Ухвала суду № 55251844, 21.01.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
803/3908/15
Номер документу
55251844
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог

21 січня 2016 року Справа № 803/3908/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Костюкевича С.Ф.,

суддів: Димарчук Т.М., Плахтій Н.Б.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідачів ГУ Нацполіції у Волинській області, УМВС України у Волинській області ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання представників відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання незаконними та скасування наказів, внесення змін до наказів та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання незаконними та скасування наказів від 25.09.2012 року №800 о/с МВС України та від 19.10.2012 року №294 о/с УМВС України у Волинській області в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ та зобовязання внести зміни до вказаних наказів щодо підстав його звільнення, зобовязання МВС України прийняти нове Положення про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ та привести його до вимог Конституції та законів України.

20.01.2016 року за вх. №541/16 від ГУ Нацполіції у Волинській області та 21.01.2016 року за вх. №594/16 від МВС України надійшли клопотання про залишення позову без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду, з посиланням, що вказаними наказами позивач був ознайомлений ще 2012 року.

Позивач в судовому засіданні щодо заявлених клопотань заперечив, просив в їх задоволенні відмовити, при цьому підтвердив, що з оскаржуваними наказами ознайомився 22 жовтня 2012 року.

Представник відповідачів в судовому засіданні підтримала заявлене клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у звязку з пропуском строку звернення в суд з даним позовом.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідачів, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що клопотання представника МВС України та ГУ Нацполіції у Волинській області підлягають до часткового задоволення, а провадження у даній справі щодо позовних вимог про визнання незаконними та скасування наказів від 25.09.2012 року №800 о/с МВС України та від 19.10.2012 року №294 о/с в частині підстав звільнення та внесення змін до даних наказів підлягає залишенню без розгляду з врахуванням наступного.

Відповідно до частин 1, 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно частинами 2, 3 статті 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк, а для звернення до суду з захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду, визначенні статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позивач заявляючи позовні вимоги про визнання незаконними та скасування наказів від 25.09.2012 року №800 о/с МВС України та від 19.10.2012 року №294 о/с УМВС України у Волинській області в частині підстав звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ звернувся до суду лише 18 грудня 2015 року, тобто з пропуском встановленого частиною 3 статті 99 КАС України, як місячного строку для звернення до адміністративного суду так і шестимісячного передбаченого ч. 2 ст. 99 КАС України.

Як встановлено судом, вказані накази ОСОБА_1 отримав 24.10.2012 року, як вбачається з його підпису в повідомленні про звільнення, що й не заперечується позивачем.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачем пропущено, шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з позовними вимогами, встановлений ч. 2 ст. 99 КАС України.

Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Встановлення таких строків дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, спонукає до своєчасного вчинення ними процесуальних дій, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, не зловживаючи ними.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є обєктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та повязані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Крім того позивачем в позовній заяві та в судовому засіданні не заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку звернення з даними вимогами.

Таким чином, позивачем не наведено обставини, що зумовили пропуск строку на звернення до суду. Жодного доказу для підтвердження того, що пропущення строку для звернення до суду є поважними, позивачем не надано.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 29.09.2015 року звертався до Волинського окружного адміністративного суду з аналогічними позовними вимогами, що вбачається з оглянутої в судовому засіданні копії позову, приєднаної до матеріалів даної справи, а саме про визнання незаконним та скасування наказів УМВС України у Волинській області №294 о/с від 19 жовтня 2012 року та МВС України №800 о/с від 25 вересня 2012 року в частині звільнення з органів внутрішніх справ з посади начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності слідчого управління УМВС України у Волинській області у запас Збройних Сил та зобовязання відповідачів внести зміни до наказів №294 о/с від 19 жовтня 2012 року та №800 о/с від 25 вересня 2012 року в частині звільнення з органів внутрішніх справ змінивши підставу звільнення з пункту 64 «б» на пункт 65 «а» або «б» у відставку за віком або через хворобу. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 до УМВС України у Волинській області, МВС України про визнання незаконними та скасування наказів та зобовязання вчинити дії повернуто позивачеві, у звязку з поданням заяви позивачем про відкликання позовної заяви для доопрацювання.

На думку суду, позивач пропустив встановлений законодавством строк звернення до суду з вимогами про визнання незаконними та скасування наказів від 25.09.2012 року №800 о/с МВС України та від 19.10.2012 року №294 о/с УМВС України у Волинській області в частині підстав звільнення та внесення змін до даних наказів, оскільки не навів суду обставин, які б свідчили про позбавлення можливості своєчасно звернутися до суду із адміністративним позовом.

Таким чином, оскільки провадження у цій справі в частині позовних вимог, поданих із пропуском строку звернення до суду, було відкрито помилково, судом не встановлено поважності причин пропуску цього строку, тому клопотання представника МВС України та ГУ Нацполіції у Волинській області підлягає до часткового задоволення, а адміністративний позов в порядку ч.1 ст.100 КАС України в частині позовних вимог про визнання незаконними та скасування наказів від 25.09.2012 року №800 о/с МВС України та від 19.10.2012 року №294 о/с УМВС України у Волинській області в частині підстав звільнення та внесення змін до даних наказів підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись статтями 99, 100, 160, 165 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Національної поліції у Волинській області про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити частково.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання незаконними та скасування наказів, МВС України від 25.09.2012 року №800 о/с та УМВС України у Волинській області від 19.10.2012 року №294 о/с в частині підстав його звільнення з ОВС та зобовязання внесення змін до даних наказів залишити без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду з даними вимогами.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали, повний текст якої буде виготовлений 26 січня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

ОСОБА_3 Костюкевич

Судді Т.М. Димарчук

ОСОБА_4