ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття провадження у адміністративній справі
20 січня 2016 року № 813/5972/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Сидор Н.Т., суддів Брильовського Р.М., Гулика А.Г.,
за участю секретаря судового засідання Петрика Р.І.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства Львівтеплоенерго до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання незаконними дій, визнання незаконними та скасування постанов,
в с т а н о в и в:
до Львівського окружного адміністративного суду позивачем заявлено позов до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про:
- визнання дій відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчого служби Міністерства юстиції України по винесенню постанови від 17.06.2015 року ВП №9586191 про стягнення виконавчого збору незаконними;
- визнання дій відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчого служби Міністерства юстиції України по винесенню постанови від 09.10.2015 року ВП №48981964 про відкриття виконавчого провадження незаконними;
- визнання незаконною та скасування постанови відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчого служби Міністерства юстиції України від 17.06.2015 року ВП №9586191 про стягнення виконавчого збору;
- визнання незаконною та скасування постанови відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчого служби Міністерства юстиції України від 09.10.2015 року ВП №8981964 про відкриття виконавчого провадження.
В судовому засіданні суд поставив на обговорення питання про закриття провадження у справі у звязку з тим, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Представники сторін проти закриття провадження у справі не заперечили.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, колегія суду приходить до висновку про закриття провадження у справі, виходячи з наступного.
17.06.2015 року відповідачем прийнято постанову про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні №9586191 по виконанню наказу Господарського суду Львівської області №14/152 від 09.09.2008 року про стягнення з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» на користь ДП «ОСОБА_1 України» НАК «Нафтогаз України» боргу в сумі 50422849,15 грн.
09.10.2015 року відкрито виконавче провадження №8981964 по стягненню з позивача виконавчого збору у розмірі 5042284,91 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 1 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державних виконавців) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
За правилами ст. 121 - 2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Скарги на дії органів державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Отже, зважаючи на зазначене, юрисдикція адміністративних судів не розповсюджується на публічно-правові справи про оскарження дій органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Така позиція узгоджена з позицією Верховного суду України, висвітленою в його постанові від 30.06.2015 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, провадження у справі слід закрити, оскільки заявлені позивачем вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
Провадження у адміністративній справі за позовом Львівського міського комунального підприємства Львівтеплоенерго до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання незаконними дій, визнання незаконними та скасування постанов, закрити.
Розяснити позивачу, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції місцевого господарського суду в порядку господарського судочинства.
Повторне звернення цієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі, згідно ч. 3 ст. 157 КАС України, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня отримання повного тексту ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст ухвали складено та підписано 21.01.2016 року.
Головуючий суддя Сидор Н.Т.
Суддя Брильовський Р.М.
Суддя Гулик А.Г.