Справа № 464/9876/15-а
пр.№ 2-а/464/29/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.01.2016 Сихівський районний суд міста Львова
у складі: головуючого судді Дулебка Н.І.,
секретар Кріль Х.О.,
за участі представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду у Галицькому районі м. Львова, в якому просить зобовязати відповідача перерахувати та виплатити призначену їй пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 1 липня 2015 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 17 липня 1990 року по 4 червня 2015 року перебувала на державній службі на посадах державного службовця у Державній екологічній інспекції у Львівській області. 4 серпня 2014 року призначено пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». Під час призначення пенсії не було враховано матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, хоча в довідці про заробітну плату ці суми відображені як складові заробітної плати. З приводу вказаних обставин зверталася до відповідача, проте отримала відмову.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не зявилась, подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях. Вказав, що відповідно до Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Постановою КМУ від 30.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не передбачено, що складовими заробітної плати для пенсії державним службовцям є матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, а тому такі не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Оскільки дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» є правомірними і відповідають чинному законодавству, відтак, у задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 17 липня 1990 року по 4 червня 2015 року перебувала на державній службі на посадах державного службовця у Державній екологічній інспекції у Львівській області. З 4 серпня 2014 року призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Для призначення пенсії позивач подала довідку про заробітну плату (складові заробітної плати державного службовця), згідно з формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного сдуу м. Києва по справі №2а-4753/09/2670».
Позивач зверталася до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Проте, листом від 23 грудня 2015 року №110/Д управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова відмовило позивачу у перерахунку пенсії у звязку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» і Постанови КМУ від 30 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а також у звязку з тим, що чинним законодавством не передбачено можливості для врахування сум, повязаних з індексацією заробітної плати.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомогана оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.Відповідно до ч.1ст. 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року.
Довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 4 серпня 2014 року підтверджено, що на всі виплати включені в довідку (в тому числі і матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати) нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та такий необхідно задовольнити.
На підставі статей 33, 37 Закону України «Про державну службу», статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці», статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись статтями 2, 9, 11, 70, 159-163, 256 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії задовольнити.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова перерахувати та виплачувати призначену ОСОБА_2 пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 1 липня 2015 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий Дулебко Н.І.