ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 січня 2016 року № 826/26425/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Метали і полімери" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про скасування Вимоги про сплату боргу №Ю-1458-23
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Метали і полімери» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2015 № Ю-1458-23.
Позов обґрунтовано тим, що позивач відповідно до ч. 2 п. 9-4 розділу 7 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звільнений від сплати єдиного внеску до закінчення антитериристичної операції, отже не має заборгованості.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових занесеннях, які долучено до матеріалів справи.
В судовому засіданні з урахуванням ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства ухвалено про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Метали і полімери» перебувало на обліку в Алчевській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, з 24.07.2015 перебуває на обліку в ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві.
04.11.2015 податковим органом прийнято вимогу № Ю-1458-23 на суму 499 506,98 грн. зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Платниками єдиного внеску, у відповідності до п.1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону встановлено обов'язок Заявника, як платника єдиного внеску, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Прийняття вищевказаного Указу Президента України зумовило початок проведення антитерористичної операції (АТО) на сході України (частина території Луганської, Донецької і Харківської областей).
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.
Місто Алчевськ Луганської області знаходиться в зоні проведення АТО, відповідно до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053-р.
Також місто Алчевськ Луганської області входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014р. №1085-р (в редакції розпорядженням КМУ від 05.05.2015р. №428-р).
Відповідно до п.93 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 цього Закону.
Положенням ч. 1 п. 94 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
З матеріалів справи вбачається, що станом на 30.04.2015 за позивачем обліковувалась недоїмка в сумі 488 529,08 грн.
29.05.2015 проведено нарахування згідно самостійно нарахованих зобов'язань по сплаті єдиного внеску від 29.05.2015 № 1514828965 у сумі 5 352,31 грн., 22.06.2015 проведено нарахування згідно самостійно нарахованих зобов'язань по сплаті єдиного внеску від 22.06.2015 № 1516498877 у сумі 8 518,77 грн., 20.07.2015 проведено нарахування згідно самостійно нарахованих зобов'язань по сплаті єдиного внеску від 20.07.2015 № 151838181 у сумі 1 021,96 грн. 20.08.2015 проведено нарахування згідно самостійно нарахованих зобов'язань по сплаті єдиного внеску від 20.08.2015 № 1520329375 у сумі 26 884,01 грн. та сплачено зобов'язання на суму 29 783,10 грн, 16.09.2015 позивачем сплачено зобов'язання в сумах 1016,06 грн. та 1016,06 грн., 21.09.2015 проведено нарахування згідно самостійно нарахованих зобов'язань по сплаті єдиного внеску від 21.09.2015 № 1511801759 у сумі 1016,06 грн.; 20.10.2015 проведено нарахування згідно самостійно нарахованих зобов'язань по сплаті єдиного внеску від 20.10.2015 №1523450890 у сумі 1 201,79 грн., які оплачено позивачем 21.10.2015.
Отже, сума заборгованості позивача по сплаті єдиного внеску виникла за період, що передував до серпня 2015 року, тобто коли позивач перебував на обліку в органі доходів і зборів розташованому на території, де проводилась антитерористична операція.
Відповідно до ч.2 п.94 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону підставою для звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Станом на час прийняття спірної вимоги антитерористична операція не закінчена, отже строк подання заяви вказаної у ч.2 п.94 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону не настав.
З матеріалів справи вбачається, що наказом ДФС України від 07.08.2014 №32 було встановлено простій у роботі Алчевської ОДПІ.
Згідно ч.2 розділу 2 Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, затверджених постановою КМУ від 27.12.2010р. № 1235, яка кореспондується зі ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014р. №1669-VII єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Судом встановлено, що позивач отримав Сертифікат Торгово-промислової палати України від 03.02.2015 № 2715, яким засвідчено настання форс-мажорних обставин з 12.06.2014 .
З огляду на викладене, у період з 12.06.2014 по 24.07.2015 позивач був звільнений від виконання своїх обов'язків щодо сплати єдиного внеску, що унеможливлює виникнення у позивача недоїмки по сплаті вказаного внеску у визначений період.
Згідно п. 4 ст. 25 Закону орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки встановлені центральним органом виконавчої влади що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Отже єдиною правовою підставою для надсилання вимоги є наявність, в даному випадку у позивача, недоїмки по сплаті єдиного внеску.
Враховуючи, що у період з 12.06.2014 по 24.07.2015, за який позивачу виставлено оскаржувану вимогу, позивач не мав обов'язку щодо сплати єдиного внеску, отже така вимога є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В:
1. Задовольнити позов.
2. Визнати протиправною та скасувати вимогу № Ю-1458-23 від 04.11.2015, винесену Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда