Постанова № 55334714, 29.01.2016, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
29.01.2016
Номер справи
500/204/16-а
Номер документу
55334714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 500/204/16-а

Провадження № 2-а/500/44/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2016 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Присакар О.Я., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії та зобовязання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

20.01.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України, яким просить визнати протиправними дії Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням графи «інші виплати» згідно з довідкою про складові заробітної плати від 07.12.2015 року № 5-1132/15, зобовязати Ізмаїльське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням графи «інші виплати» згідно з довідкою від 07.12.2015 року № 5-1132/15, починаючи з 20.07.2015 року. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу 11.07.2013 року було призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу», при визначені розміру пенсії Ізмаїльським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України не була врахована одна із складових заробітної плати, а саме графа «інші виплати». 21 грудня 2015 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії за довідкою про складові плати державного службовця, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати», на що їй було відмовлено. Зазначила, що виплати у формі винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати у відповідності до ст.2 ЗУ «Про оплату праці» від 24.03.1995 року за №108/95 входять у структуру заробітної плати, з якої проводилося утримання на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. З огляду на зазначене, ОСОБА_1 вважає такі дії Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України протиправними та такими, що порушують і обмежують її права, передбачені законодавством.

Згідно заперечень, наданих Ізмаїльським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а тому матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення не передбачено. Тому вони не враховуються під час обчислення те перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Враховуючи викладене, на думку відповідача відсутні підстави для врахування під час розрахунку пенсії графи «інші виплати» згідно довідки № 5-11324/15 від 07.12.2015 року.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвалою від 22.01.2016 року Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області по справі відкрите скорочене провадження.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Як було встановлено, ОСОБА_1 перебуває на обліку Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу».

Загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 38 років 01 місяць 26 днів, у тому числі 30 років 10 місяців 25 днів стаж роботи на посадах державної служби.

21 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку № 5-11324/15 від 07.12.2015 року, в якій вказані інші виплати, які не були включені до суми заробітної плати, на підставі, якої відповідачем розраховувалась пенсія позивачу, а саме сума матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, сума єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, індексацію.

Листом управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області № 166/Г-01 від 30.12.2015 року ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку отримуваної нею пенсії згідно наданої позивачем довідки № 5-11324 від 07.12.2015 року, у звязку із тим, що механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям установлено постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», а саме розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 ЗУ «Про державну службу».

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом №3723-ХІІ. Відповідно до ч.1 ст.37 цього Закону на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас ст. 33 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Відповідно до ч. 1 ст. ЗУ «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правила у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року N 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови КМУ N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України N 3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Відповідна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 (головуючий Гусак М.Б.), яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обовязковою для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачці при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, то позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України, зобовязання Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 5-11324/15 від 07.12.2015 року в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» з 20.07.2015 року, підлягають задоволенню.

Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 22.01.2016 року було відстрочено сплату судового збору в розмірі 551,20 грн. до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи, що суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, підлягає стягненню з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 94, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії та зобовязання провести перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням графи «інші виплати» згідно з довідкою про складові заробітної плати від 07.12.2015 року № 5-1132/15.

Зобовязати Ізмаїльське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням графи «інші виплати» згідно з довідкою від 07.12.2015 року № 5-1132/15, починаючи з 20.07.2015 року.

Стягнути з Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 37743414) на користь держави судовий збір в розмірі 551,20 грн., зарахувавши його до спеціального фонду Державного бюджету України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.

Суддя: ОСОБА_2