Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2016 року справа №805/3130/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д.,
за участі секретаря судового засідання: Куленко О.Д.
Представника позивача: Уханов М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року у справі № 805/3130/15-а (головуючий І інстанції Кошкош О.О.) за позовом Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будкомплект» про стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будкомплект" про стягнення заборгованості у розмірі 103393,69 грн. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що у відповідача існує заборгованість з орендної плати з юридичних осіб, яка виникла внаслідок несплати узгодженого податкового зобов'язання з податку, зазначеного у податковій декларації. На момент звернення до суду податкове зобов'язання відповідачем не сплачено, у зв'язку з чим просить стягнути вказану заборгованість з розрахункових рахунків відповідача.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року у позовних вимогах відмовлено. Відмовляючи у позові суд виходив з того, що ст.6 Закону України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення антитерористичної операції.
Не погодившись з рішенням суду позивач подав апеляційну скаргу, вважає що висновки яких дійшов суд першої інстанції, не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать нормам матеріального та процесуального права. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р яким зупинено дію Розпорядження від 30 жовтня 2014 року № 1053-р в якому містився перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Вважає що відповідач не звільняється від сплати податків, які самостійно нарахував та надав звіти. Податкова вимога не оскаржувалась у судовому порядку, а відповідач не звертався до контролюючого органу вищого рівня зі скаргою про перегляд цієї вимоги. Також вважає, що на сьогодні не розроблено порядок застосування вказаних у ст.6 Закону України від 02.09.2014 року № 1669-VII податкових пільг, а також не внесено відповідних змін до Податкового кодексу України. Просить задовольнити апеляційну скаргу позивача та скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові та апеляційній скарзі.
Відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будкомплект" (код за ЄДРПОУ 30585695, 83059, Донецька обл., місто Донецьк, вул. 8 Марта, будинок 34) є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію.
17 лютого 2014 року ТОВ "Будкомплект" до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області подана податкова декларація з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, відповідно до якої відповідач щомісячно зобов'язаний сплачувати нараховану орендну плату за землі державної або комунальної власності, а саме з січня по листопад 2014 року - по 5905,78 грн., у грудні - 5905,17 грн.
16 липня 2014 року ТОВ "Будкомплект" до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області подана податкова декларація з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, відповідно до якої відповідач щомісячно зобов'язаний сплачувати нараховану орендну плату за землі державної або комунальної власності, а саме з січня по травень 2014 року - по 5905,78 грн., у червні 2014 року - 11024,19 грн., з липня по грудень 2014 року - 11811,57 грн.
25 лютого 2015 року ТОВ "Будкомплект" до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області подана податкова декларація з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, відповідно до якої відповідач щомісячно зобов'язаний сплачувати нараховану орендну плату за землі державної або комунальної власності, а саме з січня по листопад 2014 року - по 14752,51 грн., у грудні - 14752,24 грн.
20 липня 2009 року між орендодавцем Новоторецькою сільською радою та орендарем ТОВ "Будкомплект" укладено договір оренди землі, предметом якого є платне строкове користування землями сільськогосподарського призначення для ведення підсобного сільського господарства на території Новоторецької сільської ради за межами населених пунктів.
Судом встановлено, що заборгованість у ТОВ "БУДКОМПЛЕКТ" зі сплати орендної плати з юридичних осіб утворилась в результаті несплати основної суми орендної плати за землі за грудень 2014 року - травень 2015 року у розмірі 85571,24 грн. та нарахованої пені за несвоєчасну сплату у розмірі 17822,45 грн. При цьому, пеня нарахована на суми, граничними строками сплати яких є 02.06.2014 року, 01.07.2014 року, 01.07.2014 року, 31.07.2014 року, 01.09.2014 року, 01.10.2014 року, 31.10.2014 року, 01.12.2014 року, 31.12.2014 року, 31.01.2015 року.
Зазначені правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення правовідносин) та Законом № 1669-VІІ.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковим зобов'язанням в розумінні ПК України визначається сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. ПК України).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України ).
Тобто, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником в строки, визнається сумою податкового боргу платника податків, відповідно до п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 вказаного Кодексу.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 286.2. статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як визначено в пункті 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.
Колегія суддів зазначає, що ПКУ передбачена можливість встановлення податкової пільги.
Згідно із п. 30.1 ст. 30 ПКУ податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 ст. 30 ПКУ.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат (п. 30.2 ст. 30 ПКУ).
Відповідно до п. 30.9 ст. 30 ПКУ податкова пільга надається шляхом, зокрема звільнення від сплати податку та збору.
Податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно ПКУ, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до ПКУ (п. 30.5 ст. 30 ПКУ).
Разом з тим, ст. 6 Закону № 1669-VII встановлено, що під час проведення АТО суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення АТО, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Період проведення АТО - це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14.04.2014 р. № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення АТО або військових дій на території України (абзац перший статті 1 Закону № 1669).
З аналізу зазначених норм Закону № 1669-VII та ПКУ вбачається, що зазначеним Законом встановлено пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території, а саме щодо податку який сплачується суб'єктами господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення АТО. Зазначені норми Закону № 1669-VII не суперечать вимогам ПКУ.
Перелік земельних ділянок державної та комунальної власності, на які розповсюджуються пільги, встановлені статтею 6 Закону № 1669-VII, визначається виходячи з переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, згідно переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до вимог п. 5 ст. 11 Закону № 1669-VII.
Остаточний перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, буде затверджено у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції (абз. 3 п. 5 ст. 11 Закону № 1669-VII).
Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р від 30.10.2014 року, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
В подальшому, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Тобто, зазначене розпорядження Кабінету Міністрів України було чинним та не скасовувалось, дія якого лише була зупинена на відповідний час.
02 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України". Зазначене розпорядження опубліковано 08 грудня 2015 року на єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України "Урядовий портал".
Пунктом 1 та 3 вказаного розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція"; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053".
Колегія суддів зазначає, що вказаними розпорядженнями затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція з початку її проведення та на теперішній час.
Згідно з додатками до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р та № 1053-р від 30.10.2014 року, до зазначених населених пунктів зокрема належать м. Донецьк та с.Новоторецьке Добропільського району Донецької області.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що міститься в матеріалах справи, місцезнаходження відповідача: 83059, Донецька область, м. Донецьк, вул. 8 Марта, буд. 34.
Також суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідачем надано акт звірки №1 за період з 28.04.2015 року по 22.05.2015 року між Новоторецькою селищною радою та ТОВ «Будкомплект» відповідно до якого відповідачем погашено заборгованість у розмірі 81830,99грн.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що за таких обставин у позивача не виникло правових підстав для прийняття рішення щодо стягнення коштів за податковим боргом з рахунків відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає що рішення Донецького окружного адміністративного суду прийняте при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а отже не вбачає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року у справі № 805/3130/15-а - залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі. Повний текст ухвали виготовлено 20 січня 2015 року.
Головуючий суддя Д.В. Ляшенко
Судді Л.В. Ястребова
І.Д. Компанієць