Постанова № 55192272, 21.01.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
161/17265/15-а
Номер документу
55192272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/17265/15-а

Провадження № 2-а/161/5/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2016 року м.Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :

головуючого - судді Присяжнюк Л.М.,

з участю секретаря - Шандерик В.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Теслюк Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання дій неправомірними та скасування рішення про відмову в призначенні субсидії та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

09 листопада 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про оскарження рішення щодо відмови у наданні субсидії. Свій позов мотивує тим, що 18 серпня 2015 року звернулася до відповідача за призначенням житлової субсидії у звязку із неможливістю сплати комунальних послуг у квартирі АДРЕСА_1. На час подання заяви про призначення субсидії у квартирі зареєстровано дві особи, вона та її брат ОСОБА_5, проте останній фактично проживає в с.Дачне Ківерцівського району, про що було подано довідку. Крім цього інспектором Департаменту соціальної політики Луцької міської ради було здійснено обстеження матеріально - побутових умов її домогосподарства та складено акт із зазначенням про те, що ОСОБА_5 фактично не проживає у вказаному приміщенні.

23 жовтня 2015 року відповідач надіслав їй відмову у призначенні субсидії, посилаючись на п.7 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ 21 жовтня 1995 року. Вважає, що вищевказане рішення про відмову в наданні субсидії є незаконним, оскільки вона подала усі необхідні документи для призначення субсидії, до кола осіб, які не мають права на отримання субсидії відповідно до п.5 Положення, вона не входить, оскаржуване рішення прийнято із запізненням, що позбавило її можливості оскаржити його до початку опалювального сезону. На підставі наведеного просить скасувати рішення комісії з питань призначення державних та соціальних допомог щодо відмови у призначенні їй субсидії, зобов'язати відповідача призначити субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язати відповідача призначити субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на весь опалювальний сезон 2015-2016 р.р. та стягнути судовий збір.

На підставі ухвали Луцького міськрайонного суду від 22 грудня 2015 року до участі в розгляді справи залучено другого відповідача Виконавчий комітет Луцької міської ради.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача Департаменту соціальної політики Луцької міської ради позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні.

Представник Виконавчого комітету Луцької міської ради в судове засідання не з'явився, попередньо подав письмові заперечення на позов та просив справу слухати у його відсутності.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та проаналізувавши подані докази, матеріали адміністративної справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 18 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

На підставі протоколу №19 засідання комісії з питань призначення державних соціальних допомог при Виконавчому комітеті Луцької міської ради ОСОБА_6 відмовлено в призначенні субсидії, про що її повідомлено листом від 21 жовтня 2015 року №11.2-8/27024 (а.с.28-29).

Як вбачається із вище зазначеного листа, згідно рішення комісії позивачу відмовлено в призначенні субсидії на підставі абзацу 3 п.7 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848 ( кількість фактично проживаючих зареєстрованих в житловому приміщенні осіб є меншою ніж кількість зареєстрованих в приміщенні осіб) (а.с.33).

Згідно п.2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (зі змінами), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно п.7 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Згідно п.13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням.

Як вбачається із матеріалів справи позивач надала відповідні документи, які дають право на призначення субсидії. Крім того працівниками Департаменту соціальної політики 18 вересня 2015 року було здійснено обстеження матеріально-побутових умов сім'ї заявника та зазначено, що ОСОБА_5 проживає в АДРЕСА_2 з сім'єю.

Однак із листа про відмову в призначенні субсидії вбачається, що позивачу відмовлено про призначення субсидії на підставі абзацу 3 п.7 Положення, оскільки кількість фактично проживаючих зареєстрованих в житловому приміщенні осіб є меншою ніж кількість зареєстрованих в приміщенні осіб.

Таким чином, при розгляді питання про призначення позивачу субсидії комісія повинна була врахувати, що брат позивача, хоча і зареєстрований, проте не проживає за зазначеною адресою, а тому в даному випадку субсидія повинна розраховуватися виходячи з кількості осіб зареєстрованих у житловому, які фактично у ньому проживають.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином суд дійшов висновку, що позивачці неправомірно відмовлено в призначенні субсидії, а тому її порушені права підлягають відновленню, шляхом визнання дій неправомірними та скасування рішення комісії з питань призначення державних соціальних допомог Виконавчого комітету Луцької міської ради, оформлене протоколом №19 від 13 жовтня 2015 року в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язанні призначити ОСОБА_1 субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з серпня 2015 року по липень 2016 року.

В позові ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій неправомірними та скасування рішення про відмову в призначенні субсидії та зобов'язання вчинити дії слід відмовити, оскільки вказаним відповідачем будь-яких рішень не приймалося.

Керуючись ст. 9-11, 69-72, 76, 158-161, 163, 167 КАС України, на підставі Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (зі змінами) суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії комісії з питань призначення державних соціальних допомог Виконавчого комітету Луцької міської щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 субсидії на оплату житлово-комунальних послуг неправомірними.

Скасувати рішення комісії з питань призначення державних соціальних допомог Виконавчого комітету Луцької міської ради оформлене протоколом №19 від 13 жовтня 2015 року в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов'язати комісію з питань призначення державних соціальних допомог Виконавчого комітету Луцької міської ради призначити ОСОБА_1 субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з серпня 2015 року по липень 2016 року.

В позові ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій неправомірними та скасування рішення про відмову в призначенні субсидії та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Луцького міськрайонного суду Присяжнюк Л.М.