Постанова № 55287107, 26.01.2016, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
5019/750/11
Номер документу
55287107
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2016 р. Справа № 5019/750/11

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий суддя Павлюк І. Ю.

суддя Дужич С.П. ,

суддя Саврій В.А.

при секретарі Кушніруку Р.В.

за участю представників сторін:

від скаржника: не з'явився

від ініціюючого кредитора: не з'явився

від кредиторів: не з'явився

від боржника: не з'явився

від ліквідатора (арбітражного керуючого): не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Західінкомбанк", м.Луцьк в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Західінкомбанк" ОСОБА_1

на ухвалу господарського суду Рівненської області

від 16.12.15 р. у справі № 5019/750/11 (суддя Церковна Н.Ф.)

за позовом ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Пластіком", м.Луцьк

до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", смт.Млинів Рівненської області

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 16.12.2015р. у справі №5019/750/11 про банкрутство ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони": вул.Народна, 50, смт.Млинів, Рівненська область, 35100, ІК 3433727.

Затверджено звіт ліквідатора про нарахування і виплату грошової винагороди в сумі 43848,00грн..

Ліквідовано юридичну особу - ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони": вул.Народна, 50, смт.Млинів, Рівненська область, 35100, ІК 3433727.

Вимоги усіх кредиторів визнано погашеними; виконавчі документи за відповідними вимогами визнані такими, що не підлягають виконанню.

Припинено провадження у справі №5019/750/11.

Не погоджуючись з винесеною ухвалою, Публічне акціонерне товариство "Західінкомбанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Західінкомбанк" ОСОБА_1 звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржену ухвалу скасувати, а справу направити до господарського суд Рівненської області для продовження розгляду по суті.

Мотивуючи апеляційну скаргу, скаржник зазначає, зокрема, наступне:

- вважає, що ухвалу місцевого господарського суду прийнято з порушенням норм чинного законодавства;

- зазначає, що 15.09.2015р. на комітеті кредиторів ТОВ "Млинівські макарони" було прийнято рішення зобов'язати ліквідатора боржника звернутися до Державної архітектурно - будівельної інспекції, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ПАТ "Національного Депозитарію України", Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, Державної митної служби України, Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України, Державної інспекції котлонагляду і підіймальних споруд котлів, Територіального управління державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, Державного підприємства "Український інститут промислової власності" Філія "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг", Інспекції головного державного реєстратора флоту України, Головного управління Держкомзему у Рівненській області, КП "Рівненського ОБТІ", головного управління статистики у Рівненській області (всього 12 установ в які необхідно було звернутися) з метою отримання повної інформації про наявне майно, що перебуває у власності боржника. Із зазначеного переліку запитів, відповіді надійшли лише від Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державного підприємства "Український інститут промислової власності" Філія "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг", головного управління статистики у Рівненській області, Головного управління Держкомзему у Рівненській області (всього 5 установ, які надали відповіді). Від решти ж установ відповіді не надійшло, про що повідомив ліквідатор боржника на комітеті кредиторів 28.10.2015р.. Для виявлення майна боржника необхідно було дочекатися відповідей від: КП "Рівненського ОБТІ" щодо наявності у боржника нерухомого майна; Державної митної служби України - щодо наявності не розмитнених товарів Боржника, які зберігаються на митниці; Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України; Державної інспекції котлонагляду і підіймальних споруд щодо наявності/відсутності підіймальних споруд та котлів; Територіального управління державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду щодо наявності/відсутності об'єктів підвищеної небезпеки, високо вантажних автомобілів, технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі, трубопроводів, об'єктів нафтогазового комплексу, ділянок надр, наданих для експлуатації та будівництва підземних споруд; Інспекції головного державного реєстратора флоту України, щодо наявності суден;

- вказує на те, що оскаржуваною ухвалою суду першої інстанції при затвердженні звіту ліквідатора було порушено вимоги ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", де у ч.4 зазначається, що майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує. Проте судом був затверджений звіт, в якому кошти від реалізації майна, яке перебувало у заставі ПАТ "Західінкомбанк", були спрямовані і на оплату послуг арбітражного керуючого, і на оцінку майна, і на оплату послуг біржі, і на оплату послуг найманих працівників, і на господарські витрати.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 14.01.2016р. апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено її до розгляду на 26.01.2016р..

25.01.2016р. до суду від арбітражного керуючого ОСОБА_3 надійшов письмовий відзив від 25.01.2016р. №152 на апеляційну скаргу, в якому останній просить ухвалу господарського суду Рівненської області від 16.12.2015р. у справі №5019/750/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

25.01.2016р. до суду від Млинівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області надійшов письмовий відзив від 21.01.2016р. №194/10/17-10-10-20 на апеляційну скаргу, в якому остання просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а оскаржену ухвалу залишити в силі.

Інші учасники судового процесу не скористалася правом подачі письмових відзивів на апеляційну скаргу, що, у відповідності до ч.2 ст.96 ГПК України, не перешкоджає перегляду ухвали місцевого господарського суду.

Представники учасників судового процесу в судове засідання 26.01.2016р. не з'явилися, про причину неявки суд не повідомили.

Враховуючи приписи ст.101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції та той факт, що неявка в засідання суду учасників судового процесу, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого судового акту, судова колегія розглянула апеляційну скаргу за відсутності представників останніх.

У відповідності до ч.4 ст.106 ГПК України, апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених в ухвалі місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженої ухвали, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, у провадженні господарського суду Рівненської області на стадії ліквідаційної процедури перебуває справа №5019/750/11 про банкрутство ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони".

Попередньо, ухвалою господарського суду Рівненської області від 09.11.2011р. у справі №5019/750/11 введено процедуру санації боржника - ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", керуючим санацією боржника призначено арбітражного керуючого ОСОБА_4

В подальшому, постановою господарського суду Рівненської області від 22.10.2014р. у справі №5019/750/11 ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого ОСОБА_4

Так, за результатами роботи у ліквідаційній процедурі ліквідатором подано господарському суду Рівненської області звіти про проведену роботу, про нарахування та виплату грошової винагороди та ліквідаційний баланс банкрута.

Як вже зазначалося, ухвалою господарського суду Рівненської області від 16.12.2011р. у справі №5019/750/11 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони": вул.Народна, 50, смт.Млинів, Рівненська область, 35100, ІК 3433727. Затверджено звіт ліквідатора про нарахування і виплату грошової винагороди в сумі 43848,00грн.. Ліквідовано юридичну особу - ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони": вул.Народна, 50, смт.Млинів, Рівненська область, 35100, ІК 3433727. Вимоги усіх кредиторів визнано погашеними; виконавчі документи за відповідними вимогами визнані такими, що не підлягають виконанню. Припинено провадження у справі №5019/750/11.

Колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Провадження у справах про банкрутство регулюється ГПК у випадках, коли його норми безпосередньо визначають правила даного провадження (статті 2, 4-1, 12 та 15) або мають універсальний характер для будь-якої стадії судового процесу, або процесуальної дії (статті, вміщені в розділах I, V, VI, VII, XII, XIII), з урахуванням встановлених Законом особливостей.

Відповідно до ч.2 ст.4-1 ГПК України провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.

Пунктом 1 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" №15 від 18.12.2009р. визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється Законом України від 14.05.1992р. № 2343-XII "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону від 30.06.1999р. N 784-XIV, далі - Закон), Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК), іншими законодавчими актами України. Закон містить спеціальні норми, які мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Повноваження ліквідатора в процедурі банкрутства визначені ч.2 ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.1 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком обєктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та обєктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі - банкруту, які передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Однак, згідно з ч.4 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобовязаннями, які воно забезпечує.

Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.

Кошти, що залишилися після задоволення забезпечених вимог та покриття витрат, повязаних з утриманням, збереженням та продажем предмета забезпечення, підлягають включенню до складу ліквідаційної маси.

Черговість задоволення вимог в ліквідаційній процедурі визначається ст.45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Так, кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цією статтею. При цьому, з поміж іншого, у першу чергу задовольняються витрати, повязані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, у тому числі:

- витрати на оплату судового збору;

- витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;

- витрати заявника на публікацію оголошення про порушення справи про банкрутство, введення процедури санації, визнання боржника банкрутом;

- витрати на публікацію в офіційних друкованих органах інформації про порядок продажу майна банкрута;

- витрати на публікацію в засобах масової інформації про поновлення провадження у справі про банкрутство у звязку з визнанням мирової угоди недійсною;

- вимоги щодо виплати основної грошової винагороди арбітражному керуючому;

- вимоги щодо відшкодування витрат арбітражного керуючого, повязаних з виконанням ним повноважень розпорядника майна, керуючого санацією боржника або ліквідатора банкрута;

- витрати арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), повязані з утриманням і збереженням майнових активів банкрута;

- витрати Гарантійного фонду виконання зобовязань за складськими документами на зерно, повязані з набуттям ним права регресної вимоги щодо зернового складу, - у розмірі всієї виплаченої ним суми відшкодування вартості зерна.

У відповідності до ч.5 ст.45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.

Проте, відповідно до ч.9 ст.45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", погашення вимог забезпечених кредиторів за рахунок майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в позачерговому порядку.

За приписами ч.1 ст.46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", після завершення всіх розрахунків з кредиторами, ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - копія розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів цінних паперів - копія звіту про наслідки погашення цінних паперів, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута (ч.2 ст.46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").

Відповідно до положень п.6 ч.1 ст.83 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, зокрема, якщо затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим Законом.

Ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи.

Враховуючи вимоги ст.ст.41, 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів вважає, що розглядаючи ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора, в судовому засіданні господарський суд перевіряє обґрунтованість, правомірність та повноту дій ліквідатора, а також, достовірність змісту ліквідаційного балансу.

Відповідно до абз.10 ч.1 ст.46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника ( для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків).

Також, у відповідності до ч.1 ст.46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд, після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

З матеріалів справи вбачається, що до реєстру вимог кредиторів ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" включено грошові вимоги наступних кредиторів:

- Млинівської об'єднана державна податкова інспекція - 746770,05грн.;

- ПАТ "Західінкомбанк" - 23360212,78грн., судові витрати - 125,00грн.;

- ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Барвінок" - 9110,00грн.; судові витрати - 125,00грн.;

- Дочірнє підприємство "ОСОБА_5 Дон" ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Асканія-Трейдінг" - 59532,41грн., судові витрати - 125,00грн.;

- Управління пенсійного фонду України в Млинівському районі - 12706,89грн.;

-ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Інвестаційна компанія "Атланта" - 741852,34грн., судові витрати - 125,00грн.;

- ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Терлич" - 1246178,76грн., судові витрати - 125,00грн.;

- ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Пластіком" - 965009,79грн., судові витрати 321,00грн..

Також, матеріали справи свідчать, що в процедурі санації ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" були погашені вимоги Публічного акціонерного товариства "Західінкомбанк" в сумі 1276696,23грн. та Управління пенсійного фонду України в Млинівському районі в сумі 2700,00грн..

При цьому, у ліквідаційній процедурі, з дня свого призначення, ліквідатором здійснювались повноваження відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом": здійснено інвентаризацію, оцінку майна банкрута та інше.

Зокрема, 15.01.2015р. була проведена оцінка майна ТОВ "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50, згідно договору №0708/14 від 08.07.2014р. про проведення оцінки майна. Вартість майна згідно оцінки становить 722500,00грн..

21.01.2015р. господарським судом Рівненської області у даній справі про банкрутство ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" було затверджено реєстр вимог кредиторів.

Листом №174/08 від 23.01.2015р. отримана заява від УПФУ у Млинівському районі про визнання кредитором за кредиторськими вимогами на суму 10006,89грн..

30.01.2015р. надіслано листа №88 в УПФУ у Млинівському районі про визнання вимог.

05.02.2015р. відбулося засідання зборів комітету кредиторів №12 ТОВ "Млинівські макарони", на яких було затверджена оцінка майна та порядок реалізації майна. 12.05.2015р. надіслано листа №95 Генеральному директору ТБ "НАША" про надання Інформації стосовно призначення, або відмови проведення аукціонних торгів з продажу майна банкрута.

05.06.2015р. відбулося засідання зборів комітету кредиторів №13 ТОВ "Млинівські макарони", на яких було затверджена реалізація майна на аукціоні, який відбувся 28.05.2015р. і на якому було реалізовано ЦМК на суму 729725,00грн.. Затверджено оплату витрат та оплату послуг за період проведення ліквідаційної процедури, а саме:

- біржові витрати 10% від суми реалізації - 72975,00грн.;

- витрати на проведення оцінки майна - 35500,00грн.;

- оплата послуг ліквідатора - 43848,00грн.;

- оплата послуг найманих працівників - 21924,00грн.;

- господарські витрати 24750,00грн..

Всього витрат на суму: 198997,00грн..

В подальшому, кошти від реалізації майна були розподілені згідно Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ст.45) на погашення першої черги, а саме заставному кредитору ПАТ "Західінкомбанк", всумі 530731,00 грн., та кошти в сумі 198997,00грн. на витрати в процедурі ліквідації та оплату послуг за період проведення ліквідаційної процедури, а саме:

- Публічне акціонерне товариство "Західінкомбанк" - 530731,00грн.;

- оплата послуг біржі 72972,00грн.;

- витрати на експертну оцінка майна 35500,00грн.;

- оплата послуг арбітражного керуючого - 43848,00грн.;

- оплата послуг найманих працівників - 21924,00грн.;

- господарські витрати - 24750,00грн..

Для перевірки наявності у банкрута прав власності на майно ліквідатором направлено запити до органів, якими здійснюється реєстрація та облік майна та майнових активів суб'єктів господарювання, зокрема, 09.06.2015р. листом №103, 104, 105, 106 було відправлено запити, а саме:

- Державній інспекції с/г в Рівненській обл.,

- Управлінню ДержгІрпромнагляду по Рівненській обл.,

- Центру надання послуг пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Дубно, Дубенського, Демидівського, Млинівського, Радивилівського районів, підпорядкованого ВДАІ ПРИ УМВС,

- Млинівській МДПІ.

На дані запити отримано відповіді від:

1. Державної інспекції с/г в Рівненській області, яка повідомила, що за ТОВ "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50, зареєстрованої техніки на території Рівненської області не значиться.

2. Управління Держгірпромнагляду по Рівненській обл., повідомило, що за ТОВ "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50, код ЄДРПОУ 35148598, великовантажних технологічних транспортних засобів ~ не зареєстровано.

3. Центр надання послуг пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Дубно, Дубенського, Демидівського, Млинівського, Радивилівського р-нів, підпорядкованого ВДАІ УМВС повідомило, що за ТОВ "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50, код ЄДРПОУ 35148598, транспортних засобів - не зареєстровано.

15.09.2015р. відбулося засідання зборів комітету кредиторів №14 ТОВ "Млинівські макарони", на яких було вирішено для виявлення майна банкрута подати запити до:

- Головного управління Держкомзему у Рівненській області;

- КП "Рівненське ОБТІ";

- Головного управління статистики у Рівненській області;

- ДП "Інформаційний центр";

- Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України щодо наявності/відсутності дозволу на виконання будівельних робіт та переліку замовника будівництва;

- Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ПАТ "Національного Депозитарію України" - щодо наявності в боржника цінних паперів;

- Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо наявності частки Боржника в статутному капіталі інших підприємств;

- Державної митної служби України - щодо наявності не розмитнених товарів Боржника, які зберігаються на митниці;

- Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України;

- Державної інспекції котлонагляду і підіймальних споруд щодо наявності/відсутності підіймальних споруд та котлів;

- Територіального управління державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду щодо наявності/відсутності об'єктів підвищеної небезпеки, високо вантажних автомобілів, технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі, трубопроводів, об'єктів нафтогазового комплексу, ділянок надр, наданих для експлуатації та будівництва підземних споруд;

- Державного підприємства "Український інститут промислової власності" Філія "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг", Держаного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України про наявність/відсутність патентів та інших) щодо виявлення майнових активів підприємства (майна та майнових прав), зокрема, щодо наявності або відсутності патентів, ліцензій тощо;

- Інспекції головного державного реєстратора флоту України, щодо наявності суден.

16.09.2015р. на виконання вимоги кредиторів, для виявлення наявного майна банкрута, ліквідатором подані наступні запити, зокрема:

Запит №117 до Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України щодо наявності/відсутності дозволу на виконання будівельних робіт та переліку замовника будівництва.

Запит №118 до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ПАТ "Національного Депозитарію України" щодо наявності в боржника цінних паперів.

Запит №119 до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців - щодо наявності частки Боржника в статутному капіталі інших підприємств.

Запит №122 до Державної митної служби України - щодо наявності не розмитнених товарів Боржника, які зберігаються на митниці.

Запит №123 до Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України про наявність/відсутність зареєстрованих повітряних суден.

Запит №124 до Державної інспекції котлонагляду і підіймальних споруд щодо наявності/відсутності підіймальних споруд та котлів.

Запит № 125 до Територіального управління державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду щодо наявності/відсутності об'єктів підвищеної небезпеки, високо вантажних автомобілів, технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі, трубопроводів, об'єктів нафтогазового комплексу, ділянок надр, наданих для експлуатації та будівництва підземних споруд.

Запит №126 до Державного підприємства "Український інститут промислової власності" Філія "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг", Держаного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України про наявність/відсутність патентів та інших) щодо виявлення майнових активів підприємства (майна та майнових прав), зокрема, щодо наявності або відсутності патентів, ліцензій тощо.

Запит №127 до Інспекції головного державного реєстратора флоту України, щодо наявності суден.

Запит №128 до Головного управління Держкомзему у Рівненській області про наявність про наявність земельних ділянок зареєстрованих за підприємством- банкрутом.

Запит №129 КП "Рівненське ОБІГ" про наявність зареєстрованих будівель та споруд за підприємством-банкрутом.

.Запит №130 до Головного управління статистики у Рівненській області з проханням надати мені баланси та фінансові звіти за 2013-2014 роки по підприємству-банкруту ТОВ "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50.

На подані ліквідатором 16.09.2015р. запити отримано наступні відповіді:

Листом №40-302-207 від 25.09.2015р. отримано відповідь на запит №117 до Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, про те що відповідно до даних Єдиного реєстру документів, що мають право на виконання підготовчих та будівельних робіт станом на 18.09.2015р., інформація щодо видачі дозволів на виконання будівельних робіт вищевказаним підприємством відсутня.

Листом № 09/01/21968/нк від 08.10.2015р. отримано відповідь на запит №118 до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, про те що серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів (10 відсотків і більше статутного капіталу) ТОВ "Млинівські макарони"- відсутнє.

Листом №1795/30 від 05.10.2015р. отримано відповідь на запит №126 в ДП "Український інститут інтелектуальної власності", про те що для отримання вищевказаної інформації, необхідно провести оплату послуг ДП "Український інститут інтелектуальної власності" згідно рахунку в сумі 720,00грн. (з урахуванням ПДВ).

Листом №05-01-08/1065 від 02.10.2015р. отримано відповідь на запит №130 до Головного управління статистики у Рівненській області з копіями фінансової звітності підприємства станом: на 31.03.2013р., на 01.07.2013р., на 30.09.2013р., на 31.12.2013р. та на 31.12.2014р..

Листом №33-17-0,41-1441/22-15 від 21.09.2015р. отримано відповідь на запит №128 до Головного управління Держкомзему у Рівненській області, про те що інформацію про державну реєстрацію прав власності та інших речових прав на земельні ділянки з 2013 року здійснює Державна реєстраційна служба України.

26.10.2015р. голові комітету кредиторів ПАТ "Західінкомбанк" направлено клопотання №135 про те, що для отримання інформації щодо виявлення майнових активів підприємства (майна та майнових прав), зокрема, щодо наявності або відсутності патентів, ліцензій тощо необхідно здійснити оплату послуг ДП "Український інститут інтелектуальної власності" згідно рахунку в сумі 720,00грн..

Листом №1802-05/4/3-11 від 10.11.2015р. Державна інспекція України з безпеки на морському та річковому транспорті, у відповідь на поданий запит від 16.09.2015р. повідомила про те, що за підприємством-банкрутом ТОВ "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50, суден та морських транспортних засобів - не зареєстровано.

На поданий запит №126 до Державного підприємства "Український інститут промислової власності" Філія "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг", щодо наявності або відсутності патентів, ліцензій тощо, отримано відповідь, про те, що для отримання даної інформації потрібно оплатити послуги цієї служби згідно рахунку.

08.12.2015р. отримано довідку №22 з КП "Млинівський районний місцевий архів" про те, що ТОВ "Млинівські макарони" документи (накази з кадрових питань (особового складу) та розрахунково-платіжні відомості) здали на зберігання в архів за 2006-2011 роки.

11.12.2015р. ліквідатором здійснено проплату згідно рахунку №3597 від 10.12.2015р. та отримано звіт наявності або відсутності патентів, ліцензій за підприємством банкрутом ТОВ "Млинівські макарони".

Листами №139, 140, 141 від 03.12.2015р. кредиторам ТОВ "Млинівські макарони" направлені листи з повідомленням про засідання зборів комітету кредиторів, які відбудуться 15.12.2015р. об 14:00 год. в приміщені Млинівської МДПІ за адресою смт.Млинів, вул.Ватутіна, 1.

Відносно запиту до КП "Рівненське ОБТІ" щодо наявності у боржника нерухомого майна, то на сьогоднішній час КП "Рівненське ОБТІ" не проводить реєстрації нерухомого майна, ці повноваження має реєстраційна служба та нотаріуси. Згідно витягу з реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме мацно, Єдиного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, вказано, що нерухомого майна за ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул. Народна, 50, не значиться.

Державна митна служба України, щодо наявності не розмитнених товарів боржника, які зберігаються на митниці, листом №11506/А/97-99-24-02-02-14 від 08.12.2015 р., повідомила, що за наявними в Єдиній автоматизованій інформаційній системі ДФС даними, станом на 04.12.2015р. ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул. Народна, 50 - зовнішньоекономічну діяльність не здійснює та на обліку в митних органах ДФС не перебуває. Також, згідно довідки про відсутність за межами України валютних цінностей та майна №1/15 від 21.01.2016р., вказано, що декларування валютних цінностей та майна ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" не проводилося.

Державна авіаційна адміністрація Міністерства транспорту та зв'язку України, листом №21.1.19-15853 від 07.10.2015р., на запит №123 повідомила, що у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України за ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50, не значиться.

Територіальне Управління Держгірпромналяду у Рівненській області на запит №125 листом №01-12/813 від 12.10.2015р., повідомила, що за ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50, великовантажних технологічних транспортних засобів, вантажопідіймальних споруд, котлів, ліфтів, трубопроводів пари та гарячої води, посудин що працюють під тиском - не значиться.

Інспекція головного державного реєстратора флоту України на запит №127 від 30.09.2015р. листом №18-02-0514/3-11 від 10.11.2015р. повідомила, що в Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України власниками або судновласниками яких є ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" код ЄДОПОУ 34337272, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Народна, 50 - відсутні.

Таким чином, враховуючи вище вказане, не знаходять свого підтвердження покликання скаржника в апеляційній скарзі на відсутність відповідей на запити ліквідатора, зокрема, від КП "Рівненського ОБТІ" щодо наявності у боржника нерухомого майна; Державної митної служби України - щодо наявності не розмитнених товарів боржника, які зберігаються на митниці; Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України; Державної інспекції котлонагляду і підіймальних споруд щодо наявності/відсутності підіймальних споруд та котлів; Територіального управління державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду щодо наявності/відсутності об'єктів підвищеної небезпеки, високо вантажних автомобілів, технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі, трубопроводів, об'єктів нафтогазового комплексу, ділянок надр, наданих для експлуатації та будівництва підземних споруд; Інспекції головного державного реєстратора флоту України, щодо наявності суден.

При цьому щодо доводів апелянта про порушення приписів ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" при винесенні оспорюваної ухвали, колегія суддів апеляційного суду зазначає наступне.

Згідно протоколу зборів комітету кредиторів ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" №16 від 15.12.2015р., комітетом кредиторів одноголосно вирішено, зокрема, затвердити звіт ліквідатора про роботу, фінансовий звіт та ліквідаційний баланс банкрута.

Як зазначалось вище, кошти від реалізації майна були розподілені згідно Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ст.45) на погашення першої черги, а саме заставному кредитору ПАТ "Західінкомбанк", в сумі 530731,00грн., та кошти в сумі 198997,00грн., на витрати в процедурі ліквідації та оплату послуг за період проведення ліквідаційної процедури, а саме:

- Публічне акціонерне товариство "Західінкомбанк" - 530731,00грн.;

- оплата послуг біржі 72972,00грн.;

- витрати на експертну оцінка майна 35500,00грн.;

- оплата послуг арбітражного керуючого - 43848,00грн.;

- оплата послуг найманих працівників - 21924,00грн.;

- господарські витрати - 24750,00грн..

Враховуючи зазначене вище, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду погоджується із доводами заявника апеляційної скарги, що виходячи із вимог ст.42, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує та погашається в позачерговому порядку.

Також, колегія суддів звертає увагу, що законодавець чітко визначив процедуру внесення вимог кредиторів, забезпечених заставою майна боржника, до реєстру вимог кредиторів та задоволення таких вимог. Майно боржника, яке є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує.

Однак, суд першої інстанцій, в порушення вимог ст.43 ГПК України, не звернув на це уваги і в оскарженій ухвалі затвердив затверджений зборами комітету кредиторів звіт, в якому кошти від реалізації майна, яке перебувало у заставі ПАТ "Західінкомбанк", окрім останнього, були спрямовані і на оплату послуг арбітражного керуючого, оплату послуг найманих працівників, господарські витрати, оплату послуг біржі, витрати на експертну оцінку майна.

Отже, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду дійшла до висновку про те, що приймаючи оскаржену ухвалу, суд першої інстанції дав невірну правову оцінку обставинам справи та дійшов хибного висновку щодо прав та обов'язків сторін, зокрема скаржника.

А тому, за вказаних обставин, доводи апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Західінкомбанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Західінкомбанк" ОСОБА_1 є обґрунтованими.

Відповідно до вимог ст.33 Господарського-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч.7 ст.106 ГПК України у випадках скасування апеляційною інстанцією ухвал про відмову у прийнятті позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство, про повернення позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство, зупинення провадження у справі, припинення провадження у справі, про залишення позову без розгляду або залишення заяви у провадженні справи про банкрутство без розгляду справа передається на розгляд місцевого господарського суду.

Відтак, враховуючи викладене, апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства "Західінкомбанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Західінкомбанк" ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а ухвала господарського суду Рівненської області від 16.12.2015р. у справі №5019/750/11, враховуючи п.2 ч.1 ст.103, п.4 ст.104 ГПК України, - скасуванню, з направленням даної справи на розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.101, 103 - 106 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Західінкомбанк", м.Луцьк в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Західінкомбанк" ОСОБА_1 задовольнити.

2. Ухвалу господарського суду Рівненської області від 16.12.2015р. у справі №5019/750/11 скасувати.

3. Cправу №5019/750/11 передати на розгляд до господарського суду Рівненської області.

Головуючий суддя Павлюк І. Ю.

Суддя Дужич С.П.

Суддя Саврій В.А.