Ухвала суду № 55252310, 27.01.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2016
Номер справи
826/18709/15
Номер документу
55252310
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Епель О.В.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2016 року Справа № 826/18709/15

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Епель О.В.,

суддів: Желтобрюх І.Л., Карпушової О.В.,

за участю секретаря Нагорної Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Тріада Сістем» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тріада Сістем» ( далі - позивач ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві ( далі - відповідач ) про скасування податкового повідомлення-рішення від 24.03.2015 р. № 0001072201.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 жовтня 2015 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, так як, на думку апелянта, зазначена постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю «Тріада Сістем» ( далі - ТОВ «Тріада Сістем» ) є юридичною особою та перебуває на податковому обліку Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві ( далі - ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві ) як платник податку на додану вартість ( далі - ПДВ ).

Відповідачем було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Тріада Сістем» з питань правильності нарахування та повноти сплати до бюджету ПДВ по взаємовідносинам з ТОВ «Вальдена» та ТОВ «Адамант-10» за період з 01.07.2014 р. по 31.10.2014 р., за результатами якої складено акт перевірки від 24.02.2015 р. №232/26-53-22-05-21/22915361.

Згідно з висновками зазначеного акту перевірки відповідачем встановлено порушення позивачем вимог п.п.198.1, 198.6 ст.198, п.п.201.1, 201.2, 201.6, 201.7 ст.201 Податкового кодексу України, що призвело до заниження ПДВ на суму 195166,00 грн.

На підставі та на виконання цього акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 24.03.2015 р. № 0001072201, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на 195166,00 грн. - за основним платежем та на 48792,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним ТОВ «Тріада Сістем» звернулось до суду з даним адміністративним позовом.

Судова колегія встановила, що задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що спірні господарські операції, вчинені між позивачем і ТОВ «Вальдена», ТОВ «Адамант-10», є реальними, повністю підтверджуються належною первинною документацією і відповідачем не надано жодних доказів зворотного.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Податкового кодексу України ( далі - ПК України ), Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» ( далі - Закон № 996-XIV ), Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, яке затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 ( далі - Положення № 88 ).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктами 198.1-198.3, 198.6 статті 198 ПК України передбачено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів ( у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України ) та послуг.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п. 201.1. ст. 201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи-продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 ПК України.

Згідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Відповідно до п. 2.4 Положення № 88 первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа ( форми ), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції ( у натуральному та/або вартісному виразі ), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що для встановлення правомірності нарахування платником податків його податкових зобов'язань з ПДВ належить з'ясувати реальність руху активів та коштів у процесі здійснення відповідних господарських операцій і використання придбаних товарів/послуг у його господарській діяльності.

При цьому, зазначені обставини повинні підтверджуватися первинною документацією, складеною з дотриманням вимог Закону № 996-XIV та Положення № 88.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що реальність господарських операцій позивача з ТОВ «Вальдена» та ТОВ «Адамант-10» за період з 01.07.2014 р. по 31.10.2014 р. за договорами поставки від 07.06.2014 р. № 038/ЮР-2014, від 05.09.2014 р. № 02/14, предметом яких є поставка непродовольчих товарів, пітверджується відповідними первинними документами, складеними з дотриманням вимог ст. 9 Закону № 996-XIV та п. 2.4 Положення №88, а саме: видатковими і податковими накладними, рахунками на оплату і банківськими виписками.

При цьому, апеляційний суд відзначає, що предмет зазначеного договору поставки повністю узгоджується з видами діяльності позивача за КВЕД та вказаними в його Статуті, що обумовлює наявність ділової мети у ТОВ «Тріада Сістем» при укладенні зазначених договорів поставки.

Крім того, як було правильно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, товар, придбаний позивачем у ТОВ «Вальдена» та ТОВ «Адамант-10» за вказаними договорами поставки, був використаний в господарській діяльності товариства шляхом подальшої реалізації іншим суб'єктам господарювання (ПрАТ ТД «Хращатик», ТОВ «СТІЛ КІНГ», ТОВ «Видавництво «Піонер» тощо)з метою отримання прибутку, що підтверджується відповідними первинними документами (копіями рахунків, видаткових та податкових накладних).

Суд апеляційної інстанції звертає увагу й на те, що матеріалами справи також підтверджується наявність у ТОВ «Тріада Сістем» трудових ресурсів для виконання зобов'язань товариства перед ТОВ «Вальдена» і ТОВ «Адамант-10» за договорами поставки від 07.06.2014 р. № 038/ЮР-2014, від 05.09.2014 р. № 02/14 та подальшого використання придбаного товару в господарській діяльності товариства, а саме: штатна чисельність працівників позивача станом на липень-серпень 2014 року становила 52 особи, вересень 2014 року - 51 особу, жовтень - 49 осіб.

Окрім цього, матеріалами справи, зокрема договорами з перевізником - ТОВ «М-Сервіс» та відповідними рахунками-фактури, актами здачі-прийняття робіт (наданих послуг) і податковими накладними, також підтверджується й факт переміщення товару, придбаного ТОВ «Тріада Сістем» у ТОВ «Вальдена» і ТОВ «Адамант-10» на підставі вказаних договорів.

Таким чином, оскільки витрати позивача за вищезазначеними договорами поставки, укладеними з ТОВ «Вальдена» і ТОВ «Адамант-10», відображені у відповідних податкових накладних, складених на підставі правовідносин з цими суб'єктами господарювання, які на момент виникнення спірних правовідносин були зареєстровані як платники ПДВ, первинні документи виписані та зареєстровані згідно з вимогами чинного законодавства, а доказами, наявними в матеріалах справи, повністю підтверджується реальність господарських операцій за такими договорами, рух коштів між їх сторонами та господарська мета укладання цих договорів, то колегія суддів вважає, що невизнання відповідачем показників податкової звітності, сформованих позивачем на підставі вказаних господарських операцій, є необґрунтованим та безпідставним.

Посилання апелянта на відсутність специфікацій товару, придбаного позивачем у ТОВ «Вальдена» і ТОВ «Адамант-10», які на його думку, є невід'ємною частиною договорів поставки, укладених позивачем з вказаними контрагентами, колегія суддів вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки повний асортимент товарів, які були придбані ТОВ «Тріада Сістем» у ТОВ «Вальдена» та ТОВ «Адамант-10» за договорами поставки від 07.06.2014 р. № 038/ЮР-2014, від 05.09.2014 р. № 02/14, зазначено у видаткових накладних, копії яких наявні в матеріалах справи, а у п. 1.1 договору поставки від 07.06.2014 р. № 038/ЮР-2014, укладеного між позивачем і ТОВ «Вальдена», вказано, що вартість, кількість, часткове співвідношення за сортами, групами, підгрупами, видами, марками, типами, розмірами товару вказується у видаткових накладних, які є невід'ємними частинами цього договору і прирівнюються до специфікацій /Т. 1 а.с. 37 /. Щодо видаткових накладних по операціям позивача з ТОВ «Адамант-10» колегія суддів зазначає, що такі первинні документи також містять всю деталізовану інформацію про товар, який було отримано позивачем від вказаного контрагента / Т. 1 а.с. 84-96 /, і є належними первинними документами, підтверджуючими факт вчинення господарської операції, у розумінні ст. 9 Закону № 996-XIV, та сама лише назва цих документів «видаткова накладна», а не «специфікація», як наполягає апелянт, не є достатньою і необхідною правовою підставою для висновку про безтоварність спірних операцій.

Доводи апелянта про те, що деякі з видаткових накладних, складних під час господарських операцій позивача з ТОВ «Вальдена» і ТОВ «Адамант-10», не містять відомостей щодо місця їх складання, апеляційний суд вважає такими, що не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, оскільки самі лише певні недоліки первинних документів за умови підтвердження фактичного здійснення господарських операцій не тягнуть за собою втрати ними статусу належних первинних документів та не є підставою для висновку про їх безтоварність.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 28.05.2015 р. № К/800/55461/14.

Твердження апелянта про те, що у видаткових накладних не вказано довіреностей, на підставі яких уповноваженим представником позивача були отримані товарно-матеріальні цінності, колегія суддів вважає такими, що не можуть бути прийняті до уваги, оскільки видаткові накладні від імені ТОВ «Тріада Сістем» щодо прийняття ТМЦ від ТОВ «Вальдена» та ТОВ «Адамант-10» за договорами поставки від 07.06.2014 р. № 038/ЮР-2014, від 05.09.2014 р. № 02/14 підписані директором позивача Левицьким Л.П., який у відповідності до статутних документів і відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, уповноважений діяти від імені позивача без довіреності.

Посилання апелянта на відсутність у позивача товарно-транспортних накладних, підтверджуючих факт доставки вантажу та його отримання позивачем, також не можуть бути прийняті до уваги, оскільки ненадання транспортної документації не може бути єдиною беззаперечною підставою для висновку про відсутність реальності здійснення господарських операцій з придбання товару, оскільки товарно-транспортними документами підтверджується лише факт безпосереднього перевезення вантажу, а не факт придбання товарно-матеріальних цінностей, і такі документи є транспортними документами перевізника, а не документами первинного бухгалтерського обліку і податкової звітності.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 28.05.2015 р. № К/800/55461/14 та в постанові ВАСУ від 10.09.2015 р. № К/800/9706/15.

Таким чином, дослідивши ці та всі інші доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає їх такими, що не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, а отже, апелянт, який є суб'єктом владних повноважень, всупереч з вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України, не довів правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 24.03.2015 р. № 0001072201 та не переконав суд у своїй правоті.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для задоволення адміністративного позову та вважає, що судом першої інстанції було повно встановлено фактичні обставини справи, правильно визначено норми матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню, з дотриманням вимог ст. 159 КАС України.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 жовтня 2015 року - без змін.

Крім того, колегія суддів зазначає, що з метою забезпечення права апелянта на доступ до правосуддя ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року йому було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судом апеляційної інстанції судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги.

У відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в редакції, яка набрала чинності станом на дату виникнення в апелянта права на апеляційне оскарження, за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду справляється судовий збір у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в редакції, яка була чинною на момент звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом, тобто станом на 28.08.2015 р., за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.

Тож, сума судового збору, яка підлягала сплаті позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом становить 4872,00 грн., а розмір судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у цій справі - 5359,20 грн. та підлягає стягненню з апелянта на користь Київського апеляційного адміністративного суду, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 8 та ст. 9 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 жовтня 2015 року - без змін.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на користь Київського апеляційного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 38004897, банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок отримувача 31211206781007, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір в розмірі 5359 (п'ять тисяч триста п'ятдесят дев'ять) грн. 20 (двадцять) коп.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст рішення, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, виготовлено 27.01.2016 р.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Епель О.В.

Судді: Карпушова О.В.

Желтобрюх І.Л.