Ухвала суду № 55187719, 22.01.2016, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
22.01.2016
Номер справи
9/185
Номер документу
55187719
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

УХВАЛА

22 січня 2016 року Справа № 9/185

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М. розглянувши справу № 9/185 від 10.10.2005 року

за заявою кредитора - управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі, Кіровоградська обл., м. Мала Виска, вул. Жовтнева, 62,

до боржника - управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради, Кіровоградська обл., Маловисківський р-н, смт. Смоліно, вул. Козакова, 7,

про визнання банкрутом

ПРЕДСТАВНИКИ:

від кредиторів - участі не брали;

від банкрута - участі не брали;

В засіданні суду приймала участь представник Смолінської селищної ради - ОСОБА_1, довіреність № 02-36/221 від 17.04.2015 року.

ВСТАНОВИВ:

Постановою від 10.04.2007 року господарський суд визнав боржника - управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради банкрутом, відкрив щодо банкрута ліквідаційну процедуру, призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_2

Ухвалою від 26.05.2015 року господарський суд в затверджені звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута відмовив. Клопотання № 02-01/163 від 10.04.2015 року ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого ОСОБА_3 задовольнив частково. Затвердив арбітражному керуючому ОСОБА_3 за період виконання ним повноважень ліквідатора банкрута оплату послуг в розмірі двох мінімальних заробітних плат на місяць, встановленому комітетом кредиторів - управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради. В решті вимог ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_3, в тому числі щодо затвердження звіту про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого в сумі 44 198, 89 грн., відмовив.

Ліквідатором, арбітражним керуючим ОСОБА_3 20.11.2015 року до господарського суду подано звіт про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого в сумі 44 198, 89 грн. (протокол № б/н від 24.03.2015 року зборів комітету кредиторів) з клопотанням про його затвердження.

У відповідності до ч. 16 ст. 3-1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого затверджується рішенням комітету кредиторів та ухвалою господарського суду. Ухвала може бути оскаржена у встановленому порядку.

Ліквідатор, арбітражний керуючий ОСОБА_3 подав також до господарського суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту та ліквідаційного балансу. Тому звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс підлягають розгляду у засіданні господарського суду з повідомленням всіх кредиторів про час та місце засідання суду.

Ухвалою від 24.11.2015 року господарський суд розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, а також звіту про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого призначив в засіданні суду на 24.12.2015 року. З метою всебічного та обєктивного розгляду справи витребував необхідні докази (документи). Явку ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_3 та повноважних представників кредиторів (голови комітету кредиторів), учасника провадження у справі - Універсальної біржі "Південь" та Смолінської селищної ради у засідання суду визнав обовязковою.

До господарського суду 14.12.2015 року надійшов лист № 6554/09-27 від 08.12.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області яким повідомлено, що кредитор не заперечує проти затвердження звіту та ліквідаційного балансу банкрута.

22.12.2015 року до господарського суду надійшли пояснення № б/н від 21.12.2015 року Смолінської селищної ради, в яких зазначено таке.

На виконання ухвали господарського суду просимо долучити до матеріалів справи копію акта приймання-передачі об'єктів соціальної сфери, інженерних мереж, транспортних засобів геологорозвідувальної експедиції № 47 у власність Смолінській селищній раді та копію розпорядження заступника селищного голови від 02.07.1999 року про передачу на баланс УЖКГ інженерних мереж та житлового фонду, які є доказами права власності територіальної громади на приміщення аптеки, яке знаходиться за адресою смт. Смоліне вул. Геологів, 72.

Стосовно правомірності включення приміщення аптеки ліквідатором до ліквідаційної маси банкрута та його реалізації в ліквідаційній процедурі останнього, Смолінська селищна рада повідомляє наступне:

- відповідно до рішення Смолінської селищної ради від 19.02.2008 року № 255 "Про передачу житлового фонду селища Смоліне з балансу УЖКГ на баланс селищної ради" та рішення Смолінської селищної ради від 19.02.2008 року № 256 "Про передачу житлового фонду селища Смоліне з балансу селищної ради на баланс КП "Енерговодоканал" в оперативне керування житловий будинок по вул. Геологів 72 смт. Смоліне, до складу якого входить нежитлове приміщення аптеки, було передано з балансу УЖКГ на баланс Смолінської селищної ради, а потім з балансу селищної ради на баланс КП "Енерговодоканал".

Окрема адреса приміщенню аптеки, яке входить до складу житлового будинку по вул. Геологів 72 в смт. Смоліне, селищною радою не присвоювалася, що підтверджується рішенням сесії № 625 від 11.07.2014 року.

Зважаючи на вищевикладене, Смолінська селищна рада відповідно до ст. 30, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" являється власником комунального майна - будинку № 72 по вул. Геологів та приміщення аптеки, яке є його частиною (відповідно до генерального плану будівлі), та не надавала згоди, на відокремлення приміщення аптеки від житлового будинку № 72 по вул. Геологів до призначення ліквідаційної процедури.

Відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, якою задоволено апеляційну скаргу Смолінської селищної ради на постанову Маловисківського районного суду від 16.04.2010 року за адміністративним позовом Ліквідатора УЖКХ Смолінської селищної ради ОСОБА_2 до селищної ради, в якій зазначається що, нежитлове приміщення аптеки є частиною житлового будинку, а тому відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" житлові будинки не можуть входити до ліквідаційної маси банкрута.

Враховуючи вищевикладене, Смолінська селищна рада не погоджується з включенням до ліквідаційної маси банкрута УЖКГ Смолінської селищної ради приміщення аптеки, яке знаходиться по вул. Геологів, буд. № 72, та подальшою його реалізацією на аукціоні від 16.02.2015 року.

До такого пояснення Смолінської селищної ради додано документальні докази, які не мають належного засвідчення.

На виконання ухвали суду учасником провадження у справі про банкрутство - Універсальною біржею "Південь" 14.12.2015 року надано господарському суду копію Статуту банкрута, копію рішення Смолінської селищної ради № 112 від 19.08.1999 року, копію свідоцтва про придбання нерухомого майна на аукціоні від 11.06.2015 року № 542 та копію ОСОБА_3 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 38933051 від 11.06.2015 року.

В той час, коли суд зобов'язав учасника провадження - Універсальну біржу "Південь" надати господарському суду, в строк до 21.12.2015 року: на виконання п. 2 розділу 3 (Порядок виконання договору - "Замовник" передає "Виконавцю" фотокопії правовстановлюючої,... документації на майно ...) договору № 34/14 від 01.07.2014 року засвідчені копії документів права власності чи права повного господарського відання, а не оперативного управління, надані торгуючій організації ліквідатором, арбітражним керуючим ОСОБА_3, на майно, яке було предметом продажу на аукціоні 16.02.2015 року (протокол № 363, лот № 363, акт про передання права власності на нерухоме майно від 19.02.2015 року).

Тобто, учасник провадження - Універсальна біржа "Південь", вимоги ухвали суду належним чином не виконав, витребувані судом докази (документи) не надав, про наявність поважних причин неможливості виконання вимог ухвали суду не повідомив.

Ліквідатором, арбітражним керуючим ОСОБА_3 24.12.2015 року надано господарському суду доповнення до звіту ліквідатора та оригінали документів доданих до звіту ліквідатора в копіях.

Ухвалою від 24.12.2015 року господарський суд розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, а також звіту про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого відклав до 22.01.2016 року. Зобов'язав учасника провадження - Універсальну біржу "Південь" надати господарському суду, в строк до 18.01.2016 року: на виконання п. 2 розділу 3 (Порядок виконання договору - "Замовник" передає "Виконавцю" фотокопії правовстановлюючої,... документації на майно ...) договору № 34/14 від 01.07.2014 року засвідчені копії документів права власності чи права повного господарського відання, а не оперативного управління, надані торгуючій організації ліквідатором, арбітражним керуючим ОСОБА_3, на майно, яке було предметом продажу на аукціоні 16.02.2015 року (протокол № 363, лот № 363, акт про передання права власності на нерухоме майно від 19.02.2015 року). Зобовязав кредиторів, крім Маловисківського районного центру зайнятості та Управління Пенсійного Фонду України в Маловисківському районі, надати суду письмову інформацію, в якій має бути викладена думка кредиторів щодо можливості затвердження звіту і ліквідаційного балансу банкрута або відмови в їх затвердженні з відповідним обґрунтуванням. На підставі п. 4 ч. 1 ст. 65 ГПК України зобов'язав Смолінську селищну раду до засідання суду, не пізніше 18.01.2016 року, надати: належним чином засвідчені копії документів доданих до пояснення № б/н від 21.12.2015 року наданого суду; документальні докази права власності територіальної громади, тощо, на приміщення аптеки (вул. Геологів, 72, смт. Смоліно, Маловисківського району Кіровоградської області) на підставі якого таке майно, рішенням № 112 від 19.08.1999 року 14 сесії Смолінської селищної ради 23 скликання, передано в оперативне управління УЖКГ; документальні докази вжиття Смолінською селищною радою заходів щодо повернення приміщення аптеки (вул. Геологів, 72, смт. Смоліно, Маловисківського району Кіровоградської області) з чужого незаконного володіння; документальні докази щодо особи, яка в даний час є власником приміщення аптеки (вул. Геологів, 72, смт. Смоліно, Маловисківського району Кіровоградської області).

Явку ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_3 та повноважних представників кредиторів (голови комітету кредиторів), учасника провадження у справі - Універсальної біржі "Південь" та Смолінської селищної ради у засідання суду визнав обовязковою.

До господарського суду 15.01.2016 року надійшло клопотання № б/н від 12.01.2016 року Смолінської селищної ради долучити до матеріалів справи належним чином завірені документи в якому додатково повідомлено, що Смолінська селищна рада не має доказів щодо особи, яка в даний час є власником приміщення аптеки по вул. Геологів, 72, смт. Смоліне, Маловисківського району, Кіровоградської області.

При цьому, решта вимог ухвали суду, адресована Смолінській селищній раді, проігнорована без надання будь-яких письмових пояснень щодо наявності поважних причин неможливості виконання вимог ухвали суду.

В засіданні суду - 22.01.2016 року повноважний представник Смолінської селищної ради зазначила, що крім раніше наданих суду документальних доказів інші будь-які докази, крім технічного паспорта на будівлю за адресою: вул. Геологів, 72, смт. Смоліне, Маловисківського району, Кіровоградської області, відсутні.

Учасник провадження - Універсальна біржа "Південь" вкотре вимоги суду не виконав, документальні докази права власності чи права повного господарського відання на майно, яке було предметом продажу на аукціоні 16.02.2015 року (протокол № 363, лот № 363, акт про передання права власності на нерухоме майно від 19.02.2015 року), не надав.

Повноважні представники кредиторів (голови комітету кредиторів) та учасника провадження у справі - Універсальної біржі "Південь" в судове засідання 22.01.2015 року не з'явився, про наявність поважних причин неможливості прибуття в судове засідання не повідомив.

Засобами електронного зв'язку 22.01.2016 року до господарського суду надійшло клопотання № 02-01/20 від 22.01.2016 року ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_3 розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута здійснити без його участі.

Зазначений документ не містить електронного цифрового підпису арбітражного керуючого ОСОБА_3

Тому, господарський суд не має правових підстав для його розгляду, оскільки, відповідно до п. 1.5.17 Інструкції з діловодства в господарських судах, документи, отримані електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв'язку, не належать до офіційних. У разі надсилання електронних документів без електронного цифрового підпису та факсограм необхідно надсилати також оригінал документа в паперовій формі.

Наразі, станом на 21.01.2016 року, оригінал клопотання в паперовій формі до господарського суду не надходив.

Зі змісту звіту ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_3 та ліквідаційного балансу банкрута вбачається таке.

12.05.2014 року ліквідатором проведено обстеження банкрута за його юридичною адресою, за результатами якого майна, документів довгострокового зберігання, фінансово-господарських документів та документів на підтвердження наявності дебіторської заборгованості не виявлено, про що складено ОСОБА_1 перевірки наявності документів та майна від 12.05.2014 року.

У відповідності до ч. 2 ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції чинній на дату визнання підприємства банкрутом, та на виконання ухвали суду від 29.04.2014 року за актом приймання-передачі від 21.05.2014 року ним прийнято від ОСОБА_2 документи, набуті нею під час провадження у справі про банкрутство УЖКГ Смолінської селищної ради та печатку банкрута.

Опрацювавши отримані документи ліквідатором встановлено, що до складу ліквідаційної маси банкрута було включене наступне майно:

1. ОСОБА_4 включення майна до складу ліквідаційної маси банкрута від 17.06.2007 року: цілісний майновий комплекс, який складається з нерухомого майна та обладнання, що розташований по вул. Будівельників, 3-а в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області; незавершене будівництво п'ятиповерхового будинку, що розташоване по вул. Геологів, 75 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської

області; будинок побуту, що розташований по вул. Геологів, 65 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області; Транспортний засіб ГАЗ 531401; Транспортний засіб УАЗ-330301; матеріали і інвентар: дошка - 1,304 м3, брус - 0,853 м3' косарка бензинова; матеріали і інвентар: столи, стільці, комп'ютер, принтер; будівельні матеріали, отримані від демонтажу зруйнованої будівлі, що розташована по вул. Геологів, в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області;

2. ОСОБА_4 Протоколу засідання ліквідаційної комісії УЖКГ від 20.07.2009 року: Приміщення аптеки, що розташоване по вул. Геологів, 72 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області.

Також з отриманих документів ним встановлено, що все майно, окрім приміщення аптеки, що розташоване по вул. Геологів, 72 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області, яке було включено до складу ліквідаційної маси УЖКГ, реалізовано попереднім ліквідатором банкрута арбітражним керуючим ОСОБА_2

26.05.2014 року ліквідатором проведено інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів та розрахунків банкрута, про що складено інвентаризаційні відомості від 26.05.2014 року.

За результатами проведеної інвентаризації ліквідатором сформовано перелік майна Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради від 26.05.2014 року, до складу якого входить приміщення аптеки, що розташоване по вул. Геологів, 72 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області, яке відповідно до Протоколу засідання ліквідаційної комісії УЖКГ від 20.07.2009 року включене до складу ліквідаційної маси банкрута і на час призначення ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_3 та проведення інвентаризації майна залишилось нереалізованим.

З метою збереження майна ліквідатором, арбітражним керуючим ОСОБА_3 26.05.2014 року укладено договір відповідального зберігання та за актом № 1 приймання-передачі майно передано на зберігання.

Вивчивши отримані від попереднього ліквідатора документи та здійснивши аналіз норм законодавства і судової практики на предмет правомірності включення до складу ліквідаційної маси приміщення аптеки, що розташоване по вул. Геологів, 72 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області ним встановлено наступне.

Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради засноване Смолінською селищною радою та являється комунальним підприємством.

Частиною 1 статті 63 ГК України передбачено існування комунальних підприємств, які діють на основі комунальної власності територіальної громади та відповідно до ч. 2 ст. 62 ГК України можуть створюватись в організаційно-правових формах комерційних і некомерційних підприємств.

Статтею 78 ГК України встановлено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (в разі якщо це є комерційним підприємством) та на праві оперативного управління (у випадку некомерційного підприємства).

Отже, істотним при вирішенні питання щодо правового режиму майна, закріпленого за комунальним підприємством, є те чи відноситься воно до комерційного підприємства чи ні.

За змістом частин 1, 2 ст. 52 Господарського кодексу України вбачається, що некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання державного або комунального секторів економіки у галузях (видах діяльності), в яких відповідно до статті 12 цього Кодексу забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 ГК України у разі якщо господарська діяльність громадян або юридичної особи, зареєстрованої як суб'єкт некомерційного господарювання, набуває характеру підприємницької діяльності, до неї застосовуються положення цього Кодексу та інших законів, якими регулюється підприємництво.

ОСОБА_4 ст. 42 Господарського кодексу України комерційна господарська діяльність (підприємництво) - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Пунктом 1.1 Статуту Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради встановлено, що підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом, який має права юридичної особи та здійснює виробничу діяльність з метою одержання прибутку. Відповідно до п. 6.1 Статуту основним показником фінансових результатів Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради є прибуток.

Пунктами 1.5 та 4.2 Статуту Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради встановлено, що підприємство є комунальним госпрозрахунковим підприємством, заснованим на власності Смолінської селищної ради та майно якого належить Управлінню житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради на праві повного господарського відання.

З огляду на викладене, Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради є комунальним унітарним підприємством, створеним в організаційно - правовій формі комерційного підприємства і його майно закріплене за ним на праві господарського відання, як це встановлено ст. 78 ГК України та п. п.1.5, 4.2 Статуту.

Статтею 66 ГК України та пунктом 4.3 Статуту УЖКГ Смолінської селищної ради встановлено, що джерелами формування майна підприємства є, зокрема, грошові та матеріальні внески засновника.

Пунктом 4.1. Статуту УЖКГ Смолінської селищної ради встановлено, що майно підприємства становлять основні та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі.

На дату відкриття ліквідаційної процедури Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради на балансі банкрута (інв. № 9907353) знаходилося, зокрема, приміщення аптеки, залишковою балансовою вартістю 27636, 18 грн.

Однак, перебування майна на балансі УЖКГ не є безспірним доказом належності майна банкруту, оскільки Баланс підприємства (організації) є формою ведення бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства. Але факт перебування майна на балансі підприємства (організації) розглядається як один із доказових засобів з урахуванням правової підстави зарахування майна на баланс, особливостей майна та інших обставин.

Критерієм визначення законності володіння майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.

З метою визначення законності володіння і відображення на балансі УЖКГ приміщення аптеки ліквідатором направлено до Смолінської селищної ради заяву про надання рішення про закріплення за УЖКГ Смолінської селищної ради майна на праві повного господарського відання, як документу, який став правовою підставою для закріплення аптеки за УЖКГ та зарахування її на баланс банкрута.

Листом № 02-37/386 від 03.06.2014 року Смолінська селищна рада повідомила, що запитувані документи передані на постійне зберігання до архівного відділу Маловисківської РДА.

Відповідно до наданого архівним відділом Маловисківської РДА на запит ліквідатора Рішення чотирнадцятої сесії Смолінської селищної ради двадцять третього скликання від 19.08.1999 року № 112 вбачається, що Селищна рада передала в оперативне управління Управлінню житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради майно, яке на дату відкриття ліквідаційної процедури знаходилося на балансі банкрута і під час ліквідаційної процедури було включено до складу ліквідаційної маси, в тому числі і приміщення аптеки.

Смолінською дільницею Кіровоградського ООБТІ проведено технічну інвентаризацію нежитлового приміщення аптеки загальною площею 360 кв.м. по вул. Геологів, 72 в смт. Смоліно Маловисківського району, за результатами якої було виготовлено технічний паспорт від 28.01.1998 року.

Аналізуючи фінансово-господарські документи банкрута також встановлено, що зазначене майно Управлінням житлово-комунального господарства як під час здійснення господарської діяльності, так і на дату відкриття ліквідаційної процедури використовувалося в господарській діяльності з метою одержання прибутку, зокрема, зазначене майно Управлінням житлово-комунального господарства передавалося в строкове платне користування третім особам (в оренду), що підтверджується договором оренди нерухомого майна № 18 від 15.08.2005 року, договором оренди нерухомого майна № 8 від 10.09.2005 року, договором оренди нерухомого майна № 40 від 22.06.2006 року та договором оренди нерухомого майна від 03.01.2007 року.

Так-як банкрут відповідно до п. 1.1 Статуту Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради є самостійним господарюючим суб'єктом, який має права юридичної особи та здійснює виробничу діяльність з метою одержання прибутку, тобто являється суб'єктом господарювання для здійснення комерційної діяльності та не містить ознаки некомерційного підприємства, а згідно ст. 137 ГК України право оперативного управління майном може належати лише суб'єктам господарювання для здійснення некомерційної діяльності, то майно боржника належить йому на праві повного господарського відання, як це встановлено положеннями Статуту, ст. 78 ГК України та яке врегульовано ст. 136 цього ж Кодексу.

Отже, з огляду на положення Статуту Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради, Рішення чотирнадцятої сесії Смолінської селищної ради двадцять третього скликання від 19.08.1999 року № 112, ст. ст. 42, 78, 136 ГК України, та враховуючи ст. ст. 23, 25 та 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" приміщення аптеки, що розташоване по вул. Геологів, 72 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області на дату відкриття ліквідаційної процедури знаходилося у господарському віданні УЖКГ та правомірно включено до складу ліквідаційної маси банкрута.

Зазначеної правової позиції також дотримується ВГСУ в Постанові від 08.08.2007 року по справі № 2/199-04-6675.

Законодавством про банкрутство не передбачено будь-яких обмежень щодо розпорядження майном, переданим боржнику, який є комунальним комерційним підприємством, за винятком приписів ч. 8 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Отже, за відсутності обставин прийняття рішення відповідної ради органу місцевого самоврядування про заборону застосування процедур банкрутства до комунального підприємства-боржника, законодавець не передбачає інших обмежень щодо розпорядження, зокрема, відчуження, майна комунального підприємства боржника, який створений у формі комерційного підприємства.

Враховуючи, що повноваження власника майна та органів управління боржника припинились з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, тому подальші дії щодо вказаного майна, в тому числі розпорядження майном, за приписами ст. ст. 23, 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", учиняються ліквідатором, який реалізує майно банкрута для задоволення вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів.

В ході ліквідаційної процедури ліквідатором УЖКГ Смолінської селищної ради арбітражним керуючим ОСОБА_2 реалізовано майно за переліком (т. 22 а.с. 17-18) на загальну суму 335 393, 25 грн.

З метою реалізації включеного до ліквідаційної маси майна банкрута - приміщення аптеки, що розташоване по вул. Геологів, 72 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області ліквідатором УЖКГ Смолінської селищної ради арбітражним керуючим ОСОБА_3 проведено наступні дії.

01.08.2014 року ліквідатором укладено з Суб'єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_5 договір № 78 про проведення оцінки майна УЖКГ Смолінської селищної ради.

Суб'єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_5 визначено ринкову вартість майна УЖКГ Смолінської селищної ради станом на 30.09.2014 року в розмірі 200 000,00 грн.

Відповідно до порядку проведення конкурсу з визначення організаторів аукціонів з продажу майна банкрутів 24.06.2014 року в обласній рекламно-інформаційній газеті "Кировоградские обьявления" за № 26 (564) розміщено оголошення про проведення 10.07.2014 року об 11:00 конкурсу з визначення організатора аукціонів з продажу майна банкрута - Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради та встановлено строк на прийняття заявок на участь у конкурсі.

За результатами проведеного конкурсу конкурсною комісією визначено переможця конкурсу, який відповідає всім заявленим критеріям. Організатором аукціонів з продажу майна Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради визначено Універсальну біржу "Південь", вул. Садова, 3-в, м. Миколаїв, 54001, код ЄДПРОУ 30333858 (протокол від 10.07.2014 року) з якою було укладено договір № 34/14 на організацію продажу майна банкрута з аукціону.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 01.10.2014 року по справі № 9/185 Універсальну біржу "Південь" визнано учасником провадження у справі про банкрутство УЖКГ Смолінської селищної ради.

На сайті Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України опубліковано оголошення про проведення 24.11.2014 року аукціону з продажу майна банкрута.

24.11.2014 року на сайті Вищого господарського суду України та 28.11.2014 року на сайті Міністерства юстиції України опубліковано повідомлення про визнання аукціону з продажу майна Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради таким, що не відбувся, у зв'язку з відсутністю бажаючих взяти участь в аукціоні 24.11.2014 року.

28.11.2014 року на сайті Вищого господарського суду України та 05.12.2014 року на сайті Міністерства юстиції України опубліковано оголошення про проведення 29.12.2014 року повторного аукціону з продажу майна банкрута.

Аукціон з продажу майна УЖКГ Смолінської селищної ради призначений на 29.12.2014 року не відбувся у зв'язку з відсутністю бажаючих взяти участь в аукціоні, про що на сайті Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України опубліковано повідомлення.

05.01.2015 року на сайті Вищого господарського суду України та 14.01.2015 року на сайті Міністерства юстиції України було оприлюднено оголошення про проведення 16.02.2015 року другого повторного аукціону з продажу майна банкрута.

16.02.2015 року визначено переможця аукціону з продажу нерухомого майна Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради, яким запропоновано ціну в розмірі 19 200, 00 грн., про що складено протокол № 363 проведення аукціону з продажу майна банкрута від 16.02.2014 року.

За результатами проведеного аукціону ліквідатором, відповідно до ст. 75 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за актом про передання права власності від 19.02.2015 року право власності на куплене нерухоме майно передане переможцеві аукціону.

На підставі даного акту та протоколу проведення аукціону, нотаріусом, відповідно до ст. 75 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", видано покупцю Свідоцтво про придбання нерухомого майна на аукціоні від 11.06.2015 року.

Виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає у продажу майна, тобто у забезпеченні переходу права власності на майно до покупця - учасника прилюдних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта про проведення прилюдних торгів є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, а відтак, є правочином.

Такий висновок узгоджується з нормами ст. ст. 650, 655 та ч. 4 ст. 656 ЦК України, які відносять до договорів купівлі-продажу процедуру прилюдних торгів, результатом яких є видача нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (дану правову позицію викладено в Постанові Вищого господарського суду України від 02.06.2015 року по справі № 917/1745/14).

Відповідна правова позиція, на думку ліквідатора, також викладена у постанові Верховного Суду України від 23.09.2014 у справі № 908/1689/13, в якій зазначено, що відчуження майна з прилюдних торгів належить до угод купівлі-продажу, а відтак є правочином.

Ліквідатором банкрута, арбітражним керуючим ОСОБА_2 в ході ліквідаційної процедури отримано 593 941, 07 грн.

Отримані в ході ліквідаційної процедури кошти арбітражним керуючим ОСОБА_2 розподілено наступним чином:

- 7223,47 грн. - направлено на погашення грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам та вихідної допомоги, належної працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин (1 черга).

- 145597,04 грн. - направлено на погашення вимог Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі (378,00 грн. - 1 черга, 145219,04 - 2 черга).

- 12614,42 грн. - направлено на погашення вимог Маловисківського районного центру зайнятості (2 черга).

- 7866,84 грн. - направлено на погашення вимог Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності(2 черга)

- 4008,60 грн. - направлено на погашення вимог Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Маловисківському районі (2 черга).

- 74765,95 грн. - направлено на погашення заборгованості по заробітній платі перед колишніми працівниками (2 черга).

- 331864,75 грн. - направлено на відшкодування витрат пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою

ліквідаційної комісії.

В ході ліквідаційної процедури ліквідатором УЖКГ Смолінської селищної ради арбітражним керуючим ОСОБА_3 від реалізації майна отримано кошти в сумі 19 200, 00 грн.

Отримані від реалізації майна банкрута кошти за винятком вартості послуг Організатора аукціону та інформаційних повідомлень в друкованих ЗМІ в сумі 3497, 00 грн., Універсальною біржею "Південь" було перераховано на основний рахунок банкрута.

З основного рахунку банкрута кошти в сумі 15703, 00 грн. ліквідатором направлено на задоволення вимог 1 черги - часткове відшкодування витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, а саме:

-1200,00 грн. перераховано ФОП ОСОБА_5 С, як оплату послуг суб'єкта оціночної діяльності.

-11533,75 грн. перераховано ТОВ "СКМ", як оплату за зберігання майна банкрута за період з 26.05.2014 року по 19.02.2015 року

- 2969,25 грн. перераховано ФОП ОСОБА_3, як часткове відшкодування витрат пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії.

Рахунок, який використовувався в ліквідаційній процедурі УЖКГ Смолінської селищної ради закритий 24.03.2015 року, що підтверджується довідкою ПАТ КБ "Приватбанк" № 08.7.0.0.0/1503241547201 від 24.03.2015 року.

Печатка банкрута знищена, про що ліквідатором складено акт знищення печатки Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради від 24.03.2015 року.

Під час проведення ліквідаційної процедури, керуючись статтею 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатором здійснювалися всі можливі ліквідаційні заходи стосовно провадження у справі про банкрутство.

Майно, яке можливо б було включити до складу ліквідаційної маси на дату складання звіту та ліквідаційного балансу у банкрута відсутнє.

Майнові активи та грошові кошти для подальшого ведення фінансово-господарської діяльності у підприємства-банкрута відсутні. Банкрут не має в своєму розпорядженні коштів чи інших активів для погашення кредиторських вимог.

Вимоги кредиторів не можуть бути задоволені з причин відсутності грошових коштів, рухомого та нерухомого майна боржника.

На день складання ліквідаційного балансу банкрута, УЖКГ Смолінської селищної ради не може продовжувати свою фінансово-господарську діяльність, в зв'язку з відсутністю майнових активів та коштів достатніх для функціонування, як суб'єкт господарювання.

В доповненні до звіту ліквідатор зазначив, що 29.06.1998 року Маловисківською районною державною адміністрацією Кіровоградської області проведена державна реєстрація Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради Маловисківського району (далі - УЖКГ Смолінської селищної ради). Засновником цього підприємства є Смолінська селищна рада Маловисківського району Кіровоградської області.

Пунктами 1.5 та 4.2 Статуту УЖКГ Смолінської селищної ради встановлено, що підприємство є комунальним госпрозрахунковим підприємством, заснованим на власності Смолінської селищної ради та майно якого належить Управлінню житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради на праві повного господарського відання.

Пунктом 4.1. Статуту УЖКГ Смолінської селищної ради встановлено, що майно підприємства становлять основні та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі.

Пунктом 4.3 Статуту УЖКГ Смолінської селищної ради встановлено, що джерелами формування майна підприємства є, зокрема, грошові та матеріальні внески засновника.

Рішенням чотирнадцятої сесії Смолінської селищної ради двадцять третього скликання від 19.08.1999 року № 112 Селищна рада передала в оперативне управління УЖКГ Смолінської селищної ради майно, яке на дату відкриття ліквідаційної процедури знаходилося на балансі банкрута і під час ліквідаційної процедури було включено до складу ліквідаційної маси, в тому числі і приміщення аптеки.

До зазначених правовідносин застосовуються положення Цивільного та Господарського законодавства, яке діяло на той час, оскільки норми чинного законодавства відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України застосовуються до відносин, що виникли після набрання ними чинності.

Відповідно до ст.28 ЦК УРСР (який діяв на той час), юридичні особи утворюються в порядку, встановленому законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Загальними умовами створення підприємств, відповідно до ст. 5 Закону України "Про підприємства в Україні" визначалось те, що підприємство створюється згідно з рішенням власника (власників) майна чи уповноваженого ним (ними) органу, підприємства-засновника, організації або за рішенням трудового колективу у випадках і порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 10 Закону України "Про підприємства в Україні" було передбачено, що:

1. Майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.

2. Майно підприємства відповідно до законів України, статуту підприємства та укладених угод належить йому на праві власності, повного господарського відання або оперативного управління.

При цьому, такий правовий режим майна, як право оперативного управління майном, було віднесено законодавством виключно до казенних підприємств (ст.10 ч. З абз. 3 Закону України "Про підприємства в Україні") та державних установ, які перебувають на державному бюджеті (ст.39 Закону України "Про власність").

Таким чином, зазначений в рішенні чотирнадцятої сесії Смолінської селищної ради двадцять третього скликання від 19.08.1999 року № 112 правовий режим переданого майна, як оперативне управління, являється, помилковим, оскільки він не відповідає приписам законодавства, яке діяло на час передачі майна, та Статуту підприємства.

За наведеними приписами законодавства та у відповідності з положеннями Статуту, майно Смолінської селищної ради було закріплене за Управлінням житлово-комунального господарства на праві повного господарського відання, яке останнім використовувалося під час здійснення фінансово-господарської діяльності з метою одержання прибутку.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Частиною 6 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що будь-які правочини щодо нерухомого майна (відчуження, управління, іпотека тощо) вчиняються, якщо право власності чи інше речове право на таке майно зареєстровано згідно з вимогами цього Закону, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Частиною 4 зазначеної статті встановлено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов:

1.якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або

2.якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

На момент виникнення права на майно, яке Смолінською селищною радою було закріплене за Управлінням житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради (станом на 1999 рік) діяло законодавство, яким не передбачалося обов'язкової реєстрації таких прав.

З огляду на вищевикладене та враховуючи положення частини 4 статті З Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права банкрута на нерухоме майно, яке було закріплене за банкрутом та під час ліквідаційної процедури було включено до складу ліквідаційної маси, визнаються дійсними, оскільки на момент виникнення цих прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Частиною 2 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в редакції, яка діяла на той час, було встановлено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Частиною 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в редакції, яка діяла на той час, було встановлено, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Такий випадок встановлений нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зокрема, статей 23, 25, 26, 30, відповідно до положень яких, з дня визнання підприємства банкрутом припиняються повноваження власника (власників) майна щодо розпорядження майном, а майно, яке знаходиться у господарському віданні включається до складу ліквідаційної маси боржника та реалізується арбітражним керуючим у порядку та на умовах, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Підсумовуючи вищевикладене, на думку ліквідатора, включення майна Смолінської селищної ради, яке було складовою Статутного фонду Управління житлово-комунального господарства під час здійснення цим підприємством господарської комерційної діяльності, та його реалізація під час ліквідаційної процедури підприємства відповідає вимогам законодавства України.

При цьому господарський суд вважає зазначені висновки ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_3 хибними, оскільки, ч. 1 ст. 26 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) визначено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

І вказана норма Закону не підлягає подвійному тлумаченню і спростовує доводи ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_3 щодо можливості включення до ліквідаційної маси банкрута майна, яке передано на баланс підприємства чи перебуває в оперативному його управлінні.

Станом на дату формування ліквідаційної маси банкрута і на даний час суд чи будь-який інший орган не змінював правового режиму майна, переданого власником Смолінською селищною радою банкруту в оперативне управління.

Пояснення ліквідатора, щодо наявності правових підстав включення до ліквідаційної маси банкрута майна, право власності чи право повного господарського відання банкрута, на яке не має відповідного документального підтвердження, не є переконливими та підтвердженим належними документальними доказами.

Крім того, твердження ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_3 в частині помилковості формулювання рішення 14 сесії Смолінської селищної ради 23 скликання від 19.08.1999 року № 112 щодо правового режиму переданого банкруту майна в оперативне управління не заслуговує на увагу, позаяк зазначене рішення є чинним та в установленому законодавством порядку не оскаржено і, відповідно, не скасовано та/або не визнано нечинним. І господарський суд не має правових підстав в межах справи про банкрутство надавати оцінку та ставити під сумнів таке рішення органу місцевого самоврядування, оскільки в даному випадку, в даний час діє презумпція його правомірності.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що ліквідатором банкрута, арбітражним керуючим ОСОБА_3 до складу ліквідаційної маси управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради включено та реалізовано майно, а саме приміщення аптеки, що розташоване по вул. Геологів, 72 в смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області, яке не належить банкруту а ні на праві власності, а ні на праві повного господарського відання, що в свою чергу є грубим порушенням положень Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI).

Учасником провадження у справі - Універсальною біржею "Південь" реалізоване вищевказане майно, яке не належало банкруту на праві власності чи на праві повного господарського відання.

При цьому, органом місцевого самоврядування - Смолінською селищною радою не надано суду будь-яких зрозумілих пояснень, чому не зважаючи на те, що такий орган є власником комунального майна - будинку № 72 по вул. Геологів та приміщення аптеки, яке є його частиною (відповідно до генерального плану будівлі), та не надавав згоди, на відокремлення приміщення аптеки від житлового будинку № 72 по вул. Геологів, не вживав і не вживає заходів щодо повернення такого майна з чужого незаконного володіння.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута і необхідність надіслання про вказані факти повідомлення прокурору Кіровоградської області.

Щодо затвердження звіту про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого в сумі 44 198, 89 грн., затвердженого рішенням комітету кредиторів 24.03.2015 року (протокол № б/н від 24.03.2015 року), то господарський суд вважає правові підстави його затвердження в даний час відсутні. Оскільки в даному випадку звіт про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого повинен розглядатися та затверджувати в комплексі зі звітом ліквідатора та ліквідаційним балансом банкрута. Тому що лише при спільному розгляді таких звітів можливо надати оцінку правомірності дій арбітражного керуючого, вчинених під час ліквідаційної процедури банкрута, в тому числі, щодо оплати послуг та відшкодування його витрат.

Крім того, господарський суд вважає за необхідне зобов'язати комітет кредиторів, з врахуванням викладених обставин, надати господарському суду пропозиції щодо кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором банкрута для належного завершення ліквідаційної процедури банкрута.

Керуючись ст. 3-1, 16, 22, 32 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI), ст. 114 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції після набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI), ст. 4-1, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

У Х В А Л И В:

1. В затверджені звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута відмовити.

2. В задоволенні клопотання № 02-01/470 від 16.11.2015 року ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого ОСОБА_3 та затвердженні звіту про оплату послуг та відшкодування витрат ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого ОСОБА_3 в сумі 44 198, 89 грн. відмовити.

3. Зобов'язати комітет кредиторів, не пізніше 05.02.2016 року, надати господарському суду, на підставі відповідного рішення, пропозиції щодо кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором банкрута з заявою про його участь у справі з повідомленням про те, що він не належить до жодної з категорії осіб, зазначених у частині другій статті 114 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції після набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI).

Ухвалу може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку визначеному ГПК України.

Примірники цієї ухвали направити кредиторам, грошові вимоги яких включені до реєстру вимог кредиторів (ухвала суду від 20.02.2007 року), банкруту, ліквідатору арбітражному керуючому ОСОБА_3, Універсальній біржі "Південь" (вул. Садова, 3-в, м. Миколаїв, 54001), сектору з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (для врахування при здійснені контролю за діяльністю арбітражного керуючого (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).

Суддя Н.М. Коваленко