Справа № 686/14498/15-а
ЄУН 686/14498/15-а
справа 2-а/686/648/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2015 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору приватне акціонерне товариство «Електро», про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_1 з вказаним позовом в якому зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2, про що йому у 1993 році було видано відповідне посвідчення, яке є безстроковим. У звязку з досягненням 50 років він звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому за призначенням йому пенсії як ліквідатору - чорнобильцю, віднесеному до 2 категорії із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, відповідач листом від 17.07.2015 року відмовив йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що ним не подано документів, які підтверджують перебування в зоні відчуження у вказаний період та відсутній необхідний страховий стаж. Вважає такі дії відповідача незаконним. За таких обставин, просить визнати відмову відповідача у призначенні йому пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними та зобовязати УПФУ у м. Хмельницькому призначити йому пенсію на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити. Надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позові. Також зазначив, що він є ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, та його статус підтверджений наданим йому відповідним посвідченням. У квітні 2015 року він досяг віку 50 років та звернувся до відповідача з заявою про призначенням йому пенсії із зниженням пенсійного віку. Відповідач безпідставно відмовляє йому у призначенні такої пенсії, посилаючись на відсутність документів, які б підтверджували факт та тривалість перебування його у зоні відчуження.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Зазначила, що обовязковою умовою для визначення права на призначення пенсії відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є подання певних первинних документів (довідки за формою 122), які б підтверджували факт роботи особи у зоні відчуження. 20.04.2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою про призначення йому такого виду пенсії. Оскільки ним до вказаної заяви не були додані необхідні первинні документи, які б підтвердили факт перебування його в зоні відчуження, та запит спеціалістів управління ПАТ «Електро» (місця роботи позивача) такі документи також не були надані УПФУ у м. Хмельницького було прийнято рішення про відмову у призначенні позивачу такого виду пенсії. Вважає дії УПФУ законними та обґрунтованими.
Представник третьої особи в судове засідання не зявився, причини своєї неявки суд не повідомив.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії, що підтверджується копією посвідченням серії А №147183, яке видане Хмельницькою обласною державною адміністрацією 19 березня 1993 року, і яке є перереєстрованим, а отже на нього розповсюджується дія Закону України № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськоїкатастрофи».
У зв'язку з досягненням 50 - річного віку, ОСОБА_1 20 квітня 2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з заявою про призначення йому пенсії, як ліквідатору - чорнобильцю, віднесеному до 2 категорії із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом УПФУ у м. Хмельницькому №1816803 від 17.07.2015 року позивачу було відмовлено у призначені пенсії із зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що позивачем не подано документів, які підтверджують перебування в зоні відчуження у вказаний період.
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з п.п. "ґ" п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Як свідчать матеріали справи ОСОБА_1 був командирований з Хмельницького управління №13 на ЧАЕС та в період з 12 вересня 1986 року по 25 вересня 1986 рік виконував роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджено довідками орендної будівельно-монтажної фірми «Електро» Хмельницького управління №13 від 24.02.1993 року та Київським правобережним підприємством Чорнобильських електромереж.
Крім того суд зазначає, що положеннями п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Таким чином, доводи позивача про те, що він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чотирнадцять календарних днів та має необхідний загальний страховий стаж є обґрунтованими, а відтак у нього наявне право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Водночас, вимагаючи надання довідок про період роботи у зоні відчуження, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Разом з тим, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулось не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. З огляду на те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку 20 квітня 2015 року, а 50 років йому виповнилось 03 квітня 2015 року, датою, з якої управління Пенсійного фонду України в Чернівецькому районі зобов'язане призначити пенсію позивачу є 04 квітня 2015 рік.
На підставі наведеного, Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 11, 71, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо призначення ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому призначити з 04 квітня 2015 року пенсію ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: