ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/4531/15
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Запорожана Д.В., Шляхтицького О.І.,
за участю секретаря Колеснікова-Горобець І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2015 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області про скасування рішення №РВ-510014452015 від 24.03.2015р. про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, зобов'язання відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області внести відомості до державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, переданої ФОП ОСОБА_1 у користування відповідно до договору оренди від 26.12.2005р., укладеного з Ізмаїльською РДА Одеської області та призначити кадастровий номер.
Позов обґрунтовував тим, що йому незаконно відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка перебуває у користуванні позивача, з посиланням на п.3 ст.61 Земельного кодексу України та ст.89 Водного кодексу України, так як відповідачами не встановлювалося, що в результаті використання орендованої позивачем земельної ділянки порушуються встановлені обмеження та що придбані ним будівлі птахоферми при експлуатації порушують режим прибережних захисних смуг чи вони непридатні для експлуатації. Позивач зазначив, що у зв'язку з неодноразовою відмовою щодо належного оформлення та внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки порушується його право ведення господарської діяльності на орендованій земельній ділянці та в межах законодавства розпорядження та володіння власністю.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29.09.2015р. позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області №РВ-510014452015 від 24.03.2015р. Зобов'язано відділ Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області внести відомості до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, розташованої за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, на території Багатської сільської ради у відповідності до Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ФОП ОСОБА_1, виготовленої МПП «АЛІДАДА», державна ліцензія серії НОМЕР_1 та видати відповідний витяг з Державного земельного кадастру. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, відділ Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийнято з неповним з'ясуванням обставин справи, порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нову постанову, якою позов ФОП ОСОБА_1 залишити без задоволення.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що під час розгляду справи судом не враховано, що надані позивачем електронний документ та інші документи не містили інформації щодо наявності прибережної захисної смуги; відмова у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру зумовлена вимогами Постанови КМУ №1051 від 17.10.2012р. щодо необхідності відображення такої інформації у землевпорядній документації та в електронному документі. Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 27.12.2005р. орендована позивачем земельна ділянка знаходиться у межах двох категорій земель, однак у наданих для проведення державної реєстрації матеріалах не міститься інформації щодо наявності двох категорій земель. У електронному документі можливо зазначити лише одну категорію земель, що призводить до розбіжностей із землевпорядною документацією.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, на підставі договору купівлі-продажу від 16.12.2005р. ОСОБА_1 на праві власності належить нежитлова будівля - птахоферма, яка розташована в с.Багате Ізмаїльського району Одеської області.
Земельна ділянка, на якій розташована птахоферма, знаходиться у користуванні ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки від 26.12.2005р., укладеного між Ізмаїльською райдержадміністрацією, як орендодавцем, та ФОП ОСОБА_1, як орендарем, строком на 25 років, за умовами якого Орендодавець, на підставі розпорядження Ізмаїльської РДА №1003/А-2005 від 23.12.2005р., передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Багатянської сільської ради.
Договір зареєстровано в Ізмаїльському районному відділі Одеської регіональної філії ДП ЦДЗК при Держкомземі України 27.12.2005р. за №04.05.521.00008.
За наслідками розгляду звернення позивача від 26.01.2015р. до Державного земельного кадастру - відділу Держземагенства в Ізмаїльському районі про внесення відомостей до Державного земельного кадастру відносно орендованої земельної ділянки, рішенням №РВ-5100121472015 від 04.02.2015р. ФОП ОСОБА_1 відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з посиланням на помилку геометрії в обмінному файлі та рекомендовано звернутися до розробника документації із землеустрою.
Після усунення розробником документації МПП «Алідада» відповідних помилок, 12.03.2015р. позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Рішенням №РВ-510014452015 від 24.03.2015р. відділ Держземагенства в Ізмаїльському районі Одеської області відмовив у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, зазначивши про невідповідність електронного документу встановленим вимогам, а саме: у зв'язку з перетином об'єктів ДЗК. Відповідач зазначив, що земельна ділянка у зоні дії обмеження: НОМЕР_2 - прибережна захисна смуга навколо озера Катлабух на території Багатянської, Кам'янської, Кислицької, Першетравневої, Утконосівської сільських рад та Суворівської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області.
Задовольняючи позов ФОП ОСОБА_1 про скасування вказаного рішення суд першої інстанції, з посиланням на пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень розділу VII Закону України «Про Державний земельний кадастр», виходив з того, що оскільки технічна документація по земельній ділянці площею 11,025 га, переданій у користування ФОП ОСОБА_1, вже була затверджена раніше (до 01.01.2013р.) розпорядженням Ізмаїльської РДА від 23.12.2006р. №2003/А-2005, тому відмова відповідача по внесенню відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру щодо такої земельної ділянки є незаконною. Колегія суддів не погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками та користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Частиною 1 статті 11 вказаного Закону передбачено, що відомості про об'єкти Кадастру під час внесення їх до Кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.
Зміст відомостей про земельні ділянки, підстави та основні вимоги щодо внесення таких відомостей до Кадастру передбачені ст.ст. 15, 21 Закону.
У ст.23 цього Закону наведено визначення електронного документа, що містить відомості про результати робіт із землеустрою та оцінки земель, які підлягають внесенню до Кадастру, та правила його ведення, а саме, передбачено, що: документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа; вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа визначаються Порядком ведення Кадастру; електронний документ подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення відповідних відомостей до Кадастру, разом із документацією, яка є підставою для такого внесення, у паперовому вигляді.
Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Кадастру, протягом строку, встановленого статтею 21 цього Закону для їх внесення.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 2 листопада 2009 року №573 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2010 року за №157/17452) затверджено Вимоги до структури, змісту та формату оформлення результатів робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файлу) (далі - Вимоги).
Ці вимоги встановлюють порядок оформлення результатів робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файлу), які формуються з метою внесення даних до Поземельної книги та книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, які ведуться в електронному вигляді, та визначають набір базових лексичних та синтаксичних правил для побудови обмінних файлів (пункт 1.1 Вимог).
Обмінний файл - це електронний документ уніфікованої форми для обміну інформацією, яка використовується при веденні Поземельної книги та книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі в електронному вигляді, державного земельного кадастру і здійсненні топографо-геодезичних робіт, робіт із землеустрою (абзац четвертий пункту 1.2 Вимог).
Зміст обмінного файлу формується на основі відомостей, що містяться у паперових документах, складених виконавцями робіт (пункт 1.3 Вимог).
До відомостей обмінного файлу належить інформація про: результати та виконавців робіт із землеустрою та оцінки земель, топографо-геодезичних робіт; земельно-кадастрові одиниці; територіальні зони; суб'єктів земельних відносин; права на земельні ділянки; обмеження використання земельних ділянок; земельні угіддя (пункт 1.4 Вимог).
Необхідність зазначення в електронному документі обмежень щодо користування земельною ділянкою передбачено також і Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р. «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру».
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, частина орендованої ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки, щодо внесення відомостей про яку до Державного земельного кадастру позивач звернувся до відповідача, знаходиться в межах прибережної захисної смуги, однак, апеляційний суд встановив, що надані ФОП ОСОБА_1 до відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області електронний документ та інші документи не містили інформації щодо прибережної захисної смуги.
Крім того, як зазначалось вище, договором оренди від 26.12.2005р. ФОП ОСОБА_1 передано у користування земельну ділянку із земель сільськогосподарського і несільськогосподарського призначення, тобто земельну ділянку, яка знаходиться у межах двох категорій земель.
Частиною 3 статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.74 Постанови КМУ №1051 від 17.10.2012р. державний кадастровий реєстратор перевіряє електронний документ на відповідність: даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів); вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа, згідно з додатком 1; даним документації із землеустрою та оцінки земель.
Згідно вимог Постанови КМУ №1051 в структурі обмінного файлу можливо зазначити лише одну категорію земель. Функціональна неможливість внесення до електронного документу інформації щодо двох категорій земель, у випадку позивача, призведе до розбіжностей із землевпорядною документацією, зокрема, із договором оренди земельної ділянки від 26.12.2005р., який є складовою технічної документації із землеустрою.
Колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апелянта, що зазначений факт унеможливлює проведення державної реєстрації земельної ділянки як такої, а відтак, рішення відповідача №РВ-510014452015 від 24.03.2015р. про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру обґрунтоване перетином об'єктів Державного земельного кадастру апеляційний суд вважає правомірним.
Колегія суддів встановила, що ніким не заперечується право ФОП ОСОБА_1 на внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, переданої йому Ізмаїльською РДА у користування на підставі договору оренди від 26.12.2005р. та отримання кадастрового номеру, однак апеляційний суд вважає, що в даному випадку позивач повинен звернутися не за отриманням одного кадастрового номеру на земельну ділянку двох категорій земель, а по кожній (земля сільськогосподарського призначення та прибережна захисна смуга) окремо.
Апеляційний суд знаходить помилковим посилання суду першої інстанції на те, що технічна документація по земельній ділянці площею 11,025 га вже була затверджена до 01.01.2013р. розпорядженням Ізмаїльської РДА від 23.12.2006р. №2003/А-2005, оскільки такі висновки суду першої інстанції не підтверджено матеріалами справи. В матеріалах справи наявне лише розпорядження Ізмаїльської РДА від 23.12.2005р. №1003/А-2005, яким, серед іншого, зобов'язано позивача в 3-місячний термін виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та технічну документацію. У зв'язку з цим, положення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень розділу VII Закону України «Про Державний земельний кадастр» застосуванню в даній справі не підлягають.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
На підставі вказаних обставин колегія суддів вважає за необхідне скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року, як таку, що прийнята з неповним з'ясуванням обставин справи та з порушенням норм матеріального права, і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови виготовлено 01.02.2016р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Запорожан Д.В.
Шляхтицький О.І.