Постанова № 55191403, 15.01.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2016
Номер справи
813/5142/15
Номер документу
55191403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2016 року Справа № 813/5142/15

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кузана Р.І.

секретар судового засідання Перчак С.В.,

з участю представників:

позивача Мартинюк І.Е.,

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Міське комунальне підприємство «Новояворівськводоканал» про стягнення коштів в розмірі 63692,34 грн.,

в с т а н о в и в :

Державна фінансова інспекція у Львівській області (надалі -ДФІ у Львівській області, позивач) звернулась до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (надалі - ОСОБА_3, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Міське комунальне підприємство «Новояворівськводоканал» (надалі - МКП «Новояворівськводоканал», третя особа), в якому просить стягнути з відповідача кошти в сумі 63 692,34 грн. - вартість додаткової плати за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами договору, (у п'ятикратному розмірі від діючого тарифу) на рахунок міського комунального підприємства «Новояворівськводоканал».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ревізією фінансово-господарської діяльності МКП «Новояворівськводоканал» встановлено ряд фінансових порушень та недоліків, які відображені в акті ревізії від 06.04.15 р. №19-38/4. Зокрема, в ході ревізії встановлено, що ФОП ОСОБА_3 за окремі розрахункові періоди (місяці) у ревізійному періоді перевищив договірні об'єми по скиду стоків. Однак, в порушення п.2.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37, пунктів 9, 12 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Новояворівська, затверджених рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 28.12.05р. №308, п.3.7 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.08р. №190 та п.2 ст.193 Глави 22 Господарського кодексу України, МКП «Новояворівськводоканал» не нараховувало додаткову плату за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами укладених договорів, в тому числі з відповідачем, у 5-ти кратному розмірі від діючого тарифу та не виставляло Абонентам рахунків до оплати. Як наслідок МКП «Новояворівськводоканал» недоотримано доходів від надання послуг за приймання стоків, в обсягах що перевищують обумовлені укладеним з ФОП ОСОБА_3 договором, на суму 63692,34 грн., чим комунальному підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на цю ж суму. Оскільки вжиті третьою особою заходи по виконанню вимоги Держфінінспекції не призвели до належного результату, відповідачем не сплачено в добровільному порядку вказану суму, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

При цьому право на звернення до суду з таким позовом позивач обґрунтовує нормами Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з п.10 ст.10 якого Держфінінспекція має право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

За клопотанням представника позивача судом змінено відповідача Фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 на належного - фізичну особу ОСОБА_3

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, зазначених в позовній заяві, поданих додаткових поясненнях та письмових доказах.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення адміністративного позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях. Зазначив, що вимагаючи стягнення додаткової плати за скидання стічних вод, ДФІ у Львівській області звертається до ОСОБА_3, як до фізичної особи-підприємця, однак відповідач не зареєстрований приватним підприємцем та не мав такого статусу також в охоплений перевіркою період. Посилання позивача на норми Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37 та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Новояворівська, затверджених рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 28.12.05р. №308 є протиправними, оскільки такі не поширюються на правовідносини з фізичними особами. Зазначив також, що згідно з укладеним договором між ОСОБА_3 та МКП «Новоярівськводоканал» відповідачу надавались послуги, щодо водовідведення, а не щодо скидання стічних вод, оскільки з належного відповідачу нежитлового приміщення немає окремого виводу в міську каналізацію. Відповідачем оплата за надані послуги з водовідведення здійснювалась своєчасно і повному розмірі на підставі наданих МКП «Новояворівськводоканал» розрахунків виходячи з фактичних обсягів використаної води. Умовами договору з МКП «Новояворівськводоканал» не передбачено обов'язку відповідача сплачувати додаткову плату за перевищення лімітів водовідведення.

Крім цього відповідач зазначив, що вимога ДФІ у Львівській області про стягнення на користь МКП «Новояворівськводоканал» шкоди не може бути предметом розгляду в судах адміністративної юрисдикції. З цих підстав просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст. 157 КАС України у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Третя особа участі уповноваженого представника не забезпечила, хоча належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи. Надала суду письмові пояснення, у яких просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

18.05.11р. між МКП «Новояворівськводоканал» в особі директора ОСОБА_5 та фізичною особою ОСОБА_3 укладено договір №485 на подачу води з централізованого комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації (надалі - Договір). Цей договір укладено на підставі технічних умов на приєднання для водопостачання та водовідведення офісного приміщення по АДРЕСА_1 та згідно з розрахунком водоспоживання та водовідведення, розробленого ТзОВ «Балмікс» (ліцензія АВ/307194).

Згідно з предметом Договору МКП «Новояворівськводоканал» зобов'язується надавати послуги з централізованого комунального водопостачання, водовідведення та очистки стічних вод, а ОСОБА_3 зобов'язується своєчасно здійснювати плату за споживання і користування послугами на умовах, які визначені цим договором відповідно до Законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до п.2.1.1 Договору МКП «Новояворівськводоканал» зобов'язується забезпечити постачання води, яка відповідає чинному стандартові або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я на відхилення від стандарту, а також приймання стічних вод, у яких не перевищено гранично допустимі концентрації шкідливих речовин в об'ємі встановлених лімітів, зокрема водовідведення в обсязі 2,48 м3 в місяць.

ОСОБА_3 зобов'язується оформитись «споживачем» Новояворівськводоканалу у порядку, визначеному Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (п.2.3.1 Договору).

Згідно з п.3.1 цього договору облік відпущеної питної води та прийнятих стічних стоків здійснюється МКП «Новояворівськводоканал» і ОСОБА_3 засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію і встановлені згідно з вимогами Правил і зареєстровані комунальним підприємством.

Кількість стічних вод, що надходить до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу (п. 3.3 Договору).

Відповідно до п.3.5 Договору нарахування плати за надані послуги здійснюється згідно з Правилами від дня реєстрації Споживача за встановленим в договорі тарифом.

Згідно з п.3.6 Договору оплата за послуги водопостачання та водовідведення проводиться ОСОБА_3 відповідно до діючих тарифів шляхом перерахування на рахунок МКП «Новояворівськводоканал» коштів до 20 числа поточного місяця.

Договір укладається терміном на три роки і набуває чинності з моменту його підписання. (п.5.1 договору). Договір вважається переукладеним на новий термін на тих самих умовах, якщо за один місяць до його припинення жодна із сторін не заявить про закінчення його дії.

Судом встановлено, що МКП «Новояворівськводоканал» 18.05.11р. відповідачу зареєстровано лічильник, про що складено Акт реєстрації лічильника

На виконання п. 2.3.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2015 року сектором контролю у Яворівському районі Львівської об'єднаної державної фінансової інспекції проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності МКП «Новояворівськводоканал» за період з 01.09.11р. по 31.12.14р. За результатами перевірки складено акт від 06.04.15р. №19-38/4.

Перевіркою встановлено недоотримання фінансових ресурсів міським комунальним підприємством на загальну суму 465371,22 гривень. Зокрема, в ході ревізії встановлено, що ОСОБА_3 за окремі розрахункові періоди (місяці) у ревізійному періоді перевищив договірні об'єми по скиду стоків, однак в порушення п.2.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37, пунктів 9, 12 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Новояворівська, затверджених рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 28.12.05р. №308, п.3.7 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.08р. №190, та п.2 ст.193 Глави 22 Господарського кодексу України від 16.01.03р. №436-ІУ, МКП «Новояворівськводоканал» не нараховувало додаткову плату за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами укладених договорів, у 5-ти кратному розмірі від діючого тарифу, та не виставляло Абонентам, зокрема відповідачу, рахунків на оплату таких додаткових платежів.

У зв'язку з цим, позивачем проведено розрахунок вартості плати за понадлімітний скид стічних вод відповідачем за період з 01.09.12р. по 31.12.14р., згідно з яким розмір додаткової оплати, яку необхідно провести відповідачу становить 63692,34 грн. (об'єм понадлімітного водовідведення х на тариф 8,60 грн. х 4).

За наслідками проведеної ревізії директору МКП «Новояворівськводоканал» пред'явлено обов'язкову вимогу від 27.04.15р. №19-15/726 про усунення порушень законодавства в термін до 26.05.15р. Зокрема, вказаною вимогою зобов'язано МКП «Новояворівськводоканал» розглянути питання про притягнення працівників підприємства, винних у вказаних в акті порушеннях, до встановленої законом відповідальності та для усунення таких порушень запропоновано стягнути з підприємств та фізичних осіб - приватних підприємців збитки на загальну суму 465371,22 грн. (ця сума включає 63692,34 грн. донарахованих ОСОБА_3 платежів), завданих внаслідок не нарахування додаткової плати за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами укладених договорів, у 5-ти кратному розмірі від діючого тарифу.

МКП «Новояворівськводоканал» направлено відповідачу претензію від 03.07.15р. №590 по додатковій платі за понадлімітний скид об'ємів стічних вод.

Відповідачем вимоги претензії не виконані, у зв'язку з чим ДФІ у Львівській області звернулась з позовом до суду про стягнення таких донарахованих сум.

Вирішуючи спір по суті суд керувався наступним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.93р. №2939-ХІІ (далі - Закон №2939) визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні.

Пунктами 7, 8, 10 статті 10 Закону №2939 визначено, що органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно з статтею 15 Закону №2939, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Судом встановлено, що Договір № 485 від 18.05.11р. укладений МКП «Новояворівськводоканал» з ОСОБА_3 як фізичною особою - власником нежитлового приміщення по АДРЕСА_1. Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на момент укладення цього договору до реєстру було внесено запис № 24120060004017617 від 19.02.08р. про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 Доказів здійснення відповідачем господарської діяльності в період з 01.09.11р. по 31.12.14р. в статусі фізичної особи-підприємця позивачем суду не надано.

При встановлені порушень під час ревізії та здійсненні розрахунку суми заборгованості, що заявлена у даному адміністративному позові, позивач керувався положеннями «Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37 (надалі - Правила), «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Новояворівська», затверджених рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради № 308 від 28.12.05р. (надалі - місцеві Правила) та «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованого Міністерством Юстиції України 26.04.02р. №402/6690 (надалі - Інструкція).

Відповідно до п.1.2.Правил, ці правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Згідно з п.1.2 Інструкції, ця інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Відповідно до п.5.2 місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації здійснюється за договорами. Істотними умовами договору на скид (приймання) стічних вод підприємств у систему каналізації є: обсяги та режим скиду стічних вод; розмір та порядок оплати послуг водовідведення; допустима концентрація забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємством (п. 5.4 місцевих Правил).

За положеннями п.9 місцевих Правил підприємства сплачують Водоканалу за скид об'ємів стічних вод, які перевищують указані в договорі, у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до умов договору.

Згідно з п.2.4 місцевих Правил, ці правила є обов'язковими до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності та форми власності), стічні води яких приймаються МКП «Новояворівськводоканал». При цьому, в розділі 1 цих Правил наведено визначення термінів, які використовуються в цьому нормативному документі. Так, абонентом Водоканалу є юридична особа, яка уклала договір з МКП «Новояворівськводоканал» на надання послуг водопостачання та (або) каналізації. Субабонентом є водокористувач, який одержує воду з міської водопровідної мережі або скидає стічні води в міську каналізаційну мережу через мережі абонента за укладеною з ним угодою та за погодженням з Водоканалом.

Аналіз положень вказаних нормативних актів дає підстави дійти висновку, що вказані в них положення, в тому числі щодо обов'язку сплати п'ятикратного розміру тарифу за перевищення договірних лімітів на водовідведення, поширюються виключно на підприємства, установи, організації чи інших суб'єктів господарювання, які є абонентами (споживачами послуг) водоканалу.

В даному випадку, укладений між відповідачем та третьою особою договір на подачу води з централізованого комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації № 485 від 18.05.11р. не містить посилань на положення вказаних вище Правил, Інструкції та місцевих Правил, а ОСОБА_3 є споживачем водоканалу, як фізична особа, відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги". Більше того, відповідно до технічних умов на приєднання до каналізаційної мережі, які містяться в абонентській справі ОСОБА_3, каналізування побутових стічних вод з нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 передбачається централізоване в існуючу каналізаційну мережу будинку. Згідно з наданою представником відповідача довідкою № 09 від 30.11.15р. ОСОБА_3, як власник нежитлового приміщення загальною площею 81,2 м.кв., яке знаходиться по АДРЕСА_1, є членом Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш район-124».

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що вказані нормативно-правові акти не поширюють свою дію на відповідача, а тому застосування позивачем їх положень по відношенню до ОСОБА_3 є безпідставним.

Варто також зауважити, що відповідно до п.2.3.1 Договору ОСОБА_3 зобов'язується оформитись «споживачем» Новояворівськводоканалу в порядку, визначеному Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України.

Відповідно до п.2.1. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України Договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" (2918-14) та "Про житлово-комунальні послуги" (1875-15).

З огляду на викладене, надані третьою особою послуги відповідачу є житлово-комунальними послугами.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлені істотні умови договору між виконавцем/виробником та споживачем. Однією з істотних умов договору визначено вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг.

Позивач вказує, що ОСОБА_3 в період охоплений перевіркою здійснював скидання стічних вод у кількості більші, ніж визначено умовами договору, а тому йому слід сплатити додаткову плату за скинуті стоки понад обсяги передбачені умовами укладеного договору, у п'ятикратному розмірі.

Суд дослідивши умови Договору встановив, що в такому договорі не встановлено обов'язку здійснення додаткової плати в п'ятикратному розмірі за скинуті стоки понад обсяги передбачені умовами договору, а відтак підстави для їх стягнення відсутні.

При цьому суд бере до уваги отриману від третьої особи інформацію про те, що вартість наданих у спірний період водоканалом послуг по водопостачанню та водовідведенню оплачено відповідачем в повному обсязі, виходячи з обсягів фактичного використання води згідно з виставленими рахунками. Заборгованість за такі послуги у відповідача відсутня.

Суд критично оцінює посилання позивача на ту обставину, що позивач використовував нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 під офіс, здійснював у цьому приміщенні підприємницьку діяльність та, відповідно, був суб'єктом господарювання, оскільки, як вже зазначалось, ОСОБА_3 не займається підприємницькою діяльністю. Наявність у власності відповідача нежитлового приміщення не може бути достатнім доказом здійснення ним підприємницької діяльності.

Щодо наявності підстав для закриття провадження у справі суд зазначає, що таким доводам відповідача суд надав оцінку в ухвалі від 19.10.15р. з питань закриття провадження у справі, а тому ці обставини повторно судом не оцінюються.

Згідно з ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене, проаналізувавши норми законодавства та надавши оцінку наявним доказам у справі, суд приходить до висновку, про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

На підставі ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснені позивачем судові витрати не підлягають компенсації.

Керуючись статтями 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд-

п о с т а н о в и в :

у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кузан Р.І.