ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" січня 2016 р. Справа № 922/528/14
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Пуль О.А., суддя Білоусова Я.О. , суддя Тарасова І. В.;
при секретарі Марченко В.О.,
за участю представників сторін:
позивача не зявився,
відповідача не зявився;
третьої особи не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕРТРАНС (вх.№5798Х/2) на рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2015 року у справі №922/528/14,
за позовом Харківської міської ради,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департаменту земельних відносин Харківської міської ради, м.Харків,
до Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕРТРАНС, м.Харків,
про внесення змін до договору, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.12.2015 року (головуючий суддя Доленчук Д.О., судді: Прохоров С.А., Шарко Л.В.) позов задоволено частково. Внесено зміни до договору оренди землі від 19.07.2007 року за №540867100007 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в наступній редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі, зареєстрованого "04" лютого 2008 року за №540867100007 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" "__" ___ 20__ р.
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови ОСОБА_1 з одного боку та ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ІНТЕРТРАНС (Орендар) в особі керівника __________з другого боку, домовились про нижченаведене:
І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 „Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 „Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" пункти 5., 9. договору оренди землі, зареєстрованого "04" лютого 2008 року за № 540867100007 змінити, доповнити пункт 2. словами і викласти у такій редакції:
„2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310137200:07:020:0511."
„5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №915 від 24.09.2013 становить 16856521 грн. (шістнадцять мільйонів вісімсот пятдесят шість тисяч пятсот двадцять одна гривня).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."
„9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 1495/14 від 04.10.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 943965,18 грн. (дев`яносто сорок три тисячі дев`ятьсот шістдесят пять гривень 18 копійок), або в місяць 78663,77 грн. (сімдесят вісім тисяч шістсот шістдесят три гривні 77 копійок).
II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "04" лютого 2008 року за № 540867100007 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в чотирьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ
Харківська міська рада
Харківської області м. Харків, м-н Конституції, 7
код 04059243
В особі міського голови
___Г.А. ОСОБА_1
/ підпис/
ОРЕНДАР
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ІНТЕРТРАНС
61034, м. Харків, вул. Кашуби, буд. 10
код 32030806
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕРТРАНС на користь Харківської міської ради 609,00 грн. судового збору.
Відмовлено в позові щодо визнання укладеним договору про зміну договору оренди землі від 19.07.2007 р. за №540867100007 в частині пунктів 13, 14, 28 д) проекту додаткової угоди.
Товариство з обмеженою відповідальністю ІНТЕРТРАНС з рішенням суду першої інстанції не погодилося, звернулося до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм чинного законодавства, просить рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2015р. у справі №922/528/14 скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові Харківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Інтертранс про внесення змін до договору оренди землі №540867100007 від 19.07.2007 року відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на те, що розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконано з істотними порушеннями Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м.Харкові, оскільки договір має суттєві розбіжності з розрахунком орендної плати за земельну ділянку від 05.09.2006 року, на підставі якого укладався договір оренди землі №540867100007 від 19.07.2007 року щодо застосування коефіцієнту складних географічних умов.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 24.12.2015р. прийнято апеляційну скаргу до провадження, її розгляд призначено на "27" січня 2016р. о 10:30 год. Зобовязано апелянта надати суду докази направлення копії апеляційної третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департаменту земельних відносин Харківської міської ради.
26.01.2016р. на виконання ухвали Харківського апеляційного господарського суду від 24.12.2015р. апелянт надав суду докази направлення копії апеляційної скарги третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
26.01.2016р. від відповідача до суду надійшло клопотання (вх.№914) про відкладення розгляду справи, в якому просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату у звязку з відрядженням керівника ТОВ «ІНТЕРТРАНС» до м.Києва.
Розглянувши клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, колегією суддів встановлено, що в обґрунтування заявленого клопотання відповідачем зазначено, що керівник ТОВ «ІНТЕРТРАНС» ОСОБА_2, уповноважений здійснювати представництво інтересів товариства у даній справі, не може зявитись у судове засідання 27.01.2016р. у звязку з відрядженням до м.Києва. Доказів перебування представника відповідача у відрядженні суду не надано.
Також, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що чинне законодавство не обмежує сторін певним колом осіб, які можуть представляти його в суді, а тому відповідач, у разі його бажання бути присутнім у судовому засіданні, повинен направити іншого представника, оскільки відповідач повідомлений про те, що його апеляційна скарга призначена до розгляду на 27.01.2016р.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що клопотання відповідача про відкладення розгляду справи є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Враховуючи, що наявних в справі документів достатньо для її розгляду по суті, зважаючи на те, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи та враховуючи, що представник позивача не заперечував проти розгляду справи за відсутності представника відповідача, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи у відсутності представника ТОВ «ІНТЕРТРАНС».
У судове засідання представники сторін не зявились, належним чином повідомлені ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 24.12.2015р. про прийняття апеляційної скарги до провадження, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яеі містяться в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги у межах вимог, передбачених ст.101 ГПК України, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
На підставі рішення Харківської міської ради від 28.09.2005 р. №180/05 "Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" між Харківською міською та ТОВ "Інтертранс" укладено договір оренди землі, зареєстрований 19.07.2007р. за №540867100007 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".
Згідно з п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,0947 га під забудовою 0,8206 га, інших угідь 2,2741 га.
У пункті 8 договору сторони погодили, що договір укладено строком до 01.09.2030 року.
Відповідно до пункту 5 вказаного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7098938 грн.
Згідно з витягом про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №915 від 24.09.2013 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 16856521 грн.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (пункт 10 договору).
Пунктом 11 договору сторонами визначено, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем (відповідачем) рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках передбачених законом.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р.
Згідно з п.1.1 вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013р. та підлягає у подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013р. застосовується з 01 січня 2014 року.
Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007р. №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року №41/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та введена в дію з 01.03.2008р.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013р. №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено (п.2, п.3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р." вводиться в дію з 01.01.2014р. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012р. № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Відповідно до пункту 16.4 вказаного порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Всі вищевказані рішення Харківської міської ради є діючими, у судовому чи адміністративному порядку не скасовані, приписи прокурора на дані рішення не вносилися.
Відповідно до пункту 35 вказаного договору оренди землі, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 29.11.2013р. за №3614/0/225-13 та 02.12.2013р. за №3670/0/225-13 Департаментом земельних відносин Харківської міської ради рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача проект додаткової угоди до договору оренди землі від 19.07.2007 року № 540867100007, за листом-пропозицією, однак відповідач додаткову угоду не підписав.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Згідно з пунктом 9 договору орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Розмір орендної плати в місяць за земельною ділянкою згідно довідки №4059/06 від 05.09.2006 становить 15935,34 грн.
Умовами укладеного між сторонами договору оренди землі, а саме: пунктом 13, передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, сторони в договорі оренди землі, серед іншого, передбачили можливість внесення до нього змін щодо перегляду розміру орендної плати у випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 289.1. статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно із частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Стаття 1 Закону України "Про оцінку земель" визначає нормативну грошову оцінку земельних ділянок як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
У відповідності до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Попередня вартість 1 кв.м землі у місті Харкові визначена станом на 01.01.2007р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007р. №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року №41/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008р.
Враховуючи норми статті 18 Закону України "Про оцінку земель", позивач рішеннями від 03.07.2013р. №1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013р. №1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова" затвердив нову базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова та ввів в дію з 01 січня 2014 року нову плату за землю.
У відповідності до положень статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно із пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Пунктом 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013р. №1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р." є чинними на момент розгляду справи, як в суді першої, так і апеляційної інстанції.
Доказів їх скасування матеріали справи не містять.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею.
При цьому нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, в зв'язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду України від 20.08.2013 року у справі №5017/781/2012 та від 03.12.2013 року у справі №5009/3430/12.
З урахуванням вищевказаних обставин справи та норм чинного законодавства, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог про внесення змін до договору оренди землі від 19.07.2007 року, зареєстрованого 04.02.2008р. за №540867100007 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в цій частині.
Щодо вимог позивача про внесення змін до п.13, 14, 28 д) розділу І проекту додаткової угоди до договору оренди землі від 16.01.2006 року за №2406671 колегія суддів виходить з наступного.
Ці пункти безпосередньо не стосуються зміни розміру орендної плати за договором у звязку зі зміною розміру нормативної оцінки землі, що відбулася.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Позивачем не надано доказів того, що необхідність внесення запропонованих змін в ці пункти визначена законодавством.
До загальних принципів господарювання відноситься заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини (ст.6 ГК України).
Згідно п.3 ч.1 ст.3 ЦК України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору. Статтею 627 ЦК України (свобода договору) встановлено наступне. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Свобода договору означає право громадян або юридичних осіб вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам за взаємною згодою визначати умови такого договору, змінювати ці умови також за взаємною згодою або утримуватись від пропозицій про їх зміну.
Враховуючи те, що зазначені зміни не регулюють питання розміру орендної плати, а обовязковість їх внесення до договору позивачем не обґрунтовано та не доведено, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно відмовив в частині задоволення вимог позивача щодо внесення змін до п.13, 14, 28 д) договору.
Крім того, відмовляючи в позові в цій частині, суд першої інстанції правомірно зауважив, що редакція пункту 13 договору у пропонованій додаткової угоді до договору оренди землі не відповідає пункту 13 Типового договору оренди, затвердженого Постановою КМУ від 03.03.2004р. №220 та пункту 5.1. Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. №41/08, який визначає, що встановлений згідно з розділом II цього Положення розмір орендної плати підлягає обов'язковому перегляду у разі: а) зміни функціонального використання земельної ділянки, передбаченого договором; б) внаслідок інфляції (щорічного уточнення на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки); в) зміни розміру земельного податку; г) перерахунку базової ставки орендної плати. А саме, в додатковій угоді міститься додаткова підстава для обовязкового перегляду орендної плати : "зміни нормативної оцінки землі". Відсутність такої підстави у типовому договорі оренди, затвердженому Постановою КМУ від 03.03.2004р. №220, унеможливлює її включення в спірний договір.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції обґрунтовано не взято до уваги експертний висновок, оскільки з цього висновку не вбачається, що його було надано належними фахівцями, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень, які пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію експерта з цієї галузі знань, а сама установа має право на проведення таких експертиз та надання по ним висновків. Крім того, як убачається із вказаного висновку, для його надання використано лише дані висновку про інженерно-геологічні умови дільниці проектованих гаражів по пров. Пластичному, 10 в м.Харкові, а у даному випадку розглядається спір щодо земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Кашуби, 10 в м. Харкові (а.с.143-а.с.144, том 3).
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції безпідставно відмовлено у задоволенні клопотання (вх. №48209 від 02.12.2015р.) про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи.
Колегія суддів не погоджується з такими доводами апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Водночас і згідно з частиною першою статті 41 ГПК України, експертиза призначається для з'ясування питань, що потребують спеціальних знань.
Пунктами 2, 12 постанови пленуму Вищого господарського суду України №4 від 23.03.2012р. "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" розяснено, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Господарським судам необхідно також враховувати, що недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
З огляду на викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що питання, які просить поставити на вирішення експерта відповідач, зводяться до оцінки доказів, що надані сторонами до матеріалів справи. Відтак, місцевий господарський суд правомірно відмовив у задоволенні даного клопотання відповідача,.оскільки відсутні підстави для призначення по справі земельно-технічної (оціночно-земельної) експертизи.
Згідно зі ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при повному та всебічному зясуванні обставин справи та у відповідності до норм чинного законодавства було прийнято рішення, і у апеляційного господарського суду відсутні підстави для його скасування.
Враховуючи вищезазначене, рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2015 року у справі №922/528/14 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись ст. ст.99, 101, 102, п.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕРТРАНС залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2015 року у справі №922/528/14 залишити без змін.
Повний текст постанови складено 01.02.2016 року.
Головуючий суддя О.А.Пуль
Суддя Я.О.Білоусова
Суддя І.В.Тарасова