Ухвала суду № 55103137, 19.01.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2016
Номер справи
805/2379/15-а
Номер документу
55103137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Тарасенко І. М.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2016 року справа №805/2379/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді Ястребової Л.В.,

суддів Ляшенко Д.В., Компанієць І.Д.,

секретар Куленко О.Д.,

за участі представника позивача Базелюк Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2015 р. у справі № 805/2379/15-а за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішення від 25.03.2015 року № 0004380506 у розмірі 69511,49 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

16 червня 2015 року Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго"в особі відокремленого підрозділу "Виробнича одиниця обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Димитровтепломережа" (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (надалі - відповідач, Красноарміська ОДПІ) про скасування Рішення № 0004380506 від 25 березня 2015 року заступника начальника Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у загальному розмірі 69 511 грн. 49 коп. за несвоєчасну сплату єдиного внеску до відокремленого підрозділу "Виробнича одиниця обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Димитровтепломережа" (а.с. 4-6.).

В обґрунтування позову зазначив, що звернувся до податкового органу з заявою про звільнення від відповідальності за неналежне виконання обов*язків по нарахуванню, сплаті та подачі звітності по обов*язковому платежу єдиного соціального внеску на період проведення АТО, до якої надав сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України від 29.08.2014 року № 2713/05-4 про настання обставин непереборної сили внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 13.07.2014 року.

Проте відповідач неправомірно виніс рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Скасовано Рішення № 0004380506 від 25 березня 2015 року заступника начальника Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у загальному розмірі 69511, 49 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску до Відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» (а.с. 183-186).

Відповідач із таким рішенням суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, зобов'язані виконувати всі функції Закону № 2464. Наданий позивачем Сертифікат Торгово-промислової палати України стосується справляння та сплати податків та обов'язкових платежів відповідно до пунктів 100.2 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України.

Апелянт у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Позивач у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права встановила наступне.

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» зареєстрований як платник єдиного внеску в Красноармійській об*єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.

У позивача за даними картки особового рахунку ВП «Димитрівтепломережа» недоїмка по єдиному соціальному внеску за травень 2014 року по строку нарахування 20.06.2014 збільшилась на 385405,70 грн., фактично сплачено 30.09.2014.

5.03.2015 року відповідачем було прийнято рішення № 0004380506, яким позивачу за період з 21.06.2014 року по 30.09.2014 року нараховано штраф у розмірі 38540,57 грн. та пеню у розмірі 30970,92 грн.

Вказане рішення отримано позивачем 07.04.2015 року.

За наслідками адміністративного оскарження зазначеного рішення до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області спірне рішення № 0004380506 від 21.06.2014 року залишено без змін.

05.11.2014 року позивачем до податкового органу подано заяву № 04/655звільнення позивача від виконання обов'яків по нарахуванню, сплати та подачі звітності по обов*язковому платежу Єдиний соціальний внесок на період проведення АТО. (а.с.173)

До заяви додано сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України від 28.08.2014 року № 2644/05-4 про настання обставин непереборної сили внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, відповідно до якого позивачу підтверджено з 02.07.2014 року настання обставин непереборної сили при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату обставини непереборної сили тривають та дату їх закінчення встановити неможливо. (а.с.19).

Згідно ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) № 2464 від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464) платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в даних правовідносинах виступає в якості платника єдиного внеску, визначеного п.1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464.

Законом №1669 внесені зміни в розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Згідно до ст.1 Закону №1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Антитерористична операція розпочата 14 квітня 2014 року та триває по теперішній час.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу № 405/2014.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

На виконання абзацу 3 п. 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1669 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р від 30 жовтня 2014 року, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Відповідно до цього переліку як м. Донецьк, так і м. Краматорськ та м. Димитров відносяться до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження № 1053-р від 30 жовтня 2014 року.

Розпорядженням КМУ №1275 від 02.12.2015 року затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася Антитерористична операція, в зв'язку з чим втратили чинність розпорядження КМУ № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 05 листопада 2014 року № 1079-р.

Відповідно до Переліку, затвердженого розпорядження КМУ №1275 від 02.12.2015 року м.Донецьк, Краматорськ та м. Димитрів відносяться до населених пунктів, на території якої здійснювалася антитерористична операція.

Оскільки, позивач зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території Донецької області де здійснювалася антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, нормою прямої дії Закону №1669, яким внесені зміни в Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме ст.. 9-3, передбачено звільнення таких суб'єктів господарювання під час проведення АТО, які здійснюють діяльність на території проведення АТО від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим Законом за невиконання обов*язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку задоволення позовних вимог про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

На підстави викладеного судова колегія не приймає доводи апелянта, що на платники єдиного внеску, які продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату виконувати свої обов*язки у встановлені строки та в повному обсязі.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Повний текст ухвали складений 20 січня 2016 року.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області- залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2015 року у справі №805/2379/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий суддя Л.В. Ястребова

Судді Д.В.Ляшенко

І.Д. Компанієць