Справа № 549/2/16-а
Провадження № 2-а/549/2/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2016 року Чорнухинський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді - Орел І.І.
при секретарі - Бибик О.В.
за участю позивача - ОСОБА_1
представників відповідача - Самойліка Ю.І.,
Петренко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чорнухи справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області щодо визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області щодо відмови у виплаті призначеної пенсії,
встановив:
04 січня 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Чорнухинському районі про визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області щодо невиплати нарахованої йому пенсії.
Позов мотивує тим, що 28 лютого 2014 року він звільнився з посади заступника голови Чорнухинської районної ради згідно рішення 29 сесії 6 скликання у зв'язку з виходом на пенсію, відповідно до ст.38 КзПП України та отримує пенсію у відповідача , яку призначено як державному службовцю, у відповідності до ст.37 ЗУ «Про державну службу».
При призначенні пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавській області не були враховані суми матеріальної допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, тобто всі суми, на які був нарахований та сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.
З приводу призначення пенсії він звертався до суду, де постановою від 09 квітня 2015 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії позивачу, як державному службовцю в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати згідно довідок про заробітну плату № 02-50/37 від 03.03.2014 року та № 02-50/34 від 26.02.2015 року з 01 березня 2015 року, з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були нараховані та отримані ним, з яких було нарахований та сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У червні місяці 2015 року повторно звертався до суду з приводу неправильного нарахування пенсії. 14 липня 2015 року Чорнухинський районний суд виніс рішення, яким зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області здійснити перерахунок його пенсії , як державному службовцю, в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, згідно довідок про заробітну плату №02-50/37 від 03.03.2014 року та №02-50/34 від 26.02.2015 року з 1 червня 2015 року.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2015 року постанова суду від 14 липня 2015 року залишена без змін.
На виконання вказаного рішення відповідач 28 вересня 2015 року здійснив перерахунок пенсії позивача, але не виплачує її, посилаючись на відсутність в рішенні суду посилання на це.
Просить суд, його позов задовольнити, визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі щодо невиплати перерахованої відповідно до постанови Чорнухинського районного суду від 14 липня 2015 року пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Чорнухинському районі здійснити виплату нарахованої пенсії. Як державному службовцю в розмірі 80% від усіх сум , на які був нарахований та сплачений єдиний соціальний внесок згідно довідок про заробітну плату за 24 місяці перед зверненням за призначенням пенсії, за нормами законодавства, що діяли на час звернення за призначенням пенсії, тобто лютий місяць 2014 року. Виплату перерахованої пенсії здійснювати з 01 червня 2015 року.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі. Суду пояснив, що 28 лютого 2014 року він звільнився з роботи з посади заступника голови Чорнухинської районної ради. 03 березня 2014 року йому була призначена пенсія, як державному службовцю. При призначенні пенсії у заробітну плату, із якої нараховувалася пенсія, не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. Не погоджуючись з цим він звернувся до суду. 09 квітня 2015 року суд ухвалив рішення, яким зобов'язав відповідача врахувати названі суми заробітної плати при призначенні пенсії.
14 липня 2015 року Чорнухинський районний суд ухвалив рішення, яким зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області здійснити перерахунок його пенсії, як державному службовцю, в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, згідно довідок про заробітну плату №02-50/37 від 03.03.2014 року та №02-50/34 від 26.02.2015 року з 1 червня 2015 року.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2015 року постанова суду від 14 липня 2015 року залишена без змін.
На виконання вказаного рішення відповідач 28 вересня 2015 року здійснив перерахунок пенсії позивача, але не виплачує її, посилаючись на відсутність в рішенні суду вказівки на це. Окрім того просить зобов'язати відповідача застосовувати норми права при перерахунку йому пенсії, які діяли на час призначення пенсії. Він не погоджується з твердженням представника відповідача в судовому засіданні про те, що при перерахунку пенсії його заробітна плата повинна враховуватися за 60 місяців до дня виходу на пенсію, так як на час призначення пенсії, 03 березня 2014 року, діяла норма права, яка дозволяла органу, який призначав пенсію брати заробітну плату за 24 місяці перед її призначенням.
Просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі щодо невиплати йому коштів, після перерахунку пенсії, неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області здійснити виплату нарахованої після перерахунку пенсії, як державному службовцю, згідно розпорядження за №11863 від 28 вересня 2015 року в розмірі 80 відсотків від усіх сум, на які був нарахований та сплачений єдиний соціальний внесок згідно довідок про заробітну плату «02-50/37 від 03.03.2014 року та 02-50/34 від 26.02.2015 року за 24 місяці перед зверненням за призначенням пенсії, за нормами законодавства, що діяли на момент призначення йому пенсії, тобто 3 березня 2014 року.
Представники відповідача, Петренко Л.М., Самойлік Ю.І., в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнали, суду показали, що ними 28 вересня 2015 року здійснений перерахунок пенсії позивачу, згідно рішень судів. Після цього пенсійна справа разом з документами була направлена до Управління Пенсійного фонду України у Полтавській області, для перевірки. Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області перевіривши справу разом з перерахунком пенсії ОСОБА_1 повернуто її для вірного застосування законодавства на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання постанови суду. В листі Пенсійного фонду України від 02.12.2014 року №32733/02-20 зазначено, що Управлінням не були враховані зміни, які внесені в Постанову Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865. Просять в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідив матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
28 лютого 2014 року ОСОБА_1 був звільнений з посади заступника голови Чорнухинської районної ради згідно рішення 29 сесії 6 скликання у зв'язку з виходом на пенсію, відповідно до ст. 38 КзПП України та отримує пенсію у відповідача, яку призначено як державному службовцю, у відповідності до ст.37 ЗУ «Про державну службу».
Постановою Чорнухинського районного суду від 14 липня 2015 року зобов'язано УПФУ в Чорнухинському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії в розмірі 80 % від суми заробітної плати. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2015 року рішення Чорнухинського районного суду залишено без змін. Позивач був змушений звернутися з виконавчим листом до відділу виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області щодо виконання рішення від 14 липня 2015 року.
Відповідно до статті 37. Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям на час виникнення спірних правовідносин призначалася в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії», розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
За наведеними нормами отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Стаття 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії . Зокрема, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Станом на час призначення позивачеві пенсії статтею 37 Закону України «Про державну службу» було передбачено призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зі збільшенням розміру пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згодом пунктом 9 пункту 6 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI внесено зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема текст статті 37 цього Закону викладено в новій редакції: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки. Та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі,передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем по справі, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 03 березня 2014 року, а відтак, встановлене Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження розміру пенсії, призначеної на підставі ст..37 Закону України «Про державну службу», на позивача не поширюється.
Відповідно до ст..22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668-VI, Законом №1166-VII та Законом №76-VIII зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії державними службовцями у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не розрахунку вже призначеної пенсії.
Як вбачається з листа Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 24.12.2015 року, на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби перебувало виконавче провадження №48773106 з примусового виконання виконавчого листа №549/288/15-а, виданого 14.09.2015 року Чорнухинським районним судом Полтавської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати згідно довідок про заробітну плату, з 01 червня 2015 року.
Постановою державного виконавця від 05.10.2015 року вищевказане виконавче провадження закінчено у зв'язку з повним фактичним виконанням рішення суду згідно з виконавчим документом. Листом Управління Пенсійного фонду в Чорнухинському районі від 29 вересня 2015 року за вих. № 2231/08-9 державного виконавця повідомлено про здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії, що підтверджено копією розпорядження №118613 від 28 вересня 2015 року.
Але як встановлено в судовому засіданні перерахована пенсія позивачу, відповідно до рішень суду, йому не виплачується. Це підтверджено в судовому засіданні позивачем, проти цього не заперечують відповідачі по справі.
Твердження в судовому засіданні представників відповідача про те, що на виконання рішень суду ними була нарахована пенсія у відповідності з діючим законодавством, але не по їх вині не виплачується позивачу - не заслуговує на увагу і це спростовується Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затверджено постанова правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року №28-2, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486.
В частині 4 п. 7 названого Положення зазначено, що Управління призначає (здійснює) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно законодавства.
Отже обов'язок по перерахунку пенсії та її виплаті лежить на відповідачу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 33,37 ЗУ «Про державну службу», ст..41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст..163,164,99,100 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області, щодо невиплати перерахованої , відповідно до постанови Чорнухинського районного суду від 14 липня 2015 року, пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області здійснити виплату нарахованої після перерахунку пенсії, як державному службовцю, ОСОБА_1, згідно розпорядження за №11863 від 28 вересня 2015 року в розмірі 80 відсотків від усіх сум, на які був нарахований та сплачений єдиний соціальний внесок згідно довідок про заробітну плату «02-50/37 від 03.03.2014 року та 02-50/34 від 26.02.2015 року за 24 місяці перед зверненням за призначенням пенсії, за нормами законодавства, що діяли на момент призначення пенсії ОСОБА_1, тобто 3 березня 2014 року.
Виплату перерахованої пенсії здійснювати з 01 червня 2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Чорнухинський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Головуючий: