Справа № 667/10041/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 січня 2016 року м. Херсон
Комсомольський районний суд м. Херсон в складі:
головуючого судді Скорик С.А.,
при секретареві Кирилюк О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона 24.06.2015 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні з заявою про призначення пенсії за віком, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
13.08.2015 року її заява була розглянута на засіданні комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення. В результаті розгляду якої, комісія відмовила їй в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за відсутності документів, які підтверджується роботу в зоні відчуження.
Так, Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні в своєму рішенні зазначило, що нею не надана довідка, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122. Дана довідка повинна мати інформацію про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та повинна надаватись разом із посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (згідно з порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»).
На сьогоднішній день вона має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії А №354377 від 28.11.2008 року, та довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка необхідна для призначення їй пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, у неї немає.
В звязку з чим, позивач просить суд визнати протиправним рішення комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 13.08.2015 року про відмову їй в призначенні пенсії, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» і скасувати його; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні призначити їй пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 10 років з моменту винесення рішення.
Позивач в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги, просила суд позов задовольнити по вищезазначеним обставинам.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що оскільки наданими позивачем документами не підтверджується робота в зоні відчуження у 1986 році, що є необхідною умовою для призначення пенсії із зменшенням віку. Підстав для призначення їй пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у позивача відсутні.Просила в задоволенні позову відмовити в звязку з його необґрунтованістю.
З пояснень сторін та досліджених матеріалів справи вбачається, що 27.04.1990 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3, уклали шлюб, який був зареєстрований Комсомольським РАГС м. Херсона, актовий запис № 358, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу.
ОСОБА_2, позивач по справі, у відповідності до трудової книжки серії БТ- I № 6904522, з 01.10.1985 року по 09.11.1986 року працювала на посаді швачки у Київському виробничо-художньому обєднанні ім. Т.Г.Шевченка, середній заробіток якої, що також підтверджується довідкою № 272 від 13.10.1986 року, видана Київським виробничо-художнім обєднанням ім. Т.Г.Шевченка.
Згідно довідки керівника підприємства № 1565 від 24.12.1990 року, яка видана ОСОБА_2, в тому, що вона дійсно приймала участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 20-ти кілометровій зоні (зоні відселення) в період з 28.04.1986 року по 03.05.1986 року і відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР № 325 від 31.03.1990 року має право на пільги.
Відповідно довідки № 206 від 22.10.1991 року, яка видана ОСОБА_2, в тому, що вона працюючи у Чорнобильській дільниці Київського виробничо-художнього обєднання ім.. ОСОБА_4 брала участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у м. Чорнобилі при вантаженні піску для тушіння пожежі на реакторі з 28.04.1986 року по 03.05.1986 року. Згідно з Законом УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на пільги, що також підтверджується довідками керівника підприємства про виплату заробітної плати № 40, № 110 від 22.10.1992 року та 13.04.1996 року. .
Згідно маршрутного листа, який виданий ОСОБА_2, в тому що вона 01.05.1986 року, 02.05.1986 року з 07-00 год. по 19-00 год. працювала у м. Чорнобиль на піщаному карєрі, згідно приказу № 179 к.
Згідно довідки № 53258 від 23.07.1991 року, яка видана ОСОБА_2, в тому, що вона станом на 26.04.1986 року була зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, і згідно встановленого порядку евакуйована 05.05.1986 року.
На даний час позивач має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії А № 354377.
Відповідно протоколу засідання Комісії Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні № 103 від 13.08.2015 року, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за відсутності документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження.
У статті 14 Конвенції «Про права та загальні свободи людини» зазначається, що кожна людина має право на працю та на захист від безробіття, а також на рівну винагороду за рівнозначну роботу, включаючи отримання пільг, на однакові умови відносно роботи рівної цінності та на рівний підхід до оцінки якості роботи.
У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.1 ст. 10 Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи», учасниками лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на Чорнобильськiй АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, повязаних з усуненням самої аварiї, її наслiдкiв у зонi вiдчуження у 1986-1987 роках незалежно вiд кiлькостi робочих днiв.
Вiдповiдно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, якi працювали або проживали на територiї радiоактивного забруднення, пенсiї надаються iз зменшенням пенсiйного вiку, встановленого для одержання державних пенсiй: зокрема учасникам лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на ЧАЕС‚ які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - на десять рокiв.
Згідно п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсiй вiдповiдно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Мiністерствi юстицiї України 27.12.2005 року №1566/11846, пiд час призначення (перерахунку) пенсiї за вiком подають, зокрема, документи, що посвiдчують особливий статус особи i довiдку про перiод участi в лiквiдацiї наслiдкiв аварії на ЧАЕС, форму якої затверджено постановою Державного комiтету СРСР по працi i соцiальних питаннях вiд 09.03.1988р. №122 або довiдку архiвної установи, або iншi первиннi документи, у яких зазначено перiод роботи, населений пункт чи об'єкт, де особа здiйснювала роботи з лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на ЧАЕС (табелi облiку робочого часу за перiод роботи в зонi, подорожнi листи, копiї вiдомостей (особових рахункiв) на виплату заробiтної плати).
У відповідності до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, в порушення даної норми, не надано суду доказів правомірності свого рішення щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні протиправно прийняло рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.14 Конвенції «Про права та загальні свободи людини», ст.ст. 19, 46, 152 Конституції України, ст.ст. 8-11, 17, 71, 72, 86, 159-162 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком подання та оформлення документiв для призначення (перерахунку) пенсiй вiдповiдно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування», затвердженого постановою правлiння Пенсiйного фонду України 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Мiністерствi юстицiї України 27.12.2005 року №1566/11846, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 13.08.2015р. про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» і скасувати його.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію за віком, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з часу звернення з заявою.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду, протягом десяти днів після проголошення, через Комсомольський районний суд м. Херсона.
Суддя_______/ОСОБА_5А./