Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2016 року справа №805/2866/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів: Ляшенко Д.В., Гаврищук Т.Г., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Підприємства "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2015 р. у справі № 805/2866/15-а за позовом Підприємства "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" до Управління у справах сім"ї та молоді Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
У липні 2015 року Підприємство "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління у справах сім"ї та молоді Донецької обласної державної адміністрації (надалі - відповідач) в якому, з урахуванням заяви про зміну (уточнення) позовних вимог просило визнати протиправними дії щодо проведення процедури відкритих торгів згідно оголошення, опублікованого у "Віснику державних закупівель" від 19.06.2015 року № 276, номер оголошення 150993, визнати протиправними дії щодо проведення процедури відкритих торгів згідно оголошення, опублікованого у "Віснику державних закупівель" від 19.06.2015 року № 276, номер оголошення 150998, зобов'язати відмінити проведення процедури закупівель згідно оголошення, опублікованого у "Віснику державних закупівель" від 19.06.2015 року № 276, номер оголошення 150993, зобов'язати відмінити проведення процедури закупівель згідно оголошення, опублікованого у "Віснику державних закупівель" від 19.06.2015 року № 276, номер оголошення 150998, зобов'язати усунути порушення чинного законодавства України у документаціях з конкурсних торгів, затверджених комітетом з конкурсних торгів, зобов'язати оголосити проведення нових процедур закупівель за предметом - 55.90.1 - Послуги щодо тимчасового розміщування, інші (послуги позаміських дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (т. 1, а.с. 86 - 90).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2015 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю (т. 1 а.с. 120-124).
Позивач, вважаючи, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням вимог чинного законодавства, посилаючись на порушення норм як матеріального так і процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти по справі нову постанову.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції не в повному обсязі з'ясовано обставини справи, які мають значення для правильного вирішення питання щодо відмови у задоволенні вимог. Апелянт також зазначив, що відповідачем, в порушення вимог чинного законодавства, без попереднього повідомлення та без наявних на те причин переніс час проведення розкриття пропозицій конкурсних торгів з 10:00 год. на 12:30 год., що є порушенням вимог статті 10 Закону України «Про здійснення державних закупівель» та про них повинні були повідомлені усі учасники торгів у письмовому вигляді. Судом не враховано, що договір про надання юридично-консалтингових послуг у сфері державних закупівель не є підставою для допуску сторонніх осіб до процедур розкриття пропозицій конкурсних торгів, безпосередньої участі у цих процедурах. Крім того, апелянт вказує, що судом першої інстанції не враховано доводи позивача про дискримінаційність критерію якості виконання послуг категорії державної атестації дитячого закладу оздоровлення та відпочинку, адже застосування даного критерію залежить від самого відповідача, оскільки він є суб'єктом присвоєння оздоровчим закладом категорії на підставі результатів проведеної ними ж атестації. (а.с. 128-133).
Апелянт у судове засідання не прибув, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання також не прибув, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином.
За приписами п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог ст. 195 ч.1 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач, підприємство "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" зареєстровано у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 09.08.2000 року за № 1 270 120 0000 001131, ЄДРПОУ 31083925, місцезнаходження юридичної особи: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Соціалістична, б. 67, кв. 88, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 606276 (т. 1, а.с. 11).
Відповідач, Управлінням у справах сім'ї та молоді Донецької облдержадміністрації є суб'єктом владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції у сфері соціальної політики, є структурним підрозділом облдержадміністрації, забезпечує виконання на території області повноважень, встановлених законодавством у сфері соціальної політики та надання соціальних послуг сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, оздоровлення та відпочинку дітей.
16.06.2015 року, Управлінням у справах сім'ї та молоді Донецької облдержадміністрації затверджена документація на закупівлю послуг ДК 016-2010: 55.90.1 послуги щодо тимчасового розміщування, інші (Послуги щодо тимчасового розміщування, інші (послуги позаміських дитячих закладів оздоровлення та відпочинку), яка затверджена рішенням комітету з конкурсних торгів (протокол № 14, 15 від 16.06.2015 року (т. 1, а.с. 18 - 48, 49 - 79).
19.06.2015 року, Управління у справах сім'ї та молоді Донецької обласної державної адміністрації надало оголошення № 150993, яке було опубліковано у "Віснику державних закупівель" за № 276 про проведення конкурсних торгів за кодом 55.90.1 - послуги щодо тимчасового розміщування, інші (Послуги щодо тимчасового розміщування, інші (послуги позаміських дитячих закладів оздоровлення та відпочинку), кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг - 500, строк поставки - серпень 2015 року, строк подання пропозицій - 21.07.2015 року та оголошення № 150998, яке було опубліковано у "Віснику державних закупівель" за № 276 про проведення конкурсних торгів за кодом 55.0.1 - послуги щодо тимчасового розміщування, інші (Послуги щодо тимчасового розміщування, інші (послуги позаміських дитячих закладів оздоровлення та відпочинку), кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг - 600, строк поставки - серпень 2015 року, строк подання пропозицій - 21.07.2015 року (т. 1, 14-15, 16 - 17).
10.07.2015 року Підприємство "Владіслава" ВОІ СОІУ звернулось до голови комітету з конкурсних торгів Управління у справах сім'ї та молоді Донецької облдержадміністрації з заявками, вих. № 63, 65 на участь у процедурі закупівель (т. 1, а.с. 12, 13).
20.07.2015 року Управління у справах сім'ї та молоді Донецької облдержадміністрації внесло зміни до документації, продовжило строк подання та розкриття конкурсних пропозицій до 29.07.2015 року, змінило термін надання послуг з серпня на серпень - вересень 2015 року та внесло зміни до документації конкурсних торгів, а саме, для визначення найбільш економічно вигідної пропозиції конкурсних торгів враховувати специфіку предмету закупівель, крім ціни, застосувати інші критерії оцінки, передбачені Законом: якість виконання послуг (категорія державної атестації дитячого закладу оздоровлення та відпочинку), що підтверджується протоколами засідань комісії з проведення конкурсних торгів від 20.07.2015 року № 18 та № 19 (т. 1, а.с. 126 - 127, 128 - 129).
Того ж дня, Управління у справах сім'ї та молоді оприлюднило інформацію про внесення змін до документації конкурсних торгів у "Віснику державних закупівель" та повідомило учасників торгів про перенесення дати розкриття пропозицій конкурсних торгів, оголошення на закупівлю послуг яких було оприлюднене у "Державному віснику закупівель" від 19.06.2015 року № 276, оголошення № 150993 на 29.07.2015 року о 10:00 год. та № 15998 на 29.07.2015 року о 12:00 у зв'язку з внесенням змін до документації конкурсних торгів (т. 1, а.с. 140-170, 171-201).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтувались його вимоги. Позивачем не надано жодного доказу порушення його прав щодо участі у процедурі конкурсних торгів у зв'язку з зобов'язанням надати довідку з податкового органу, оскільки під час розгляду справи, відповідна довідка була надана позивачем зі строком дії до 29.07.2015 року, тобто, на день розкриття пропозицій конкурсних торгів вона була чинною.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до пункту 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" комітет з конкурсних торгів - службові (посадові) особи замовника (генерального замовника), призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно з цим Законом.
За змістом пункту 9 вищезазначеної статті встановлено, що замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі за наявності однієї з таких ознак.
Згідно частини 2 ст. 23 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовнику надане право з власної ініціативи чи за результатами звернень внести зміни до документації конкурсних торгів за умови продовження строку подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів не менше ніж на сім робочих днів з дня оприлюднення таких змін на веб-порталі Уповноваженого органу, та повідомлення письмово протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про внесення зазначених змін усіх осіб, яким було видано документацію конкурсних торгів наступне.
Згідно ст. 10 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовник безоплатно подає для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:
оголошення про проведення процедури закупівлі - не пізніш як за 20 робочих днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій, якщо цим Законом для окремих процедур закупівлі не встановлено інший строк;
обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі - одночасно з оголошенням про проведення процедури закупівлі;
документацію конкурсних торгів або кваліфікаційну документацію - не пізніш як за 20 робочих днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій, якщо цим Законом для окремих процедур закупівлі не встановлено інший строк;
зміни до документації конкурсних торгів, кваліфікаційної документації або запиту цінових пропозицій та роз'яснення до них (у разі наявності) - протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень.
З матеріалів справи вбачається, що рішення про внесення змін до документації у спірних взаємовідносинах прийняте відповідачем 20.07.2015 року, в той же день оприлюднене на офіційному веб - сайті та направлене учасникам конкурсних торгів, що підтверджене доданими до матеріалів справи документами, а саме, копією оголошення, розміщеного 20.07.2015 року у "Віснику державних закупівель" та листами, направленими на адресу позивача, а тому, відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" відповідачем виконано вимоги щодо оприлюднення інформації про внесення змін до документації з конкурсних торгів.
Статтею 5 Закону України "Про здійснення державних закупівель", встановлений принцип недискримінації учасників, а саме, вітчизняні та іноземні учасники беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах, замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом, замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.
Частиною 2 статті 23 Закону України "Про здійснення державних закупівель", замовнику надане право з власної ініціативи чи за результатами звернень внести зміни до документації конкурсних торгів.
Згідно п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" найбільш економічно вигідна пропозиція - пропозиція, що відповідає всім критеріям та умовам, визначеним у документації конкурсних торгів, та визнана найкращою за результатами оцінки конкурсних пропозицій відповідно до статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 6 ст. 28 Закону України "Про здійснення державних закупівель" якщо для визначення найбільш економічно вигідної пропозиції конкурсних торгів крім ціни застосовуються й інші критерії оцінки, у документації конкурсних торгів визначається їх вартісний еквівалент або питома вага цих критеріїв у загальній оцінці пропозицій конкурсних торгів. Питома вага цінового критерію не може бути нижчою ніж 50 відсотків.
Частиною 5 зазначеної норми Закону визначено, що замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з цим Законом (у кількості не менше двох), на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у документації конкурсних торгів.
Критеріями оцінки є:
у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, - ціна;
у разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер (у тому числі консультаційних послуг, наукових досліджень, експериментів або розробок, дослідно-конструкторських робіт), - ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема такими, як:
якість виконання робіт, послуг;
умови оплати;
строк виконання;
гарантійне обслуговування;
експлуатаційні витрати;
передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, включаючи використання місцевих ресурсів, у тому числі засобів виробництва, робочої сили і матеріалів для виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг, що пропонуються учасником.
Основні засади державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, повноваження органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, правові, фінансові та організаційні засади утворення і діяльності дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, права, обов'язки та відповідальність усіх учасників процесу визначає Закон України "Про оздоровлення та відпочинок дітей", статтею 1 якого визначено, що дитячий заклад оздоровлення та відпочинку - постійно або тимчасово діючий, спеціально організований або пристосований заклад, призначений для оздоровлення, відпочинку, розвитку дітей, що має визначене місце розташування, матеріально-технічну базу, кадрове забезпечення та технології для надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей відповідно до державних соціальних стандартів надання послуг з оздоровлення та відпочинку.
Згідно ст. 34 цього Закону, Державний контроль за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку незалежно від підпорядкування, типу та форми власності закладів здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері сім'ї та дітей;
міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких належать дитячі заклади оздоровлення та відпочинку;
Рада міністрів Автономної Республіки Крим;
обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, до сфери управління яких належать дитячі заклади оздоровлення та відпочинку.
Формою державного контролю є державна атестація дитячого закладу оздоровлення та відпочинку, яка проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі виявлення порушень у діяльності дитячого закладу оздоровлення та відпочинку, що можуть вплинути на стан здоров'я дітей, атестація проводиться позачергово.
За результатами атестації закладу присвоюється вища, перша, друга або третя категорія.Порядок присвоєння категорій визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 7 Закону місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень забезпечують:
реалізацію державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, розроблення і виконання відповідних регіональних програм;
збереження і розвиток мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, поліпшення їх матеріально-технічної бази, кадрового забезпечення;
виділення коштів з місцевих бюджетів на організацію оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
здійснення контролю за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку незалежно від форми власності та підпорядкування;
безперебійне електро-, водо-, газо- та теплопостачання, виконання інших робіт щодо життєво важливих складових функціонування дитячих закладів оздоровлення та відпочинку під час перебування в них дітей;
підтримку дитячих закладів оздоровлення та відпочинку шляхом встановлення пільг із землекористування, оплати комунально-побутових послуг, придбання продуктів харчування, сплати місцевих податків і зборів;
безоплатне проведення медичного огляду працівників дитячих закладів оздоровлення та відпочинку державної та комунальної форми власності;
оздоровлення дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, протягом року;
надання організаційної, науково-методичної, інформаційної допомоги громадським об'єднанням, фондам, підприємствам, установам та організаціям, дитячим закладам оздоровлення та відпочинку, громадянам;
надання допомоги в організації перевезення груп дітей до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку;
здійснення інших повноважень відповідно до закону.
З аналізу вище перелічених норм Закону вбачається, що зміни до документації в частині категорії державної атестації дитячого закладу оздоровлення та відпочинку щодо визначення якості виконання послуг внесені відповідачем на підставі та відповідно до вимог зазначених норм чинного законодавства.
Суд вважає неправомірним довід щодо дискримінації прав позивача на участь у процедурі конкурсних торгів у зв'язку з внесенням вищезазначених змін до документації з підстав, викладених раніше, та крім того, як вірно зазначив суд першої інстанції, зазначені критерії застосовувались до усіх учасників, а не тільки до позивача.
Доводи апелянта про те, що відповідач без попереднього повідомлення та без наявних на те причин процедуру розкриття пропозицій конкурсних торгів переніс з 10.00 на 12.30, що є порушенням вимог ст.. 10 Закону України «Про здійснення державних закупівель» є помилковими, оскільки стаття 10, на яку посилається позивач, як такі зміни повинні бути належним чином оформлені та оприлюднені, передбачає документацію конкурсних торгів, кваліфікаційної документації, а не процедуру розкриття пропозицій конкурсних торгів.
Щодо присутності під час розкриття пропозицій з конкурсних торгів невідомої особи, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що доводи позивача спростовані матеріалами справи, а саме, доданою копією договору від 02.06.2015 року про надання юридично - консалтингових послуг в сфері державних закупівель, укладеному ФОП ОСОБА_2 з Управлінням у справах сім'ї та молоді Донецької обласної державної адміністрації, предметом якого є надання комплексних, консалтингових, юридичних послуг, необхідних для проведення Замовником конкурсних торгів на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги є формальними та не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Підприємства "Владіслава" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2015 року у справі № 805/2866/15-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді Д.В.Ляшенко
Т.Г.Гаврищук