У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/1137/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Мультян М.Б.
Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.
27 січня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фермерського господарства "Діана-П" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом фермерського господарства "Діана-П" до Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2015 року фермерське господарство «Діана-П» (ФГ «Діана-П») звернулось в суд з адміністративним позовом до Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (Могилів-Подільська ОДПІ) про визнання протиправними дії відповідача щодо збільшення суми грошового зобов'язання зі сплати єдиного податку четвертої групи та скасування податкового повідомлення-рішення №000157224 від 09 квітня 2015 року.
24 листопада 2015 року Вінницький окружний адміністративний суд прийняв постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Не погоджуючись з судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Сторони в судове засідання не з`явилися. Про дату, час і місце судового засідання повідомлені завчасно і належним чином, а відтак судом апеляційної інстанції у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України розглянуто справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено те, що головним державним ревізором-інспектором Чернівецького відділення Могилів-Подільської ОДПІ Головного управління ДФС у Вінницькій області Новгородською Г.М. проведено камеральну перевірку податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік ФГ "Діана-П", за результатами якої складено акт від 19 березня 2015 року №4/1500/32909063.
В ході проведеної перевірки податковим органом встановлено заниження ФГ «Діана-П» суми податкових зобов'язань по єдиному податку четвертої групи в сумі 41254,61 грн.
На підставі акта перевірки, 09 квітня 2015 року Могилів-Подільською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №000157224, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за основним платежем на 41254,61 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на 10313,65 грн.
Не погодившись з такими діями та рішенням позивач оскаржив його до Вінницького окружного адміністративного суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв в межах та спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а також суд першої інстанції погодився з висновками відповідача, викладеними в акті перевірки, а також те, що податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем обґрунтовано, з урахування усіх обставин що мають значення для прийняття рішення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.п. 292.1.1 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (ПК України) об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.
Згідно із п.п. 292.1.2 п. 292.1 ст. 292 ПК України базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XII цього Кодексу.
Так, ст. 289 ПК України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно із п. 289.1 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до п. 289.3 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Так, листом №6-28-0.22-215/2-15 від 14 січня 2015 року "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" Державне агентство земельних ресурсів України на виконання пункту 289.3 статті 289 ПК України повідомило, що кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995 року станом на 1 січня 2015 року становить 3,997.
При цьому, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, у податкових деклараціях, наданих позивачем до податкового органу, нормативна грошова оцінка земель, зайнятих ріллею, вказана позивачем без застосування коефіцієнту 1,756.
Проте, вказаний коефіцієнт 1,756 передбачений другим абзацом п. 5 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23 березня 1995 року. Вказаний абзац доповнений постановою Кабінету Міністрів України №1185 від 31 жовтня 2011 року.
Так, вказаною Методикою визначено наступне:
- нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель;
- інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, а земель населених пунктів - їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території.
- дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
- нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення (далі - земель) провадиться окремо по орних землях, землях під багаторічними насадженнями, природними сіножатями і пасовищами за рентним доходом, який формується залежно від якості, місце розташування і економічної оцінки земель.
- нормативна грошова оцінка земель здійснюється послідовно по: Україні, Автономній Республіці Крим і областях, кадастрових і адміністративних районах, сільськогосподарських підприємствах, окремих земельних ділянках.
- в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель кладеться рентний доход, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році.
Для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756.
Крім того, відповідно до п. 292-1.3. ст. 292-1 ПК України підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані державного земельного кадастру та/або дані з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Так, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння податку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, для отримання інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які використовуються у сільськогосподарському виробництві, платники єдиного податку четвертої групи мають звертатися до територіальних органів Держземагенства України за місцезнаходженням земельних ділянок.
Згідно листа відділу Держземагенства у Чернівецькому районі №8-28-0.1-755/2-15 від 17 березня 2015 року та №27-28-0.1-364/2-15 від 12 лютого 2015 року, за яким нормативно-грошова оцінка 1 га ріллі по Моївській сільській раді в цінах 1995 року становить 1 га ріллі - 5004 грн., 1 га багаторічних насаджень -9842 грн., 1 га сіножаті - 1205 грн. 1 га пасовищ - 1031 грн. з урахуванням коефіцієнту індексації 3,997 та коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки ріллі. Нормативна грошова оцінка в с. Моївка Чернівецького району 1 га ріллі станом на 01 січня 2015 року становить 35119,96 грн.
Крім того, судом першої інстанції встановлено те, що ФГ «Діана-П» в судовому порядку оскаржувався витяг відділу Держземагенства у Чернівецькому районі про визначення розміру нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та застосування коефіцієнту 1,756, однак постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідач не приймав ніяких рішень щодо внесення змін до будь-яких елементів податків та зборів, правил та ставок, а лише виконував функції, покладені на нього державою, діяв в межах та у спосіб, передбачений законодавством, а відтак відсутні підстави для визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу фермерського господарства "Діана-П" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Матохнюк Д.Б. Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.