Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
27 січня 2016 р. Справа №805/65/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.
при секретарі судового засідання Карпенко А.В.
за участю
представника позивача не зявився,
представника відповідача 1 не зявився,
представника відповідача 2 не зявився,
представника відповідача 3 не зявився,
третьої особи не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 міської ради до Реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції Донецької області, Міського комунального підприємства «ОСОБА_1 бюро технічної інвентаризації», Маріупольського міського управління юстиції Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_2, про скасування державної реєстрації права власності, -
встановив:
06 січня 2016 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 міської ради (далі позивач або Рада), датований 30 грудня 2015 року і того ж дня надісланий на адресу суду, до Реєстраційної служби Маріупольського міського управління Донецької області (далі відповідач 1 або Реєстраційна служба), міського комунального підприємства «ОСОБА_1 бюро технічної інвентаризації» (далі відповідач 2 або МКП «ОСОБА_1 БТІ»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_2 (далі третя особа), в якому позивач просив:
- скасувати державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_2 на житлову будівлю 1/1 частини (реєстраційний номер 38380821), що розташована за адресою: м. Маріуполь, пр. Нахімова, 105а, яке виникло на підставі заочного рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 19 листопада 2012 року № 2/0519/4623/12;
- скасувати рішення про державну реєстрацію, яке прийнято 30 листопада 2012 року реєстратором міського комунального підприємства «ОСОБА_1 бюро технічної інвентаризації» і запис про яке внесений до Реєстру прав власності на нерухоме майно 30 листопада 2012 року.
Ухвалою від 11 січня 2016 року відкрито провадження у справі № 805/65/16-а розпочата підготовка справи до судового розгляду.
Ухвалою від 11 січня 2016 року до участі у справі у якості відповідача залучене ОСОБА_1 міське управління юстиції Донецької області (далі відповідач 3 або ОСОБА_1 МУЮ).
Про дату, час і місце судового розгляду особи, які беруть участь у справі, повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст.ст. 33-36, 38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Позивач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, 27 січня 2016 року через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідачі 1, 2, 3 та третя особа явку своїх представників до судового засідання не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи не надали.
Враховуючи наведене та на підставі положень ч. 4 ст. 122, ч. 4 ст. 128 КАС України судове засідання проведене за відсутності представників осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
21 січня 2016 року через відділ діловодства та документообігу суду від відповідача 1 Реєстраційної служби надійшло клопотання про зміну процесуального статусу Реєстраційної служби з відповідача на третю особу, мотивоване тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» передбачена ліквідація Державної реєстраційної служби України, правонаступником якої визначене Міністерство юстиції України; а також про зупинення провадження у справі у звязку із зміною процесуального статусу Реєстраційної служби.
Вирішуючи вказані клопотання по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 3 КАС України відповідачем є субєкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
За правилами ч. ч. 1, 3 ст. 52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
П.1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» постановлено ліквідувати Державну реєстраційну службу, поклавши на Міністерство юстиції України завданні і функції з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
П.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 17 установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби в частині реалізації політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 150 «Питання Міністерства юстиції» Державною реєстраційною службою України припинено виконання функцій і повноважень.
Виконання функцій реєстраційних служби Головних управлінь юстиції в областях, а також реєстраційних служб міських (міст обласного значення) управлінь юстиції покладено на Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в областях, міські (міст обласного значення) управління юстиції.
ОСОБА_1 міське управління юстиції Донецької області є територіальним органом Міністерства юстиції України і має статус юридичної особи, що визначено п.п. 1, 12 Положення про ОСОБА_1 міське управління юстиції Донецької області, затвердженого наказом Головного управління юстиції у Донецькій області від 15 жовтня 2012 року № 699/1 (далі Положення про ОСОБА_1 МУЮ).
Відповідно до п. 3 Положення про ОСОБА_1 МУЮ одним з основних завдань Маріупольського МУЮ є забезпечення реалізації державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
ОСОБА_1 МУЮ відповідно до законодавства забезпечує ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону, що визначено пп. 4.31, 4.33 п. 4 Положення про ОСОБА_1 МУЮ.
Реєстраційна служба Маріупольського міського управління юстиції (далі Реєстраційна служба) діє у складі Маріупольського МУЮ, є його структурним підрозділом, який забезпечує реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби, що визначено п. 1 Положення про реєстраційну службу Маріупольського міського управління юстиції, затвердженого начальником Реєстраційної служби Маріупольського МУЮ 22 жовтня 2013 року за погодженням з головою Державної реєстраційної служби України та начальником реєстраційної служби Головного управління юстиції у Донецькій області (далі Положення про реєстраційну службу).
Згідно з п. 3 Положення про реєстраційну службу до основних завдань Реєстраційної служби належить забезпечення реалізації державної політки у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п.9 Положення про реєстраційну службу в її структуру входить відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
П. 1 Положення про Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції, затвердженого начальником Реєстраційної служби 21 грудня 2013 року (далі Положення про відділ), визначено, що Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції (далі Відділ) діє у складі Реєстраційної служби Маріупольського МУЮ, є його структурним підрозділом, та реалізує повноваження Державної реєстраційної служби у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Згідно з пп. 4.2., 4.7. п. 4 Положення про відділ одним з основи завдань Відділу є здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відповідно до закону; забезпечення прийому та видачі документів, повязаних з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, наданням інформації з Державного реєстру прав.
Зважаючи на те, що Відділ діє у складі Реєстраційної служби Маріупольського МУЮ, є його структурним підрозділом, а Реєстраційна служба, в свою чергу є структурним підрозділом Маріупольського МУЮ, суд вважав за необхідне залучити до участі у справі у якості відповідача ОСОБА_1 міське управління юстиції Донецької області як субєкта владних повноважень, що має статус юридичної особи, про що 11 січня 2016 року постановлена відповідна ухвала.
Разом з цим КАС України не передбачає можливості виключення особи зі складу відповідачів у справі, в тому числі шляхом зміни її процесуального статусу з відповідача на третю особу, а тому клопотання Реєстраційної служби про зміну її процесуального статусу не підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 156 КАС України суд має право зупинити провадження в справі у разі наявності інших причин, які не зазначені в цій статті за обґрунтованим клопотанням сторони - до терміну, встановленого судом.
З огляду на те, що у задоволенні клопотання відповідача 1 про переведення первісного відповідача у справі Реєстраційної служби у статус третьої особи відмовлено, клопотання відповідача 1 про зупинення провадження у справі також не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 46, 52, 133, 156, 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
1.Відмовити у задоволенні клопотання відповідача 1 Реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції Донецької області про переведення первісного відповідача у справі Реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції Донецької області у статус третьої особи.
2.Відмовити у задоволенні клопотання відповідача 1 Реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції Донецької області про зупинення провадження у справі.
3.Ухвала постановлена, складена і підписана у нарадчій кімнаті.
4.Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя Кравченко Т.О.