів №№ 59957142, 56868524 за накладною № 51922888 на станцію призначення Ігрень Придніпровської залізниці вантажоодержувачу ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» ДТЕК Придніпровська ТЕЦ.

11.06.2015 при прибутті вагонів на станцію призначення Ігрень Придніпровської залізниці на замовлення вантажоодержувача було проведено переважування маси вантажу у вагонах, відправлених за вказаною накладною.

За результатами переважування встановлено, що:

- фактична вага вантажу у вагоні № 59957142 не відповідає заявленій у супровідній накладній, а саме виявлено, що маса нетто складає 68 450 кг, замість 70 000 кг, що на 1 550 кг менше, ніж визначено у накладній;

- фактична вага вантажу у вагоні № 56868524 не відповідає заявленій у супровідній накладній, а саме виявлено, що маса нетто складає 67 300 кг, замість 69 000 кг, що на 1700 кг менше, ніж визначено у накладній.

Переважування здійснено за участю представників станції і вантажоодержувача, за результатами якого складено комерційний акт РА № 004142/54 від 19.06.2015.

Оскільки відповідачем був припущений факт невірного зазначення у накладній маси вантажу, позивач нарахував штраф відповідно до положень ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України у сумі 43 650 грн. 00 коп. (4365,00х5х2=43650,00), який просить стягнути на свою користь.

Відповідач проти позову заперечує та просить зменшити суму штрафу.

Оцінивши матеріали справи та доводи сторін у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Як встановлено ч. 3 ст. 909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.

Згідно ч. 5 ст. 307 ГК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність субєктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Як зазначено в ст. 6 глави 1 Статуту залізниць України, накладна це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обовязковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.

Статут залізниць України (далі Статут) визначає обовязки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту Мінтрансом затверджені Правила перевезень вантажів, які є обовязковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).

В данному випадку, відповідач за накладною № 51922888 від 03.06.2015 зі станції Довжанська Донецької залізниці відправив групу вагонів з вантажем: вугілля антрацит на станцію призначення Ігрень Придніпровської залізниці вантажоодержувачу ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» ДТЕК Придніпровська ТЕЦ.

Відповідно до ст. 24 Статуту, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

11.06.2015 при прибутті вагонів на станцію призначення Ігрень Придніпровської залізниці було проведено переважування маси вантажу у вагонах, відправлених за вказаною накладною.

За результатами переважування встановлено, що:

- фактична вага вантажу у вагоні № 59957142 не відповідає заявленій у супровідній накладній, а саме виявлено, що маса нетто складає 68 450 кг, замість 70 000 кг, що на 1 550 кг менше, ніж визначено у накладній;

- фактична вага вантажу у вагоні № 56868524 не відповідає заявленій у супровідній накладній, а саме виявлено, що маса нетто складає 67 300 кг, замість 69 000 кг, що на 1700 кг менше, ніж визначено у накладній.

Переважування здійснено за участю представників станції і вантажоодержувача, за результатами якого складено комерційний акт РА № 004140/52 від 12.06.2015.

Переважування здійснювалося на справних 150 - тонних тензометричних вагонних вагах ПД ТЕС, повірених 13.08.2014.

В той же час, в комерційному акті РА № 004140/52 від 12.06.2015 зазначено, що навантаження у вагонах рівномірне, нижче бортів 30-40 см. Вантаж ущільнений розрівнювателем з продольними смугами. Маркування не порушене. Люка, двері зачинені, течі вантажу не має. Бракуючий вантаж у вагонах міг поміститися.

Правилами перевезень вантажів, а саме п. 1.1 "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила від 24.06.2011 за № 765/19503), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих правил. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 "Правил приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082, визначається відправником.

Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 Правил від 24.06.2011 за № 765/19503, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника.

Пунктом 22 "Правил видачі вантажів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083, передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Так, згідно Правил перевезення вантажів, п. 4 "Правил складання актів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855, комерційного акту контрольне переважування маси вантажу у спірних вагонах проводилось на 150 - тонних вагонних вагах, тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст. 122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст. 129 Статуту.

Згідно ст. 24 Статуту, вантажовідправник несе відповідальність за всі наслідки невірності, неточності або неповноту відомостей, зазначених ним у накладній.

Згідно із п. 5.5 розділу 5 Правил від 24.06.2011 за № 765/19503, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України.

Як було наведено вище, факт невірного зазначення відомостей в накладній зафіксовано комерційним актом РА № 004140/52 від 12.06.2015.

В той же час, ст. 118 Статуту передбачає відповідальність для вантажовідправника не за ту чи іншу кількість вантажу, невідповідність якого виявлено між даними супровідних документів та даними, отриманими при фактичному переважуванні цього вантажу, а лише за сам факт виявлення такої невідповідності.

Разом з цим, ст. 122 Статуту визначено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Згідно накладної № 51922888 провізна плата на один вагон становить 4 365 грн. 00 коп. , у звязку з чим сума штрафу складає 43 650 грн. 00 коп. (4365 х 5 х 2 = 43650,00).

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного суд вважає, що позивач належним чином довів законність та обґрунтованість своїх позовних вимог, у звязку з чим доводи відповідача судом відхиляються, а позовні вимоги визнаються обґрунтованими.

Щодо клопотання відповідача про зменшення розміру штрафних санкцій слід зазначити наступне.

У застосуванні ст.ст. 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за сам факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у звязку з цим збитки.

Але, відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобовязаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобовязання.

Згідно ч. 1 ст. 550 ЦК України встановлюється загальне правило про те, що кредитор має право на стягнення неустойки у всіх випадках порушення боржником зобовязання, незалежно від того, виникли чи ні у звязку з цим порушенням збитки на стороні кредитора. Проте, ч. 3 ст. 551 ЦК України передбачає можливість зменшення за рішенням суду розміру неустойки, що стягується з боржника за порушення зобовязання, якщо розмір неустойки значно перевищує розмір збитків. При цьому відсутність чи невисокий розмір збитків може бути підставою для зменшення судом розміру неустойки, що стягується з боржника.

Так, п. 1 ст. 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобовязання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобовязанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Виходячи з норм діючого законодавства та обставин справи, суд вважає за можливе частково задовольнити клопотання відповідача та зменшити розмір штрафних санкцій до 34 920 грн. 00 коп. (до 4-х провізний плат на два вагони).

За таких обставин, позов слід задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь позивача штраф в сумі 34 920 грн. 00 коп., в решті вимог слід відмовити.

Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача як на сторону, яка порушила вимоги чинного цивільного законодавства в повному обсязі.

На підставі викладеного, ст.ст. 118 та 122 Статуту залізниць України, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит", м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Гоголя, буд. 24 "А", код ЄДРПОУ 37596090 на користь:

- Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ, вул. Тверська, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815, в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Дніпропетровськ, пр-т. ОСОБА_3, буд. 108, код ЄДРПОУ 40081237 штраф у розмірі 34 920 грн. 00 коп., витрати по сплаті судового збору у сумі 1 218 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 92 Господарського процесуального кодексу України рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції протягом десятиденного строку.

Дата виготовлення повного тексту та підписання рішення 01.02.2016

Суддя Т.А. Василенко