Ухвала суду № 55310976, 25.01.2016, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
25.01.2016
Номер справи
911/3217/14
Номер документу
55310976
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51

У Х В А Л А

"25" січня 2016 р. Справа № 911/3217/14

Господарський суд Київської області у складі судді Шевчук Н.Г. розглянувши заяву Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" про відстрочку виконання рішення Господарського суду Київської області від 26.11.2015 року у справі №911/3217/14

за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

до Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз"

про стягнення 1 505 309,99 грн.

За участю представників сторін:

від позивача не з'явився;

від відповідача (заявника) ОСОБА_1 (дов. №28 від 01.12.2015)

встановив:

Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство Чорноморнафтогаз про стягнення 1505309,99грн, з яких: 1342413,35грн заборгованість по оплаті за переданий протягом січня-лютого 2014 року природний газ по договору купівлі-продажу №192/14-ПР від 27.12.2013; нараховані станом на 24.04.2014 пеня у сумі 28886,37грн, штраф за прострочення платежу понад 30 днів у сумі 93968,93грн, 3% річних у сумі 6156,85грн, інфляційне збільшення у сумі 33884,48 грн.

Рішенням господарського суду Київської області від 26.10.2015 у справі № 911/3217/14 позов задоволено частково: стягнуто з Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство Чорноморнафтогаз (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 26, офіс 505, ідентифікаційний номер 00153117) на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України (01001, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6, ідентифікаційний номер 20077720) 1348225,49грн (Один мільйон триста сорок вісім тисяч чотириста дванадцять грн.. 49коп), з яких: 1342413,35грн заборгованість по оплаті за переданий протягом січня-лютого 2014 року природний газ по договору купівлі-продажу №192/14-ПР від 27.12.2013; нараховані за прострочення оплати отриманого у січні 2014 року природного газу пеню у сумі 1263,71грн, інфляційне збільшення суми боргу 4257,72грн, 3% річних у сумі 291,71грн. та витрати по сплаті судового збору у сумі 30106,20грн (Тридцять тисяч сто двадцять грн.. 20коп)

25.12.2015 на виконання рішення господарського суду Київської області від 26.10.2015 у справі № 911/3217/14 видано відповідні накази.

04.01.2016 через канцелярію господарського суду Київської області від Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство Чорноморнафтогаз надійшла заява про відстрочку виконання рішення суду №1190 від 24.12.2015, у якій заявник просить суд відстрочити виконання рішення господарського суду Київської області від 26.10.2015 у справі № 911/3217/14 до 01.01.2017.

В обґрунтування поданої заяви відповідач посилається на обставини, що ускладнюють виконання рішення господарського суду Київської області від 26.10.2015 у справі №911/3217/14, а саме: на неправомірні дії самопроголошеної влади Автономної Республіки Крим щодо націоналізації майна ДАТ Чорноморнафтогаз, внаслідок чого останнє втратило можливість здійснювати свою господарську діяльність за звичайних умов, в тому числі належно виконувати зобов'язання через незалежні від нього форс-мажорні обставини, а відтак боржник, наголошуючи на стратегічному значенні діяльності Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство Чорноморнафтогаз, як об'єкту державної власності, просить суд відстрочити виконання рішення господарського суду Київської області від 26.10.2015 у справі № 911/3217/14 до 01.01.2017.

Частиною першою статті 121 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Відповідно до частини першої статті 36 Закону України Про виконавче провадження за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Відповідно до пунктів 7.1.1, 7.1.2, 7.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України № 9 від 17.10.2012 відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом, розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Водночас, Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, тому суд оцінює докази щодо наявності таких обставин в порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Крім того, відповідно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного суду України Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження № 14 від 26.12.2003 зазначено, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті статті 121 Господарського процесуального кодексу України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.

Вирішуючи питання про застосування відстрочки або розстрочки виконання рішення суду, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан тощо. Тобто, господарський суд повинен враховувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але також необхідно враховувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення та не допускати їх настання.

Згідно зі статтею 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України, що визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до статті 3 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України тимчасово окупованою територією визначається, зокрема сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Таким чином, внаслідок настання вищезазначених подій ДАТ Чорноморнафтогаз втратило можливість здійснювати свою господарську діяльність за звичайних умов, в тому числі належно виконувати власні зобов'язання через незалежні від нього обставини що підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати України №5592/05-4 від 3 грудня 2014 року про форс-мажорні обставини (обставини непоборної сили).

Представник заявника у судовому засіданні зазначив, що наразі здійснюється проведення заходів з приводу відновлення діяльності ДАТ Чорноморнафтогаз на Стрілковому газовому родовищі, на підтвердження чого надав протокол спільної наради з питань стану та перспектив забезпечення природним газом Генічеського та інших районів Херсонської області від 4 лютого 2015 року, відповідно до якого вирішено ДАТ Чорноморнафтогаз забезпечити надійність експлуатації Стрілкового ГР для надійного забезпечення споживачів Генічеського району природним газом. Окрім того, в зазначеному протоколі вказано про відхід окупаційних російських військ з території Арабатської стрілки, внаслідок чого ДАТ Чорноморнафтогаз отримало доступ до Стрілкового газового родовища.

Також заявник повідомив, що ведеться робота за ініціативи Державної служби геології та надр України щодо створення робочої групи при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості з розгляду проблемних питань стосовно дослідно-промислової розробки і експлуатації Безіменного та Одеського газових родовищ та транспортування продукції на материкову частину України. Фактично виконання плану заходів для відновлення господарської діяльності ДАТ Чорноморнафтогаз та відновлення майнових прав дасть можливість виконати рішення суду у повному обсязі у добровільному порядку.

Крім того, за твердженням відповідача, велика кількість кредиторів та вкрай скрутне матеріальне становище, зокрема відсутність будь-яких коштів та арешт коштів на банківських рахунках, майна та цінних паперів, що підтверджується постановами державних виконавців ВП№47458937 від 25.09.2015, ВП№445322 від 15.09.2014 та виписками з банківських рахунків, практично унеможливлюють діяльність ДАТ Чорноморнафтогаз, спрямовану на відновлення господарської діяльності, проведення робіт на Стрілковому газовому родовищі та свідчать про наявність виняткових, у розумінні статті 121 Господарського процесуального кодексу України, обставин, які є підставою для відстрочки виконання рішення у даній справі.

Враховуючи, що відповідач згідно постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83 відноситься до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, грошові кошти та рухоме майно якого арештовані, а нерухоме майно знаходиться на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення у даній справі, та достатність підстав для відстрочення його виконання до 1 січня 2017 року.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ухвалив:

1.Заяву Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" про відстрочку виконання рішення господарського суду Київської області від 26.11.2015 у справі №911/3217/14 задовольнити.

2.Відстрочити виконання рішення господарського суду Київської області від 26.11.2015 у справі № 911/3217/14 до 01.01.2017.

3.Копію ухвали надіслати сторонам у справі.

Суддя Н.Г. Шевчук