КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2015 року (11:05 год.) м. Київ №810/3815/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Касьянової О.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Кредитної спілки "Перст" про стягнення штрафу.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг з позовом до Кредитної спілки "ПЕРСТ" про стягнення штрафу у сумі 1700,00 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що Кредитною спілкою "Перст" не надано до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звітних даних за 2014 рік у паперовій або електронній формі, що свідчить про порушення вимог чинного законодавства у сфері фінансових послуг, а саме статті 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Позивач зазначає, що ним було прийнято постанову про застосування штрафної санкції за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг №48/15-2 від 29.04.2015, якою до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн. та було направлено дану постанову на адресу відповідача, однак сума штрафної санкції не була сплачена відповідачем у добровільному порядку, як і не було письмово повідомлено позивача про відмову від добровільного виконання постанови, тому позивач просить стягнути штраф у примусовому порядку.
Відповідачем письмових заперечень проти позову до суду не було надано.
В судове засідання по справі позивач не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином та завчасно, однак позивачем 11.09.2015 на адресу суду надійшло клопотання про розгляд даної справи без участі представника позивача.
Відповідач у судове засідання по справі не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином та завчасно рекомендованою кореспонденцією, однак кореспонденція була повернута з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, та приймаючи до уваги те, що учасники судового процесу були належним чином проінформовані про дату, час і місце судового розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка "Перст" (ідентифікаційний код 26408307, місцезнаходження 07540, Київська область, місто Березань, вулиця Фрунзе, будинок 35-А) зареєстрована в якості юридичної особи 29.05.2003, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №20276899 від 17.03.2015 (а.с.20-23).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем складено акт про правопорушення, вчинені Кредитною спілкою "Перст" на ринках фінансових послуг №48/15-2 від 21.04.2015 (а.с.11-12).
В даному акті зазначено, що станом на дату складання акту КС "Перст" не надано до Нацкомфінпослуг звітних даних за 2014 рік у паперовій або електронній формі, що свідчить про порушення вимог статті 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг та абз. 2 пп. 2.2.2 п. 2.2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 №177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за №69/8668, у частині подання до Нацкомфінпослуг звітних даних за рік не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним.
Даний акт про правопорушення був направлений із супровідним листом від 21.04.2015 №2174/15-8/48 (а.с.10) на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією, однак поштове відправлення було повернуто з відміткою оператора поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с.16-17).
29.04.2015 позивачем прийнято постанову №48/15-2 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на риках фінансових послуг, згідно якої до КС "Перст" застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн. та надано термін до 18.05.2015 для повідомлення Накомфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови (а.с.14-15).
Вказану постанову із супровідним листом №2510/15-8/48 від 05.05.2015 було направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією, однак поштове відправлення було повернуто з відміткою оператора поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с.18-19).
У встановлений строк відповідачем не було сплачено штрафну санкцію, тому позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникла між сторонами суд зазначає наступне.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлені Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" №2664-ІІІ від 12.07.2001 (далі - Закон №2664).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону №2664 фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Згідно зі статтею 14 Закону №2664 фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Частиною 1 статті 22 Закону України "Про кредитні спілки" №2908-ІІІ від 20.12.2001 встановлено, що кредитна спілка зобов'язана вести оперативний і бухгалтерський облік результатів своєї діяльності відповідно до законодавства України, а також статистичну звітність та подавати її в установлених порядку та обсязі органам статистики.
Кредитна спілка подає Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом, а також надає на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних (абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про кредитні спілки").
Статтею 21 Закону №2664 встановлено, що державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Відповідно до пп. 18 п. 1 ст. 28 Закону №2664 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції встановлює порядок розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України.
Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1070, встановлений порядок розкриття інформації та складення звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства.
Порядок складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, загальні вимоги до заповнення звітних форм та терміни їх подання визначені Порядком складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25 грудня 2003 N 177, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 січня 2004 за N 69/8668 (далі - Порядок).
Згідно абзацу 1 підпункту 2.2.2 пункту 2.2 Порядку Проміжні звітні дані (за I квартал, I півріччя, 9 місяців) складаються щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного періоду станом на кінець останнього дня кварталу. Звітні дані за рік складаються кредитними спілками станом на 31 грудня року, за який подаються звітні дані.
Проміжні звітні дані подаються не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, звітні дані за рік - не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним роком (абз.2 пп. 2.2.2 п. 2.2 Порядку).
Відповідно до п. 2.2.4 Порядку звітні дані подаються в електронній та паперовій формах та обсязі, які встановлені цим Порядком у форматі, визначеному Нацкомфінпослуг.
Таким чином відповідач зобов'язаний був подати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звітні дані за 2014 рік в електронній та паперовій формі.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи КС "Перст" не було подано звітні дані за 2014 рік в електронній та паперовій формі, чим порушено вимоги статті 14 Закону №2664 та абз. 2 пп. 2.2.2 п. 2.2. Порядку, а тому позивачем було прийнято постанову про застосування штрафної санкції за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг №48/15-2 від 29.04.2015.
Перевіряючи правомірність прийняття позивачем вказаної постанови суд зазначає таке.
Відповідно до частини 10 статті 28 Закону №2664 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Згідно з частиною 1 статті 1 статті 39 Закону №2664 у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Відповідно до частини 2 даної статті Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів
Пунктом 3 частини 1 статті 40 Закону №2664 встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу як накладання штрафу в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 2 частини 1 статті 41 Закону №2664).
Відповідно до частини 1 статті 42 Закону №2664 штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.
Згідно з п. 2.4 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424 (далі - Положенням) рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.
Відповідно до п. 4.21 Положення за результатами розгляду справи про правопорушення Нацкомфінпослуг або уповноважена особа Нацкомфінпослуг приймає одне з таких рішень:
про застосування заходу впливу;
про закриття справи про правопорушення.
Рішення про результати розгляду справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення за її місцезнаходженням або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п’яти робочих днів з дня його прийняття (п. 4.26 Положення).
Жодних обставин щодо недотримання позивачем встановленої процедури застосування заходів впливу до відповідача судом не встановлено, а тому суд приходить до висновку, що позивачем правомірно прийнято постанову про застосування штрафної санкції за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг №48/15-2 від 29.04.2015.
Суд також зазначає, що доказів оскарження постанови про застосування штрафної санкції за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг №48/15-2 від 29.04.2015 в судовому порядку до суду не надано.
Доказів сплати штрафної санкції у розмірі 1700,00 грн. у добровільному порядку відповідачем до суду не надано.
Відповідно до частини 3 статті 41 Закону №2664 штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Таким чином системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Кредитної спілки "Перст" (ідентифікаційний код 26408307, місцезнаходження 07540, Київська область, місто Березань, вулиця Фрунзе, будинок 35-А) до Державного бюджету України 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.) штрафної санкції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кушнова А.О.