Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2016 р. Справа №805/4634/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13:40
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О.В.
за участю
секретаря судового засідання Проніна Д.С.
представника позивача: Кримчак М.А.
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНИПЛАСТ» до Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ю-328-25у від 07.07.2015 року про сплату суму недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 18676,46 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНИПЛАСТ» (надалі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ю-328-25у від 07.07.2015 року про сплату суму недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 18676,46 грн.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 22 вересня 2015 року при отриманні ним постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження йому стало відомо про винесення відповідачем вимоги № Ю-328-25у від 07.07.2015 року про сплату суми недоїмки з єдиного внеску в розмірі 18676,46 грн. Але, до теперішнього часу вказана вимога на його адресу не надходила.
Вважає, що вимога № Ю-328-25у від 07.07.2015 року про сплати суму недоїмки з єдиного внеску в розмірі 18676,46 грн. є незаконною, необґрунтованою та такою що підлягає скасуванню, оскільки підприємство позивача знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, що триває на території Донецької і Луганської областей згідно указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та розпорядженню Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р. Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема, платників єдиного внеску, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції звільнено від сплати єдиного внеску на час проведення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску не застосовуються.
Як платник єдиного соціального внеску позивач перебуває на обліку відповідача та фактично здійснює свою діяльність в зоні проведення АТО, оскільки згідно до пп. 16 п.1 переліку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р місто Краматорськ віднесено до зони проведення АТО.
23.10.2014 року позивач, перебуваючи на обліку в Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя подав заяву, передбачену Законом № 1669 про неможливість виконання грошових зобов'язань перед бюджетом.
З зазначених підстав позивач вважає себе звільненим від зобов'язань щодо сплати єдиного соціального внеску, а штрафи та пеня, нараховані за неналежне виконання вказаних зобов'язань є безпідставними та необґрунтованими.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві, просив суд задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Надав суду клопотання про розгляд справи в його відсутність. Проти позову заперечував та надав до суду письмові заперечення в яких вказав, що дійсно відповідно до Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зокрема, платників єдиного внеску, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції звільнено від сплати єдиного внеску на час проведення антитерористичної операції.
Але, по - перше позивач в ході примусового виконання оскаржуваної вимоги вже сплатив недоїмку, а тому предмет спору відсутній. По- друге, на його думку, ці положення Закону № 1669 стосуються тільки тих підприємств, які припинили свою діяльність на час проведення АТО. В даному випадку, підприємство свою діяльність не припиняло, продовжує здійснювати господарську діяльність та нараховувати та виплачувати заробітну плату, а тому дія вказаних положень Закону № 1669 на нього не розповсюджується.
На підставі цього, просив у позові відмовити.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовою нормою, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач у справі Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНИПЛАСТ» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 30701598, та її теперішнє місцезнаходження 85307, Донецька область, м. Красноармійськ, шахтарський мікрорайон, будинок 26-Б (а.с.13-14).
Відповідач у справі є Красноармійська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області є юридичною особою, код ЄДРПОУ 39882614 та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю,повнотою нарахування і сплати податків та зборів,установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.
Отже, відповідач у справі є суб'єктом владних повноважень, чиї дії та рішення підлягають оцінці та перевірці у відповідності до положень ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нормами Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669 та розпорядженням КМУ № 1275 від 02.12.2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Спірним питанням у справі, є правомірність сформованої податкової вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на території де проводилася антитерористична операція.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI. (Далі -Закон №2464-VI)
Пунктом 1 та пунктом 12 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
У позовній заяві позивач зазначає, що винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07.07.2015 року № Ю-328-25 суперечить нормам Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», оскільки підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку у довільній формі.
Крім того, позивач зауважує, що 23 жовтня 2014 року ним була подана заява №52 в порядку п.п.8 п.4 ст.11 Закону № 1669 до Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя ГУ Міндоходів у Донецькій області, однак до теперішнього часу його не звільнено від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону № 2464, а саме розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
"Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Пунктом 5 статті 11 Закону № 1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
Окрім цього, позивач в своїх письмових поясненнях у справі вказує що сума недоїмки вказана в оскаржуваної вимозі не відповідає даним зворотного боку облікової картки платника податків.
Так, оскаржувана вимога винесена 07.07.2015 року та в ній вказана сума недоїмки в розмірі 18676,46 грн.
В розрахунку наданому відповідачем вказується що сума 18676,46 грн. складається з недоїмки яку мав позивач на 20.05.2015 року в сумі 4022,04 грн. та сумою недоїмки на 23.06.2015 року в розмірі 14654,42 грн. (а.с.66).
У витягу зі зворотного боку облікової картки недоїмка на 20.05.2015 року становить 5150,64 грн. та на 23.06.2015 року 14654,42 грн. (а.с.67).
В акті звірки № 3927-20 від 04.09.2015 року станом на 01.01.2015 року вказана сума від'ємного сальдо в розмірі 70430,05 грн. тоді як за даними ТОВ «ЮНИПЛАСТ» сума цього від'ємного сальдо на 01.01.2015 року становить 50157,12 грн. та сума розбіжності становить 20272,93 грн. (а.с.95).
Платник податків вказав контролюючому органу на цю розбіжність до довів помилковість збільшення недоїмки на суму 20272,93 грн. і вже в акті звірки № 3927-20 від 02.10.2015 року станом на 01.01.2015 року вказана сума від'ємного сальдо в розмірі 50157,12 грн. тобто така як і за даними ТОВ «ЮНИПЛАСТ» (а.с.96).
Також, ці дані підтверджуються даними зворотного боку облікової картки платника податків (а.с.76-89,67-68), платіжними документами які надав позивач (а.с.97-99) та документами його податкової звітності (а.с.100-168).
Заявою № 52 від 23.10.2014 року ТОВ «ЮНИПЛАСТ» повідомив Жовтневу ОДПІ м.Маріуполя ГУ Міндоходів у Донецькій області про неможливість виконання податкового обов'язку перед бюджетом у зв'язку з дією форс-мажорних обставин (а.с.12).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-328-25 в сумі 18676,46 грн. сформована контролюючим органом 07.07.2015 року (а.с.9).
Згідно із супровідним листом № 2603/10/05-16-23 від 11.09.2015 року вищевказана вимога була спрямована до органу ДВС для примусового стягнення боргу (а.с.10).
Постановою від 21.09.2015 року орган ДВС відкрив виконавче провадження (а.с.11).
28.09.2015 року Красноармійська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області повідомила орган ДВС про сплату боргу (недоїмки) ТОВ «ЮНИПЛАСТ» в сумі 18676,46 грн. (а.с.42).
Постановою від 16.10.2015 року орган ДВС закінчив виконавче провадження у зв'язку зі сплатою боржником боргу (а.с.33, 43).
Згідно з абзацом третім п.5 ст..11 Прикінцеві та перехідні положення ЗУ № 1669 на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
Розпорядженням КМУ № 1053 від 30.10.2014 року був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася анти терористична операція.
Натомість, розпорядженням КМУ № 1079 від 05.11.2014 року дію розпорядження КМУ № 1053 було зупинено.
Розпорядженням КМУ № 1275 від 02.12.2015 року був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та розпорядження № 1053 від 30.10.2014 року та № 1079 від 05.11.2014 року були визнані такими, що втратили чинність.
Згідно п.п.18) п.1 вищезазначеного розпорядження місто Красноармійськ відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Натомість, відповідачем не було спростовано обставини на які посилався позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.
Таким чином, судом було встановлено що ТОВ «ЮНИПЛАСТ» здійснює господарську діяльність в населеному пункті на території якого здійснювалась антитерористична операція та на нього розповсюджуються дія норми ст..6 Закону України № 1669 і він, відповідно до вимог Закону, повинен бути звільнений від сплати єдиного соціального внеску.
За таких обставин, суд вважає що вимога № Ю-328-25у від 07.07.2015 року про сплату суму недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 18676,46 грн. є незаконною, необґрунтованою та такою, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст..94 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 1218 грн.
Керуючись ст..ст. 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНИПЛАСТ» до Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ю-328-25у від 07.07.2015 року про сплату суму недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 18676,46 грн.,задовольнити повністю.
Визнати вимогу від 07.07.2015 року № Ю-328-25у про сплату суму недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 18676,46 грн., протиправною та скасувати її.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Красноармійської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області суму судового збору в розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень.
Постанову прийнято в нарадчій кімнаті та її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні 28 січня 2016 року в присутності представника позивача.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений 29 січня 2016 року.
Суддя Хохленков О.В.