Постанова № 55313264, 26.01.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
279/5326/15-а
Номер документу
55313264
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Лешко С.М.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"26" січня 2016 р. Справа № 279/5326/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "20" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування коштів ,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2014 року ОСОБА_3 звернувся до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира здійснити перерахунок та виплату коштів, передбачених ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2014 року.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "20" жовтня 2015 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.

Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради в м.Житомирі по нарахуванню та виплаті ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в менших законодавчовстановлених розмірах - протиправними.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради в місті Житомирі нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, відповідно до ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, щомісячно, за період з 10.06.2014 року до 03.08.2014 року, з урахуванням виплачених сум, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" на відповідний час.

Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради в місті Житомирі по нарахуванню та виплаті ОСОБА_3 щомісячної доплати до заробітної плати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення у менших законодавчовстановлених розмірах - протиправними.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради в місті Житомирі нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну доплату до заробітної плати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі двох мінімальних заробітних плат, за період з 10.06.2014 року до 03.08.2014 року, з урахуванням виплачених сум, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" на відповідний час.

В решті позовні вимоги залишено без задоволення.

В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить постанову скасувати та відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач працює в Квартирно-експлуатаційному відділі м.Житомир, проживає в м.Коростені, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Позивач є потерпілим від аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та отримує доплату до заробітної плати відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак, в розмірі, що встановлений постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року.

Відповідно до статті 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:

- у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;

- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;

- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначеною постановою, всупереч вимогам вказаного Закону, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, встановлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачка має право на отримання коштів передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак, суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про те, що належним відповідачем за вказаними вимогами є Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира.

Відповідно до п.п.5 п.4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №936, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до ст.ст.39,40 Закону, п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836.

Відповідно до пункту 5 Порядку соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені пп.5-13 п.4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.

Враховуючи вищезазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язок щодо нарахування доплати до заробітної плати, передачі розрахунку до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира виникає саме у роботодавця. Також, відсутні повноваження в управлінні і здійснювати такі виплати безпосередньо фізичній особі.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира не наділено функціями та повноваженнями перерахунку та виплати доплати працюючим громадянам відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в цій частині з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову до вказаного відповідача.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира задовольнити.

Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "20" жовтня 2015 р. Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "15" червня 2015 року скасувати в частинах:

- визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради в м.Житомирі по нарахуванню та виплаті ОСОБА_3 щомісячної доплати до заробітної плати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення у менших законодавчовстановлених розмірах - протиправними.

- зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради в м.Житомирі нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну доплату до заробітної плати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі двох мінімальних заробітних плат, за період з 10.06.2014 року до 03.08.2014 року, з урахуванням виплачених сум, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" на відповідний час.

Прийняти в цій частині нову постанову.

Відмовити ОСОБА_3 в задоволені позову до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про перерахунок та виплату доплати до заробітної плати, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано: рек з пов про вруч

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_2

3 - відповідачу: Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира пл.Польова,8, м.Житомир, 10009

- ,