ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" січня 2016 р.Справа № 916/1008/15-г
за позовом: Прокурора Кілійського району Одеської області в інтересах держави,
в особі Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ЛІДЕР";
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Кілійська районна державна адміністрація;
про стягнення 21216,47 грн.
Суддя Демешин О.А.
Представники:
від прокуратури: ОСОБА_1 - посвідчення
від позивача: не з`явився
від відповідача: ОСОБА_2 довіреність, ОСОБА_3 - довіреність
від третьої особи: не з`явився
Суть спору: 11.03.2015 року Прокурор Кілійського району Одеської області в інтересах держави, в особі Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „ЛІДЕР про стягнення 26216,47 грн., в якості відшкодування збитків власників землі та землекористувачам.
20.01.2016р. від першого заступника прокурора Одеської області надійшла заява про зменшення позовних вимог в якій прокурор просить стягнути з відповідача 21216,47грн. збитків.
Суд вважає можливим прийняту вказану заяву, оскільки відповідно до ст..1 Закону України „Про прокуратуру - прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
Відповідно до ч.4. ст. 7. Закону - Генеральна прокуратура України є органом прокуратури вищого рівня щодо регіональних та місцевих прокуратур, а регіональна прокуратура є органом прокуратури вищого рівня щодо місцевих прокуратур, розташованих у межах адміністративно-територіальної одиниці, що підпадає під територіальну юрисдикцію відповідної регіональної прокуратури.
Частиною 6 ст.24 вказаного Закону встановлено, що змінити, доповнити, відкликати, відмовитися від позову (заяви, подання), апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом України має право прокурор, який її подав, або прокурор вищого рівня.
Крім того, з описової частини первісного позову вбачається, що позовні вимоги прокурором Кілійського району Одеської області обґрунтовувались саме щодо збитків в розмірі 21216,47грн., а в прохальній частині допущено описку про стягнення 26216,47грн.
12.03.2015 року, при порушені провадження по справі, суд залучив до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Кілійську районну державну адміністрацію.
01.04.2015 року суд зупинив провадження по справі № 916/1008/15-г до розгляду Одеським окружним адміністративним судом справи №815/1752/15.
19.11.2015 року справа прийнята до провадження суддею Демешиним О. А., провадження по справі поновлено.
07.12.2015 року через канцелярію суд отримав клопотання відповідача про зупинення провадження по справі № 916/1008/15-г до набрання законної сили судового Рішення по справі № 815/6656/15. Клопотання мотивоване тим, що Одеським окружним адміністративним судом розглядається адміністративна справа № 815\6656\15, в якій товариство з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Лідер звернулось з адміністративним позовом та вимогами до Кілійської районної державної адміністрації про визнання протиправним та зобов'язання Кілійської районної державної адміністрації здійснити офіційне оприлюднення розпорядження Кілійської районної державної адміністрації „Про затвердження положення про районну комісію по визначенню розміру збитків власникам землі і землекористувачам № 242 від 20.06.2012р., із змінами згідно розпорядження Кілійської районної державної адміністрації № 268 від 14.07.2014р.
Судом вказане клопотання відхилено, оскільки вирішення спору по справі є можливим з огляду на те, що позовні вимоги по ній ґрунтуються на Акті № 6 від 21.07.2014р. по визначенню розміру збитків власнику землі територіальній громаді села Приморське на території Приморської сільської ради, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки та обмеження прав власника, затвердженого Розпорядженням Кілійської районної державної адміністрації за № 283 від 21.07.2014р., яке є чинним на момент вирішення спору по цій справі і доказів його оскарження у судовому порядку сторонами не надано.
Відповідач з позовом не згоден, з підстав, викладених у відзиві.
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Кілійського району Одеської області ґрунтує позов на тому, що відповідно до Акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 21.07.2014, затвердженого розпорядженням Кілійської районної державної адміністрації від 21.07.2014 № 283, станом на 21.07.2014 року відповідач по справі - Товариство з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „ЛІДЕР не виконало вимоги щодо оформлення документів на земельну ділянку, що розташована за адресою: с. Приморське Кілійського району Одеської області чим порушило вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, що свідчить про використання суб'єктом господарювання земельної ділянки загальною площею 0,22 га, розташованої за вказаною адресою без правовстановлюючих документів.
Право власності на будівлі та споруди за вказаною адресою отримано відповідачем у 2008 році, рішення Приморської сільської ради про надання дозволу ТОВ „ФК „Лідер на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, на підставі матеріалів, наданих підприємством, прийнято 15.08.2008 та дотеперішнього часу проект не затверджено.
Комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам 21.07.2014 складено Акт, відповідно до якого розмір збитків, нанесених територіальній громаді с. Приморського Кілійського району Одеської області, в особі Приморської сільської ради, у вигляді неодержаного доходу, якій міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття ТОВ „ФК „Лідер та використання без правовстановлюючих документів становить 21216,47 гривень. Наведена сума збитків підтверджується розрахунком розміру збитків, що наданий Кілійською районною державною адміністрацією.
Відповідно до ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним.
Пунктом „д статті 156 ЗК України передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Пунктом «д» статті 156 ЗК України передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Відповідно до п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Відповідно до ст.157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Відповідно до ч. 8 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні голова районної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Розпорядженням Кілійської районної державної адміністрації від 21.07.2014 № 283 „Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків власнику землі - територіальній громаді села Приморське на території Приморської сільської ради, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок та обмеженням прав власників затверджено акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам земельних ділянок та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок. Відповідно до цього розпорядження сума збитків становить 21216,47 гривень. Відповідно до п. 5 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284, збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій. Також місячний термін сплати збитків встановлено розпорядженням Кілійської районної державної адміністрації від 21.07.2014р. № 283.
Про необхідність прибуття до Кілійської районної державної адміністрації для участі в засіданні комісії з нарахування збитків Кілійської РДА, ТОВ „ФК „Лідер повідомлено листом Кілійської районної державної адміністрації від 10.07.2014 № 18/1378. Факт отримання листа підтверджується підписом на копії надісланого повідомлення.
Відповідно до листа Кілійської районної державної адміністрації № 20/270 від 12.02.2015р., відповідач у судовому порядку акт яким встановлені збитки та відповідне розпорядження яким затверджено акт не оскаржив, збитки визначені актом комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на теперішній час не сплатив.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби ії право не було порушене (упущена вигода).
Частиною 2 ст. 224 ГК України встановлено, що під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Отже, для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) збитків; причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками; 3)вини та встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди.
Пунктом 1.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин від 17.05.2011 № 6 установлено, що у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають спори про стягнення шкоди, у тому числі упущеної вигоди, завданої порушеннями прав власників, у тому числі держави та територіальних громад, і користувачам земельних ділянок. Відповідно до п. 3.7 вказаної постанови власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою, які погоджуються з відповідними контролюючими та виконавчими органами.
Відповідно до п. 1.2.4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин за змістом статей 13, 14 Конституції України, ст. 11 Цивільного кодексу України, статей 123. 124, 127, 128 Земельного кодексу України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності). Пунктом 2.1 постанови визначено, що за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача на відзив щодо відсутності підтверджень правової позиції позивача по справі - Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Кілійської районної державної адміністрації, оскільки відповідно до ч.6 ст.29 ГПК України, навіть відмова позивача від позову, поданого прокурором в інтересах держави, не позбавляє прокурора права підтримувати позов і вимагати вирішення спору по суті. Тому, у звязку з неявкою позивача та третьої особи у судові засідання (хоча судом явка сторін визнавалась обовязковою), за умов підтримки прокурором своїх позовних вимог та підтвердження їх належними доказами, судом не вбачається підстав для відмови у задоволенні позову.
Решта заперечень відповідача ґрунтується на законності Акту комісії № 6 від 21.07.2014р. та Розпорядження Кілійської РДА № 283 від 21.07.2014р. про затвердження цього Акту. Зокрема, щодо законності діяльності комісії та повноважень її членів, не підписання Акту всіма членами комісії, ненадання доказів належного повідомлення відповідача про дату засіданні комісії та інше. Однак, незаконність вказаних документів у судовому порядку встановлено не було. Тому, у суду відсутні підстави для відмови у задоволенні позовних вимог прокурора з підстав, вказаних відповідачем у запереченнях.
Також не може бути прийнято до уваги посилання відповідача про надання йому за рішеннями Приморської сільської ради від 15.08.2008р. дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду строком на 49 років та на розробку технічної документації із землеустрою, які не містили кінцевого строку виготовлення та розробки цих документів.
Між тим, як зазначалось вище, за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування відповідач не мав права на її використання.
Крім того, невиконання вищевказаних рішень Приморської сільської ради з 2008року по 2014рік свідчить про ухилення відповідача від належного оформлення правовідносин щодо оренди земельної ділянки із здійсненням в той же час користування нею без необхідних правовстановлюючих документів.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1 .Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансової компанії „Лідер (01054, м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 73, офіс 5, код ЄДРПОУ 32924390) збитки у сумі 21216 гривень 47 коп. на користь Приморської сільської ради (68350, Кілійський район. Одеська область, с. Приморське, вул. Леніна,13а, код ЄДРПОУ 04379522), Банк ГУДКСУ в Одеській області, рахунок -33210815700243 (для фізичних осіб), 33219812700243 (для юридичних осіб), МФО - 828011, одержувач - УК у Кілійському районі Одеської області село Приморське, 13050200 (для фізичних осіб), 13050500 (для юридичних осіб), код ЄДРПОУ 37905000, призначення платежу: „відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансової компанії „Лідер (01054, м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 73, офіс 5, код ЄДРПОУ 32924390) до Державного бюджету України (№ рахунку 31210206783008, Отримувач: УК у м. Одесі, Код отримувача ЄДРПОУ 38016923, Банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код класифікації: 22030001, Код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997): 1218 гривень судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України..
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 01 лютого 2016 р.
Суддя О.А. Демешин