КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/17207/15 Головуючий у 1-й інстанції: Гарник К. Ю. Суддя-доповідач: Беспалов О.О.
У Х В А Л А
Іменем України
21 січня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Беспалова О. О.
суддів: Грибан І. О., Губської О. А.
за участю секретаря: Дзекан В. В.
представника позивача ОСОБА_5., представника відповідача Полця Д. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Київської міської державної адміністрації в особі комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської державної адміністрації в особі комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання незаконним і протиправним рішення, викладеного в витязі з протоколу засідання комісії № 5 від 10.07.2015 р., щодо відмови ОСОБА_4 у наданні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (з числа потерпілих) категорії 1; зобов'язання надати ОСОБА_4 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (з числа потерпілих) категорії 1, та видати відповідне посвідчення.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 грудня 2015 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом від 10.07.2015 р. № 5, у частині встановлення відсутності підстав для визначення ОСОБА_4 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (з числа потерпілих) категорії 1.
В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог скасувати та ухвалити нову в цій частині, якою позовні вимоги залишити без задоволення.
У відповідності до ст. 195 КАС України колегія суддів переглядає рішення в межах доводів апеляційної скарги та правомірність відмови у задоволенні позовних вимог не перевіряє.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, позивачу 20.04.1995 р. видане посвідчення Серії НОМЕР_1 громадянина (громадянки), який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1993 роках (а. с. 9).
Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 9602 від 22.12.2014 р. встановлено, що захворювання ОСОБА_4 пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (а. с. 8).
Центральною медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлено 2 групу інвалідності з 02.02.2015 р. довічно, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідною довідкою серії АВ № 0082948 від 02.02.2015 р. (а. с. 7).
15 червня 2015 року позивач звернулася до третьої особи з відповідною заявою про надання статусу постраждалої особи 1 категорії.
До заяви було додано копії вищеперелічених документів.
На засіданні комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлено відсутність підстав для визначення позивачу статусу постраждалого 1 категорії, зважаючи на те, що на час звернення позивач не проживає, не працює і не навчається у зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Вказані висновки відображені в протоколі від 10.07.2015 р. № 5 (а. с. 6).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 14 вказаного Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Порядок видачі посвідчень врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 51 від 20.01.1997 року (далі - Порядок).
З пункту 10 вказаного Порядку випливає, що видача посвідчень інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - здійснюється на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Вирішуючи питання про наявність підстав для видачі позивачу посвідчення 1 категорії у зв'язку з тим, що пунктом 4 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII у статтi 2 Закону України «Про правовий режим територiї, що зазнала радiоактивного забруднення внаслiдок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 р. № 791а-XII виключено абзац п'ятий частини другої статті 2, колегія суддів приходить до наступного висновку.
З виключенням вказаного абзацу законодавцем, фактично, скасована зона посиленого радіоекологічного контролю, проживання в межах якої давало право на отримання посвідчення 4 категорії.
На цій підставі апелянт, як свідчать матеріали справи, ввів у власну практику відмову у видачі посвідчень громадянам, захворювання яких пов'язане із наслідками аварії на ЧАЕС, що проживали у вказаній зоні.
Натомість, колегія суддів, всупереч такому твердженню, зазначає, що наявність висновку МСЕК про причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, де-факто, свідчить про те, що особа від Чорнобильської катастрофи не просто постраждала, а стала інвалідом.
В свою чергу, у відповідності до п. 2 Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відтак, колегія суддів категорично не погоджується з практикою відповідача вважати відсутнім у осіб з посвідченням 4 категорії, що отримали інвалідність в результаті впливу радіації, статусу постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, задоволені судом першої інстанції позовні вимоги колегія суддів вважає правомірними.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та апеляційним судом відхиляються.
Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення в частині його оскарження відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Київської міської державної адміністрації в особі комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 грудня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя О. О. БеспаловСуддя І. О. ГрибанСуддя О. А. Губська (Повний текст ухвали виготовлено 21.01.2016 р.)
.
Головуючий суддя Беспалов О.О.
Судді: Губська О.А.
Грибан І.О.